Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,254 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,587 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 631 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

pop corn

Φοιτητής

H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 19:01, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Econ
Ωραία τότε ας μου πει κάποιος τι είναι
Ούτε κι αυτή η ίδια το έχει ξεκαθαρίσει στον εαυτό της! Ψάχνεται ακόμα...
Να μην ξεχνάμε ότι η ΣΕΜΦΕ είναι και σχολή 11 ετών (συγκρινόμενη με τα καθαρά φυσικομαθηματικά τμήματα που είναι πολύ παλαιότερα).

Όπως γράφει και στην ιστοσελίδα της πρόκειται για σχολή προσανατολισμένη στις εφαρμογές(*), χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι στερείται απαραίτητου θεωρητικού υποβάθρου.

(*) Στην ΣΕΜΦΕ έχω κάνει εργαστήρια Φυσικής Ι και διαθέτει πολύ καλό εργαστηριακό εξοπλισμό!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Balthazor

Φοιτητής

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 975 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 19:07, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Από πότε ένα Πολυτεχνείο "παράγει" φυσικούς ή μαθηματικούς; Είναι λίγο αντιφατικό ως προς τον ορισμό της φυσικής και των μαθηματικών. Οι συγκεκριμένες επιστήμες είναι επιστήμες της φύσης (ή αλλιώς, θετικές επιστήμες) ή natural sciences. Αυτές οι 2 επιστήμες υποστηρίζονται ακαδημαϊκά και ερευνητικά σε όλη τους την έκταση, από το Σχολείο (ή Σχολή) Θετικών Επιστημών και όχι...από το Σχολείο (ή Σχολή) Τεχνολογικών Επιστημών (ή Πολυτεχνείο). Συμπέρασμα: Τα μαθηματικά και η φυσική της ΣΕΜΦΕ είναι πολυτεχνειακώς προσανατολισμένα (δηλ., με εφαρμογές από το Πολυτεχνείο). Οπότε η ΣΕΜΦΕ δεν παράγει μαθηματικούς ή φυσικούς με την φιλοσοφική έννοια των όρων αυτών. Διαφέρει η οπτική προσέγγισης των επιστημών αυτών στην ΣΕΜΦΕ αλλά και οι ακαδημαϊκοί στόχοι σε σχέση με το κλασικό Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής. Είναι σαν να συγκρίνουμε αυγά με πατάτες. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν τα μαθηματικά ή η φυσική στην ΣΕΜΦΕ είναι "ανώτερα", περισσότερα, δυσκολότερα,...κτλ ή όχι σε σχέση με το κλασικό Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής, αλλά με τις προσωπικές επιθυμίες κάποιου. Βέβαια είναι παράλογο να αναζητά κάποιος μαθηματικό ή φυσικό...στο Πολυτεχνείο! Η ΣΕΜΦΕ όπως και κάθε Γενικό Τμήμα Πολυτεχνείου ικανοποιούν άλλους ακαδημαϊκούς στόχους.
Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Ούτε κι αυτή η ίδια το έχει ξεκαθαρίσει στον εαυτό της! Ψάχνεται ακόμα...
Να μην ξεχνάμε ότι η ΣΕΜΦΕ είναι και σχολή 11 ετών (συγκρινόμενη με τα καθαρά φυσικομαθηματικά τμήματα που είναι πολύ παλαιότερα).

Όπως γράφει και στην ιστοσελίδα της πρόκειται για σχολή προσανατολισμένη στις εφαρμογές(*), χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι στερείται απαραίτητου θεωρητικού υποβάθρου.

(*) Στην ΣΕΜΦΕ έχω κάνει εργαστήρια Φυσικής Ι και διαθέτει πολύ καλό εργαστηριακό εξοπλισμό!
Ωραια, δηλαδη ο αποφοιτος του ΣΕΜΦΕ οταν βγει, εκτος απο καθηγητης υπαρχει αλλη διεξοδος που να αποδεικνυει τον πρακτικο χαρακτηρα των μαθηματων; Χωρις να εννοω απαραιτητα την ιδιοτητα του μηχανικου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mitsolas

Φοιτητής

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O mitsolas έγραψε στις 21:00, 07-07-11:

ειναι τμημα που βγαζει μαθηματικους/ φυσικους(ασχετα αν υπαρχουν και αλλα τετοια)με εμφαση στις εφρμογες των επιστημων αυτων(ιατρικη φυσικη, βελτιστοποιηση κλπ κλπ)κοιτα τι λενε και οσοι σπουδαζουν http://www.semfe.gr/forum/viewtopic....1005&start=135
ως μηχανικοι δεν αναγνωριζονται και ουτε προκειται(για οικονομικους λογους τα επομενα 10 χρονια τουλαχιστον)
οι διαφορες με τα αντιστοιχα τμηματα ειναι τα μαθηματα που γινονται και οχι η αναγνωριση απο την αγορα εργασιας
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:09, 07-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mitsolas
ειναι τμημα που βγαζει μαθηματικους/ φυσικους(ασχετα αν υπαρχουν και αλλα τετοια) με εμφαση στις εφρμογες των επιστημων αυτων (ιατρικη φυσικη, βελτιστοποιηση κλπ κλπ)
  • Δεν ξέρω κατά πόσο οι "εξειδικευμένες" εφαρμογές είναι στην δεοντολογία των μαθηματικών επιστημών.
  • Σε ένα κλασικό Τμήμα Μαθηματικών υπάρχουν "κατευθύνσεις" που σε προσανατολίζουν με το strong mathematical υπόβαθρο σε επιλογή μαθημάτων με ενότητες από βελτιστοποιηση, μαθηματική βιολογία, βιομηχανικών μαθηματικών, μαθηματική φυσική, προχωρημένες τεχνικές εφαρμοσμένων μαθηματικών (βλ., ανάλυση Fourier, ειδικές συναρτήσεις, ολοκληρωτικές εξισώσεις,..κτλ),...Συνεπώς δεν αποτελούν "μονοπώλειο" της ΣΕΜΦΕ.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:42, 07-07-11:

• Δεν ξέρω κατά πόσο οι "εξειδικευμένες" εφαρμογές είναι στην δεοντολογία των μαθηματικών επιστημών.
  • Σε ένα κλασικό Τμήμα Μαθηματικών υπάρχουν "κατευθύνσεις" που σε προσανατολίζουν με το strong mathematical υπόβαθρο σε επιλογή μαθημάτων με ενότητες από βελτιστοποιηση, μαθηματική βιολογία, βιομηχανικών μαθηματικών, μαθηματική φυσική, προχωρημένες τεχνικές εφαρμοσμένων μαθηματικών (βλ., ανάλυση Fourier, ειδικές συναρτήσεις, ολοκληρωτικές εξισώσεις,..κτλ),...Συνεπώς δεν αποτελούν "μονοπώλειο" της ΣΕΜΦΕ.
εσύ τι πιστεύεις, ότι στον τομέα τον εφαρμοσμένων μαθηματικών το μαθηματικό υπερέχει από μια σχολή η οποία επικεντρώνεται ειδικά σε αυτόν τον τομέα και μπλέκει και λίγο φυσική (που είναι σημαντικό αν μιλάμε για εφαρμοσμένα μαθηματικά);
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:01, 07-07-11:

Με τον όρο εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν μιλάμε κατ' ανάγκη για μαθηματικά και φυσική. Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι: η στατιστική, τα υπολογιστικά μαθηματικά, η επιχειρησιακή έρευνα εκτός από τα μαθηματικά της φυσικής. Συνεπώς, όταν λέμε για ειδίκευση στα εφαρμοσμένα μαθηματικά, μιλάμε για συγκεκριμένο πεδίο, δηλαδή Εφαρμοσμένα Μαθηματικά:
- Επιστημών Ζωής (Στατιστική, Πιθανότητες, Επιχειρησιακή Έρευνα, Οικονομικά/ Ασφαλιστικά Μαθηματικά)
- Φυσικών Επιστημών (Εφαρμοσμένη Ανάλυση, Διαφορικές Εξισώσεις, Μηχανική, Μαθηματική Φυσική, Μαθηματική Μοντελοποίηση στην Βιομηχανία και σε Βιοεπιστήμες)
- Θεωρητικής Πληροφορικής & Υπολογιστικών Μαθηματικών (Αριθμητική Ανάλυση, Διακριτά Μαθηματικά, Υπολογιστική Άλγεβρα, Τεχνητή Νοημοσύνη, Βελτιστοποίηση, Επιστήμη Υπολογιστών)
και πάνω εδώ γίνονται συνδυασμοί επιλογών.

Ένα Τμήμα Μαθηματικών ασχολείται με τα σύγχρονα μαθηματικά και τις εφαρμογές αυτών από την αξιωματική θεμελίωσή τους. Θα διδαχτείς όλο το εύρος της μαθηματικής επιστήμης από το πολύ θεωρητικό μέρος μέχρι το τελείως εφαρμοσμένο. Το Τμήμα Μαθηματικών δεν ασχολείται με άλλα Μαθηματικά ή μόνο Μαθηματικά. Εφόσον τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι υποσύνολο των μαθηματικών ή και το ίδιο πράγμα, δεν υπάρχει διαφορά. Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικά είναι. Απλά θα μελετήσεις επιπλέον και κάποια ερμηνεία του φαινομένου με την ανάλογη θεωρία (υπό μορφή κάποιου ειδικευμένου μαθήματος φυσικής, στατιστικής,..κτλ). Το Τμήμα Μαθηματικών χτίζει το mathematical μέρος. Προσωπικά δεν νιώθω κάποια ποιοτική διαφορά από άποψη γνώσεων σε σχέση με έναν ΣΕΜΦίτη. Η ειδοποιός διαφορά μου είναι ότι εγώ μελέτησα τα Μαθηματικά σαν κλάδο Θετικών Επιστημών με έντονη αλληλεπιδράση της Φυσικής ως κλάδο των Θετικών Επιστημών. Ο ΣΕΜΦίτης μελέτησε Μαθηματικά και Φυσική με Εφαρμογές από προβλήματα του Πολυτεχνείου με ίσως επιφανειακή μελέτη κάποιων "μη εφαρμοσμένων" μαθηματικών. Είναι τελείως διαφορετική η προσέγγιση του ίδιου θέματος. Όμως σε ένα μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένων Μαθηματικών στον κλάδο των Διαφορικών Εξισώσεων ή στην Θεωρητική Φυσική και Αστροφυσική,...κτλ στέκομαι με άνεση αφού πάρα πολλά μαθήματα προπαιδείας (σύγχρονης φυσικής, προχωρημένων μαθηματικών τεχνικών, διαφορικών εξισώσεων κάθε μορφής, μαθηματικής ανάλυσης, υπολογιστικών μεθόδων,...κτλ) τα γνωρίζω, εφόσον έχω εξεταστεί σε αυτά κατά την διάρκεια των σπουδών μου. Όποιος γνωρίζει το θέμα, καταλαβαίνω για τι μιλάω ακριβώς. Βασίλη νομίζω ότι πάλι έμεινες με απορία..
Παράθεση

mitsolas

Φοιτητής

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O mitsolas έγραψε στις 23:02, 07-07-11:

λοιπον για να τελειωνουμε....μαθηματικο-φυσικο με σεμφε εχουν ελαχιστη διαφορα οσον αφορα την αποκατσταση στο ελλαδισταν(πολυ μικρη σε καθε περιπτωση)ειναι δυσκολες σχολες ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ και κυριως διαφερουν στον τομεα εμβαθυνσης...στο εκπα θεμελιωνουν καλυτερα την επιστημη ενω στο σεμφε περισσοτερο στις εφαρμογες της... χωρις αυτο να αποκλειει ενασχοληση με εφαρμογες μεσω του εκπα η ενασχοληση με θεωρητικα μαθηματικα μεσω του σεμφε... ο καθενας απο κει και περα επιλεγει με βαση τισ προτιμησεις του και το τι του ταιριαζει
Υ.Γ.Κατα τη γνωμη μου σε ηλικιες μεχρι και 20 ελαχιστοι ειναι αυτοι που πραγματικα μπορουν να διακρινουν τι τους αρεσει αναμεσα στα δυο...οποτε μην αγχωνεστε προοπτικες παντου θπαρχουν αρκει να υπαρχει θεληση!!!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

StratosRIP

Φοιτητής

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 00:11, 06-08-11:

Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τις επαγγελματικές δυνατότητες που έχω μετά τη ΣΕΜΦΕ ;
Συγκεκριμένα πράγματα,αν γίνεται...Ευχαριστώ..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 06-08-11 στις 00:20. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish!!!
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 00:28, 06-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
Παιδιά,μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τις επαγγελματικές δυνατότητες που έχω μετά τη ΣΕΜΦΕ ;
Συγκεκριμένα πράγματα,αν γίνεται...Ευχαριστώ..

http://www.semfe.ntua.gr/docs/sem.pdf
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:31, 06-08-11:

μαθηματικό πάτρας
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 16:13, 16-09-11:

εγω εχω απορια ! αυτοι στης ΣΕΜΦΕ τι ακριβως δηλωνουν;; εγω ξερω μια που δηλωνει μαθηματικος....
και η φυσικη στο πηγαδι **** δηλ;
Παράθεση

Lolarikos

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H Lolarikos έγραψε στις 16:17, 16-09-11:

Θα πηρε κατευθυνση Μαθηματικου Εφαρμογων .
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:43, 16-09-11:

ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις δηλώνεις μαθηματικός ή φυσικός. Δυστυχώς σε θέμα δικαιωμάτων παίζουν ακριβώς τα ίδια.
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 20:55, 17-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
ανάλογα την κατεύθυνση που θα πάρεις δηλώνεις μαθηματικός ή φυσικός. Δυστυχώς σε θέμα δικαιωμάτων παίζουν ακριβώς τα ίδια.
τωρα που ειπες θεμα δικαιωματων θυμηθηκα το μπαχαλο που γινεται με τα εφαρμοσμενα μαθηματικα που θελουν τα ιδια δικαιωματα με τα μαθηματικα..
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,367 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:14, 17-09-11:

Να ξεκαθαρίσω λιγο τα πράγματα. Η ΣΕΜΦΕ φτιάχτηκε με σκοπό να παράγει απόφοιτους που να ασχολούνται Σε ερευνητικούς τομείς του εμπ και αλλων ιδρυμάτων. Η σχολή αυτή σποδειχθηκε φούσκα και για να μην γκρινιάζουν οι απόφοιτοι τους δοθηκαν δικαιώματα φυσικών ή μαθηματικών. Ανεξάρτητα αν κάνουν ή οχι πιο δύσκολα μαθηματα το θεωρώ υπερβολη να λένε ότι είναι καλύτεροι και θα πρέπει να τους δίνονται παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ (κανονικά δε θα πρέπει καν να μπαινουν στον ΑΣΕΠ)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 21:16, 17-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Να ξεκαθαρίσω λιγο τα πράγματα. Η ΣΕΜΦΕ φτιάχτηκε με σκοπό να παράγει απόφοιτους που να ασχολούνται Σε ερευνητικούς τομείς του εμπ και αλλων ιδρυμάτων. Η σχολή αυτή σποδειχθηκε φούσκα και για να μην γκρινιάζουν οι απόφοιτοι τους δοθηκαν δικαιώματα φυσικών ή μαθηματικών. Ανεξάρτητα αν κάνουν ή οχι πιο δύσκολα μαθηματα το θεωρώ υπερβολη να λένε ότι είναι καλύτεροι και θα πρέπει να τους δίνονται παραπάνω μόρια στο ΑΣΕΠ (κανονικά δε θα πρέπει καν να μπαινουν στον ΑΣΕΠ)
καλα οποιος μπαινει πολυτεχνειο...τα μυαλα του φτανουν μεχρι...το εβερεστ.....! δεν εχω κανενα προβλημα με τα παιδια βεβαιως αλλα σε λιγο θα μας καβαλησουν κιολαςςςς
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 14:22, 24-09-11:

ενδιαφερον θεμα διοτι ειναι μια απο τις σχολες που και εγω επιανα αλλα ημουν λιγο επιφυλαχτικος

απο οτι καταλαβα απο αυτα που διαβασα το ΣΕΜΦΕ δεν εχει καμια αλλαγη απο το αντιστοιχο μαθηματικο/φυσικο σε οπουδήποτε αλλη πολη απλα οποιςο το βγαλει θα εχει πολλα +++ αν πανε στο εξωτερικο(ΕΜΠ ονομα)
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 14:33, 24-09-11:

Πότε διεκδίκησαν κάτι τέτοιο;
Συμφωνώ, οι απόφοιτοι δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να δώσουν ΑΣΕΠ ως εκπαιδευτικοί και ούτε να έχουν παιδαγωγικά μαθήματα στο ΠΣ τους. Ή είσαι μηχανικός ή δεν είσαι.
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 14:36, 24-09-11:

Πότε διεκδίκησαν κάτι τέτοιο;
Συμφωνώ, οι απόφοιτοι δεν θα έπρεπε να έχουν το δικαίωμα να δώσουν ΑΣΕΠ ως εκπαιδευτικοί και ούτε να έχουν παιδαγωγικά μαθήματα στο ΠΣ τους. Ή είσαι μηχανικός ή δεν είσαι.
Και τι μηχανικοί ακριβώς είναι?
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 14:36, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
ενδιαφερον θεμα διοτι ειναι μια απο τις σχολες που και εγω επιανα αλλα ημουν λιγο επιφυλαχτικος

απο οτι καταλαβα απο αυτα που διαβασα το ΣΕΜΦΕ δεν εχει καμια αλλαγη απο το αντιστοιχο μαθηματικο/φυσικο σε οπουδήποτε αλλη πολη απλα οποιςο το βγαλει θα εχει πολλα +++ αν πανε στο εξωτερικο(ΕΜΠ ονομα)
Κάνουν πιο πολλά μαθηματικά από το φυσικό, και πιο πολλή φυσική από το μαθηματικό (και το αντίστροφο). Επίσης τα μαθήματά τους σε γενικότερο πλαίσιο είναι προσανατολισμένα πιο πολύ στο βιομηχανικό τομέα, για αυτό και αν θυμάμαι καλά στη ΣΕΜΦΕ δεν υπάρχει μάθημα αστροφυσικής (αλλά αντίθετα κάνουν κάτι εξειδικευμένες εμβιομηχανικές πχ) και από μαθηματικά που κάνουν παραλείπουν τα πιο θεωρητικά.

edit: πφφ.. απ' ότι βλέπω το ΠΣ τους μάλλον άλλαξε. κωλοτούμπα φάση

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Και τι μηχανικοί ακριβώς είναι?
Καλή ερώτηση . Νομίζω συζητιέται ή να τους εντάξουν ως κάποια υποκατηγορία σε κάποια έστω συναφή ειδικότητα, ή να μπουν ως "γενικοί μηχανικοί". Τουλάχιστον έτσι έλεγαν νομίζω στα forum τους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 24-09-11 στις 15:37. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:41, 24-09-11:

Γενικοί Μηχανικοί. Δηλαδή θα τα κάνουν όλα από λίγο; Θα γελάνε κι οι πέτρες λέμε.
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 14:44, 24-09-11:

Καλή ερώτηση . Νομίζω συζητιέται ή να τους εντάξουν ως κάποια υποκατηγορία σε κάποια έστω συναφή ειδικότητα, ή να μπουν ως "γενικοί μηχανικοί". Τουλάχιστον έτσι έλεγαν νομίζω στα forum τους.
Και πάλι όμως...μαθηματικοί/φυσικοί είναι,απλά το τμήμα στρέφεται από μόνο του σε μιά πιό πρακτική κατεύθυνση.
Τι μελέτες θα εκπονούν λοιπόν?
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 14:49, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Γενικοί Μηχανικοί. Δηλαδή θα τα κάνουν όλα από λίγο; Θα γελάνε κι οι πέτρες λέμε.
γελάνε ήδη μάλλον . Δεν ξέρω, βασικά καλά καλά αυτοί δεν ξέρουν τι κατεύθυνση θέλουν να έχει το τμήμα. Είδα πρόσθεσαν και μαθημα αστροφυσικής .
Και πάλι όμως...μαθηματικοί/φυσικοί είναι,απλά το τμήμα στρέφεται από μόνο του σε μιά πιό πρακτική κατεύθυνση.
Τι μελέτες θα εκπονούν λοιπόν?
μαθηματικοφυσικές
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:40, 24-09-11:

Ας μη γελιόμαστε. Η σχολή άνοιξε στα πρότυπα αντιστοίχων του εξωτερικού, και θα κλείσει στα πρότυπα αντιστοίχων του εσωτερικού, με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα διδασκαλίας στην Β΄βαθμια εκπαίδευση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:43, 24-09-11:

Κάνουν πιο πολλά μαθηματικά από το φυσικό, και πιο πολλή φυσική από το μαθηματικό (και το αντίστροφο). Επίσης τα μαθήματά τους σε γενικότερο πλαίσιο είναι προσανατολισμένα πιο πολύ στο βιομηχανικό τομέα, για αυτό και αν θυμάμαι καλά στη ΣΕΜΦΕ δεν υπάρχει μάθημα αστροφυσικής (αλλά αντίθετα κάνουν κάτι εξειδικευμένες εμβιομηχανικές πχ) και από μαθηματικά που κάνουν παραλείπουν τα πιο θεωρητικά.

edit: πφφ.. απ' ότι βλέπω το ΠΣ τους μάλλον άλλαξε. κωλοτούμπα φάση
thanx για την απαντηση

δεν συμφωνω να γινουν μηχανικοι αλλα δεν θα επρεπε να ηταν καπως διαφορετικοι σε οτι αφορα τα δικαιωματα τους απο τους μαθηματικους/φυσικοιυς που κανουν πιο λιγα μαθηματα;;;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 15:53, 24-09-11:

Tα μαθηματικά/ η φυσική μετριώνται σε αριθμό μαθημάτων/ ανά εξάμηνο;
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 15:56, 24-09-11:

όχι
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:15, 24-09-11:

οχι αλλα περισσοτερα μαθηματα ΛΟΓΙΚΑ θα ειναι και πιο δυσκολα ή εστω δυσκολοτερα απο οτι οι αλλοι + το γεγονος οτι ειναι ΣΧΟΛΗ ΕΜΠ που ειναι παλουκα.Επισης δες και τα μαθηματα και θα δεις οτι ειναι πολλα παραπανω πραγματα να διαβασεις χωρις λογο αν εχεις τα ιδια δικαιωματα με ενα αλλο που εβγαλε της Χ σχολη μαθηματικων/φυσικης
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 16:20, 24-09-11:

οχι αλλα περισσοτερα μαθηματα ΛΟΓΙΚΑ θα ειναι και πιο δυσκολα ή εστω δυσκολοτερα απο οτι οι αλλοι + το γεγονος οτι ειναι ΣΧΟΛΗ ΕΜΠ που ειναι παλουκα.Επισης δες και τα μαθηματα και θα δεις οτι ειναι πολλα παραπανω πραγματα να διαβασεις χωρις λογο αν εχεις τα ιδια δικαιωματα με ενα αλλο που εβγαλε της Χ σχολη μαθηματικων/φυσικης
Δηλαδή κάνουν διαφορετικά μαθηματικά οι "Σεμφίτες" από τους "Εκπίτες"?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:28, 24-09-11:

Δηλαδή κάνουν διαφορετικά μαθηματικά οι "Σεμφίτες" από τους "Εκπίτες"?
why με κουραζεις;;δεν συγκρινονται οι μεν ειναι 5 οι αλλοι 4 χρονια σπουδων και εχουν τα ιδια δικαιωματα,αυτο δεν σου λεει κατι;;;Κοιτα και τα προγραμματα σπουδων
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 16:35, 24-09-11:

why με κουραζεις;;δεν συγκρινονται οι μεν ειναι 5 οι αλλοι 4 χρονια σπουδων και εχουν τα ιδια δικαιωματα,αυτο δεν σου λεει κατι;;;Κοιτα και τα προγραμματα σπουδων
Τα'χω δει καιρό τώρα-αλλά ρε παιδί μου,τι παραπάνω δικαιώματα να τους δώσουν?Ν'ανοίξουν φαρμακείο?Να υπογράφουν ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες,τι?
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 16:40, 24-09-11:

Aν και δεν ειμαι ειδικη και σχετικη με αυτα.

Θελω να παραθεσω κατι που βρηκα και συμφωνω αρκετα.

Τα παιδιά αυτά δεν έχουν δικαίωμα να εγγραφούν στο ΤΕΕ (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος). Στο ΤΕΕ εγγράφονται, σύμφωνα με το καταστατικό ίδρυσής του, όσοι έχουν αποφοιτήσει από πολυτεχνειακές σχολές. Και θα μου πεις και τι σημαίνει αυτό. Αυτό με πολύ απλά λόγια σημαίνει ότι οι απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής δεν μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμά του μηχανικού, αφού το ίδιο το ΤΕΕ, που χορηγεί, μετά από εξετάσεις, την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δεν τους δέχεται σαν μηχανικούς. Και ρωτώ, γιατί συνεχίζουν να παίρνουν φοιτητές στην συγκεκριμένη σχολή;

Γνωρίζω πως μετά από αγώνες κατάφεραν να εντάξουν τους απόφοιτους της ΣΕΜΦΕ στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς. Γιατί, όμως, αν κάποιος θέλει να γίνει καθηγητής, να μην ξεκινάει να σπουδάζει στο πανεπιστήμιο ως Μαθηματικός ή Φυσικός για τέσσερα χρόνια και να μπαίνει στο πολυτεχνείο και να σπουδάζει πέντε;

Θα ήθελα, επίσης, να σχολιάσω την στάση ορισμένων. Δεν θα μιλήσω για τους καθηγητές, οι οποίοι ίδρυσαν μία σχολή για να βολευτούν κάποιοι χωρίς να τους ενδιαφέρει τι θα απογίνουν οι απόφοιτοι της σχολής αυτής. Γιατί καθηγητής σημαίνει κονδύλια ή, στην χειρότερη περίπτωση, απλά μηνιαίος μισθός. Ας ρωτήσουν, όμως, αυτοί οι άνθρωποι του πνεύματος, έναν απόφοιτο, τι μισθό παίρνει. Ή αν είναι ευχαριστημένος από το αντικείμενο της δουλειάς του.
blog

Μου φανηκε οτι ειστε λιγο "εναντιον" αυτων των παιδιων.
Εφοσον υπαρχει αυτη η σχολη και ιδρυθηκε για να βολευτουν καποιοι(το εχω ακουσει και γω αυτο), δεν θεωρω οτι αυτα τα παιδια δεν θα επρεπε να παλευουν για καποια δικαιωματα.
Γιατι το θεωρω αδικο οσα χρονια ειναι εκει μεσα και μαθαινουν Μαθηματικα/Φυσικη να μην εχουν την δυνατοτητα δουλειας σχετικη με αυτο που σπουδασαν.
Ναι θα ηταν πολυ καλυτερο να πηγαιναν μονο Μαθηματικο η μονο Φυσικο αλλα εφοσον υπαρχει τμημα Φυσικομαθηματικης σε αυτο το κοσμο ειναι σιγουρο οτι και καποιοι θα το επιλεξουν.
Σταματηστε να σκεφτεστε την ταμπελα ΕΜΠ. Ναι ειναι σημαντικο δεν λεω κλπ αλλα δεν πανε ολοι μονο γι αυτο.
Σκεφτειτε κι αυτους που δεν πανε εξωτερικο.Δεν ειμαστε ολοι στην ιδια οικονομικη δυνατοτητα για να φυγουμε εξω.
Δεν βρισκω κακο το γεγονος οτι τα παιδια που ειναι εκει παλευουν να βρουν διεξοδους για δουλεια.
Και φανταστειτε να μην ειχαν διεκδικησει το δικαιωμα του ΑΣΕΠ, τι θα εκαναν?

Συγχωρεστε με αν καπου κανω λαθος γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικη οπως ανεφερα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,367 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:46, 24-09-11:

To να ψάχνουν περισσότερες επαγγελματικά δικαιώματα οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ από το φυσικό και το χημικό το βρίσκω αρκετά ανήθικο. Μπορεί ως σχολή να είναι πιο δύσκολη (πράγμα που δε μπορώ να πω με βεβαιότητα αφού δεν έχω φυσικομαθηματικές γνώσεις) αλλά οι ΣΕΜΦΙΤΕΣ κανονικά δεν πρέπει καν να διδάσκουν στα λύκεια και γυμνάσια της χώρας όχι και να αναζητούν και παραπάνω δικαιώματα.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 16:50, 24-09-11:

πες μου ότι κάνεις πλάκα... τι έχει πια αυτό το ΕΜΠ ήθελα να ξερα και το έχετε θεοποιήσει όλοι, ζάχαρη;
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 17:01, 24-09-11:

To να ψάχνουν περισσότερες επαγγελματικά δικαιώματα οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ από το φυσικό και το χημικό το βρίσκω αρκετά ανήθικο. Μπορεί ως σχολή να είναι πιο δύσκολη (πράγμα που δε μπορώ να πω με βεβαιότητα αφού δεν έχω φυσικομαθηματικές γνώσεις) αλλά οι ΣΕΜΦΙΤΕΣ κανονικά δεν πρέπει καν να διδάσκουν στα λύκεια και γυμνάσια της χώρας όχι και να αναζητούν και παραπάνω δικαιώματα.
Kαι αφου θεωρεις οτι δεν πρεπει καν να διδασκουν τι νομιζεις οτι θα ηταν αρμοδιοι να κανουν?
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 17:05, 24-09-11:

Ναι οκ,δε νομίζω να ζητήσαν επαγγελματικά δικαιώματα χημικών αλλά...Κανένα επιχείρημα γιατί δε πρέπει να διδάσκουν?
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 17:17, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Kαι αφου θεωρεις οτι δεν πρεπει καν να διδασκουν τι νομιζεις οτι θα ηταν αρμοδιοι να κανουν?
Ναι οκ,δε νομίζω να ζητήσαν επαγγελματικά δικαιώματα χημικών αλλά...Κανένα επιχείρημα γιατί δε πρέπει να διδάσκουν?
Δουλειά μιας πολυτεχνικής σχολής δεν είναι να βγάζει επιστήμονες, είναι να βγάζει μηχανικούς.
Οι επιστήμονες έχουν ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, γύρω από το οποίο μορφώνονται σφαιρικά και σε βάθος, για να μπορούν να έχουν αργότερα την επιλογή να το διδάξουν.
Οι μηχανικοί χρησιμοποιούν αυτά που μαθαίνουν ως εργαλείο με σκοπό να βρουν λύσεις σε ρεαλιστικά προβλήματα του σήμερα. Δεν τους ενδιαφέρουν να μάθουν όλες τις πτυχές μιας επιστήμης ή ενός αντικειμένου, αλλά να έχουν μια καλή γνώση αυτών που πραγματικά θα τους χρειαστούν, έτσι ώστε να μπορούν αν ανταπεξέλθουν επιτυχώς στη δουλειά τους.
Η επαγγελματική θέση του μηχανικού πιο πολύ στην βιομηχανία/επιχειρήσεις έχω την εντύπωση πως βρίσκεται παρά στην εκπαίδευση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 24-09-11 στις 17:39.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 17:26, 24-09-11:

όπου χημικό= μαθηματικό λάθος βιασύνης.

Για τον ίδιο λόγο που δε πρέπει και οι μοριακοί βιολόγοι να διδάσκουν (και αυτοί τους δόθηκαν τα δικαιώματα να διδάξοιυν μετά από διαματυρίες) αλλά δεν κατέχουν όλες τις πτυχές της βιολογίας για να θεωρούνται βιολόγοι. Το ίδιο και οι ΣΕΜΦΙΤΕΣ αν και έχουν πολλές γνώσεις δεν κατέχουν ούτε ευρείς γνώσεις φυσικής ούτε ευρείς γνώσεις μαθηματικών ανεξάρτητα με την κατεύθυνση που θα πάρουν. Αρχικός στόχος του τμήματος δεν ήταν να παράγει καθηγητές αργότερα έγινε στόχος των απόφοιτων όταν γνώρισαν το γνωστό πρόσωπο της αεργίας.

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Όταν φτιάχτηκε το τμήμα στόχος του ήταν νσ φτιαχτούν απόφοιτοι οι οποίοι θα ασχολούνται με την έρευνα σε πολυτεχνεία και διάφορα πανεπιστήμια.... καθώς και να εφαρμόζουν διάφορα πρωτοκολλα. Στόχος δεν ήταν η διδασκαλία... αργότερα προέκοιψε αυτό.
Ως σχολή πιστεύω ότι είναι πολύ πιο δύσκολη και από το φυσικό και από το μαθηματικό αλλά σίγουρος δεν είμαι. Παρόλα αυτά οι γνώσεις φυσικής που παίρνουνε είναι πιο χαμηλές από τους αντίστοιχους φυσικούς και πιο χαμηλές από τους αντίστοιχους μαθηματικούς όσο αφορά το τομέα τους. Οπότε θσ ήτσν άδικο ένας μαθηματικός να υπολογιζόταν λιγότερο από έναν ΣΕΜΦΙΤΗ για μια θέση μαθηματικού το αντίθετο πιστεύω ότι θα πρέπει να συμβαίνει.
Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 790 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 17:36, 24-09-11:

Focko,εχει και το τρολινγκ τα ορια του.Δεν το παιζω ειδικος αλλα ως λογικα σκεπτομενο ατομο,μου φαινεται οτι λες...μπαρουφες.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 17:42, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nerwnas
Focko,εχει και το τρολινγκ τα ορια του.Δεν το παιζω ειδικος αλλα ως λογικα σκεπτομενο ατομο,μου φαινεται οτι λες...μπαρουφες.
Παρακολουθώ τα επαγγελματικά δικαιώματα αυτής την σχολή όπως και το μοριακής βιολογίας από το 2004 και ξέρω τι συμφεροντολογία υπάρχει...

Αν ξαφνικά φτιαχτόταν μια σχολή......... που θα λεγόταν εφαρμοσμένες κλινικές δεξιοτητες θα δεχόσουνα οι απόφοιτοι αυτή της σχολής χωρίς να είναι ιατροί να δούλευαν ως ιατροί ; και στην δουλειά με νοσοκομεία ιατρεία αλλά και στην εκπαίδευση (π.χ. σε τεε, πανεπιστημία). Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, ξαφνικά φύτρωσε μια σχολή από το πουθενά και οι απόφοιτοι θέλουν να καλούνται υπερφυσικοί και υπερμαθηματικοί...........

Υπενθημίζω ότι οι πρώτοι απόφοιτοι μπήκανε με την ιδέα ότι δεν είναι εκπαιδευτικοί.. αργότερα αποφάσισαν ότι είναι...
Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 790 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 17:49, 24-09-11:

α)οχι αμα ειχαν την καταλληλη εκπαιδευση δεν θα με πειραζε.Αμα δεν την ειχαν πλαι δεν θα με πειραζε,τους ασθενεις ισως β)οι ανθρωποι κανουν σε τεραστιο θαθμο μαθηματικα και φυσικη πως μπορεις να λες οτι δεν ειναι ικανοι να τα διδαξουν;
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

O Insomnie έγραψε στις 17:50, 24-09-11:

Δουλειά μιας πολυτεχνικής σχολής δεν είναι να βγάζει επιστήμονες, είναι να βγάζει μηχανικούς.
Οι επιστήμονες έχουν ένα συγκεκριμένο αντικείμενο, γύρω από το οποίο μορφώνονται σφαιρικά και σε βάθος, για να μπορούν να έχουν αργότερα την επιλογή να το διδάξουν.
Οι μηχανικοί χρησιμοποιούν αυτά που μαθαίνουν ως εργαλείο με σκοπό να βρουν λύσεις σε ρεαλιστικά προβλήματα του σήμερα. Δεν τους ενδιαφέρουν να μάθουν όλες τις πτυχές μιας επιστήμης ή ενός αντικειμένου, αλλά να έχουν μια καλή γνώση αυτών που πραγματικά θα τους χρειαστούν, έτσι ώστε να μπορούν αν ανταπεξέλθουν επιτυχώς στη δουλειά τους.
Η επαγγελματική θέση του μηχανικού πιο πολύ στην βιομηχανία/επιχειρήσεις έχω την εντύπωση πως βρίσκεται παρά στην εκπαίδευση.
Μόνο που οι απόφοιτοι του τμήματος δεν είναι μηχανικοί αλλά "μαθηματικοί/φυσικοί εφαρμογών", δηλαδή ναι μεν προσανατολίζονται στην απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα(η την έρευνα),αλλά γιατί να τους αποκλείουμε και τη δυνατότητα να δουλέψουν στη δευτεροβάθμια?
όπου χημικό= μαθηματικό λάθος βιασύνης.

Για τον ίδιο λόγο που δε πρέπει και οι μοριακοί βιολόγοι να διδάσκουν (και αυτοί τους δόθηκαν τα δικαιώματα να διδάξοιυν μετά από διαματυρίες) αλλά δεν κατέχουν όλες τις πτυχές της βιολογίας για να θεωρούνται βιολόγοι. Το ίδιο και οι ΣΕΜΦΙΤΕΣ αν και έχουν πολλές γνώσεις δεν κατέχουν ούτε ευρείς γνώσεις φυσικής ούτε ευρείς γνώσεις μαθηματικών ανεξάρτητα με την κατεύθυνση που θα πάρουν. Αρχικός στόχος του τμήματος δεν ήταν να παράγει καθηγητές αργότερα έγινε στόχος των απόφοιτων όταν γνώρισαν το γνωστό πρόσωπο της αεργίας.

Όταν φτιάχτηκε το τμήμα στόχος του ήταν νσ φτιαχτούν απόφοιτοι οι οποίοι θα ασχολούνται με την έρευνα σε πολυτεχνεία και διάφορα πανεπιστήμια.... καθώς και να εφαρμόζουν διάφορα πρωτοκολλα. Στόχος δεν ήταν η διδασκαλία... αργότερα προέκοιψε αυτό.
Ως σχολή πιστεύω ότι είναι πολύ πιο δύσκολη και από το φυσικό και από το μαθηματικό αλλά σίγουρος δεν είμαι. Παρόλα αυτά οι γνώσεις φυσικής που παίρνουνε είναι πιο χαμηλές από τους αντίστοιχους φυσικούς και πιο χαμηλές από τους αντίστοιχους μαθηματικούς όσο αφορά το τομέα τους. Οπότε θσ ήτσν άδικο ένας μαθηματικός να υπολογιζόταν λιγότερο από έναν ΣΕΜΦΙΤΗ για μια θέση μαθηματικού το αντίθετο πιστεύω ότι θα πρέπει να συμβαίνει.
Απλά επειδή η συζήτηση περιστρέφεται γύρω από την απασχόληση στη δευτεροβάθμια,δε νομίζω οτι ο Σεμφίτης υπερτερεί ή μειωνεκτεί του αποφοίτου του Φυσικού/Μαθηματικού...
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 17:57, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nerwnas
α)οχι αμα ειχαν την καταλληλη εκπαιδευση δεν θα με πειραζε.Αμα δεν την ειχαν πλαι δεν θα με πειραζε,τους ασθενεις ισως β)οι ανθρωποι κανουν σε τεραστιο θαθμο μαθηματικα και φυσικη πως μπορεις να λες οτι δεν ειναι ικανοι να τα διδαξουν;
Είπα ως σχολή είναι πιο δύσκολη και βεβαίως έχουν τις γνώσεις να διδάξουν.. δεν είναι και ένα τρελό επίπεδο το λυκειακό... Ο καθένας μπορεί να διδάξει κάποια μαθήματα στο λύκειο το πρόβλημα είναι ότι αν βγουν άσχετες σχολές που διεκδικούν ίδια εργασιακά δικαιώματα με άλλο κλάδο η ζήτηση θα μειωθεί.

π.χ. φαντάσου όλοι οι άεργοι ιατροί να μπορούσαν να διδάξουν στην δευτεροβάθμια ως βιολόγοι.. αυτόματα ο κλάδος των βιολόγων θα έχανε πολύ από την αξία του. Ένας μαθηματικός φανταστειτε να μπορούσε να διδάξει οικονομικά στην δευτεροβάθμια αυτόματα θα έπεφτε ο κλάδος των οικομολόγων

Λέω λογικά πράγματα και δε τρολάρω απλώς παρερμηνεύετε αυτά που λέω προς ώφελος της ΣΕΜΦΕ.
Παράθεση

pop corn

Φοιτητής

H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 17:59, 24-09-11:

Οι μηχανικοί χρησιμοποιούν αυτά που μαθαίνουν ως εργαλείο με σκοπό να βρουν λύσεις σε ρεαλιστικά προβλήματα του σήμερα. Δεν τους ενδιαφέρουν να μάθουν όλες τις πτυχιές μιας επιστήμης ή ενός αντικειμένου, αλλά να έχουν μια καλή γνώση αυτών που πραγματικά θα τους χρειαστούν, έτσι ώστε να μπορούν αν ανταπεξέλθουν επιτυχώς στη δουλειά τους.
Ε, τώρα συγγνώμη αλλά νομίζω ότι εδώ μας αδικείς και μάλιστα πολύ.
Ο μηχανικός πράγματι χρησιμοποιεί μεγάλο όγκο γνώσεων από τις βασικές Θετικές Επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Γεωλογία...) με σκοπό να τις εφαρμόσει και να κάνει την καινοτομία σε διάφορα έργα ανάπτυξης μιας κοινωνίας (από αρχιτεκτονικά μέχρι ηλεκτρολογικά,κλπ). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στερείται επιστημονικού υποβάθρου ούτε ότι δεν τον ενδιαφέρει να μάθει όλες τις πτυχές του αντικειμένου του!!! (big fail)

Και να μην ξεχνάμε βέβαια, ότι πέρα από την συμβολή στην βιομηχανία και στην παραγωγή, υπάρχει και η έρευνα πάνω στις επιστήμες του μηχανικού για την περαιτέρω ανάπτυξη τους (νέες μέθοδοι, νέες γνώσεις,κλπ). Σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές δίνεται δυνατότητα για έρευνα είτε βασική, είτε εφαρμοσμένη -ή και τα 2- για την ανάπτυξη του εκάστοτε αντικειμένου. Εγώ αυτό το θεωρώ Επιστήμη. Μια επιστήμη μπορεί να είναι είτε βασική, είτε εφαρμοσμένη αλλά δεν παύει να είναι επιστήμη. Βέβαια, παίζει ρόλο και το πώς ορίζει κανείς την λέξη επιστήμη αλλά τέλος πάντων, οι μηχανικοί δεν είναι μπακάληδες ούτε οι γνώσεις τους είναι πασαλήμματα.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 18:24, 24-09-11:

Tελειώνω Πανεπιστήμιο πάνω στα μαθηματικά ως θετική επιστήμη, στην μαθηματική φυσική και στις διαφορικές εξισώσεις και έρχεσαι να μου πεις ότι, στην ΣΕΜΦΕ που είναι σχολή του ΕΜΠ μαθαίνουν πιο δύσκολα ή πιο πολλά πράγματα; Υπάρχουν μαθηματικά ή εφαρμοσμένα μαθηματικά ή μαθηματικά φυσικών επιστημών εύκολα έτσι ώστε να υπάρχουν και δύσκολα; Έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς; Θεωρώ ότι τα μαθηματικά, η μαθηματική φυσική,..κτλ είναι δύσκολα όπου και αν διδάσκονται. Δεν παίζει ρόλο το όνομα του Ιδρύματος. Ξεκόλλα απ' αυτό. Νομίζεις ότι ένας μαθηματικός επιστημονικά δεν μπορεί να σταθεί δίπλα σε έναν μαθηματικό εφαρμογών της ΣΕΜΦΕ; Από ποια επιστημονική άποψη; Γνωρίζεις τι έχω διδαχτεί αναλυτικά ώστε να θεωρούμαι επιστημονικά κατώτερος ή ανεπαρκής επιστήμονας ή απλά αναπαράγεις ότι έχει πάρει τ' αυτί σου;

Μπορεί να μην διδάχτηκα 60 εξαμηνιαία μαθήματα αλλά η ύλη σε ένα Τμήμα Μαθηματικών 4 ετών είναι ίδια απλά στριμωγμένη σε λιγότερα εξάμηνα και ενσωματωμένη σε μαθήματα με άλλον τίτλο.

Εξάλλου ένα Τμήμα Μαθηματικών δεν προσπαθεί με ενέσεις να προσθέσει μαθήματα από Πολυτεχνειακό Τμήμα και να τα βαφτίσει μαθηματικά ή φυσική...για να γεμίσει ένα πρόγραμμα σπουδών 10 εξαμήνων για να δελεάσει μαθητές που θέλουν να είναι εν δυνάμει μηχανικοί αλλά όχι μηχανικοί (ούτε οι ίδιοι ξέρουν τι θέλουν ακριβώς επιστημονικά να είναι).

Υπάρχουν πάμπολλα αμιγή φυσικομαθηματικά μαθήματα θεωρητικά και εφαρμοσμένα
(αν θες για δική σου ευχαρίστηση, ονόμασέ τα και εφαρμοσμένα, δεν αλλάζει κάτι) για ένα χρονικά συμπιεσμένο πρόγραμμα σπουδών 8 εξαμήνων.
Παράθεση

Pagitas

Φοιτητής

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Pagitas Μονο t(h)rash ρε! έγραψε στις 19:16, 24-09-11:

Το να γινουν μηχανικοι ειναι αστειο. Οχι επειδη "διαφωνω" ή "νομιζω πως δεν πρεπει", αλλα επειδη το προγραμμα σπουδων τους σε καμια περιπτωση δε δικαιολογει κατι τετοιο.
Τωρα, για τα ηδη κατοχυρωμενα επαγγελματικα τους δικαιωματα, δε θα 'λεγα πως ειναι αδικο να διδασκουν στη Β'βαθμια. Νομιζω πως οι γνωσεις τους, ειτε στο μαθηματικο ή στο φυσικο τομεα, ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο, εφαμιλλο του επιπεδου των αντιστοιχων μαθηματικων και φυσικων τμηματων. Ισως να μην εχουν την ιδια εμβαθυνση στο θεωρητικο μερος, αλλα σιγουρα επαρκει για τη διδασκαλια στο Λυκειο.
Για το αν η σχολη ειναι φουσκα, θα διαφωνησω. Ειναι μια καλη επιλογη για ατομα με κλιση προς τα μαθηματικα και τη φυσικη, που δεν εχουν κατασταλλαξει στο τι θελουν να ακολουθησουν.
Σιγουρα, η σχολη δημιουργηθηκε κατ'οπιν πιεσεων των μαθηματικοφυσικων του ΕΜΠ, αλλα αυτο δε σημαινει πως δε μπορει να βγει και κατι καλο απο αυτη. Προσωπικα, γνωριζω περιπτωση αποφοιτου της σχολης που τωρα βρισκεται στο UCLA.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 20:48, 24-09-11:

Nομίζω ότι η μάχη για την καρέκλα του καθηγητή μαθηματικών/ φυσικής του δημοσίου δεν απαιτεί το 95% των γνώσεων ενός προγράμματος σπουδών Τμήματος Μαθηματικών/ Φυσικής αντίστοιχα και πόσο μάλλον το πτυχίο της ΣΕΜΦΕ. Οι γνώσεις από το κάθε πρόγραμμα σπουδών (Μαθηματικού, Φυσικού, Μαθηματικού Εφαρμογών, Φυσικού Εφαρμογών) δεν εξαργυρώνονται στην μέση εκπαίδευση ούτε σχετίζονται μ' αυτήν αλλά αφορούν τις περιπτώσεις εκείνες που ο πτυχιούχος θα συνεχίσει με επιπλέον σπουδές για να εργαστεί σε άλλον κλάδο πέραν της μέσης εκπαίδευσης. Τώρα αν η γενική πλειοψηφία των πτυχιούχων αυτών των Τμημάτων παλεύει για μια θέση στην μέση εκπαίδευση είναι ένα θέμα που αφορά την Ελληνική κοινωνία και τις ικανότητες των ίδιων των πτυχιούχων να αξιοποιήσουν τις γνώσεις τους σε άλλα εργασιακά πεδία και όχι τις επιστήμες και την διεθνή φυσικομαθηματική κοινότητα.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 02:10, 25-09-11:

Μόνο που οι απόφοιτοι του τμήματος δεν είναι μηχανικοί αλλά "μαθηματικοί/φυσικοί εφαρμογών", δηλαδή ναι μεν προσανατολίζονται στην απασχόληση στον ιδιωτικό τομέα(η την έρευνα),αλλά γιατί να τους αποκλείουμε και τη δυνατότητα να δουλέψουν στη δευτεροβάθμια?
Δεν είπα εγώ ότι προσανατολίζονται στην έρευνα, έρευνα όλοι μπορούν να κάνουν.
Από εκεί και πέρα ναι, δεν είναι μηχανικοί. Αλλά θα έπρεπε να είναι, αλλιώς δεν έχουν θέση στο πολυτεχνείο. Για μένα το έχουν πάρει το θέμα υπό τελείως λάθος σκοπιά. Πρώτα επιλέγεις τι ρόλο θες να βαράς στην κοινωνία, μετά διαμορφώνεις το πρόγραμμα σπουδών για να ταιριάζει στις προδιαγραφές σου, και έπειτα διεκδικείς τα όποια δικαιώματά σου. Ε, η ΣΕΜΦΕ έχει κάνει το αντίθετο. Το πήγαινε στην αρχή για μηχανικός, αλλά τους είπανε κάτσε έτσι όπως είσαι μηχανικός δεν γίνεσαι. Και αντί να κοιτάξουν να βελτιωθούν ως μηχανικοί, φρόντισαν να πάρουν δικαιώματα από τους άλλους, και εκεί που περίμενες να δεις να κάνουν αυτό που καταλάβαινες από το όνομά τους, βλέπεις πολυτεχνική σχολή και να έχει παιδαγωγικά μαθήματα. Με λίγα λόγια ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κώλος μας.

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Ε, τώρα συγγνώμη αλλά νομίζω ότι εδώ μας αδικείς και μάλιστα πολύ.
Ο μηχανικός πράγματι χρησιμοποιεί μεγάλο όγκο γνώσεων από τις βασικές Θετικές Επιστήμες (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Γεωλογία...) με σκοπό να τις εφαρμόσει και να κάνει την καινοτομία σε διάφορα έργα ανάπτυξης μιας κοινωνίας (από αρχιτεκτονικά μέχρι ηλεκτρολογικά,κλπ). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι στερείται επιστημονικού υποβάθρου ούτε ότι δεν τον ενδιαφέρει να μάθει όλες τις πτυχές του αντικειμένου του!!! (big fail)

Και να μην ξεχνάμε βέβαια, ότι πέρα από την συμβολή στην βιομηχανία και στην παραγωγή, υπάρχει και η έρευνα πάνω στις επιστήμες του μηχανικού για την περαιτέρω ανάπτυξη τους (νέες μέθοδοι, νέες γνώσεις,κλπ). Σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές δίνεται δυνατότητα για έρευνα είτε βασική, είτε εφαρμοσμένη -ή και τα 2- για την ανάπτυξη του εκάστοτε αντικειμένου. Εγώ αυτό το θεωρώ Επιστήμη. Μια επιστήμη μπορεί να είναι είτε βασική, είτε εφαρμοσμένη αλλά δεν παύει να είναι επιστήμη. Βέβαια, παίζει ρόλο και το πώς ορίζει κανείς την λέξη επιστήμη αλλά τέλος πάντων, οι μηχανικοί δεν είναι μπακάληδες ούτε οι γνώσεις τους είναι πασαλήμματα.
Ώπα κάτσε πήρες φόρα. Πότε είπα εγώ ότι οι μηχανικοί στερούνται υπόβαθρου γενικά κι αόριστα και ότι δεν ξέρουν όλα τα του αντικειμένου τους; Να τα πάρουμε ένα ένα.
Οι βασικές επιστήμες είναι συγκεκριμένες. Μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία, πληροφορική κλπ.
Ο μηχανικός δεν θα κάνει μόνο το ένα, ή μόνο το άλλο. Πάρε παράδειγμα τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς (αναφέρω αυτούς καθαρά επειδή τους ξέρουν όλοι). Χρησιμοποιούν μαθηματικά, φυσική, ίσως χημεία, και λίγο πληροφορική. Δεν τα διδάσκονται ως επιστήμες όμως, δεν είναι αυτοσκοπός. Το αντικείμενό τους δεν είναι ούτε τα μαθηματικά, ούτε η φυσική. Πες ξέρω γω ότι κάποιος ασχολείται με τα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΣΗΕ). Αυτό είναι πες μέσες-άκρες το αντικείμενό του. Ε τα ΣΗΕ ούτε μαθηματικά είναι ούτε φυσική, αλλιώς θα μπορούσε να ασχοληθεί και ο οποιοσδήποτε μαθηματικός ή φυσικός. Για να μπορέσεις όμως να ασχοληθείς γύρω από το συγκεκριμένο αντικείμενο απαιτούνται κάποιες συγκεκριμένες γνώσεις πάνω σε αυτές τις επιστήμες. Προφανώς και ένας μηχανικός δεν διδάσκεται ούτε όλους τους τομείς των μαθηματικών, ούτε όλους τους τομείς της φυσικής γιατί δεν χρειάζεται, ΔΕΝ είναι αυτός ο σκοπός του. Χρήσιμο για τον μηχανικό είναι να ξέρει να χρησιμοποιεί κάποια κομμάτια τους, και να μπορεί να εντάσει αυτά που μαθαίνει στον τομέα του.
Για αυτό και δεν θεωρώ σωστό ένας ηλεκτρολόγος, πολιτικός, μηχανολόγος, μεταλειολόγος ή οποιοσδήποτε άλλος μηχανικός να έχει το δικαίωμα να διδάξει μαθηματικά, φυσική ή χημεία, ακόμη κι αν στα συγκεκριμένα μαθήματα έχει κάποιες γνώσεις. Γιατί για αυτούς είναι στεγνά ένα εργαλείο που θα χρησιμοποιήσει για το δικό του ξεχωριστό αντικείμενο, δεν είναι αυτοσκοπός.

Τώρα για τα υπόλοιπα, μην κολλάς στις λέξεις, δεν με ενδιαφέρει πώς ορίζεις εσύ την επιστήμη, θες να τα πεις όλα επιστήμες, πες τα. Απλά κάποιες "επιστήμες" έχουν ένα μεγάλο κομμάτι τους το οποίο απλώνεται μερικές φορές ακόμη και τελείως θεωρητικά, σαν να μην το ενδιαφέρει καθόλου εάν αυτό το οποίο πραγματεύεται έχει κάποια εφαρμογη ή αν ακόμη πιο γενικά έχει την οποιαδήποτε επαφή με την τωρινή πραγματικότητα, ενώ κάποιες άλλες "επιστήμες" εστιάζουν σε ρεαλιστικά προβλήματα και την επίλυσή τους χωρίς να έχουν θεωρητικές προεκτάσεις. Ε λοιπόν εγώ αυτούς που ασχολούνται με τα πρώτα τους λέω επιστήμονες ενώ τους άλλους μηχανικούς, χωρίς να θέλω να υποβιβάσω κανέναν. Κι εγώ παλιά όταν άκουγα τη λέξη μηχανικός πιο πολύ μου ερχόταν στο μυαλό κάποιος που δουλεύει όλη μέρα σε ένα συνεργείο γεμάτος λάδια με εργαλεία στα χέρια να επιδιορθώνει παρά κάποιος γραβατομένος να υπογράφει μελέτες από το γραφείο του. Απλά κάπως πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός τι να κάνουμε.

Όσον αφορά την έρευνα, δεν είπα ότι οι μεν κανουν ενώ οι δε όχι, απλά όπως προείπα αλλού εστιάζει η έρευνα του ενός, και αλλού του άλλου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:26, 26-09-11:

αφορούν τις περιπτώσεις εκείνες που ο πτυχιούχος θα συνεχίσει με επιπλέον σπουδές για να εργαστεί σε άλλον κλάδο πέραν της μέσης εκπαίδευσης.

Στα Σταρμπακς;
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 10:26, 26-09-11:

ε ρε μανία με την υποβάθμιση και την κοντόφθαλμη λογική...

..και στην οικοδομή σου λέω εγώ..ε, και;

το θέμα είναι να εξετάσουμε τι προοπτικές επαγγελματικές περιμένει να έχει το 90% των φοιτητών του Μαθηματικού ή της ΣΕΜΦΕ που δεν κάνει για το Μαθηματικό ή για την ΣΕΜΦΕ, δεν του κόβει, βαριέται να μελετήσει μια απόδειξη...κτλ και ποτέ δεν αγάπησε τα μαθηματικά και άλλα συναφή μαθήματα αλλά τα αντιμετώπισε μια τάση απαξίωσης, μίσους, τεμπελίτιδας και βλακείας...

ναι, μόνο ένα 10% σπουδάζει μαθηματικά σε κάθε Τμήμα Μαθηματικών είτε στην Ελλάδα είτε παγκοσμίως...οι υπόλοιποι κάτι νομίζουν ότι σπουδάζουν και το μελλοντικό πτυχίο το έχουν ήδη ανάγει από το 2ο έτος σπουδών, σε χαρτί για τον πωπό τους
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 26-09-11 στις 11:18.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gsmara

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους