Ιστορίας & Αρχαιολογίας Θεσσαλονίκης

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Την κάνεις πιο ενδιαφέρουσα από όσο φανταζόμουν :( Έκανα πατάτα τώρα που το σκέφτομαι και η βλακεία είναι ότι έπιανα την σχολή και τις 2 φορές που έκανα μηχανογραφικό :( Καλά για τις ανασκαφές μπορώ να φανταστώ ότι είναι μοναδική εμπειρία.Αλλά γνωρίζεις εσύ κανένα απόφοιτο που κατάφερε να βρει εργασία σε μουσείο ή σε ανασκαφές μετά την σχολή;Θέλω να πω υπάρχει αποκατάσταση σε αυτό τον τομέα έστω στο εξωτερικό,ή καταλήγουν σε ιδιαίτερα;Και επίσης νομίζω ότι γίνονται μαθήματα όπως σχέδιο,φωτογραφία,γλυπτική και τέτοια πιο εικαστικά.Αληθεύει;Είναι σαν εργαστήρια αυτά;:Αν ναι,εριμένω εντυπώσεις:P Και σόρυ αν σε ζάλισα,σε πήρα μονότερμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Την κάνεις πιο ενδιαφέρουσα από όσο φανταζόμουν :( Έκανα πατάτα τώρα που το σκέφτομαι και η βλακεία είναι ότι έπιανα την σχολή και τις 2 φορές που έκανα μηχανογραφικό :( Καλά για τις ανασκαφές μπορώ να φανταστώ ότι είναι μοναδική εμπειρία.Αλλά γνωρίζεις εσύ κανένα απόφοιτο που κατάφερε να βρει εργασία σε μουσείο ή σε ανασκαφές μετά την σχολή;Θέλω να πω υπάρχει αποκατάσταση σε αυτό τον τομέα έστω στο εξωτερικό,ή καταλήγουν σε ιδιαίτερα;Και επίσης νομίζω ότι γίνονται μαθήματα όπως σχέδιο,φωτογραφία,γλυπτική και τέτοια πιο εικαστικά.Αληθεύει;Είναι σαν εργαστήρια αυτά;:Αν ναι,εριμένω εντυπώσεις:P Και σόρυ αν σε ζάλισα,σε πήρα μονότερμα. :P
ναι γνωριζω αποφοιτους...κ οχι εναν ή δυο...απλα γ να ειναι στ χωρο τ κυνηγανε συνεχεια...αλλα ξερω ατομα που δουλευουν ως αρχαιολογοι...αλλα επισης δν δουλευουν ολοι θεσσ...καποιοι δουλευουν αλλου, ας πουμε στο διον ή την πελλα...ναι αληθευει οτι γινονται τετοια μαθηματα...ειναι επιλογης κ αξιζουν..εγω εχω περασει πχ τ σχεδιο και ηταν καταπληκτικο...σχεδιζαμε αγγεια, κτιρια, μικρονατικειμενα, κατοψεις κτιριων κτλ...κανονικα με μπλοκ, ειδικα μολυβια, κλιμακομετρο κ τετοια...στ τελος στην τελικη εξεταση σχεδιασα την προσοψη ενος παλαιοχριστινικου ταφου...ναι ειναι σν εργστηρια...ν φανταστεις τ μισα μαθηματα δν τ καναμε στην ταξη αλλα εξω στους αρχαιολογικους χωρους...οπως κ τον ταφο δν τν εκανα στην ταξη αλλα εξω εκει που βρισκεται τον σχεδιασα...πηγαιναμε κ σχεδιαζαμε τ τειχη της πολης, κτ επιτυμβιες στηλες κ ενα σωρο...
δν πειραζει δν με ζαλισες...εσυ ν σαι καλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Οποιαδήποτε άλλη άποψη είναι ευπρόσδεκτη βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Οποιαδήποτε άλλη άποψη είναι ευπρόσδεκτη βέβαια.
παρακαλω...ελπιζω ν εχεις τωρα μια εικονα γ το πως εχουν τ πραγματα...σου στελνω κ τν φετινο οδηγο σπουδων μας γ ν παρεις μια καλυτερη εικονα...αν θες ριξε μια ματια...αν θες κ κτ αλλο μπορεις ν μου στειλεις κ σε προσωπικο μηνυμα...καλη συνεχεια σε ο,τι κ αν επιλεξεις!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ, να'σαι καλά! :) Ήσουν κατατοπιστικότατος.Την έκανες πιο ενδιαφέρουσα από όσο την φανταζόμουν :D Βλέποντας και κάνοντας.Έτσι κι αλλιώς έχω μία ολόκληρη χρονιά μπροστά μου,οπότε έχω τον χρόνο να σκεφτώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ, να'σαι καλά! :) Ήσουν κατατοπιστικότατος.Την έκανες πιο ενδιαφέρουσα από όσο την φανταζόμουν :D Βλέποντας και κάνοντας.Έτσι κι αλλιώς έχω μία ολόκληρη χρονιά μπροστά μου,οπότε έχω τον χρόνο να σκεφτώ
https://www.hist.auth.gr/sites/default/files/studiesguide20142015.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είναι μύθος ότι δεν έχει τίποτα επαγγελματικά η αρχαιολογία.Είναι καλύτερα και απο το ιστορικό και το φιλολογικό.Απλά πρέπει να κάνεις και κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο κλάδο της αρχαιολογίας και καλό είναι να ξέρεις γλώσσες.Ολο και σε κάποια σύμβαση θα δουλέψεις ειδικά άν δεν έχεις πρόβλημα να δουλέψεις και στην επαρχία.Μπορείς να εργαστείς ώς 60 μήνες στο υππο ενώ έχεις και δικαιώματα φιλολόγου.Εμείς του ιστορικού δυστυχώς δεν μπορούμε να δουλέψουμε ώς αρχαιολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είναι μύθος ότι δεν έχει τίποτα επαγγελματικά η αρχαιολογία.Είναι καλύτερα και απο το ιστορικό και το φιλολογικό.Απλά πρέπει να κάνεις και κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο κλάδο της αρχαιολογίας και καλό είναι να ξέρεις γλώσσες.Ολο και σε κάποια σύμβαση θα δουλέψεις ειδικά άν δεν έχεις πρόβλημα να δουλέψεις και στην επαρχία.Μπορείς να εργαστείς ώς 60 μήνες στο υππο ενώ έχεις και δικαιώματα φιλολόγου.Εμείς του ιστορικού δυστυχώς δεν μπορούμε να δουλέψουμε ώς αρχαιολόγοι.

Μακάρι να ισχύει αυτό που λες,αλλά μετά από συζήτηση με καθηγητές και γνωστούς αρχαιολόγους μου είπαν ότι ουσιαστικά είναι μονόδρομος,ιδιαίτερα ή φροντιστήριο(για διορισμό σε σχολείο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα ούτε λόγος) και με απογοήτευσαν.Βέβαια μπορεί και οι ίδιοι να μην το έψαξαν αρκετά.Όχι ότι με ενδιαφέρουν τα ιδιαίτερα.Είναι κρίμα να τελειώσεις μία τέτοια σχολή,με τέτοιο αντικείμενο(άσχετο με την διδασκαλία),να έχεις άλλους στόχους και να καταλήξεις στα ιδιαίτερα.Μακάρι να υπάρχει δουλειά σε μουσεία και ανασκαφές,ότι το καλύτερο.Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει και το εξωτερικό και για μεταπτυχιακό και για εργασία.Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ένας Έλληνας αρχαιολόγος μπορεί να βρει δουλειά σε μουσείο έξω?! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εξω είναι καλύτερα γενικά τα πράγματα ειδικά Αγγλίες,Γερμανίες και βόρειες χώρες.Πιο πολλά μουσεία,γκαλερί,βιβλιοθήκες,αρχεία γενικά είναι σαφώς καλύτερα και με καλύτερα λεφτά.Για εδώ ξέρω ότι με μεταπτυχιακό πχ στην μουσειολογία κάτι γίνεται,ότι έχει προοπτικές το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.Τώρα για να δουλέψεις σε ανασκαφές είναι δύσκολο.Και να συμβεί δηλαδή μην φαντάζεσαι...Αμφίπολη και τέτοιες φάσεις.Συνήθως στις καλές ανασκαφές δουλεύουν διδάκτορες,προιστάμενοι εφοριών αρχαιοτήτων κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εξω είναι καλύτερα γενικά τα πράγματα ειδικά Αγγλίες,Γερμανίες και βόρειες χώρες.Πιο πολλά μουσεία,γκαλερί,βιβλιοθήκες,αρχεία γενικά είναι σαφώς καλύτερα και με καλύτερα λεφτά.Για εδώ ξέρω ότι με μεταπτυχιακό πχ στην μουσειολογία κάτι γίνεται,ότι έχει προοπτικές το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.Τώρα για να δουλέψεις σε ανασκαφές είναι δύσκολο.Και να συμβεί δηλαδή μην φαντάζεσαι...Αμφίπολη και τέτοιες φάσεις.Συνήθως στις καλές ανασκαφές δουλεύουν διδάκτορες,προιστάμενοι εφοριών αρχαιοτήτων κτλ.

Για μεταπτυχιακό στην μουσειολογία έχω ακούσει και εγώ.Ειδικά Γαλλία ξέρω για καλά μεταπτυχιακά και καλή εργασία μετέπειτα.Μου έχουν πει ότι στην Ισπανία παίζουν πολύ οι κλασικές σπουδές και ζητάνε καθηγητές αρχαίων και νέων.Αλλά βορειότερα της Γερμανίας δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα για αυτό το αντικείμενο.Ότι είναι καλύτερα έξω τα πράγματα και με καλύτερα λεφτά μπορώ να το φανταστώ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλησπερα

εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση καποια μαθηματα στο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
καλησπερα

εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση καποια μαθηματα στο τμημα;
ναι. τα μαθηματα που εχουν στον τιτλο τους την ενδειξη φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εχει αφησει κανενας φοιτητς στη σεληνη σημειωσεις για το ακλ 101 με πινγιατογλου;


ή μπορει να αφησει κανεις που το παρακολουθει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παρεμπιπτοντως εχει παρει κεφαλι το Ιστορικό/αρχαιολογικό του ΕΚΠΑ τα τελευταια χρονια απο το ΑΠΘ στην παραπανω αξιολογηση που εδινα της QS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
εχει αφησει κανενας φοιτητς στη σεληνη σημειωσεις για το ακλ 101 με πινγιατογλου;


ή μπορει να αφησει κανεις που το παρακολουθει;;

Σε εμας ολες αυτες οι ερωτησεις τετοιου εδους απαντώνται αμεσως στην αντιστοιχη ομαδα της σχολης μας στο facebook "φιλολογικο θεσσαλονικης".Λογικα θα υπαρχει(δηλαδη ΣΙΓΟΥΡΑ) καποια αντιστοιχη ομαδα και για τη δικη σου σχολη:)
Ακομα σε αυτην στο φιλολογικο συμβουλευουμε τα παιδια του ιστορικου/φπ ποια μαθηματα να παρουν απο εμας ,με ποιους καθηγητες κτλ .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παρεμπιπτοντως εχει παρει κεφαλι το Ιστορικό/αρχαιολογικό του ΕΚΠΑ τα τελευταια χρονια απο το ΑΠΘ στην παραπανω αξιολογηση που εδινα της QS


παντως οπως εχω ξαναπει τετοιες αξιολογησεις που δινουν σημασια στην ηλικια του ιδρυματος(!) ,στην φημη του,αδικουν νεοτερα τμηματα με εξαιρετικο ισως και καλυτερο εργο
γι αυτο πρεπει να δινουμε σημασια κυριως στους εξης παραγοντες κατα την αξιολογηση
ποσο ενεργητικοι στην ερευνα στον τομεα τους ειναι οι καθηγητες(δημοσιευσεις),οργανωση τμηματος,υποδομες,προγραμμα σπουδων,αν και ποσο συχνα γινονται καταληψεις και τετοια πραγματα,που διαφαινονται και στις εξωτερικες αξιολογησεις των τμηματων και οχι μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να προσθεσω μια εξαιρετικη ειδηση για το τμημα
στην φετινη αξιολογηση QS εχουν χωρισει τους τομεις σε αρχαιολογια και ιστορια
στον τομεα αρχαιολογιας το ιστορικο-αρχαιολογικο τμημα του ΑΠΘ κατεχει την εξαιρετικα υψηλη 51 θεση(!)
συγχαρητηρια στο τμημα
δεν βρισκεται αλλο τμημα ελληνικο στην λιστα
επισης στον τομεα ιστοριας κανενα ελληνικο δεν βρισκεται στα 200 πρωτα,ωστοσο το τμημα του ΑΠΘ ειναι το καλυτερο ελληνικο για φετος με αυτο του ΕΚΠΑ να ακολουθει(τα αλλα περιφερειακα δεν θυμαμαι τι θεση εχουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top