Αρχαιολογία ή Φυσικές επιστήμες;

wulf_bull

Νεοφερμένος

Ο wulf_bull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους .
Θα ήθελα να ανοίξω ένα νεο θέμα ξεκινώντας απο μία συζήτηση που είχα με φίλη και συνάδελφο απο το εξωτερικό.Πιστεύετε οτι υπάρχει μέλλον όσον αφορά τις κλασσικές σπουδές και αν ναί κατά πόσο είναι σώφρον να επιλέξει κάποιος αυτο το αντικείμενο σπουδών η να προτιμήσει το πεδίο των φυσικών επιστημων? πχ. ένας που σπουδάζει Αρχαιολογία έχει πρακτικά δυνατότητες στους τομείς της έρευνας σε σχέση με κάποιον που έχει σπουδάσει Φυσικές επιστήμες σε ένα πανεπιστήμιο όπως το ΕΑΠ? Είναι προτιμότερο για κάποιον να σπουδάσει κάτι το οποίο "γουστάρει" πχ Αρχαιολογία ή να επιλέξει με κριτήριο τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης και ας μην τον γεμίζει αυτό που σπούδασε? Ο αδελφός της γνωστής μου έχει τελείωσει Ιστορικο-Αρχαιολογικό με μεταπτυχιακό στη Σουηδία ενώ η ίδια έχει τελείωσει Φ.Ε στο ΕΑΠ. Είναι γνωστό ότι οι Φυσ. Επιστήμες είναι ποιο κοντά στις νέες τεχνολογίες σαν αντικέιμενο σπουδών οπότε θεωρητικά έχουν μέλλον. Εν κατακλείδι καταλήξαμε στο να αναρωτιόμαστε αν πρέπει να σπουδάζουμε ότι "γουστάρουμε" ή ότι μας προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση. Γνώμη μου είναι να επιλέγουμε αυτό που μας γεμίζει περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τα 'χουμε ξαναπεί. Στις μέρες μας βασιλεύουν οι θετικές επιστήμες. Εντούτοις οι θεωρητικές επιστήμες διόλου δεν έχασαν τη χρησιμότητα τους, απλά πέρασαν σε δεύτερη μοίρα.
Η Αρχαιολογία πάντα θα έχει ψωμί, διότι πάντα υπάρχουν αρχαία και ειδικά για χώρες όπως η Ελλάδα που επενδύουν στα αρχαία τους. Αν θες να κάνεις κάτι πιο θετικό, ψάξου με συντήρηση αρχαιοτήτων, ενάλια αρχαιολογία, παλαιοντολογία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οι κλασικές σπουδές αποτελούν σταθερές αξίες.Οσον αφορά την αρχαιολογία σπούδασε την ΜΌΝΟ αν την λατρεύεις και είσαι έτοιμος για θυσίες.Δεν έχει εύκολη αποκατάσταση(και νομίζω λογικό) αλλά αν την κυνηγήσεις θα σε ανταμείψει....
Εχεις και την "πισινή" να διδάξεις φιλολογικά μαθήματα
Γιατί νομίζω ότι έχει ξανατεθεί θέμα με το δίλλημα φυσική η αρχαιολογία;Γιατί νομίζω ότι και στο φόρουμ της Φιλοσοφικής υπάρχει ανάλογο θέμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top