Κλινικά έτη στην Ιατρική

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Είμαι πρωτοετής της ιατρικής και θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει τι ακριβώς κάνουμε στα κλινικά έτη.

Δηλαδή έχει υποχρεωτικά μαθήματα-διάβασμα ή μόνο τις κλινικές?
Κι αν έχει, είναι πολύ ή λιγότερο από τα προηγούμενα έτη?
Και βασικά, ποια είναι η καθημερινότητα ενός φοιτητή που βρίσκεται στα
κλινικά έτη και τι διαβάζει για την εξεταστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Έχει τις κλινικές κυρίως αλλά μπορεί να έχει και υποχρεωτικά αμφιθέατρα. Οι ώρες και το διάβασμα είναι περισσότερα.
Η καθημερινότητα ποικίλλει, ανάλογα με το εξάμηνο. Και δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.
Όταν λες τι διαβάζει για την εξεταστική, τι εννοείς;

Πάντως είναι πολύ νωρίς για να σε απασχολούν τα κλινικά έτη. Δεν θα έπρεπε να επικεντρώνεσαι στο διάβασμα και στο πρόγραμμα των προκλινικών ετών; Θα είχε περισσότερο νόημα να κάνεις ερωτήσεις γι' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εννοω τι μαθήματα γράφεις στην εξεταστικη οταν βρισκεσαι στα κλινικα ετη (εκτος τα επιλεγόμενα)?

Και όταν λες υποχρεωτικά αμφιθέατρα εννοείς υποχρεωτικά μαθήματα?
Οταν λέω υποχρεωτικα μαθηματα δεν αναφερομαι στην παρακολουθηση αλλα στην εξεταση.

Οσο για αυτό που λες, σχετικά με το προγραμμα και το διαβασμα στα προκλινικά έτη έχω πάρει μια
ιδέα ήδη. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να μάθω και για τα κλινικά έτη μιας και αφορά τη σχολή μου και
δεν εχω ιδέα γι' αυτά, ακόμη κι αν έχω καιρό μέχρι τότε.

Και ενταξει, δεν ειναι ολες οι μερες ιδιες αλλά κάτι θα μπορείς να μου πεις για να καταλάβω πάνω-κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Οι κλινικές είναι υποχρεωτικά μαθήματα. Π.χ. το υποχρεωτικό μάθημα Ορθοπαιδική έχει κλινική άσκηση (που είναι υποχρεωτική) και αμφιθέατρα (που είναι προαιρετικά).
Δες στο οδηγό σπουδών της σχολής σου για τα μαθήματα που έχει το κάθε εξάμηνο.
Όπως είπα, το πρόγραμμα ποικίλλει από εξάμηνο σε εξάμηνο. Μπορεί την μία μέρα να μην έχεις καθόλου μάθημα και την άλλη μέρα να έχεις 8-5. Μπορεί να έχεις για 3 εβδομάδες πιο βαρύ πρόγραμμα και για 3 πιο light. Αυτά βέβαια για την Θεσσαλονίκη, δεν ξέρω πως είναι στο Ηράκλειο.
Το διάβασμα δεν νομίζω πως είναι απαραίτητα περισσότερο από άποψη ύλης. Πάντως εγώ δυσκολεύομαι περισσότερο πλέον, ίσως επειδή έχω κουραστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

medlover9

Νεοφερμένος

Η medlover9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε για τα κλινικα μαθήματα της ιατρικής Σχολής. Γενικά, εσεις που σπουδάζετε ιατρική τι ακριβώς κάνετε στα συγκεκριμένα μαθήματα; Πώς αισθάνεστε όταν έρχεστε σε επαφή με ασθενείς;:hmm:
*κλινικά μαθήματα (λάθος στο τοπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν θα πω πολλά τώρα (πρέπει να φύγω για κλινικό μάθημα :P ) αλλά εξαρτάται πολύ από την κλινική στην οποία είσαι. Στο Παπαγεωργίου π.χ. έχουμε ανά 1-2 άτομα δικό μας ασθενή, παίρνουμε ιστορικό και κάνουμε κλινική εξέταση το πρωί, και μετά παρουσιάζουμε το περιστατικό στον καθηγητή και συζητάμε την πιθανή διάγνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

medlover9

Νεοφερμένος

Η medlover9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν θα πω πολλά τώρα (πρέπει να φύγω για κλινικό μάθημα :P ) αλλά εξαρτάται πολύ από την κλινική στην οποία είσαι. Στο Παπαγεωργίου π.χ. έχουμε ανά 1-2 άτομα δικό μας ασθενή, παίρνουμε ιστορικό και κάνουμε κλινική εξέταση το πρωί, και μετά παρουσιάζουμε το περιστατικό στον καθηγητή και συζητάμε την πιθανή διάγνωση.
Πόσο σε ζηλεύω!! :rolleyes:Θέλω πάρα πολύ να περάσω ιατρική, είναι όνειρο ζωης. Τι άλλα κάνετε; Έτσι με λεπτομέριες αν μπορείς. Σου έχει τύχει ποτε κατι παράξενο ή γενικά απρόοπτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κορίτσι αν πιάσουμε τις εμπειρίες μας δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Μπορώ να γράψω εγκυκλοπαίδεια.
Μόνο όταν φτάνεις 6ο έτος συνειδητοποιείς απόλυτα πόσο γαμάτο μπορεί να γίνει αυτό που κάνεις. Κυρίως γιατί πλέον σε αντιμετωπίζουν περισσότερο σαν ειδικευόμενο και λιγότερο σαν φοιτητή, οι ασθενείς σε σέβονται περισσότερο και μπορείς να κάνεις μία επί ίσοις όροις συζήτηση με τους ειδικούς χωρίς να έχεις κενά (είτε γνωστικά, είτε εμπειρίας). Θα ζοριστείς, θα βριστείς με κόσμο, θα κλάψεις πάνω από τα βιβλία, θα σε προσβάλλουν, θα νιώσεις πολλές φορές ο πιο αδύναμος κρίκος στην τροφική αλυσίδα του νοσοκομείου, αλλά αξίζει απόλυτα. :inlove:
Εμένα το 6ο έτος είναι το αγαπημένο μου και ας έχω πλέον μόνιμους μαύρους κύκλους (τώρα στο ΨΝΘ έχω αρχίσει να ηρεμώ επιτέλους. Και ας ακούγεται λίγο οξύμωρο :P ).

Μην βιάζεστε να μεγαλώσετε και να φτάσετε 6ο έτος ή να γίνεται ειδικευευόμενοι, ή ειδικοί. Το κάθε λιθαράκι αξίζει και θα το καταλάβετε αν τα αφήσετε όλα να πάρουν την λογική τους πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top