Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Δημοσιογραφία από Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως απο τεχνολογικη κατευθυνση στην τριτη λυκειου με μαθημα επιλογης ιστορια, μπορω να πιασω 1ο πεδιο για να περασω δημοσιογραφια, ισχυει; Και αν ναι συμφερει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπόν μπορείς να το κάνεις αυτό, απλά από την τεχνολογική έχεις μειωμένα μόρια το μέγιστο που μπορείς να πιάσεις είναι 18600 μόρια... Α, και χωρίς να ξέρω γιατί ποτέ δεν διάβασα από το βιβλίο της ιστορίας γενικής λένε πως είναι πολύ δύσκολη στο να την μάθεις...
Και νομίζω ότι πρέπει να δώσεις και ειδικό μάθημα αγγλικά...

Γενικά, δεν είναι αδύνατον, αλλά δεν είναι και πολύ πρακτικό... Βέβαια αν δεν μπορείς με τίποτα τα θεωρητικά μαθήματα, είναι μία λύση... Αλλά και πάλι πως θα την παλέψεις με την ιστορία τότε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Είναι εφικτό μεν, αλλά πολύ δύσκολο δε.

Μία συμμαθήτριά μου από θετική πήρε ιστορία γενικής , γιατί θέλει μία σχολή 1ου πεδίου, και έχει πελαγώσει.
Η ύλη είναι 168 σελίδες ,αν θυμάμαι καλά, και θα πρέπει να μάθεις να δουλεύεις και πηγές (μιλάμε για μεγάλη ανάλυση όμως).
Είναι ρίσκο.Αν σου αρέσει όμως και πιστεύεις ότι μπορείς, τότε να το κάνεις!

Δίνεις και αγγλικά με συντελεστή 1.Δηλαδή αν γράψεις αγγλικά 20 σου δίνουν επιπλέον 2000 μόρια.Κάπως έτσι.

Εμμ αυτά!Σου εύχομαι τα καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Η ιστορία γενικής δεν είναι φοβερά δύσκολη ! Αν έχεις και κάποια αγάπη για αυτήν θα την μάθεις. Μπορώ να σου πω ότι είναι και πιο ενδιαφέρουσα από την ιστορία κατεύθυνσης απλά θέλει αρκετό διάβασμα και πολύ δουλειά με τις πηγές. Τα αγγλικά με το νέο σύστημα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Πρέπει όμως σίγουρα να γράψεις ένα 18-20 για να κερδίσεις μόρια. Ο συντελεστής των αγγλικών για τις σχολές ΜΜΕ είναι χ1 !!! Αυτά !!! Και εγώ για δημοσιογραφία πηγαίνω αλλά είμαι ήδη στην θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η ιστορία γενικής δεν είναι φοβερά δύσκολη ! Αν έχεις και κάποια αγάπη για αυτήν θα την μάθεις. Μπορώ να σου πω ότι είναι και πιο ενδιαφέρουσα από την ιστορία κατεύθυνσης απλά θέλει αρκετό διάβασμα και πολύ δουλειά με τις πηγές. Τα αγγλικά με το νέο σύστημα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Πρέπει όμως σίγουρα να γράψεις ένα 18-20 για να κερδίσεις μόρια. Ο συντελεστής των αγγλικών για τις σχολές ΜΜΕ είναι χ1 !!! Αυτά !!! Και εγώ για δημοσιογραφία πηγαίνω αλλά είμαι ήδη στην θεωρητική.

Ακριβώς επειδή είσαι στην θεωρητική, δεν μπορείς να έχεις και την πιο αντικειμενική άποψη για την ιστορία, σε σχέση με το πως θα φανεί σε κάποιον της τεχνολογικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ! Όμως , επειδή έχω δει και τις δύο ιστορίες έχω αναπτύξει αυτό το "μέτρο σύγκρισης". Απλά για να ανταπεξέλθει κανείς θα πρέπει να έχει την ικανότητα να μαθαίνει θεωρητικά μαθήματα κάτι που κακώς ή καλώς δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό στην τεχνολογική. Θα κλείσω λέγοντας ότι αν πραγματικά θέλεις να γίνεις δημοσιογράφος μπορείς να κάνεις αυτήν την υπέρβαση και υπάρχουν πολλές πιθανότητες επιτυχίας. Όμως , σκέψου πολύ καλά και τις σχολές του πεδιου σου : μην πάρεις ιστορία και μετά το μετανιώσεις και αλλάξεις γνώμη. Αυτά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν η ιστορία γενικής ηταν υποχρεωτικά εξεταζόμενο μάθημα σε εμάς τα κοριτσία της θεωρητικής έλεγαν την ιστορία γενικής πιο δύσκολη από ότι η κατεύθυνσης. Πρόκειται για μάθημα παλούκι με ένα σωρό συνθήκες και ημερομηνίες. Μην κάνεις το λάθος και την διαλέξεις γιατί θα σου ρίξει το βαθμό. Η αξιολόγηση πηγής που πίανει 50 στα 100 είναι σαν την έκθεση. Εγώ που πήγα θετική την θεωρώ δυσκολότερη από ότι η βιολογία κατεύθυνσης.

Προσωπικά θα προτιμούσα να δώσω μαθηματικα, βιολογία, φυσική γενικής μαζί παρά ιστορία γενικής μόνη της και σοβαρολογώ.

Επομένως σου απαντώ μπορείς να το κάνει αλλά δεν συμφέρει. (σχεδόν αδύνατο να πιάσεις τη σχολή στο 1ο πεδίο και η ιστορία θα σε φέρει πίσω στον ανταγωνισμό στα υπόλοιπα επιστημονικά πεδία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Βασικα το σκεφτομαι αυτο γιατι δεν με ενδιαφερει καμια αλλη σχολη της θεωρητικης, πιστευω πως η ιστορια ειναι να τη διαβασεις και τιποτα αλλο, και οσον αφορα τα αγγλικα εχω proficiency και δεν πιστευω οτι θα δυσκολευτω ιδιαιτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι δε θα έχεις μόνο Ιστορία.
Είναι και τα Μαθηματικά και η Φυσική που θέλουν πολλές ώρες να αφιερώσεις στην 3η Λυκείου.
Όπως προείπα είναι μεγάλο ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από τεχνολογική, δεν έχεις σχολές που σε ενδιαφέρουν; Τα παιδιά καλά σου λένε, είναι λίγο ρίσκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
okay θα το σκεφτω, ευχαριστω πολυ :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι 17 χρονών, τελειόφοιτη της Β' Λυκείου και όπως καταλαβαίνετε το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, εξαιτίας των επερχόμενων πανελλαδικών. Η κατεύθυνση που έχω επιλέξει είναι Τεχνολογική 1ου κύκλου και μέχρι πέρυσι ήμουν αποφασισμένη να περάσω στο Χημικό Μηχανικό. Ωστόσο, η επίδοση μου και στα θεωρητικά μαθήματα, ιδίως στην έκθεση είναι πάρα πολύ καλή. Αγαπώ πολύ οτιδήποτε σχετίζεται με την παραγωγή λόγου, οι βαθμοί μου στην έκθεση κυμαίνονται στο 19 και από την αρχή του χρόνου αυτού σκέφτομαι πολύ τη δημοσιογραφία και ιδιαίτερα τον τομέα της αρθρογραφίας. (Δεν μπορώ να με φανταστώ με ξανθό μαλλί να σχολιάζω το φουστάνι της Βανδή σε μεσημεριανάδικο :P!). Φυσικά θα διαλέξω ως μάθημα επιλογής την ιστορία και θα δώσω και ιταλικά, εφόσον το επίπεδό μου είναι Β2. Το πρόβλημά μου έγκειται στη δυσκολία εύρεσης εργασίας. Οι γονείς μου είναι αρνητικοί γιατί πιστεύουν ότι με αυτή την σχολή χαραμίζω τις δυνατότητές μου στα θετικά μαθήματα και τους κόπους όλων αυτών των χρόνων. Εγώ όμως αισθάνομαι ότι μόνο αυτό είναι το επάγγελμα που θα με κάνει βαθιά ευτυχισμένη!!! Τι πιστεύετε;;; Θα μείνω για πάντα άνεργη; Αξίζει να προσπαθήσω και γι' αυτή τη σχολή;;; Πραγματικά δεν θέλω ν' ακούσω τους γονείς μου! Το πολυτεχνείο μπορεί να είναι ασφαλέστερη επιλογή, αλλά η δημοσιογραφία είναι το επάγγελμα που με εξιτάρει πραγματικά!!! Τι να κάνω;;;;:(:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κοιτα φιλη μου.
Σε πολλους αρεσε πολυ η δημοσιογραφια,τελειωσανε τη σχολη και δουλεψανε πανω στη δημοσιογραφια με εκπομπες στα ραδιοφωνα,ειδησεις κτλ.
Στα 25 τους καταλαβαν οτι δεν προκειται να βγαλουνε λεφτα απο αυτο.Αλλαξαν οι προτεραιοτητες σε αυτη την ηλικια,υπολογιζαν το χρημα περισσοτερο και οχι τις επιθυμιες τους και αλλαξαν τομεα.

Με αυτο ως δεδομενο και λαμβανοντας υποψην το μικρο της ηλικιας θα σου ελεγα πηγαινε δημοσιογραφια,παραλληλα δουλεψε πανω στη δημοσιογραφια πριν και παραλληλα με τη σχολη.Εκει θα δεις την αγορα και τις δυνατοτητες σου.Εαν καποια στιγμη αργοτερα βαρεθεις,αλλαζεις προς πολυτεχνειο με κατατακτηριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top