Υποψήφιοι με το 10% 2014

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Λογικα ναι,ετσι μου ειπαν στο λυκειο μου και εμενα,δεν ανεφεραν κατι βεβαια για κωδικο πανελληνιων αλλα μονο για κωδικο μηχ/κου.
Επισης να προσθεσω οτι μου ανεφεραν,οτι ισως χρειαστει κατα τον Απριλιο να να ορισουμε νεους κωδικους,αλλα δεν ειναι σιγουρο,θα υπαρξει ανακοινωση.
Κατα πασα πιθανοτητα,η διαδικασια θα ειναι απ'ευθειας το καλοκαιρι μαζι με τα αλλα παιδια να το καταθεσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχω να κανω και μια ακομη ερωτηση...το καλοκαιρι που θα κανω μηχανογραφικο με 10%θα βαλω ψυχολογια εκπα και παντειου μονο, αν δεν τις πιασω συνεχιζω κανονικα στο δες παπει ή πρεπει να ξαναδηλωσω το δες παπει για να 'ξαναπερασω' εκει; και αν ισχυει το 2ο, συνεχιζω κανονικα 2ο ετος η ξαναξεκιναω απο το 1ο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
εχω να κανω και μια ακομη ερωτηση...το καλοκαιρι που θα κανω μηχανογραφικο με 10%θα βαλω ψυχολογια εκπα και παντειου μονο, αν δεν τις πιασω συνεχιζω κανονικα στο δες παπει ή πρεπει να ξαναδηλωσω το δες παπει για να 'ξαναπερασω' εκει; και αν ισχυει το 2ο, συνεχιζω κανονικα 2ο ετος η ξαναξεκιναω απο το 1ο;
Οχι ρε συ μην τρελενεσαι,απο το τμημα σου δεν ξεγραφεσαι οτι και να γινει,οποτε οχι δεν πρεπει να δηλωσεις και το δες στο μηχανογραφικο με το 10%.
Ακομα και ψυχολογια και αν πιασεις(που στο ευχομαι μιας και το θες τοσο πολυ) πρεπει να διαγραφεις απο το πα.πει πρωτα και μετα κινεις διαδικασιες για να γραφτεις στην ψυχολογια παντειου ή εκπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οχι ρε συ μην τρελενεσαι,απο το τμημα σου δεν ξεγραφεσαι οτι και να γινει,οποτε οχι δεν πρεπει να δηλωσεις και το δες στο μηχανογραφικο με το 10%.
Ακομα και ψυχολογια και αν πιασεις(που στο ευχομαι μιας και το θες τοσο πολυ) πρεπει να διαγραφεις απο το πα.πει πρωτα και μετα κινεις διαδικασιες για να γραφτεις στην ψυχολογια παντειου ή εκπα.

κατατοπιστικοτατος, ευχαριστω πολυ φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini1995

Νεοφερμένος

Η eirini1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση για το 10 τοις εκατο ή αν εχει τελειωσει η προθεσμια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας,θα ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε μεχρι ποτε μπορω να κανω αιτηση για το 10 τοις εκατο ή αν εχει τελειωσει η προθεσμια!!!

Δεν χρειάζεται να κάνεις αίτηση. Οι υποψήφιοι για το 10% καταθέτουν απευθείας το μηχανογραφικό δελτίο με τις προτιμήσεις σχολών. Μετά τον Απρίλιο θα πρέπει να απευθυνθείς στο λύκειο αποφοίτησης για απόκτηση password και δικαιολογητικά για τυχόν υπαγωγή σε ειδικές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasileiou

Νεοφερμένος

Ο Vasileiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος του 2011 και ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω 10% για να πάω σε άλλη σχολή.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην δώσω ξανά πανελλήνιες και να πάω σε κάποιο άλλο τμήμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι απόφοιτος του 2011 και ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω 10% για να πάω σε άλλη σχολή.Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην δώσω ξανά πανελλήνιες και να πάω σε κάποιο άλλο τμήμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

πρεπει ειτε να δωσεις πανελληνιες ξανα και μπορεις να περασεις σε οποιαδηποτε τμημα ειτε να παρεις το πτυχιο σου και να δωσεις κατατακτηριες για καποιο/καποια συγκεκριμενα τμηματα :)
αν χρωστας λιγα μπορεις να επιλεξεις τον δευτερο δρομο, αν χρωστας πολλα καλυτερα τον πρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jellyfisch

Νεοφερμένος

Ο jellyfisch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας κι από μένα. Είμαι απόφοιτος του 2013 και επιθυμώ να υποβάλλω ξανά μηχανογραφικό με το 10%. Έχω το περσινό μου καρτελάκι και τον κωδικό που δημιούργησα πέρυσι στο σχολείο πριν από τις πανελλήνιες. Ωστόσο, δεν γνωρίζω αν είμαι υποχρεωμένος να δημιουργήσω εκ νέου password, και αν όντως πρέπει, υπάρχει κάποια προθεσμία? Μήπως έχει εκπνεύσει αυτή η προθεσμία? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτο θα ηθελα να ρωτησω και εγω παιδια ας μας πει καποιος ειναι απαραιτητο να κανεις νεο κωδικο? γιατι δεν βρισκω τον λογο δηλαδη αμα το σκεφτω απλα λογικα και καθημερινα ;ρ και επισης εγω προσωπικα εχω ενα βλακα διευθυντη και θα προτιμουσα παρα πολυ να αποφυγω την συναντηση αυτη γενικως και να το κανω απο το σπιτι μου..... πειτε μας αμα ειναι να παμε αν εχει καποια προθεσμια δηλαδη εσεις που ξερετε.,.... ευχαριστω εκ των πρωτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Παιδιά μίλησα με την διευθύντρια του λυκείου μου πριν 1 εβδομάδα ακριβώς,την ρώτησα αν μπορώ να καταθέσω μηχανογραφικό απ'ευθείας τον Ιούνιο με το 10% των εισακτέων-μου απάντησε πως πρέπει να περάσω από το σχολείο να βγάλω password και το καταθέτω μαζί με τα άλλα παιδιά κανονικά.
Οπότε υποθέτω οτι πρέπει να φτιάξουμε καινούριο κωδικό.
Επίσης η προθεσμία δεν έχει λήξει,μου είπε την περασμένη εβδομάδα οτι δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα για τους κωδικούς των μηχανογραφικών.
Για οτι νεότερο θα σας ενημερώσω,της έστειλα και σήμερα μήνυμα για τυχών εξελίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theoGfilis

Νεοφερμένος

Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το 10% είναι δεσμευτικό; Δηλαδή αν πιάσω τη σχολή την οποία δήλωσα με το 10% πρέπει υποχρεωτικά να διαγραφώ απ' τη σχολή που φοιτώ και να εγγραφώ σε αυτή που "έπιασα" ή μπορώ να παραμείνω στην 1η σχολή (υποθέτοντας οτι αλλάζω γνώμη);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν ειναι δεσμευτικο. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι σκεφτεις τι θες ωστε οταν βγουν τα αποτελεσματα να ξερεις κατευθειαν που θα φοιτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Μου απάντησε η διευθύντρια μου και μου είπε οτι οι κωδικοί για το 10% ανοίγουν μετά τις πανελλαδικές.
Έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μου απάντησε η διευθύντρια μου και μου είπε οτι οι κωδικοί για το 10% ανοίγουν μετά τις πανελλαδικές.
Έχει κανείς κάποια άλλη πληροφορία?

Στα μέσα Ιουνίου, όλοι οι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο Λύκειο στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση του Φεβρουαρίου, θα προσέλθουν για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password), για να τον χρησιμοποιήσουν κατά την ηλεκτρονική υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου.
Η υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων θα γίνει και φέτος ηλεκτρονικά, μέσω διαδικτύου, από τα μέσα Ιουνίου ως τις αρχές Ιουλίου. Το έντυπο μηχανογραφικό δελτίο θα έχει ήδη ανακοινωθεί από το Μάιο. Οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) θα μπορούν να αποκτούν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password) σε όποιο Λύκειο τους εξυπηρετεί.



https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...in/deltia-typoy-main/11019-15-04-14-2014.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ψηφίστηκαν οι τροπολογίες, που ενσωματώθηκαν στο νομοσχέδιο για τις λαϊκές αγορές. Φέτος λοιπόν υπάρχουν 4 κατηγορίες υποψηφίων ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄, σε σχέση με τις 2 κατηγορίες (90% και 10%) των προηγούμενων ετών, οι οποίες είναι οι εξής:

1) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλήνιες εξετάσεις σε λύκεια της Κεφαλλονιάς. Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων διατίθενται καθ' υπέρβαση εκείνων των επόμενων 3 κατηγοριών και ορίζονται ως το 0,5% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις (0,5% του αθροίσματος των θέσεων των 3 παρακάτω κατηγοριών υποψηφίων).
2) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλήνιες εξετάσεις. Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 90% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.
3) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2013 (χωρίς νέα εξέταση). Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 6% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.
4) Απόφοιτοι ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2012 (χωρίς νέα εξέταση). Οι θέσεις γι αυτήν την κατηγορία υποψηφίων ορίζονται ως το 4% των θέσεων ημερησίων λυκείων με πανελλήνιες εξετάσεις.

Κάθε κατηγορία θα έχει ξεχωριστές βάσεις εισαγωγής. Οι απόφοιτοι ημερησίων λυκείων που θα δώσουν φέτος πανελλήνιες εξετάσεις σε λύκεια της Κεφαλλονιάς, θα είναι αρχικά υποψήφιοι με την κατηγορία 2) και αν δεν περάσουν στη σχολή της επιλογής τους τότε θα είναι υποψήφιοι με την κατηγορία 1) για την ίδια σχολή (για κάθε σχολή που δηλώνουν στο μηχανογραφικό δελτίο). Οι υποψήφιοι των κατηγοριών 2), 3) και 4) μπορούν να είναι υποψήφιοι μόνο σε μία κατηγορία από αυτές τις τρεις κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ειδική κατηγορία των Κεφαλλονιτών.
Συνολικά διατίθονται 70.000 θέσεις περίπου δηλαδή επί 0,5% = 350 θέσεις σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ την στιγμή που οι μαθητές Γ'λυκείου των λυκείων της Κεφαλλονιάς είναι πολύ λιγότεροι από 1000, οι οποίες θα δωθούν καθ'υπέρβαση.
Δεν λέω να μην πριμοδοτηθούν αλλά όχι με επιπρόσθετο 0,5%. Είναι πολύ υπερβολικό και θα δούμε ανύπαρκτες βάσεις σε αυτή τη κατηγορία.

Επίσης θεωρώ λίγο άδικο το 60-40 που έδωσαν για το 10%. Θεωρώ ότι αφού οι απόφοιτοι 2012 είχαν και πέρσυ το δικαίωμα να κάνουν 10% και επειδή δεν είναι περισσότεροι οι υποψήφιοι της παραπροηγούμενης χρονιάς σε σύγκριση με τους υποψήφιους της προηγούμενης χρονιάς, θα έπρεπε να δωθεί 70-30.

Μου μυρίζει πολύ προχειρότητα, μην πω στα όρια λαμογιάς (για άλλη μια φορά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ειδική κατηγορία των Κεφαλλονιτών.
Συνολικά διατίθονται 70.000 θέσεις περίπου δηλαδή επί 0,5% = 3.500 θέσεις σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ
To 0,5% του 70.000 είναι 350.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
To 0,5% του 70.000 είναι 350.


Ναι 350 εννοούσα.
Τη στιγμή όμως που οι μόνιμοι κάτοικοι της Κεφαλονιας είναι περίπου 35.000, που συνεπώς μιλάμε για 400-500 στην Γ Λυκείου, που επιτυχόντες εξ'αυτών είναι απ'ότι βλέπω γύρω στους 250. Επίσης, δεν σημαίνει ότι όλοι θα χρησιμοποιήσουν την ειδική κατηγορία αλλά θα περάσουν με γενική σειρά. Άρα, 350 θέσεις είναι υπερβολικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
προφανως εμεις του 2013 ειμαστε μαλακες που θελουμε 10% και του 2012 εξυπνοι! δεν πανε στο δι%$&^^*ο λεω εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top