underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε, περίμενα περισσότερα παρόλα αυτά. Ωραίες σκηνές, δράση, τα special effects καθηλωτικά (ήταν η 1η μου εμπερία σε 3D:P), αλλά βρήκα το story απλοϊκό, η μεγάλη διάρκεια με κούρασε και για να μην πολυλογώ δεν τρελάθηκα . Όσο για το sequel, περιμένω με πολύ μεγαλύτερη χαρά πιθανό sequel του District 9, την απόλυτη ταινία με εξωγήινους της σεζόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ax..το λάτρεψα!!!!!
Θα το έβλεπα και 2η φορά μόνο και μόνο για το 3d!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Η ταινία είναι φοβερή, να την δείτε μόνο σε τρισδιάστατο. Πολύ ωραίο σενάριο και υπέροχα εφέ. Σίγουρα θα σαρώσει τα όσκαρ. Θα μπορούσαν να κάνουν ένα sequel, αφού πούλησε τρελά. Είμαι 80% σίγουρος ότι θα βγει sequel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Χε χε χε!!! :P

James Cameron says ʽAvatar 2′ will not be a prequel
Avatar-2-May-Go-Beyond-Pandora
Avatar 2 - Sequel Plans


Avatar 2 and 3 will follow Jake and Neytiri. Producer Jon Landau has said “here we are exploring the surface of the planet Pandora. The interior remains to be seen.”

:D



Το Avatar θα γίνει τριλογία!

Στα σκαριά ήδη το sequel της πιο ακριβής παραγωγής όλων των εποχών


Copyright (c) Myself.gr 2009




Μετά την τεράστια εισπρακτική επιτυχία του Avatar ο σκηνοθέτης, James Cameron, όχι μόνο τρίβει τα χέρια του με ικανοποίηση, αλλά σχεδιάζει ήδη τη συνέχεια της ταινίας. Άλλωστε σύμφωνα με τα όσα δήλωσε στους δημοσιογράφους, τη συνέχεια την είχε σκεφτεί από την αρχή, ποτέ δεν ήθελε το Avatar να είναι μόνο μία ταινία.
Το Avatar παρέμεινε στην κορυφή του αμερικανικού box office για τέταρτο συνεχόμενο Σαββατοκύριακο κάνοντας άλλο ένα βήμα για να γίνει η ταινία με τις μεγαλύτερες εισπράξεις στην ιστορία. Μέσα σε ένα μόνο 48ωρο, απέφερε εισπράξεις ύψους 191,5 εκατομμυρίων δολαρίων παγκοσμίως, σπάζοντας το φράγμα του 1,3 δισεκατομμυρίου δολαρίων ανά τον κόσμο.
Με τον τρόπο αυτό, το «Avatar» έχει αφήσει πίσω του, εδώ και περίπου 10 μέρες την ταινία «The Lord of the Rings: The Return of the King», η οποία έκοψε εισιτήρια αξίας 1,12 δισεκατομμυρίου δολαρίων.
O σκηνοθέτης της ταινίας που αλλάζει μια για πάντα τα δεδομένα στον κινηματογράφο δήλωσε πως αυτό που είδαμε στη μεγάλη οθόνη είναι μόνο η αρχή. Μπορεί να του πήρε 12 ολόκληρα χρόνια για να το ολοκληρώσει, όμως τώρα θέλει να δουλέψει ακόμα περισσότερο για να φέρει στις αίθουσες κάτι που θα ξεπερνά ακόμα και το Avatar, όσο εξωφρενικό κι αν μας φαίνεται αυτό τώρα.
Στην εισπρακτική επιτυχία του «Avatar», πάντως, πρέπει να συνυπολογίσουμε και τις αυξημένες τιμές των εισιτηρίων για τις αίθουσες που προβάλλουν την ταινία σε 3D.

PHOTO PARRIS PRESS

Εντάξει δικαιώθηκες! :)
Μια ανασφάλεια είχαμε κι εμείς οι cinefil...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με τον τρόπο αυτό, το «Avatar» έχει αφήσει πίσω του, εδώ και περίπου 10 μέρες την ταινία «The Lord of the Rings: The Return of the King», η οποία έκοψε εισιτήρια αξίας 1,12 δισεκατομμυρίου δολαρίων.
:ropalo:

Το στοίχημα είναι τώρα να περάσει τον Τιτανικό :devil: ($1,842,879,955)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν έχω καταλήξει αν μου άρεσε ή όχι το Avatar.... Ξέρω ότι ήμουν απόλυτα απορροφημένη στο σινεμά, αλλά... Κάπου κουράστηκα. Πολύ μεγάλη διάρκεια ρε γαμώτο, θα μπορούσε να είναι λίγο μικρότερο για να μην βαρεθούμε ούτε λεπτό. ΟΚ, σίγουρα είναι κάτι διαφορετικό, δηλαδή ο όλος τρόπος παρουσίασης κλπ. αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστηκα. Περιμένω να το δω και δεύτερη φορά για να αποφασίσω.

Θα βγει βέβαια και νούμερο 2, οπότε ελπίζω ότι τα καλύτερα έρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σαν ταινια ρε παιδια,ηθοποιεια ,προσωπικοτητα νοημα κλπ..ελεγε τιποτα περα απο τα γραφικα?
δεν μιλαμε για βιντεοπαιχνιδι..

εμενα πχ δεν μου αρεσαν ποτε οι ταινιες του Αρχοντα των δαχτυλιδιων..μιλαμε για πλυση εγκεφαλου εφε,και απο ταινια για πεταμα..ψυχρη και αδιαφορη..

ειναι τιο αβαταρ στην ιδια κατηγορια?
καπου σε φορουμ στο ιντερνετ ειδα τη γνωμη οτι ο πρωτος Τερμινατορ του καμερον ηταν καλυτερος σαν ταινια απο το αβαταρ..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Η ταινία είναι πολυ ωραία σαν εφέ.
Σαν σενάριο πάντως μου θύμισε κατά πολύ το χορεύοντας με τους λύκους μόνο που αντί για ινδιάνους είχε τους μπλε.

(Τώρα για τις συνέχειες η λογική συνέχεια είναι πάνε από τη γη τους βομβαρδίζουν από τροχιά μέχρι να μην μείνει πέτρα πάνω στην πέτρα στον πλανήτη και πάνε μετά και τους εκμεταλεύονται τα υλικά) Αλλά μάλλον θα έχει συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Γιατί δεν σας άρεσε το σενάριο; Επιστημονική φαντασίας ταινία είναι, νομίζω ότι πρέπει κριθεί ως κάτι τέτοιο και όχι με τα κριτήρια που θα κρίναμε π.χ. το άρωμα γυναίκας. Οκ σίγουρα δεν είναι Dune αλλά σίγουρα θυμόμαστε τον κόσμο αυτόν, ίσως μάλιστα περισσότερο και από το Dune αφού είναι αρκετά πιο χαρακτηριστικός.

Υ.γ.: Δεν μου αρέσουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Γιατί δεν σας άρεσε το σενάριο; Επιστημονική φαντασίας ταινία είναι, νομίζω ότι πρέπει κριθεί ως κάτι τέτοιο και όχι με τα κριτήρια που θα κρίναμε π.χ. το άρωμα γυναίκας. Οκ σίγουρα δεν είναι Dune αλλά σίγουρα θυμόμαστε τον κόσμο αυτόν, ίσως μάλιστα περισσότερο και από το Dune αφού είναι αρκετά πιο χαρακτηριστικός.

Υ.γ.: Δεν μου αρέσουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας.

Αυτό με τα κριτήρια μου κάνει άρθρο στο Cahiers du Cinema (το οποίο παρεπιπτόντως έχει μια εξαντλητική παρουσίαση της ταινίας σε σημείο που μόνο Γάλλοι φτάνουν...)

Μπορούμε να αναλύσουμε μια ταινία από πλευράς σεναρίου, σκηνοθεσίας, φωτογραφίας, ερμηνειών, φωτισμού και πολλών άλλων. Και σε μένα αρέσει να διαβάζω κριτικές και αναλύσεις.

Η κατάληξη όμως τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου είναι μία:

Έχει καταφέρει η ταινία που είδαμε να μας ταξιδέψει, να μας κάνει να ξεχαστούμε όσο κράτησε, να μας κάνει να θυμόμαστε σκηνές το βράδυ καθώς γυρίζουμε σπίτι, να μας κάνει να σκεφτούμε κάτι έντονα, σα να θέλουμε να το κάνουμε κι εμείς και να κάνουμε κάτι καλύτερο για εμάς και τον κόσμο γύρω μας?

Υ.Γ. Αν και μου αρέσουν πολύ οι γαλλικές κωμωδίες, παλιές και καινούριες, ο Χίτσκοκ και λατρεύω τον Αγγελόπουλο, τελικά η πολύ μεγάλη αδυναμία μου είναι οι καλές ταινίες επιστημονικής φαντασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από την ταινία και έχω να πω ότι ήταν πολύ καλύτερη από όσο την περίμενα!
Το 3D μέχρι να το συνηθίσεις σου φαίνεται κάπως περίεργο, αλλά μετά είναι φοβερό!

Το σενάριο, παρόλο που τα ρομάτζα στις ταινίες δε μου αρέσουν, ήταν αρκετά καλό και παρόλο τη μεγάλη διάρκεια της ταινίας σε κρατάει απορροφημένο!

Για τριλογία που λένε..έχω περιέργεια να δω πως θα το συνέχισει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συμφωνω με τα παιδια, πολυ καλη ταινια και για ακομα μια φορα αηδιασα το ανθρωπινο ειδος... για ταινια φαντασιας εχει πολυ ωραια μηνυματα για την αγαπη, την ανθρωποτητα, την καταστροφη του πλανητη, την ματαιοδοξια , το χρημα , την εξουσια , την δυναμη , τον πολεμο , την αλληλεγγυη τοσα πολλα που νομιζω οτι αξιζει να το δουν ολοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
για οσους δεν το ξερετε υπαρχει και παιδικη σειρα( cartoon) με το ονομα avatar!:) βεβαια ουδεμια σχεση με την υποθεση της ταινιας..αλλα πολυ καλογραμμενο και ενδιαφερον!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_18_17/01/2010_386901

Δραματουργικά και αισθητικά το Αβαταρ δεν φτάνει ούτε καν πλησιάζει δημιουργίες όπως το Solaris, το Blade Runner, o Αρχοντας των Δαχτυλιδιών. Προφανώς: ο συγγραφέας Κάμερον δεν είναι Λεμ, Φίλιπ Ντικ, Τόλκιεν και ο σκηνοθέτης Κάμερον δεν είναι Κιούμπρικ ή Ταρκόφσκι. Ωστόσο, είναι ικανότατος παραγωγός ποπ εικονοποΐας και επίσης αφοσιωμένος κήρυκας ενός ιδιοσυγκρασιακού New Age οράματος, όπως φάνηκε στην «Αβυσσο».

επιστημονικη φαντασια μπορει να εχει και υψηλα νοηματα...
οχι μονο να ειναι σαν κουφιο βιντεοπαιχνιδι..
τα γραφικα δεν ειναι αντιθετα με το νοημα..
καντε συγκρισεις..:worry::confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ένας διαφορετικός τρόπος σκέψης για την κριτική ταινιών:
https://faeenamalaka.blogspot.com/2009/06/part-1.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είδα χθες το Avatar. Eνω το σενάριο ήταν πολύ προβλέψιμο και όντως μοιάζει με την Ποκαχόντας, μου άρεσε πάρα πολύ. Καταρχάς σε έβαζε σε άλλη διάσταση, σε έκανε να θες να δεις κι εσύ την Πανδώρα. Τα γραφικά ηταν καταπληκτικά, τα χρώματα το ίδιο και γενικά μου φάνηκε πολύ καλοδουλεμένη ταινία. Έστησαν έναν ολόκληρο κόσμο, όχι τόσο διαφορετικό από το δικό μας, αλλά με πολύ λεπτομέρεια και φαντασία.
Αχ αυτές οι χαζοαμερικανιές, με συγκινούν:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Το είδα χθες και δεν μπορώ να πω οτι τρελάθηκα από ενθουσιασμό! Πήγα με την προσδοκία να ξετρελαθώ, να μαγευτώ από την φύση της Πανδώρας, από τον τρόπο ζωής τους εκεί, να θέλω να πετάξω και εγώ με ένα Ικραν! Αλλά δεν...
Κατά την γνώμη μου το μόνο ωραίο που είχε ήταν οτι το έβλεπες σε 3D, αν και έχω την εντύπωση πως έχω δει καλύτερο 3D και στην αρχή δυσκολεύτηκα να συνηθίσω τα γυαλιά! Αν ήταν μια κανονική προβολή δεν νομίζω να είχε γίνει τόσος ντόρος για αυτή! Koυράστηκα από την διαρκειά της και ήταν από τις λίγες φορές που κοιτάω το ρολόι μου σε ταινία στο σινεμά!

Δεν ξέρω γιατί, αλλά σε ορισμένα σημεία μου θύμισε το ''The Fountain''. Μάλλον λόγω του Δέντρου των Ψυχών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top