Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,254 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,585 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 614 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

ilianna

Φοιτητής

H ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H ilianna oleee έγραψε στις 23:10, 15-05-08:

εγώ είχα του νάκη κ του μπαρλα! απλά ήταν γενικά για όλη την άλγεβρα! μπορείς όμως αν θες να ψάξεις στο google για βιβλίο μόνο γι'αυτό το σκοπό!;-)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

riemann80 (χρηστος)

Καθηγητής

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O riemann80 ειμαστε ολοι μαθητες έγραψε στις 17:22, 18-05-08:

ασκησεις στις εξισωσεις 2ου βαθμου επιλεγμενες απο τη βιβλιογραφια

και καποιες ακομα,λιγο πιο δυσκολες.συγγνωμη και για το διπλο post
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf τριωνυμο 2ου βαθμου.pdf (105,7 KB, 203 αναγνώσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf εξισωσεις δευτερου βαθμου.pdf (84,2 KB, 537 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 11-07-12 στις 11:44. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:30, 18-05-08:

Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω;
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά .
Παράθεση

riemann80 (χρηστος)

Καθηγητής

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 372 μηνύματα.

O riemann80 ειμαστε ολοι μαθητες έγραψε στις 17:46, 18-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Είναι περίεργο που βλέπω latex και ανάβω;
Μπράβο πάντως, προσεγμένη δουλειά .
ε θεμα εξασκησης ειναι η latex.και γω δυσκολευομαι ακομα πολυ σε καποια πραγματα.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:51, 18-05-08:

Εννοώ οτι μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα που βγάζει .
Την χρησιμοποιώ κι εγώ, αποκλειστικά πλέον, για να γράφω αναφορές και ασκήσεις για τη σχολή. Όντως θέλει λίγη εξάσκηση στην αρχή, αλλά όταν την μάθεις δεν γυρνάς πίσω .
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 09:26, 26-05-08:

λυστε το να δω αν το εχω σωστο!!!!!!

ελεγε

f(x)=x^-x-λ

α)να βρείτε τις διαφορες τιμες της συνάρτησης(ή κτ τετοια δεν θυμαμαι και πολυ) για τα διαφορα λεR

B)αν χ1 και χ2 οι λυσεις της εξισωσεις να βρειτε το λ αν
[χ1^χ2+χ1χ2^+3]=2005 (χωρις να βρειτε τα χ1 και χ2)

γ) αν η κορυφη της παραβολης της συναρτησης (-β/2α , -Δ/4α) εχει τετμημενη θετικη και τεταγμενη αρνητικη να βρειτε την ελαχιστη ακεραια τιμη που μπορει να παρει το λ

x^= x στο τετραγωνο [...] σημαινει οτι ειναι σε απολυτο

Παιδια αν δεν μπορειτε τωρα να τη λυσετε απλα πειτε μου τι πιστευετε επρεπε να κανω ειδικα για το ερωτημα γ) plz!!!!!!
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Φοιτητής

H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 10:57, 26-05-08:

λοιπον μονο το β καταφερα αλλα δν ειμαι κ πολυ σιγουρη!
β) χ1+χ2=-β/α=- -1/1 =1 => χ1χ2=γ/α=λ/1=λ => χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 11:10, 26-05-08:

αφου ειναι σε απολυτο δεν θα ειναι
χ1χ2(χ2+χ1)+3=2005 => λ+3=2005 => λ=2005-3 => λ=2002 που εγραψεσ

αλλα και
χ1χ2(χ2+χ1)+3= - 2005 => λ+3= - 2005 => λ= -2005-3 => λ=-2008 ?????
Παράθεση

Stroumfita (Κρυσταλλένια)

Φοιτητής

H Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Stroumfita έγραψε στις 13:43, 26-05-08:

εφοσον ειναι σε απολυτο θα βγει ετσι οπωσ το εγραψεσ!
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε στις 16:22, 30-05-08:

Λοιπον λιγο αργοπορημενα αλλα νομιζω την ελυσα:

Α)
Πρεπει

οποτε:

Β) 1η περιπτωση
και λυνεις εξισωση με τα δεδομενα σου.

2η περιπτωση

και τα λοιπα...

Γ) Λοιπον αφου η τετμημενη ειναι θετικη τοτε ισχυει:

που ισχυει

Αφου η τεταγμενη ειναι αρνητικη ισχυει:
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε στις 22:33, 30-05-08:

Καλησπέρα παιδιά,

χτες ασχολήθηκα πρώτη φορά (3:00 ηώρα το βράδυ ) με πολυωνυμικές συναρτήσεις 2ου βαθμού, τριώνυμα, διακρίνουσα τριωνύμου και πρόσημο τιμών της με σκοπό να γράψω στο μάθημα της Άλγεβρας και να εμπλουτίσω τις ελάχιστες μαθηματικές μου γνώσεις.

Σήμερα, λοιπόν, έγραψα Άλγεβρα και στο 4ο Θέμα έπεσε η παρακάτω άσκηση:

Να βρεθεί το πεδίο ορισμού της συνάρτησης:

Βρήκα ότι το πεδίο ορισμού της συνάρτησης είναι το
σύνολο:

Δεν αισθάνομαι αρκετά σίγουρος για το αποτέλεσμα, γιατί η υπόρριζος ποσότητα στον αριθμητή ήταν τριώνυμο και μόλις χθες ασχολήθηκα πρώτη φορά με αυτά.

Επισυνάπτω σε αρχείο .pdf τη λύση της άσκησης. Παρακαλώ πείτε μου αν η διαδικασία επίλυσης και το αποτέλεσμα είναι σωστά.

Φιλικά,
Σταύρος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 4a.pdf (112,3 KB, 146 αναγνώσεις)
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:53, 30-05-08:

Εύγε, ακριβώς όπως πρέπει! Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω! :no1:
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 23:14, 30-05-08:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση , για λόγους συντομίας, δεν είναι ανάγκη να ορίζεις το πεδίο ορισμού με περιγραφή σαν σύνολο. Απλά λες οτι πεδίο ορισμού είναι το R*, ή όπως λέμε R άστρο, δηλαδή οι πραγματικοί εκτός του μηδεν.
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε στις 20:19, 01-06-08:

Σωστος αλλα καλυτερα το πεδιο ορισμου να το συμβολιζεις
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H memi έγραψε στις 10:42, 02-06-08:

λοιπον παίδες θελω να μου λύσεται και εμενα το 2ο θεμα τν εξετάσεων μου.σημερα διναμε κ μας εβαλαν αυτο΄.:!:

δινονται οι ευθειες ε=ψ=(λ2ρα+λ)χ+λ-2
η=ψ=2χ+6
αν λ=1
μας ζητουσε να βρουμε τα Α,Β σημεια που τεμνονται οι ευθειες στον αξονα χ΄χ

και
εστω Μ(Χ,0)να βρειτε ΜΒ=ΑΒ μαλλον αυτο λυνεται με αποσταση:what:
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε στις 14:19, 02-06-08:

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε στις 18:00, 02-06-08:

Δεν την γραφεις με λατεξ γιατι δεν μπορω να καταλαβω. Τα ρ, α ειναι αγνωστοι?
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H memi έγραψε στις 08:30, 03-06-08:

στην δευτέρα εννοούσα
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

O Deadeyebutch έγραψε στις 23:39, 03-06-08:

memi, επισυνάπτω σε αρχείο .pdf την λύση του προβλήματος.

EDIT:
Το γράφω σε latex στην περίπτωση που δεν έχεις κάποιον pdf viewer.

1.

Για y=0, τότε:

Δηλαδή η γραφ. παράσταση τέμνει τον x`x στο σημείο .

Για y=0, τότε:

Δηλαδή η γραφ. παράσταση τέμνει τον x`x στο σημείο Β(-3,0).

2.

Άρα προκύπτει,

Δηλαδή το σημείο Μ, είτε θα ταυτίζεται με το σημείο , είτε θα έχει συντεταγμένες .

Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi έγραψε στις 21:42, 04-06-08:

ευχαριστω..:thanks:
Παράθεση

van_konon (Γιωργος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O van_konon έγραψε στις 19:30, 05-06-08:

ΛΟΛ τι θεμα ειναι αυτο!?

Χοαχοαχοαχοα εμας ηταν εξω οι συνατησεις
Παράθεση

memi

Μαθητής Β' λυκείου

H memi έγραψε στις 11:36, 06-06-08:

οχι πες δν ειναι? και αυτο ηταν το 2ο που να εβλεπες και το 4ο ασε μεχρι να δουμε πως λυνεται κοντεύαμε να φαμε και τις δυο ώρες. λες και το έκαναν επιτηδες και ενταξει εμενα μου εχει και 19 η δικια μου, άλλα παιδια ομως που έχουν αρκετα χαμηλη βαθμολογια θα πανε για επανεξεταση τν σεπτεμβρη..? δν σκεφτονται καθολου μα καθολου το ενδεχομενο οτι καποιοι μπορει να μεινουν
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε στις 18:40, 07-06-08:

Κανονικά οι συναρτήσεις είναι εκτός ύλης Α' Λυκείου. Αλλά τις βάζουν σε όλα τα σχολεία
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 13:14, 08-06-08:

Μονο το τελευταιο κεφάλαιο της Τριγωνομετρίας είναι εκτός ύλης και διδάσκεται στην αρχή της Β'. Και νομίζω κι αυτά εκει με το πρόσημο τριωνύμου. Η συνάρτηση μέσα ειναι...
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 13:18, 08-06-08:

Αχ τι με περιμένει του χρόνου.
Ακαταλαβίστικα τελείως
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε στις 13:38, 08-06-08:

Μην το λές και εγώ αυτό έλεγα, αλλά δεν είναι τίποτα. Απλώς θέλει μεθοδολογία και προσοχή

------------------------------------------------------------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από miv
Μονο το τελευταιο κεφάλαιο της Τριγωνομετρίας είναι εκτός ύλης και διδάσκεται στην αρχή της Β'. Και νομίζω κι αυτά εκει με το πρόσημο τριωνύμου. Η συνάρτηση μέσα ειναι...
Σε εμάς ειχάν πει ότι είχαν 5 χρόνια βάλουν συναρτήσεις
Παράθεση

lenaki25005

Μαθητής Β' λυκείου

H lenaki25005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lenaki25005 έγραψε στις 16:52, 20-08-08:

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,201 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 17:41, 20-08-08:

ετσι ειναι;δες λιγο,χωρις να ειμαι 100 τησ εκατο σιγορη
το χ^5n νομιζω δεν προστιθεται με το x^n. θα γινοταν προσθεση μονο αν ηταν υψωμενα στν ιδια δυναμη και θα γινοταν προσθεση μονο συντελεστων
Παράθεση

nicktamias (Νικος)

Φοιτητής

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O nicktamias έγραψε στις 18:09, 20-08-08:

Η απαντηση αυτη ειναι λαθος.Δεν μπορει {x}^{5n}+{x}^{n}={x}^{6n}
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 19:25, 20-08-08:

Βρε παιδιά, ύλη της Α' Λυκείου είναι αυτή;
Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε στις 19:55, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από giannis
Παραγοντοποιήστε την παράσταση

όπου το ν είναι φυσικός αριθμός
Παναγια μου!!!:!::stars::scared::scared::scared:νομιζα οτι θα γλιτωνα με δαυτη αλλα με κυνηγαει.δεν εχω καταλαβει τιποτα και ενω μπορει να τα καταλαβω εκεινη την ωρα,μετα τα ξεχναω!!!!το βλεπω να κοβομαι σε ολα τα θετικα μαθηματα :yeah:
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 21:13, 20-08-08:

Ρε παιδιά αυτή είναι ύλη της α λυκείου?Αν ναι,τι έχουμε να τραβήξουμε από Σεπτέμβριο?Παναγία μου...
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 14:49, 21-08-08:

A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...
Παράθεση

yoooo! (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H yoooo! έγραψε στις 15:35, 21-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
A, εμένα μου φαίνεται πως πάει μέχρι εδώ: x^5n + x^n + 1= x^n*(x^4n + 1) + 1...
Χμμ...
Προσωπικά θα έγραφα κάτι τύπου:

Τελείωσε; Τα βλέπω και στον υπολογιστή κάπως, χαχα
Ξέρω γω, κάτι τέτοιο...
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε στις 17:02, 21-08-08:

Ναι, αν το ψάχνεις έτσι συγκεκριμένα (π.χ. για απλοποίηση κλάσματος) θα ήταν βολικό, εγώ δε το σκέφτηκα...
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε στις 11:03, 29-08-08:

Παιδια μηπως κανενας εχει το λυσαρι απο την αλγεβρα Α' λυκειου σε pdf ή σε doc ή σε οποια αλλη ηλεκτρονικη μορφη???????????:what:
Παράθεση

who

Φοιτητής

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,365 μηνύματα.

O who έγραψε στις 11:55, 29-08-08:

Δε νομίζω να υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή! Το χεις μεγάλη ανάγκη τώρα για κάποια άσκηση? Αν είναι γράψτην εδώ να σε βοηθήσουμε
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε στις 15:33, 29-08-08:

ειναι για μια φιλη μου που το χρειαζεται για να ελενξει απο τα κεφαλαια τις ασκησεις!Οποιος το βρει ας κανει τον κοπο να το ανεβασει!Ευχαριστω για την βοηθεια Who!!!!
Παράθεση

ramanujan

Μαθητής Α' λυκείου

H ramanujan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H ramanujan έγραψε στις 12:43, 01-09-08:

Λοιπόν:
x^5n + x^n + 1=x^5n + x^4n - x^4n + x^3n - x^3n +x^2n - x^2n + x^n + 1= (x^5n + x^4n + x^3n) + (- x^4n - x^3n - x^2n) + (x^2n + x^n + 1) = (x^3n - x^2n + 1)(x^2n + x^n + 1)

Αυτό που κάνω ουσιαστικά είναι να προσθέτω και να αφαιρώ τις δυνάμεις που λείπουν, 4n - 3n - 2n!:xixi:
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O tzoker έγραψε στις 15:15, 01-09-08:

Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.

ΑΣΚΗΣΗ 1

Αν για κάθε , τι συμπεραίνετε για τις δυνατές τιμές του ; ( επιλέξτε )

α.
.

β.
.

γ.
για κάθε .

ΑΣΚΗΣΗ 2

Για ποια ισχύει για κάθε ; (επιλέξτε)

α. .

β. για κάθε .

γ. .

δ. για κανένα.

Και στις δύο περιπτώσεις οι απαντήσεις σας να είναι πλήρως δικαιολογημένες.
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 15:35, 01-09-08:

σε παρακαλω βαλε καμια για γ γυμνασιουτζοκερ εγω τωρα θα παω α λυκειου.σε παρακαλω βαλε καμια για τν γ γυμνασιου...
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O tzoker έγραψε στις 15:50, 01-09-08:

ok , :no1::no1::no1:
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε στις 16:46, 01-09-08:

Στέλνω την απάντηση σε αρχείο με μορφή εικόνας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmh1.jpg
Εμφανίσεις:  131
Μέγεθος:  134,0 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε στις 18:58, 01-09-08:

Μόλις είδα τις 2 απαντήσεις που έδωσες.
Έκανες πολύ καλή προσπάθεια και στις 2, αλλά μέχρι ενός σημείου! Για ξαναρίξε μια ματιά και είμαι σίγουρος πως θα βρεις τη σωστή απάντηση.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε στις 19:34, 01-09-08:

σε ποιο απο τα δυο εκανε λαθος ??
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε στις 19:49, 01-09-08:

Και στα 2!
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε στις 19:50, 01-09-08:

Ουπς! Το β στην 1η άσκηση μάλλον είναι κι αυτό σωστή απάντηση, γιατί είναι μια δυνατή τιμή του χ... (0<ε αφού ε>0)... Αλλά όμως η γ δεν είναι γιατί: χ=α+ε ή χ=α-ε <-> ε=χ-α ή ε=α-χ <-> |χ-α|=ε άτοπο, αφού |χ-α|<ε. Επομένως και το α και το β ισχύουν. Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη

Επίσης το β στην 2η άσκηση θα είναι μάλλον κι αυτό σωστό επειδή αν 0<χ<2ε τότε εννοείται ότι χ μπορεί να ισούται με ε αφού το ε περιλαμβάνεται στο διάστημα (0, 2ε).

Η γ δεν μπορεί να είναι γιατί δεν μπορεί |-ε|<ε <-> ε<ε. Τώρα το δ δε νομίζω να θέλει εξήγηση...
Παράθεση

tzoker (Νικόλας)

Πτυχιούχος

O tzoker έγραψε στις 20:00, 01-09-08:

Και οι δύο αυτές ασκήσεις είναι από βιβλίο ενός πολύ μεγάλου μαθηματικού, του Θεόδωρου Καζαντζή , δεν είναι ρε συ δικές μου !!! Οι εκφωνήσεις είναι απόλυτα ορθές!!!!!

Θέλω λοιπόν να μου πεις που τελικά κατέληξες!!!
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε στις 20:06, 01-09-08:

Από βοήθημα δηλαδή; Τί εκδόσεις είναι;
Πάντως πολλοί μαθηματικοί έχουν δυσκολία στην γλωσσική έκφραση όχι σοβαρά τώρα τα περισσότερα παιδιά της θετικής δε τα πάνε πολύ καλά με την έκθεση

Κατέληξα (για τη δικαιολόγηση βλ. παραπάνω):
Άσκηση 1) α και β
2) α και β
Παράθεση

kiriakoskiriakos

Μαθητής Β' λυκείου

Ο kiriakoskiriakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O kiriakoskiriakos έγραψε στις 20:08, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Φταίει μάλλον η ερμηνεία της εκφώνησης της άσκησης. Δεν ήταν καλά διατυπωμένη
Παραθέτω δύο εξαιρετικές ασκήσεις πολλαπλής επιλογής.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Satan Claus

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους