Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Δειτε τι ειχε γινει με το 10% το 2014


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina_m

Νεοφερμένος

Ο konstantina_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! Θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος που εχει κανει 10% απο μια Ιατρικη σχολη σε αλλη γνωριζει τι γινεται με την αναγνωριση μαθηματων. Μια γνωστη μου φοιτητρια Ιατρικης μου ειπε οτι γνωριζει περιπτωση μετεγγραφης με κοινωνικα κριτηρια απο Λαριςα σε Αθηνα που αναγνωριστηκαν ολα τα κοινα μαθηματα. Αλλα για 10% δεν εχω ακουσει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, ηθελα να ρωτησω. Εγω εδωσα πανελληνιες το 2016 και περασα σε μια σχολη. Φετος εκανα δεκα τοις εκατο και περασα εκτος της πολης μου και εκανα εγγραφη στη σχολη με σκοπο να παρω μετεγγραφή. Εαν δε τη παρω εχω τη δυνατοτητα ρου χρονου να κανω ξανα 10%? Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veleros

Νεοφερμένος

Ο Veleros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Με τα τωρινά δεδομένα μπορεί κάποιος να κάνει 10% τις επόμενες δύο χρονιές από τη χρονιά που έδωσε εξετάσεις. Οπότε του χρόνου ( 2018 ) θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις για τελευταία φορά 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδη ειναι σιγουρο οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα(συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα) , στο οτι εκανα εγγραφη στο τμημα με το 10%? Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδη δεν εχει σημασια το γεγονος του οτι εκανα εγγραφη στη σχολη του πρωτου 10%? Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Γειά σας. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε μια απορία. Έδωσα πανελλήνιες το 2016 κ συγκέντρωσα 15.586 μόρια στο 1ο επιστημονικό πεδίο (θεωρητική). Έδωσα κανονικά τα 4 μαθήματα (Λατινικά, Έκθεση, Αρχαία, Ιστορία) και δεν πήρα μάθημα επιλογής. Διάβασα ότι από τις πανελλήνιες του 2018 και έπειτα καταργείται το 5ο πεδίο κ πλέον τις παιδαγωγικες σχολές μπορούν να τις δηλώσουν οι υποψήφιοι απ’ όλα τα πεδία. Σκέφτομαι φετος να κάνω το 10 τοις εκατό. Θα μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικο που θα καταθέσω τα παιδαγωγικα; Τη χρονιά που έδωσα πανελλήνιες δεν μπορούσα να τα δηλώσω, φέτος θα μπορώ ή αναγκαστικά θα πρέπει να καταθέσω “παλαιό” μηχανογραφικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας, ηθελα να ρωτησω. Εγω εδωσα πανελληνιες το 2016 και περασα σε μια σχολη. Φετος εκανα δεκα τοις εκατο και περασα εκτος της πολης μου και εκανα εγγραφη στη σχολη με σκοπο να παρω μετεγγραφή. Εαν δε τη παρω εχω τη δυνατοτητα ρου χρονου να κανω ξανα 10%? Μηπως υπαρχει προβλημα, εννοω, στο οτι εκανα εγγραφη στη σχολη 10% κ δε μπορεσω να ξανακανω 10%? Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veleros

Νεοφερμένος

Ο Veleros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας, ηθελα να ρωτησω. Εγω εδωσα πανελληνιες το 2016 και περασα σε μια σχολη. Φετος εκανα δεκα τοις εκατο και περασα εκτος της πολης μου και εκανα εγγραφη στη σχολη με σκοπο να παρω μετεγγραφή. Εαν δε τη παρω εχω τη δυνατοτητα ρου χρονου να κανω ξανα 10%? Μηπως υπαρχει προβλημα, εννοω, στο οτι εκανα εγγραφη στη σχολη 10% κ δε μπορεσω να ξανακανω 10%? Ευχαριστώ πολύ!

Με τα τωρινά δεδομένα κάθε υποψήφιος έχει το δικαίωμα να κάνει 10% τις δύο έπομενες χρονιές από τη χρονιά που έδωσε εξετάσεις. Συνεπώς, μπορείς του χρόνου(2018 ) να κάνεις μηχανογραφικό με το 10% για τελευταία φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ειναι σιγουρο ετσι?απλως μηπως το γεγονος του οτι εκανα κι εγγραφη στη σχολη παιζει καποιο ρολο? Δηλαδή ότι δεν μπορω να κανω και του χρονου δεκα τοις εκατό, επειδη εκανα φετος και γραφτηκα και σε αυτη τη σχολη? Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veleros

Νεοφερμένος

Ο Veleros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ειναι σιγουρο ετσι?απλως μηπως το γεγονος του οτι εκανα κι εγγραφη στη σχολη παιζει καποιο ρολο? Δηλαδή ότι δεν μπορω να κανω και του χρονου δεκα τοις εκατό, επειδη εκανα φετος και γραφτηκα και σε αυτη τη σχολη? Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ακόμα κι έτσι έχεις το δικαίωμα να κάνεις 10% και του χρόνου. Για να είσαι βέβαιη καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε κάποιον πιο ειδικό π.χ σε κάποιον καθηγητή σου από το σχολείο ή στη γραμματεία της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Νομίζω το 10% πλέον έχει καταργηθεί, φέτος ήταν η τελευταία χρονιά ή καταργείτε για το παλιό σύστημα. Στο παλιό σύστημα μπορούσες να κάνεις 10% μια φορά νομίζω, μετά έμπαινες στο 6% κάτι τέτοιο. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον καταργήθηκε για το παλιό σύστημα!

Και γραμμένη να είσαι σε μια σχολή, πάλι μπορείς να μπεις στο 10%. Εάν περάσεις, ζητάς διαγραφή και γράφεσαι εκεί που πέρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κι εγω νομιζω για το παλαιο συστημα ηταν η τελευταια χρονια φετος. Για το νεο πρεπει να ισχυει κανονικα. Αρα λοιπον δεν υπαρχει θεμα που εκανα το πρωτο δεκα τοις εκατο και γραφτηκα,ετσι? Θα μπορω κανονικα του χρονου? Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το άρθρο 13, παράγραφος 4 του Ν.4452/14-2-2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-2017 (σελ. 196 και 197 του ΦΕΚ) (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/Ν.4452-17.pdf) ρυθμίζεται πλέον οριστικά η δυνατότητα εισαγωγής σε ποσοστό 10% χωρίς νέα εξέταση το επόμενο έτος μετά τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ποσοστό 6% και το μεθεπόμενο σε ποσοστό 4%. Από τη στιγμή που έγινε Νόμος του Κράτους είναι δεδομένο ότι ισχύει και δεν χρειάζεται οι υποψήφιοι να περιμένουν κάθε χρόνο διευκρινιστική εγκύκλιο όπως γινόταν μέχρι τώρα.

Κι εγω νομιζω για το παλαιο συστημα ηταν η τελευταια χρονια φετος. Για το νεο πρεπει να ισχυει κανονικα. Αρα λοιπον δεν υπαρχει θεμα που εκανα το πρωτο δεκα τοις εκατο και γραφτηκα,ετσι? Θα μπορω κανονικα του χρονου? Ευχαριστώ πολύ

Βρε παιδιά, πριν κάνετε μια ερώτηση ρίξτε μια ματιά στις προηγούμενες 2-3 σελίδες. ΄Οπως βλέπεις παραπάνω το ερώτημά σου έχει απαντηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν τα ειχα δει! Ειμαι και καινούργια:ρ απλως ρωτησα αν μπορω να διεκδικήσω ξανα θέση του χρονου(με οποιο ποσοστο) κι ας εχω κανει μια φορα δεκα τοις εκατο και εχω γραφτει σε αυτη τη σχολη. Επομενως, μπορω να συμμετάσχω και του χρόνου με ποσοστό 4%, αν καταλαβα καλά? :) Ευχαριστω για τον χρονο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν τα ειχα δει! Ειμαι και καινούργια:ρ απλως ρωτησα αν μπορω να διεκδικήσω ξανα θέση του χρονου(με οποιο ποσοστο) κι ας εχω κανει μια φορα δεκα τοις εκατο και εχω γραφτει σε αυτη τη σχολη. Επομενως, μπορω να συμμετάσχω και του χρόνου με ποσοστό 4%, αν καταλαβα καλά? :) Ευχαριστω για τον χρονο σου

Ναι μπορείς, θα το έγραφε η εγκύκλιος αν δεν γινόταν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daisym

Νεοφερμένος

Ο daisym αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα ειχα δει! Ειμαι και καινούργια:ρ απλως ρωτησα αν μπορω να διεκδικήσω ξανα θέση του χρονου(με οποιο ποσοστο) κι ας εχω κανει μια φορα δεκα τοις εκατο και εχω γραφτει σε αυτη τη σχολη. Επομενως, μπορω να συμμετάσχω και του χρόνου με ποσοστό 4%, αν καταλαβα καλά? :) Ευχαριστω για τον χρονο σου

Ναι. Δεν θα μπορούσε να το γράψει ευκρινέστερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι σημαντικο . Εγω ειμαι στο Νηπιαγωγων της Πατρας και θελω να κανω 10% για Αθηνα στην ιδια σχολη. Δεν μπορω να το κανω αυτο???Δε δηλωνω οποια σχολη θελω?Επειδη θα θεωρηθει '' μετεγγραφη''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Άλλο μεταγραφή και άλλο 10%.Μπορείς να κάνεις 10% για τη σχολή που θές μόνο αν έχει περάσει ένας χρόνος ή δύο χρόνια απο τη στιγμή που έδωσες πανελλήνιες.Δές τα κριτήρια της μετεγγραφής αν δικαιούσαι να κάνεις για τη σχολή που θές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top