Εξετάσεις με φακελάκι (Α.Τ.Ε.Ι Κεντρικής Ελλάδος)

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Aπομεσήμερο Τετάρτης, σε Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Κεντρικής Ελλάδας.

Στο διάδρομο, έξω από το εργαστήριο επικρατεί συνωστισμός. Πάνω από 10 φοιτητές συνομιλούν μεταξύ τους με το βλέμμα καρφωμένο στην πόρτα. Περιμένουν καρτερικά μέχρι να τους δοθεί το «πράσινο φως» για να εισέλθουν.

Μετά από λίγα λεπτά, δύο φοιτητές κάνουν την εμφάνιση τους από τα ενδότερα του εργαστηρίου, γνέφοντας στους συμφοιτητές τους με νόημα ότι όλα πήγαν καλά. Στη συνέχεια εμφανίζεται ο καθηγητής και «διατάζει» πέντε από αυτούς να μπουν μέσα και να κλείσουν την πόρτα.

«Είναι και τα άλλα παιδιά μαζί μας, απλά δεν μπήκαμε όλοι μαζί. Χθες μας είπες αν μπορούμε να βρούμε και άλλους φοιτητές και το κάναμε» ψελλίζει ένας από τους νεαρούς.

«Ναι, σας το είπα. Εντάξει θα πάτε όλοι μαζί. Θα το περάσετε το μάθημα, θα πάρετε 8... με 100 ευρώ» απαντά ο καθηγητής, ο οποίος φαίνεται να καταλαβαίνει τι εννοεί ο συνομιλητής του.

Κάπως έτσι ξεκινούν οι διαπραγματεύσεις. Οικονομικές προτάσεις αρχίζουν να «πέφτουν στο τραπέζι», καθώς οι φοιτητές προσπαθούν να εξασφαλίσουν όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό με τα λιγότερα χρήματα.

Το video – ντοκουμέντο που εστάλη στο zougla.gr, αποδεικνύει ότι σε ένα από τα πιο γνωστά ιδρύματα της Ελλάδας, αν τα πορτοφόλια είναι γεμάτα, η «γνώση» περιττεύει…

https://cdnapi.kaltura.com/index.php/extwidget/openGraph/wid/1_v0h9ga6k

«Δεν πέφτω άλλο»

Οι τιμές που ακούγονται, κυμαίνονταν μεταξύ 80 και 130 ευρώ. Αυτό που αλλάζει είναι ο βαθμός.

Ο καθηγητής δεν κάνει μειώσεις. «Δεν είναι πολλά. Εδώ αυτός τα χαλάει στα μπουζούκια σε ένα βράδυ. Άντε τώρα. Το έχουμε φτάσει λες και πας να ανοίξεις μπουκαλάκι. Το έχουμε ξεφτιλίσει» λέει κάποια στιγμή σε μια προσπάθεια να δικαιολογηθεί για τις... τιμές του.

Τελικά ο «τιμοκατάλογος» διαμορφώνεται ως εξής. Με 100 ευρώ εξασφαλίζεται ένα 8αρι, με 120 ευρώ ένα 9αρι και με 130 ευρώ εξασφαλίζεται η αρίστευση! Και όλα αυτά χωρίς να χρειαστεί καν οι φοιτητές να μπουν στον κόπο να γράψουν στις εξετάσεις…

«Είμαι καθηγητής, κάνω ότι θέλω»

Ενδεικτική της προκλητικής στάσης που τηρεί ο εν λόγω καθηγητής του ιδρύματος, είναι η απάντηση που δίνει σε έναν φοιτητή ο οποίος τον ρωτά αν -μετά την καταβολή των χρημάτων- ο βαθμός είναι εγγυημένος.

«Αυτός θα μας τρελάνει ρε. Δηλαδή… ποιος είναι ο καθηγητής ρε;» φωνάζει γελώντας, ενώ «αποστομωτική» είναι και η δήλωση του προς τους μαθητές ότι, παρ’ όλο που οι εκπαιδευτικοί απεργούν και οι σχολές θα κλείσουν για κάποιο διάστημα, αυτός θα παραμείνει… «ανοιχτός».

Ρεπορτάζ: Παναγιώτης Βλαχουτσάκος, Κωνσταντίνα Αναστασία Τζάνου, Φίλιππος Καραμέτος
25/11/2013 - 18.35
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Για γέλια και για κλάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Μονο για κλαματα φιλε πληροφορικαριε... απο τα μπουζουκια εως τα φακελακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian7giant

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Lol, μιλάμε για ΑΤΕΙ και ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ.

Προσωπικά, δε μπορώ να σκεφτώ καλύτερο μελίσσι διαφθοράς, ραγιαδισμού και λαμογιάς από ένα ΑΤΕΙ που βρίσκεται στη δυτική Πελοπόννησο, ή τη Στερεά Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Και στο πανεπιστημίου Μακεδονίας έχουν γίνει αυτά μην νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Τόσα χρόνια δίναμε φακελάκια από εδώ και από εκεί. Τι ακριβώς σας εξέπληξε τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντροπή τους απλά. Μου αρέσει που προσφωνούν τον άλλον καθηγητή και δάσκαλο κιόλας! Να πούμε ότι δεν ξέραμε ότι γίνονται απατεωνιές και εκεί; Θα ήταν ψέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καταρχάς πέφτω απ'τα σύννεφα...γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα;Απαπαπαπα!:P

Έπειτα,γνώμη μου είναι πως μεγαλύτεροι κόπανοι σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι οι φοιτητές που αντί να στρώσουν τον κώλο τους να περάσουν με την αξία τους και ΑΝ τελικά αξίζουν να περάσουν και κοπούν από δόλο,να ακολουθήσουν τις νόμιμες διαδικασίες (όχι ανώνυμες καταγγελιούλες σε τοπικά κανάλια) προτιμούν να δίνουν 100€ ολόκληρα € (ΜΗ σεβόμενοι των κόπο των γονιών τους ως άεργοι τεμπελχανάδες) για να παρακάμψουν μια εξέταση (και μάλιστα εργαστηριακού μαθήματος που κατά κανόνα είναι πιο εύκολα από το όποιο θεωρητικό,ΕΛΕΟΣ) και να περάσουν το μάθημα!
Αλλά θα μου πεις,εδώ δίνουν μέχρι και 1.000€ για μια copy/paste πτυχιακή του κώλου,στο κατοστάρικο θα κόλωναν;:whistle:

Ο καθηγητής διεφθαρμένος και κατακριτέος μεν,αλλά αν ήμουν στη θέση του κι έπαιρνα 6€-7€ την ώρα ως έκτακτος (για λίγες ώρες τη βδομάδα) και δεν ήξερα αν θα έχω δουλειά του χρόνου,αν μπορούσα να βγάλω λεφτά απ'τους φοιτητες (και μάλιστα με τη συγκατάθεσή τους) δεν ξέρω αν θα άκουγα τη φωνή της ηθικής για να αποφύγω το "deal"...

Τέλος (για τους περίεργους):
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Καβάλα)
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Κοζάνη)
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Κρήτη)
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Πάτρα)
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Πειραιάς/Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.)
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Λάρισα):shifty:
Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (Χαλκίδα):whistle:
Στο δικό μου Τ.Ε.Ι. δε νομίζω να αναφέρεται (κάπου γράφτηκε για "Κεντρικής Μακεδονίας") μια που εμείς δεν έχουμε ηλεκτρολόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top