Υποψήφιοι με το 10% 2014

lowbap1994

Νεοφερμένος

Ο lowbap1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας...ειμαι αποφοιτος του 2012 και ξαναδωσα πανελληνιες το 2013...μπορω να κανω νεο μηχανογραφικο για το 10% των θεσεων??ευχαριστω για το χρονο σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ναι. Μπορείς να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο ως υποψήφιος προγενέστερου έτους χωρίς νέα εξέταση το 2014, διεκδικώντας μία θέση από το 10% των θέσεων των εισακτέων του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 και αξιοποιώντας την βεβαίωση πρόσβασης που σου χορηγήθηκε το 2013 (την τελευταία φορά που εξετάστηκες πανελλαδικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς δεν μπορείς... :/: μόνο όσοι έδωσαν πανελλήνιες το 2013 μπορούν να δώσουν με 10% το 2014
https://www.dikaiologitika.gr/201310...-isxuei-gia-to-10-tois-ekato/menu-id-232.html

edit: τώρα είδα ότι έδωσες το '13. Μπορείς βέβαια να κάνεις 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
καλησπερα σας...ειμαι αποφοιτος του 2012 και ξαναδωσα πανελληνιες το 2013...μπορω να κανω νεο μηχανογραφικο για το 10% των θεσεων??ευχαριστω για το χρονο σας..

Αν έδωσες πανελλαδικές το 2013 φυσικά και μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2014: Tι θα ισχύει για το 10 τοις εκατό

Το τι θα ισχύσει στις Πανελλήνιες 2014 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαιδευση με το 10 τοις εκατό καθορίζει εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας. Συγκεκριμένα αλλαγές προβλέπονται στο νόμο για το νέο Λύκειο στην εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στο 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση απο τις Πανελλήνιες 2014.

Στο Νόμο «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις» ,που ψηφίστηκε πρόσφατα και συγκεκριμένα στην παράγραφο 33 του άρθρου 39 ορίζεται ότι οι κάτοχοι απολυτηρίου οποιουδήποτε τύπου Λυκείου, το οποίο παρέχει πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, οι οποίοι επιθυμούν να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους σε Τμήμα, Σχολή ή Εισαγωγική Κατεύθυνση ΑΕΙ μπορούν να μετέχουν για την εισαγωγή τους στο 10% των θέσεων εισακτέων κάθε Τμήματος, Σχολής ή Εισαγωγικής Κατεύθυνσης, χωρίς νέα εξέταση, με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το δικαίωμα αυτό ασκείται εντός ενός (1) έτους αυτού που έπεται της τελευταίας εξέτασης στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας παραγράφου.»

Η παραπάνω διάταξη που παρουσιάζει το dikaiologitika.gr όσοι συμμετείχαν στις πανελλήνιες εξετάσεις ημερήσιων ΓΕΛ ή ημερήσιων ΕΠΑΛ-Β', εξακολουθούν να έχουν το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10 τοις εκατό των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση, μόνο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος από αυτό που εξετάστηκαν. Σε όσους συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις ημερήσιων ΕΠΑΛ-Α', δίνεται για πρώτη φορά το δικαίωμα να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση μόνο για μία (1) φορά και μόνο για το αμέσως επόμενο έτος από αυτό που εξετάστηκαν.

Για παράδειγμα ,υποψήφιος που εξετάστηκε πανελλαδικά το 2013 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, μπορεί να είναι υποψήφιος για το 10% μόνο το 2014. Επίσης υποψήφιος που εξετάστηκε πανελλαδικά τελευταία φορά το 2012 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, δεν μπορεί να είναι υποψήφιος για το 10% το 2014, γιατί θα έχουν μεσολαβήσει 2 έτη από την τελευταία του εξέταση, ανεξάρτητα αν χρησιμοποίησε το δικαίωμα του 10% το 2013.

Κατά τη συμμετοχή τους για το 10% των θέσεων εισακτέων, οι υποψήφιοι συμμετέχουν με τη βαθμολογία που πέτυχαν στα πανελλαδικά μαθήματα, τα ειδικά μαθήματα και τις πρακτικές δοκιμασίες, χωρίς να εξεταστούν ξανά σε κάτι από τα προηγούμενα.

Γiα την παραπάνω 3 περίπτωση, ακολουθεί παράδειγμα που παρουσιάζει το δικαιολογητικά όπου υποψήφιος που εξετάστηκε το 2013 σε ημερήσιο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ στα πανελλαδικά μαθήματα, σε κάποιο ειδικό μάθημα και στις πρακτικές δοκιμασίες για τα ΤΕΦΑΑ, μπορεί το 2014 να είναι υποψήφιος για το 10% με τη βαθμολογία και τα μόρια που συγκέντρωσε το 2013, χωρίς να έχει το δικαίωμα ή την υποχρέωση το 2014 να εξεταστεί ξανά σε κάτι από τα προηγούμενα. Άρα, δεν εξετάζεται ξανά ούτε στην υγειονομική εξέταση και στα αγωνίσματα για τα ΤΕΦΑΑ, σε αντίθεση με αυτά που ίσχυαν ως φέτος.

www.dikaiologitika.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Να ρωτησω για το 10% τι διαδικασια ακολουθουμε?? πρεπει να γραφτω στο σχολειο? η απλα να κανω την δηλωση τον φεβρουαριο? η κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να ρωτησω για το 10% τι διαδικασια ακολουθουμε?? πρεπει να γραφτω στο σχολειο? η απλα να κανω την δηλωση τον φεβρουαριο? η κατι αλλο?

Η διαδικασία είναι πολύ εύκολη. Απλά πας τον Ιούνιο σε κάποιο σχολείο με το καρτελάκι που έδωσες πανελλήνιες, για να φτιάξεις τον κωδικό, τον οποίο χρησιμοποιείς για το μηχανογραφικό σου. Και αν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία πρέπει να μαζέψεις τα δικαιολογητικά ξανά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theoGfilis

Νεοφερμένος

Ο theoGfilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Συγγνώμη αν κάνω την ερώτηση μου σε λάθος τόπικ, αλλά η σύνδεση μου στο internet είναι άθλια και δεν είμαι σε θέση να ψάξω το κατάλληλο.

Κάποιος που έχει εμπειρία με το 10%, μπορεί να μου πει πότε κάποιος που ενδιαφέρεται πρέπει να ξεκινησει διαδικασίες; Και ποιες είναι αυτές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα Διεθνων και Ευρωπαικων Σπουδων του Πανεπιστημιου Πειραιως, εδωσα δηλαδη πανελληνιες το 2013. Επειδη δεν εχω ιδεα το πως κυμαινονται οι βασεις οσον αφορα το 10%, και επειδη εχω και μια αμφιβολια για το αν θα ηθελα να συνεχισω τη συγκεκριμενη σχολη, θα ηθελα να μου λυσετε 1 απορια

Εχοντας γραψει 17.421 μορια (χωρις ξενες γλωσσες) και παιρνοντας ως δεδομενο οτι οι βασεις για 90% της Ψυχολογιας ΕΚΠΑ ηταν 17.794 και Παντειου 17.739 (μιας και εκτος Αθηνας δεν ειναι εφικτο), πιστευετε οτι εχω ελπιδες να διεκδικησω μια θεση, η θα με καταπλακωσουν οι 19.000αρηδες που μετανιωσαν που πηγαν νομικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
https://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1081608
περσι η βαση ηταν 17.985 και προπερσι 17.563
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
https://www.zougla.gr/file.ashx?fid=1081608
περσι η βαση ηταν 17.985 και προπερσι 17.563

οποτε οπως το φανταστηκα, οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου. ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οποτε οπως το φανταστηκα, οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου. ευχαριστω!
παρακαλω. δε ξερεις ποτε. αν πραγματικα το θελεις κανε 10% παρ' αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παρακαλω. δε ξερεις ποτε. αν πραγματικα το θελεις κανε 10% παρ' αυτα.

θελω και θα κανω λογικα, αν και απο οτι ακουω το ΔΕΣ του παπει που ειμαι τωρα ειναι αρκετα καλο τμημα και το βλεπω και ο ιδιος, απλα δεν ειναι για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
διαλεξε αυτο που σου αρεσει πραγματικα. ολα τα αλλα ερχονται δευτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tacer

Νεοφερμένος

Ο tacer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
διαλεξε αυτο που σου αρεσει πραγματικα. ολα τα αλλα ερχονται δευτερα.

με τον καιρο και γω αυτο βλεπω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
οποτε οπως το φανταστηκα, οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου. ευχαριστω!



Κακώς απογοητεύεσαι! Εφόσον οι υποψήφιοι του 10% φέτος θα είναι μόνο όσοι έδωσαν το 2013, πιστεύω ότι έχεις αρκετές πιθανότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και αν δεν βρισκουμε το καρτελακι τι γινεται?

tacer και εγω στο ιδιο ειμαι
ποιος εισαι?? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
@bable
Δεν χρειαζεται το καρτελακι των πανελληνιων,αρκει να θυμασαι τον κωδικου μηχανογραφικου που ειχες ορισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
αα κομπλε τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
παιδια το μηχανογραφικο θα το κανουμε με τους ιδιους κωδικους που ειχαμε περσυ για το μηχανογραφικο.Δηλαδη τον κωδικο πανελληνιων μας και τον κωδικο που φτιαξαμε μονοι μας για να κανουμε μηχανογραφικο.αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top