Η Σονάτα του Σεληνόφωτος (Λογοτεχνία Θεωρητικής Γ' Λυκείου)

Vs520

Νεοφερμένος

Η Vs520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν νομιζω να ειναι αυτο κριτηριο...Η καθηγητρια μου μου ειπε οτι οσες φορες η χρονια ήταν αφιερωμενη σε καποιον συγγραφεα ή ποιητή δεν είχε πέσει το έργο του...αλλωστε η σονατα μπηκε προσφατα.
Κατα τη γνωμη μου το πιο επικινδυνο απο ολα οσα εχουν πεσει ειναι ο δουκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RainbowEU

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αυτό το τελευταίο, την ιστορία ενός αιχμαλώτου, διαβάστε το και για μένα...για την τιμή των όπλων!Ήταν το μόνο που δεν είχα διαβάσει το 2002 που έπεσε, κι όταν είδα τα θέματα κοπανιόμουνα! Ευτυχώς η λογοτεχνία ήταν το αγαπημένο μου μάθημα και το ανέλυσα σχετικά καλά, πρέπει να τους άρεσαν οι ιδέες μου γιατί είχα πάρει 16.8.Και πάλι κοπανιόμουν όταν είδα το βαθμό γιατί δεν το πίστευα! :lol: Η σονάτα συμφωνώ, τ έ λ ε ι α! Τι γέλιο κάναμε όλοι (στο τέλος) όταν το διαβάσαμε πρώτη φορά μέσα στην τάξη δεν θα το ξεχάσω ποτέ...''όχι δεν θα 'ρθω καληνύχτα''!!! :no1:

Τι μου θύμησες! Πρόπερσυ που έδωσα πανελλαδικές, είχα διαβάσει τα πάντα εκτός από τη Σονάτα. Το απόγευμα πριν δώσω Λογοτεχνία είπα να ρίξω έστω μια ματιά και είχαμε ξεκαρδιστεί με τα παιδιά μου με την ξεχαρβαλωμένη πολυθρόνα. Να δεις πόσο ξεκαρδίστηκα όταν το μπήκε το απόσπασμα της πολυθρόνας το επόμενο πρωί!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Πώς γίνεται κάποιος να διάβαζει τη Σονάτα και να ξεκαρδίζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Συγγνώμη που παρεμβαίνω εγώ το μικρό της παρέας αλλά η Σονάτα είναι καταπληκτική! Μην το γελάτε ,μπορεί να πέσει...Το έχω μελετήσει πολύ για δραματοποίηση και πραγματικά έχει βαθιά νοήματα...Και ναι, η πολυθρόνα, είναι πραγματικά αξιόλογη,οπως επίσης και η αρκούδα και η οικοδομή με τους εργάτες και το μαντήλι και όλα αυτά τα ετερόκλιτα. Πραγματικά αξιόλογο ποίημα.Και τον "Πληθυντικό αριθμό "τον έχω μελετήσει πολύ! Εξίσου αξιόλογο! Αυτά είχα να πω και διαβάστε το! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RainbowEU

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Και βέβαια είναι αξιόλογο έργο! Και αυτό και πολλά ακόμη που δεν θα πέσουν ποτέ στα χέρια μας! Αλλά η ποίηση δεν είναι να διαβάζεται υπό πίεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εχει κανεις σημειωσεις για σονατα , πληθυντικο αριθμο γας ομφαλο?σας παρακαλω βοηθηστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gus.Ko

Νεοφερμένος

Ο Gus.Ko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως η Σονάτα ή ο Ρίτσος έχουν κατι αστείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna_leioy

Νεοφερμένος

Η Joanna A1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε στη σονάτα του σεληνόφωτος την αληγορία της αρκούδας???;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela912

Νεοφερμένος

Η angela912 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για οσους δεν το εχετε ακουσει..:σονατα του σεληνοφωτος-Μελινα Μερκουρη στο youtube..καταπληκτικη και ανατριχιαστικη ερμηνεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Για οσους δεν το εχετε ακουσει..:σονατα του σεληνοφωτος-Μελινα Μερκουρη στο youtube..καταπληκτικη και ανατριχιαστικη ερμηνεια..

Ίσως ,αν σας βοηθήσει, ακούστε και δείτε αυτό για αρχή(είναι αυτό που προτείνει η angela912): [ame="https://www.youtube.com/watch?v=Q2Gi2pd5d-8&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=Q2Gi2pd5d-8&feature=related[/ame]
Υπάρχει και σε απαγγελία του ίδιου του δημιουργού αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη η συγκεκριμένη είναι αρκετά πιο βοηθητική όσον αφορά τα νοήματα του ποιήματος.Άυτό είναι το πρώτο μέρος ,η συνέχεια υπάρχει στο youtube. Αν τη χρειάζεται κάποιος μπορώ να την παραθέσω. Είναι πραγματικά αντριχιαστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Μπορεί καποιος να βηθησει με αυτό το κομμάτι?
Δεν μπορώ να το καταλάβω.. :(
SooooS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργοσ+Γεωργια

Νεοφερμένος

Η Γάκης+Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα!! Λοιπον,απ τσ πρωτουσ στιχουσ αυτησ τησ στροφικησ ενοτητασ εκφραζεται η ερωτικη ελξη που νιωθει η γυναικα για το νεο(ασε να σου κουμπωσω το πουκαμισο κλπ),αλλα μετα ντρεπεται κ αλλαζει θεμα. Η τρυπα που μενει κατω απ το φλυτζανι συμβολιζει τη μ
-----------------------------------------
οναξια τησ και την υπαρξιακη τησ αγωνια(δεσ και τ σχετικο σχολιο σελ 46). Στ συνεχεια,με την φραση "μην κοιταξεισ,μην κοιταχτε" προσπαθει να μασ περασει το μηνυμα να εχουμε επιγνωση του τι κανουμε και να μη πεφτουμε σε παγιδεσ.
-----------------------------------------
Ο ιλιγγοσ συμβολιζει 1.την αμφιταλαντευση αναμεσα στα θελω και τα πρεπει και 2.τ υποσυνειδητο τησ,τισ μνημεσ και τισ διαψευσεισ τησ. Ωστοσο ειναι "ωραιοσ" και "αναλαφροσ" καθωσ τησ εχει δωσει τη σοφια τησ. Το πεσιμο συμβολιζει τη φθορα και συναμα την
-----------------------------------------
ενδοσκοπηση που κανει μεσα τησ. Το αγαλμα με τα φτερα παραπεμπει στ στ. 20-25,με τη διαφορα οτι εδω γινεται στ πλαισιο μιασ ψυχολογικησ παραισθησησ και δειχνει την επιθυμια τησ για φυγη. Η αντιποιητικη εικονα με το φαρμακειο συμβολιζει την αντιμετωπιση
-----------------------------------------
των καθημερινων μασ προβληματων,υποβαθμιζοντασ την σοβαροτητα τουσ και ξεγελωντασ τον εαυτο μασ για να αποφυγουμε μια οριστικη λυση. Ο κουφιοσ θορυβοσ δειχνει τη μοναξια τησ και οι 2καφεδεσ τη λαχταρα τησ για παρεα. Ο πρασινοσ γλομποσ του φαρμακειου
-----------------------------------------
(τ πρασινο βασικα)συμβολιζει την ελπιδα και την αισιοδοξια. Τ τραινο ειναι η επιθυμια να φυγει μακρια απ την παλια ζωη τησ,τα μαντιλια δειχνουν την ιδιορυθμια του γουστου τησ και την αριστοκρατικη τησ καταγωγη. Τ παπουτσια ειναι στοιχειο φθορασ,τ ποιηματα
-----------------------------------------
τησ ειναι οι εμπειριεσ και τα βιωματα τησ. Δν παιρνει βαλιτσεσ,καθωσ συμβολιζουν τα υλικα αγαθα και δεν ειναι αυτα η ουσια τησ ζωησ τησ,καθωσ επισησ θελει να αφησει πισω το παρελθον τησ. Τη τελευταια φραση τη λεει πλεον απεγνωσμενα.
-----------------------------------------
Δεν ξερω αν σε καλυψα... :-( (Α,και συγγνωμη που τα εγραψα ετσι,αλλα μπαινω απ τ ιντερνετ του κινητου,οποτε περιοριζομαι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Αχ τωρα εβγαλα ένα νοημα!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :thanks:
Και καλη επιτυχια! :D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias2009

Νεοφερμένος

Ο ilias2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ρε παιδιά έλεος! η γυναίκα της σονάτας δεν έχει αριστοκρατική καταγωγή. Είναι μεν μία μεσοαστή, αλλά σε καμία περίπτωση ~κι αν λάβουμε υπόψιν τις ιδεολογικές τοποθετήσεις του Ρίτσου~ αριστοκράτισσα. Κι αυτό διαφαίνεται ξεκάθαρα από το σημείο στο οποίο κάνει αναφορά στην πολιτεία η οποία ορκίζεται στο ψωμί και στη γροθιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργοσ+Γεωργια

Νεοφερμένος

Η Γάκης+Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλε μου,σε παρεπεμπω στη σελ. 38,σχολιο 9 και στο στιχο 58-65. Λοιπον?
-----------------------------------------
Εγω σ ευχαριστω που μ εκανεσ και τα ξαναθυμηθηκα! Καλη μασ επιτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top