Tips για ευκολότερη απομνημόνευση στη Βιολογία.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κατ'αρχάς απομυθοποίησε λίγο το διάβασμα της βιολογίας. Μην σου φαίνεται κάτι το υπεράνθρωπο, στο πανεπιστήμιο θα έχεις να μάθεις γύρω στις 40 σελίδες κάθε βδομάδα για την βιολογία. Με την μέθοδο της αποστήθισης δεν συμφωνώ, τουλάχιστον αυτό δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις. Η αποστήθιση είναι που οδηγεί σε μεγάλη σπατάλη χρόνου και κάνει το μάθημα να μοιάζει πολύ πιο δύσκολο. Αρχικά προσπαθείς να κατανοείς το μάθημα και να περιγράφεις με δικά σου λόγια τα πάντα (εννοείται ότι κάποιοι επιστημονικοί όροι δεν πρέπει να αλλοιώνονται). Ειδικά εσύ που άρχισες από τόσο νωρίς, θα έχεις τη δυνατότητα αργότερα να γράφεις την θεωρία πιο κοντά στον τρόπο που τα γράφει το βιβλίο, χωρίς αυτό όμως να είναι απαραίτητο. Εγώ δεν μπορώ με τίποτα να μάθω μεγάλα κείμενα παπαγαλία και δεν τα έμαθα ποτέ επακριβώς, δεν είχα όμως κάποιο πρόβλημα. Οι καθηγητές πιστεύω ότι το λένε αυτό γιατί συχνά οι μαθητές δεν κατανοούν σωστά το κείμενο και χρησιμοποιούν λανθασμένα άλλες λέξεις, γι αυτό η παπαγαλία είναι η πιο ασφαλής επιλογή.
Delete πριν τις εξετάσεις θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις. Αν τα έχεις μάθει, τότε, εμένα τουλάχιστον, το άγχος στις εξετάσεις με βοήθησε να τα θυμηθώ όλα.
Επίσης στην βιολογία με βοήθησαν πάρα πολύ τα διαγράμματα. Τα χρησιμοποιούσε ο βιολόγος συχνά για να παραδώσει την θεωρία και αυτά χρησιμοποιούσα για να μάθω κι εγώ την θεωρία. Διαγράμματα, λίστες κτλ. είναι πολύ χρήσιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top