Επιστήμη της Ψυχολογίας

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εδώ ο καθένας μπορεί να αναφέρει την άποψη του για την ψυχολογία.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πολύ ενδιαφέρουσα σαν επιστήμη και πολύ χρήσιμη επίσης... μόνο που είναι κάπως παρεξηγημένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πράγματι είναι παρεξηγημένη ,ακόμα και σήμερα στην Ελλάδα υπάρχει μαύρο σκοτάδι σχετικά με το αντικείμενο της ψυχολογίας.Όλοι στην Ελλάδα έχουν συνδυάσει την ψυχολογία με έναν καναπέ και έναν μουσάτο τύπο με στρογγυλά μεγάλα γυαλιά που τον ρωτάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ή με τρελούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
άνα μπράβο.. μπερδεύεται με την ψυχιατρική πάρα πολλές φορές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
ή με τρελούς...

Άλλο είναι η ψυχιατρική, η οποία είναι κλάδος της ιατρικής, και άλλο η ψυχολογία, η οποία δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Nαι, πολυ ενδιαφέρον τομέας πιστεύω, αλλά ακόμα είμαστε κάπως ''κλειστοί'' στο θέμα αυτό...Πχ δεν είναι εύκολο για τους περισσότερους ανθρώπους να ανοιχτούν σε κάποιον ''ξένο'', όσο ειδικευμένος και να είναι.Προτιμούν να βρούν κάποιο φίλο, συγγενή κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiafthoros

Νεοφερμένος

Ο adiafthoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτό με τον καναπέ δεν είναι ούτε ψυχιατρική, ούτε ψυχολογία.Αυτό είναι ψυχανάλυση και απαιτεί ιδιαίτερη εκπαίδευση και απο την πλευρά του ψυχολόγου και απο αυτήν του ψυχιάτρου.Διαπίστωσες και μόνη σου οτι υπάρχει μια γενική σύγχυση και πράγματα που θα έπρεπε να ήταν διακριτά και ξεκάθαρα ,δυστυχώς δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Η Ψυχολογία είναι ένας από τους τομείς που με εδιαφέρουν πολύ... Και στο σχολείο μάθημα επιλογής αυτό έχω διαλέξει... Μου αρέσει που οι ψυχολόγοι μπορούν να καταλαβαίνουν τι βασανίζει τον καθένα και μπορούν να τον απαλλάξουν απ' αυτό... Όπως αναφέρατε είναι όντως παρεξηγημένη, αλλά όλο και περισσότερα άτομα επιλέγουν να σπουδάσουν Ψυχολογία.
Παρ' όλα αυτά, λένε ότι θέλει ψυχική δύναμη και υπομονή για να γίνεις ψυχολόγος. Θα μπορούσε κάποιος που έχει σπουδάσει Ψυχολογία να αναφέρει κάποια βασικά χαρακτηριστικά της επιστήμης αυτής και να πει αν ο καθένας μας μπορεί να την σπουδάσει;...
Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};216155:
Η Ψυχολογία είναι ένας από τους τομείς που με εδιαφέρουν πολύ... Και στο σχολείο μάθημα επιλογής αυτό έχω διαλέξει... Μου αρέσει που οι ψυχολόγοι μπορούν να καταλαβαίνουν τι βασανίζει τον καθένα και μπορούν να τον απαλλάξουν απ' αυτό... Όπως αναφέρατε είναι όντως παρεξηγημένη, αλλά όλο και περισσότερα άτομα επιλέγουν να σπουδάσουν Ψυχολογία.
Συμφωνώ και εγώ ψυχολογία εχω διαλέξει και μ' αρέσει πολύ........Πραγματι όλοι μπερδεύουν τους ψυχολόγους με τους ψυχίατρους που είναι κατι τελείως διαφορετικό!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ψυχολογία... Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα επιστήμη (υποκειμενικότητα). Αν και νομίζω ότι στην Ελλάδα δεν νοείται ολοκλήρομενη και πλήρης ψυχολογία (έτσι έχω ακούσει). Η καλύτερη ψυχολογία είναι αυτή που συνδυάζει και την πληροφορική (τεχνητή νοημοσύνη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ψυχολογία όμως στην έλλαδα δεν ξέρω τι επαγγελματική αποκατάσταση μπορεί να έχεις. γιάυτο και σκεφτόμουν τ σσασ. πφφ δεν ξέρω. ελπίζω σε λίγα χρόνια να το ξεπεράσουμε και αυτό στην ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vivi-psin

Νεοφερμένος

Η vivi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κ γω ψυχολογία είχα επιλέξει πέρσι μόνο που αυτό το μάθημα δεν έγινε πότε.στην ελλάδα είμαστε Θα μου πείτε..κ εμένα με Ενδιαφέρει πολύ,με αυτό θέλω να ασχοληθώ.θα ήθελα να μου πει κάποιος αν μπορεί τους τομείς της ψυχ(πχ παιδοψυχολογία κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
πραγματικά η ψυχολογία, σαν επάγγελμα δν είναι και πολύ κερδοφόρο,,,, σόρρυ που θα βγω για λίγο οφ τόπικ, αλλά μιας και μιλάμε για ψυχολογία, ξέρεις κανείς για σπουδές ψυχολογίας σε αγγλία - σκωτία?? κάθε βοήθεια θα φανεί χρήσιμη... ~~~ ευχαριστώ,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η ψυχολογια ειναι μια πολυ σημαντικη επιστημη επειδη οταν συζητας με τον ψυχολογο ειναι σαν να συζητας και με τον εαυτο σου και εχεις και μια δευτερη γνωμη.Αλλα εγω δεν μπορω να καταλαβω που ειναιι το κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν κακό, ποιός είπε κάτι τέτοιο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Η Ψυχολογία είναι ένας επιστημονικός κλάδος που αναπτύχθηκε τους δυο τελευταίους αιώνες, πρώτα στο εξωτερικό και αργότερα στη χώρα μας. Ισως για αυτό το λόγο να είναι και κάπως "παρεξηγημένη" επιστήμη, με την έννοια οτι τα πορίσματά της θεωρούνται από πολλούς πολύ σχετικά, ρευστά και υποκειμενικά.

Ειναι, ωστόσο, μια πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη που μελέτα την ανθρώπινη προσωπικότητα: την ανάπτυξή της, τη νευροφυσιολογία, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του ανθρώπου, τις παθήσεις που σχετίζονται με τον ανθρώπινο ψυχισμό, αλλά και πιο σοβαρές νευρολογικές παθήσεις. Διαφέρει από την ψυχιατρική, γιατί αντιμετωπίζει τα προβλήματα με τον διάλογο, με τη συζήτηση και με μεθόδους μη φαρμακευτικές, ενώ η ψυχιατρική αντιμετωπίζει τις παθήσεις κυρίως με φάρμακα. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα οι δυο ειδικότητες συνεργάζονται: ο ψυχίατρος καθορίζει τη φαρμακευτική αγωγή και άλλα ιατρικής φύσεως θέματα και ο ψυχολόγος αναλαμβάνει το κομμάτι της διαλεκτικής και της εναλλακτικής θεραπείας με μη φαρμακευτικές μεθόδους. Εχοντας παρακολουθήσει κάποια μαθήματα ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο, είδα πως πρόκειται για μια επιστήμη με κανόνες, νόρμες, θεωρίες και μεθόδους άκρως σοβαρές. Κρίμα που πολλοί δεν το αντιλαμβάνονται αυτό και αντιμετωπίζουν τους ψυχολόγους ως επιστήμονες δεύτερης κατηγορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
πραγματικά η ψυχολογία, σαν επάγγελμα δν είναι και πολύ κερδοφόρο,,,, σόρρυ που θα βγω για λίγο οφ τόπικ, αλλά μιας και μιλάμε για ψυχολογία, ξέρεις κανείς για σπουδές ψυχολογίας σε αγγλία - σκωτία?? κάθε βοήθεια θα φανεί χρήσιμη... ~~~ ευχαριστώ,,,

Τι ακριβως θελεις να μαθεις? Τα περισσοτερα πανεπιστημια προσφερουν Ψυχολογια, οποτε εαν σε ενδιαφερει ψαχνεις στα site των πανεπιστημιων που προτιμας τι ακριβως περιλαμβανει το προγραμμα και αν σου αρεσει κανεις αιτηση. Στα λεω βεβαια υπερβολικα απλοποιημενα καθως δεν εχω κανει ποτε αιτηση στην Αγγλια. Γνωριζω οτι η διαδικασια ειναι χρονοβορα κ κουραστικη. Αλλα αξιζει τον κοπο. Αν εχεις καποιες πιο συγκεκριμενες ερωτησεις θα χαρω να βοηθησω αν γνωριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ειναι το επάγγελμα του μέλλοντος.Είναι ένας τομέας που νομίζω πως θα βοηθήσει πολλους ανθρώπους για να ξεπεράσουν τα προβήματα τους.Σε ένα μέρος του μυαλού μου σκέφτομαι να σπουδασω ψυχολογία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top