Βοήθεια/Απορίες στην Κοινωνιολογία Προσανατολισμού

GeorgeAdams22482

Νεοφερμένος

Ο GeorgeAdams22482 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1. Ποιά είναι η διαφορά της οικογένειας από το νοικοκυριό;
2. Ποιά είναι τα στοιχεία της οικογένειας που την προσδιορίζουν ως κοινωνικό θεσμό;
3. Ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί η οικογένεια με τη μεταβίβαση των αγαθών της στην επόμενη γενιά;
4. Να περιγράψετε τη μορφή και τα χαρακτηριστικά της εκτεταμένης οικογένειας.
5. Τι ονομάζουμε πυρηνική οικογένεια;
6. Να συγκρίνεται τη θέση της γυνέκας στην εκτεταμένη και στην πυρηνική οικογένεια.
7. Ποιες είναι οι μορφές οικογενειακής συμβίωσης στη σύγχρονη κοινωνία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
1. Ποιά είναι η διαφορά της οικογένειας από το νοικοκυριό;
2. Ποιά είναι τα στοιχεία της οικογένειας που την προσδιορίζουν ως κοινωνικό θεσμό;
3. Ποιούς σκοπούς εξυπηρετεί η οικογένεια με τη μεταβίβαση των αγαθών της στην επόμενη γενιά;
4. Να περιγράψετε τη μορφή και τα χαρακτηριστικά της εκτεταμένης οικογένειας.
5. Τι ονομάζουμε πυρηνική οικογένεια;
6. Να συγκρίνεται τη θέση της γυνέκας στην εκτεταμένη και στην πυρηνική οικογένεια.
7. Ποιες είναι οι μορφές οικογενειακής συμβίωσης στη σύγχρονη κοινωνία;
τα εχει ολα στο βιβλιο:)
τι ακριβως ψαχνεις ή δεν βρίσκεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, γράφω εδώ γιατί πιστεύω πως είναι το πιο κατάλληλο μέρος για να πάρω μια βοήθεια στο θεμα που ζητω..
Λοιπόν, η καθηγήτρια τις κοινωνιολογίας ζήτησε να αναπτύξουμε ένα θέμα που μας έδωσε με σκοπό να πάρουμε ένα καλό βαθμό στο τετράμηνο, έχουμε διορία μέχρι την τετάρτη, πολλοί φίλοι μου τα έχουν παραδώσει και είπε ότι μπορεί να μην τα ελέγχει καν απλά να δει ότι την κάναμε.. οποτε απλά θέλω να λέει κάποια σωστά πράγματα και ας μην είναι τόσο περίπλοκα και δύσκολα αλλα λόγο ότι είμαι τεχνολογική και δε μου κόβει πολύ σε τέτοια θέματα ζητάω την βοήθεια σας εδώ..

Οπότε, θέλω κάποιες ιδέες η κάποια παράγραφο με το πως να ξεκινήσω κτλ.. όλες οι γνώμες δεκτές..
Το θέμα μας είναι: "Η κοινωνία μας καθορίζει πόσο μπορούμε να επεκτείνουμε τις φιλοδοξίες μας και τις προσδοκίες μας και με πόσο πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι"

Όλες οι βοήθειες καλοδεχούμενες, ευχαριστώ εκ των προτέρων. =]
-Αλέξανδρος.

κάποια βοήθεια πως να ξεκινήσω? =]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Μία ενδιαφέρουσα άποψη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως εισαγωγή είναι ότι: ο άνθρωπος ως ον έχει απεριόριστες δυνατότητες, που περιορίζονται στη συνέχεια απ' την κοινωνία στην οποία είναι ενταγμένος. Με άλλα λόγια, η κοινωνία ασκεί μεγάλη επίδραση στα άτομα που ανήκουν σ' αυτή (καθορίζει απ' τον τρόπο που θα μιλούν ή θα κινούνται ως και το αξιακό τους σύστημα), και φυσικά οι προσδοκίες και οι φιλοδοξίες τους δεν μπορούν να ξεφύγουν απ' την μορφοποιητική δύναμη της κοινωνίας.

Αυτά προς το παρόν ως food for thought, μπορώ να επανέλθω αν θες με μία normal εισαγωγή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaylen

Νεοφερμένος

Ο Zaylen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι πολυ ικανοποιητική η απάντηση σου φίλε μου, τν βοήθεια για να παρω μπρος ήθελα τώρα πιστεύω θα ολοκληρώσω χωρις προβλημα, θα σου πω μολις τελειώσω =] και παλι σε ευχαριστώ πολυ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victor_ougo123

Νεοφερμένος

Η Victor_ougo123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχει κανείς κάνει (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερα) συνδιαστικές ερωτήσεις στην κοινωνιολογία; Εγώ δεν κάνω μάθημα εκτος σχολείου στο συγκεκριμένο μάθημα και θέλω βοήθεια. Αν έχει κανείς μπορεί να μου στείλει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά....έχει κανείς κάνεις συνδιαστικές ερωτήσεις στην κοινωνιολογία; (Είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερα;) Εγώ δεν κάνω το συγκεκριμένο μάθημα εκτός σχολείου και θελω βοήθεια. Αν έχει κάποιος μπορεί να μου στείλει;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Έχει κανείς κάνει (είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερα) συνδιαστικές ερωτήσεις στην κοινωνιολογία; Εγώ δεν κάνω μάθημα εκτος σχολείου στο συγκεκριμένο μάθημα και θέλω βοήθεια. Αν έχει κανείς μπορεί να μου στείλει;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά....έχει κανείς κάνεις συνδιαστικές ερωτήσεις στην κοινωνιολογία; (Είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο/ιδιαίτερα;) Εγώ δεν κάνω το συγκεκριμένο μάθημα εκτός σχολείου και θελω βοήθεια. Αν έχει κάποιος μπορεί να μου στείλει;




το βοηθήμα μου εχει στο τέλος αρκετές απλα δεν ξέρω, γίνεται να στείλω εδώ φωτογραφίες;
Ααα ειδα οτι γίνεται, θα προσπαθήσω να σου στειλω μήνυμα με τις φωτο :)
 

Victor_ougo123

Νεοφερμένος

Η Victor_ougo123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το βοηθήμα μου εχει στο τέλος αρκετές απλα δεν ξέρω, γίνεται να στείλω εδώ φωτογραφίες;
Ααα ειδα οτι γίνεται, θα προσπαθήσω να σου στειλω μήνυμα με τις φωτο :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πιο βοήθημα έχεις; Αν μπορείς στείλε μου φωτο. Ευχαριστώ ♥[

Ποιο βοήθημα έχεις;(αν μπορείς στείλε μου και φωτογραφία) Ευχαριστώ εκ των προτέρων ♥️
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
το βοηθήμα μου εχει στο τέλος αρκετές απλα δεν ξέρω, γίνεται να στείλω εδώ φωτογραφίες;
Ααα ειδα οτι γίνεται, θα προσπαθήσω να σου στειλω μήνυμα με τις φωτο :)
Εμενα μηπως μπορεις να μου στειλεις το ονομα του βοηθηματος (αν το συστηνεις)?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Εμενα μηπως μπορεις να μου στειλεις το ονομα του βοηθηματος (αν το συστηνεις)?

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση :)
το βοήθημα της ελληνοεκδοτικης ειναι !
ειναι δυο τομοι κι στο τελος του δεύτερου βρίσκονται οι συνδυαστικές που λεω :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

https://ellinoekdotiki.gr/gr/ekdoseis/i/koinwniologia-a-tomos

το λινκ του βοηθήματος :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση :)
το βοήθημα της ελληνοεκδοτικης ειναι !
ειναι δυο τομοι κι στο τελος του δεύτερου βρίσκονται οι συνδυαστικές που λεω :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

https://ellinoekdotiki.gr/gr/ekdoseis/i/koinwniologia-a-tomos

το λινκ του βοηθήματος :)
S eyxaristw polu!
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Στην κοινωνιολογια ειναι μεσα οι Εισαγωγες? (τα κιτρινα πλαισια)
 

Victor_ougo123

Νεοφερμένος

Η Victor_ougo123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ο καθηγητής στο σχολείο μας είπε πως πρέπει να τις ξέρουμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην κοινωνιολογια ειναι μεσα οι Εισαγωγες? (τα κιτρινα πλαισια)
Ο καθηγητής στο σχολείο μας είπε πως πρέπει να τις ξέρουμε
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι! Ξέρετε αν θα αλλάξει το βιβλίο της Κοινωνιολογίας; (Δίνω τον επόμενο χρόνο).
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλό μεσημέρι! Ξέρετε αν θα αλλάξει το βιβλίο της Κοινωνιολογίας; (Δίνω τον επόμενο χρόνο).
Καλημερα, και γω του χρονου! Δε νομιζω να αλλαξει γιατι απο το 2022 θα καταργηθει. Θα ηταν παραλογο να αλλαξει για μια χρονια μονο. Σε καθε περιπτωση, αν δε βιαζεσαι πολυ να ξεκινησεις διαβασμα, περιμενε ως Ιουνιο που θα βγει το ΦΕΚ με την υλη.
 

DimitraA.

Νεοφερμένος

Η DimitraA. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλημερα, και γω του χρονου! Δε νομιζω να αλλαξει γιατι απο το 2022 θα καταργηθει. Θα ηταν παραλογο να αλλαξει για μια χρονια μονο. Σε καθε περιπτωση, αν δε βιαζεσαι πολυ να ξεκινησεις διαβασμα, περιμενε ως Ιουνιο που θα βγει το ΦΕΚ με την υλη.
Ναι, αυτό σκέφτηκα και εγώ... Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να διευκρινίσει αν είναι εντός οι πίνακες τον μαθημάτων; Δεν εννοώ τα στατιστικά στοιχεία αλλα πίνακες σαν αυτούς στη σελίδα 56. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Top