Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα δημόσια σχολεία τι παράγουν;

Πιο σημαντικό είναι να ρωτήσεις, ποιοι την έχουν κάταντήσει έτσι ώστε να παράγει αυτά που παράγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά ε, συζήτηση Θεμιστοπόλος/nPb για το Τι. Παράγουν. Τα. Σχολεία.

Φέρτε μεγαλύτερα τσουβάλια, δεν τους παίρνει όλους. :P

Θεμίστο, man, άραξε λίγο, που 'χεις μιλήσει μ' όλο τον ιδιωτικόκοζμο και το 'χεις και σίγουρο. Σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πιο σημαντικό είναι να ρωτήσεις, ποιοι την έχουν κάταντήσει έτσι ώστε να παράγει αυτά που παράγει.

φαντάζομαι aliens..διότι καμία πλευρά δεν αναλαμβάνει ευθύνες..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Καλά ε, συζήτηση Θεμιστοπόλος/nPb για το Τι. Παράγουν. Τα. Σχολεία.

Φέρτε μεγαλύτερα τσουβάλια, δεν τους παίρνει όλους. :P

Θεμίστο, man, άραξε λίγο, που 'χεις μιλήσει μ' όλο τον ιδιωτικόκοζμο και το 'χεις και σίγουρο. Σιγά.
Μan, είμαι σε σχολή που η πλειονότητα των φοιτητών, λόγω ανέσεων, προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία, και στην παρέα μου έχω άτομα κι έχω συζητήσει μαζί τους. Έχω γνωρίσει 10+άτομα από το έτος μου από Αρσάκειο Εκάλης/Ψυχικού, από Γείτονα, Ανατόλια, Λεόντειο κλπ. Δεν είπα ότι είναι όλοι έτσι, είπα ότι οι περισσότεροι είναι έτσι, κι έχουν αμέτρητες αυταπάτες. Τράβα τώρα στο καβούκι σου και μη μιλάς για να μιλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μan, είμαι σε σχολή που η πλειονότητα λόγω ανέσεων προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία, και στην παρέα μου έχω άτομα κι έχω συζητήσει μαζί τους. Έχω γνωρίσει 10+άτομα από το έτος μου από Αρσάκειο Εκάλης/Ψυχικού, από Γείτονα, Ανατόλια, Λεόντειο κλπ. Δεν είπα ότι είναι όλοι έτσι, είπα ότι οι περισσότεροι είναι έτσι, κι έχουν αμέτρητες αυταπάτες. Τράβα τώρα στο καβούκι σου και μη μιλάς για να μιλάς.

Νομίζω ότι σε τέτοια σχολεία φυτούν καλές γκόμενες με ακριβά γούστα και φλώροι με σκάφος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μan, είμαι σε σχολή που η πλειονότητα των φοιτητών, λόγω ανέσεων, προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία, και στην παρέα μου έχω άτομα κι έχω συζητήσει μαζί τους. Έχω γνωρίσει 10+άτομα από το έτος μου από Αρσάκειο Εκάλης/Ψυχικού, από Γείτονα, Ανατόλια, Λεόντειο κλπ. Δεν είπα ότι είναι όλοι έτσι, είπα ότι οι περισσότεροι είναι έτσι, κι έχουν αμέτρητες αυταπάτες. Τράβα τώρα στο καβούκι σου και μη μιλάς για να μιλάς.

Άσε και στη δική μου και δεν συμμαζεύεται ...



Νομίζω ότι σε τέτοια σχολεία φυτούν καλές γκόμενες με ακριβά γούστα και φλώροι με σκάφος..:P

Που το LV είναι πολύ μπας κλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε τέτοια σχολεία φυτούν καλές γκόμενες με ακριβά γούστα και φλώροι με σκάφος..:P

Αυτά που αναφέρει ο κύριος συνάδελφος, είναι δευτεροκλασάτα. Οπότε έχει δίκαιο στην ένστασή του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μan, είμαι σε σχολή που η πλειονότητα των φοιτητών, λόγω ανέσεων, προέρχεται από ιδιωτικά σχολεία, και στην παρέα μου έχω άτομα κι έχω συζητήσει μαζί τους. Έχω γνωρίσει 10+άτομα από το έτος μου από Αρσάκειο Εκάλης/Ψυχικού, από Γείτονα, Ανατόλια, Λεόντειο κλπ. Δεν είπα ότι είναι όλοι έτσι, είπα ότι οι περισσότεροι είναι έτσι, κι έχουν αμέτρητες αυταπάτες. Τράβα τώρα στο καβούκι σου και μη μιλάς για να μιλάς.

Μου την είπες, ναι. :P

Αλλά για πες μου τώρα. Νομική σπουδάζεις νομίζω, ναι? Πειθώ, επιχειρήματα και τέτοια. Πώς σκατά λοιπόν απ' το "έχω παρέα και 10+ άτομα απ' το έτος μου" πας στο "οι περισσότεροι έτσι είναι"?

Μιλάω που μιλάω για να μιλάω, να ακούω και κάτι που δε με οδηγεί συνειρμικά στο "α, πάλι μαλακίες άρχισε αυτός" τουλάχιστον? Έτσι για να μη βαριόμαστε και λίγο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Άστα, κι εγώ σαν τους ιδιωτικάριους ένα πράμα, μες την αυταπάτη. Και την επανάσταση, ενίοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Πώς σκατά λοιπόν απ' το "έχω παρέα και 10+ άτομα απ' το έτος μου" πας στο "οι περισσότεροι έτσι είναι"?

Κύριε να πω; Να πω;

Οι ντίβες της Θεωρητικής πάνε Νομική, γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_D

Νεοφερμένος

Ο Jim_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να πει καμιά γνώμη για τα εκπαιδευτήρια δούκα ή την ελληνογαλλική saint joseph? Βασικά κέρδισα υποτροφία και στα δύο αλλά έχω πέσει σε τρομερό δίλημμα, συν ότι πρέπει να τους απαντήσω σύντομα... Υπάρχει κανείς να ξέρει το περιβάλλον και τι μαθητές έχουν? Please! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η γνώμη μου για τα ιδιωτικά; Παράγουν κατά κύριο λόγο καταπιεσμένες προσωπικότητες, οι οποίες είτε εξελίσσονται σε δήθεν «επαναστατικές» μορφές, παρεκκλίνουσες των αυθεντικών, φυσικά πρόσκαιρα, είτε θεμελιώνουν τις άλλες «επαναστατικές» ιδεολογίες και ανεξάρτητες παρατάξεις τύπου ΔΑΣΠ. Οι περισσότεροι απέχουν μίλια από την πραγματικότητα.

Έχω πολλα άτομα στην παρέα μου που αποφοίτησαν από ιδιωτικά λύκεια, και θεωρώ πλέον οτι οι περιπτώσεις στις οποίες αναφέρεσαι είναι λίγες και καραμπινάτες αλλα σε καμία περίπτωσηι η πλειοψηφία. Πολλοί απ'αυτούς δεν ρωτήθηκαν καν εαν προτιμούν να πάνε σε ιδιωτικό παρα ικανοποίησαν τις ανασφάλειες των γονέων τους. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να πει καμιά γνώμη για τα εκπαιδευτήρια δούκα ή την ελληνογαλλική saint joseph? Βασικά κέρδισα υποτροφία και στα δύο αλλά έχω πέσει σε τρομερό δίλημμα, συν ότι πρέπει να τους απαντήσω σύντομα... Υπάρχει κανείς να ξέρει το περιβάλλον και τι μαθητές έχουν? Please! :)
Να πας στο δημόσιο της γειτονιάς σου, ώστε να ζήσεις φυσιολογική μαθητική ζωή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Αν το παιδί έχει κάνει τις παρέες του στη γειτονιά του και στο Δημοτικό της Σχολείο, δεν έχει δα να φοβηθεί που θα πάει στο Ιδιωτικό. Στο κάτω κάτω ένας χώρος δουλειάς είναι το σχολείο, δε θα είναι και όλη η ζωή του.
Πήγα σε Ιδιωτικό στις δυο τελευταίες τάξεις του Λυκείου και δε θα πω ότι ήταν τραυματική η εμπειρία. Μου δημιούργησε τις προϋποθέσεις - πρόσθετα μαθήματα για SAT, Toefl κ.λ.π. -, και με δική μου ασφαλώς μεγάλη προσπάθεια, να γίνω δεκτός σε πολύ καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού, κάτι που θα ήταν δύσκολο να γίνει - και με κόστος - αν πήγαινα σε Δημόσιο Σχολείο.
Για μένα το Ιδιωτικό λειτούργησε και ως φροντιστήριο για τις πανελλήνιες. Στη Γ' Λυκείου έκανα τις λιγότερες απουσίες από κάθε άλλη χρονιά - νομίζω 22 ώρες, καμία τις τελευταίες μέρες, κατά τις οποίες γίνονταν εντατικό φροντιστήριο για τα 4-5 παιδιά που έρχονταν στο Σχολείο. Η συντριπτική πλειοψηφία βεβαίως των μαθητών προτιμούσε να κάνει ιδιαίτερα - με τους ίδιους πιθανόν καθηγητές - και να αδιαφορεί για τα μαθήματα στο Σχολείο.
Άσε που γνώρισα τον καλύτερό μου φίλο - υπότροφος και αυτός -, με τον οποίο είμαστε στο ίδιο πανεπιστήμιο.
Ακόμα, 3-4 εξαιρετικοί καθηγητές - και άνθρωποι - από το Ιδιωτικό είναι οι μόνοι που πραγματικά χαίρομαι να τους βλέπω, όταν έρχομαι από την Αγγλία.
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει και πολύ σνομπαρία, αλλά οι μαθητές δεν είναι μια συμπαγής ομάδα, ο καθένας κάνει τις παρέες που θέλει.
Άλλωστε υπάρχουν και οι φίλοι από το Δημοτικό, με τους οποίους συνεχίζεις να κάνεις παρέα.
Αν πάλι την ψωνίσεις και τη δεις σνομπαρία ο ίδιος, ε τότε βγαίνουν από μέσα σου απωθημένα που κουβαλάς και απλώς δεν είχαν εκδηλωθεί.
Στην περίπτωση αυτή, το παρόν σημείωμα δεν απευθύνεται σε σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eμενα παλι μου φαινεται εντελως περιττο εξοδο, εκτος αν θες να φυγεις για εξωτερικο. Παντα ειχα στο μυαλο μου οτι για να πας σε ιδιωτικο πρεπει να εισαι ειτε πολυ καλος και θες να γινεις αστερι αλλα εισαι ανασφαλης και θες αλλος να σε κανει, ειτε πολυ κακος μαθητης και στο δημοσιο δε θα επαιρνες ποτε απολυτηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Eμενα παλι μου φαινεται εντελως περιττο εξοδο, εκτος αν θες να φυγεις για εξωτερικο. Παντα ειχα στο μυαλο μου οτι για να πας σε ιδιωτικο πρεπει να εισαι ειτε πολυ καλος και θες να γινεις αστερι αλλα εισαι ανασφαλης και θες αλλος να σε κανει, ειτε πολυ κακος μαθητης και στο δημοσιο δε θα επαιρνες ποτε απολυτηριο...
Τσουβάλιασμα μοουντ ον...

Τα πλεονεκτήματα του ιδιωτικού είναι άλλα. Όποιος τα αντιλαμβάνεται και έχει τη δυνατότητα, πάει. Αλλιώς περιορίζεται στο δημόσιο. Τόσο απλό.

Υγ. Χρόνια πολλά. :)
Μπορεί κανείς να πει καμιά γνώμη για τα εκπαιδευτήρια δούκα ή την ελληνογαλλική saint joseph? Βασικά κέρδισα υποτροφία και στα δύο αλλά έχω πέσει σε τρομερό δίλημμα, συν ότι πρέπει να τους απαντήσω σύντομα... Υπάρχει κανείς να ξέρει το περιβάλλον και τι μαθητές έχουν? Please! :)
Αμφότερα γνωστά. Πάρε σβάρνα τα φόρουμ και φυσικά ρώτα κοινωνικό περίγυρο σου μήπως γνωρίζουν τίποτα περαιτέρω. Επιπροσθέτως θα μπορούσες να πας μία βόλτα από εκεί, να κόψεις το κλίμα και να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τα πλεονεκτήματα του ιδιωτικού είναι άλλα. Όποιος τα αντιλαμβάνεται και έχει τη δυνατότητα, πάει. Αλλιώς περιορίζεται στο δημόσιο. Τόσο απλό.
Τουλάχιστον ατυχής η χρήση του όρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Όταν πετυχαίνεις κάτι με την αξία σου, το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αυτά που θέλεις στη ζωή σου, χωρίς να επιβαρύνεις οικονομικά την οικογένειά σου, δεν το πετάς στα σκουπίδια. Μόνο σου το κέρδισες, δεν στο χάρισαν.
Άλλωστε τα υπότροφα παιδιά είναι αυτά που εκμεταλλεύονται συνήθως τις δυνατότητες που τους δίνει ένα πολύ καλό Ιδιωτικό Σχολείο. Η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών των Ιδιωτικών τα απαξιώνουν τελείως και στηρίζονται στα ιδιαίτερα ή στα φροντιστήρια. Ότι δηλαδή συμβαίνει και στα Δημόσια.
Γι' αυτό, θα πω στο φίλο μας να διαλέξει το καλύτερο από τα δύο (δεν τα γνωρίζω και δεν έχω άποψη για την αξία τους), όμως να αξιοποιήσει αυτό που πέτυχε και να μην το αφήσει να πάει χαμένο.
Και να μην πάρουν βεβαίως τα μυαλά του αέρα. Και όταν έρθει η ώρα να διαλέξει IB ή πανελλήνιες να προτιμήσει τις πανελλήνιες. Στο IB είναι μονόδρομος το εξωτερικό, ενώ οι πανελλήνιες αφήνουν ανοιχτούς και τους δυο δρόμους.
Ξέρετε πόσα παιδιά πήγαν στο IB Ιδιωτικών Σχολείων, απαξίωναν με έπαρση τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και αναγκάστηκαν εν τέλει να σπουδάσουν σε σαφώς υποδεέστερα πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης, χρεώνοντας τους γονείς τους με αρκετές δεκάδες χιλιάδες δολάρια;
Πάρα πολλά! Έχω και πρόσφατο παράδειγμα. Μόνο να τον ακούγατε πως απαξίωνε τα Ελληνικά πανεπιστήμια! Τώρα θα λουστεί ένα τυχάρπαστο πανεπιστήμιο, πληρώνοντας 100 χιλιάδες δολάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top