Τι θα έπρεπε να κάνει ένας προοδευτικός σε περίπτωση πολέμου;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτά γράφονται όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα...

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά δεν καταλαβαίνω και την αναστάτωση από το βίντεο αυτού του Μουζουράκη, εγώ όταν το είδα πρώτον δεν γέλασα καθόλου, δεύτερον θεώρησα ότι σατυρίζει τους ανιστόρητους νεοέλληνες και όχι τους εθνικιστές. Αυτούς κατάλαβα ότι σατυρίζει, τους απολιτίκ και τους αδιάφορους, ούτε που ξέρω τα πολιτικά πιστεύω αυτού του κυρίου κι ούτε με ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα ήθελα να ήξερα, ποια ακριβώς "δίκαια" έχουν οι "Βορειομακεδόνες" και οι Τούρκοι κατά τον κύριο Σωμερίτη; Την σλαβική καταγωγή του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ή τη συνεκμετάλλευση του Αιγαίου και τις "Γκρίζες ζώνες" με τη διεκδίκηση ελληνικών νησιών; Μήπως τους χάρτες με τη "Μεγάλη Μακεδονία" που περιλαμβάνει και το σπίτι μου μαζί; Μου αρέσει αυτή η "αλήθεια" που όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να προσκυνήσουμε, για να γίνει κατανοητός ο όρος "Προσκυνημένοι" του Μακρυγιάννη...

To δικαίωμα τους να ονομάσουν την χώρα τους όπως θέλουν αφού η χώρα τους ανήκει στην γεωγραφική περιφέρεια που ονομάζεται Μακεδονία. Οι Μ. Αλέξανδροι και οι χάρτες είναι αποτελέσματα της διαμάχης των εδώ και εκεί εθνικιστών. Γελούσα με ένα χάρτη της χρυσής αυγής που παρουσίαζε ως ελληνική επικράτεια την Β. Ήπειρο, την Β. Μακεδονία ένα μεγάλο κομμάτι της Βουλγαρίας και όλη την δυτική Τουρκία. Προφανώς οι εθνικιστές σε αυτές τις χώρες όπως οι δικοί μας αργόσχολοι εθνικιστές ψάχνουν στο διαδίκτυο όλα αυτά τα στοιχεία τα οποία τους κάνουν να νομίζουν ότι είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση. Σκέψου δηλαδή τι θα λέει ο Τούρκος Γρίζος Λύκος όταν δει τον χάρτη που σου αναφέρω. Θα φοβάται και αυτός μην του πάρουν το σπίτι οι φραγκοφονιάδες Έλληνες οι οποίοι με την υποστήριξη των Αμερικάνων (και οι Τούρκοι θεωρούν τους Αμερικάνους σατανική ράτσα) θα εισβάλλουν για δεύτερη φορά στη χώρα τους. Οι περισσότεροι Βορειομακεδόνες θεωρούν ότι έχουν δίκιο (και έχουν δίκιο) επειδή τους περιορίζουν την ονομασία.

Πώς άραγε μπορούμε να συνεργαστούμε με κάποιους που διεκδικούν δικά μας κεκτημένα, ενώ εμείς δεν ζητάμε τίποτε από αυτούς, πέρα από το σεβασμό των ψηφισμάτων του ΟΗΕ περί εισβολής και κατοχής της Κύπρου;

Παρακάτω μας λέει:

Αφού λοιπόν ρεαλισμός νοείται το να παραδεχτείς την ήττα σου στο πεδίο της μάχης ή στο στίβο της διπλωματίας και να συνθηκολογήσεις, τότε γεννάται το ακόλουθο ερώτημα: Γιατί οι Τούρκοι για παράδειγμα δεν ακολουθούν ετούτη την "ρεαλιστική εξωτερική πολιτική", αφού τα νησιά του Αιγαίου τα κερδίσαμε στο πεδίο της μάχης; Γιατί οι "Βορειομακεδόνες" δεν συνθηκολογούν μαζί μας αφού την "Μακεδονία του Αιγαίου" την κερδίσαμε και πάλι στο πεδίο της μάχης, κατά τους Βαλκανικούς Πολέμους; Γιατί ο κύριος Σωμερίτης (ή μήπως Ξωμερίτης; ) δεν συστήνει στους αγαπητούς μας γείτονες τον ίδιο ρεαλισμό της υποχώρησης, τον οποίο συστήνει για τη δική μας πλευρά; Ο δικός τους εθνικισμός δεν είναι κατακριτέος; Δεν τον βρίσκει ιδεολογικά αντίθετο;

Να σου πω: Πολλοί αναφέρονται σε μηδενική ανοχή από πλευράς Ελλάδος σε αυτά τα ζητήματα. Η μηδενική ανοχή δεν οδήγησε όμως όλο τον κόσμο να ονομάζει την Βόρεια Μακεδονία τώρα πια "Μακεδονία"; Δεν νομίζω οι μη εθνικιστές να βοήθησαν σε αυτό εκτός αν έπρεπε να γίνει πόλεμος για να λυθεί αυτό. Δεν καταλαβαίνω πια είναι η εναλλακτική θέση στις προσπάθειες συμβιβασμού και αναφοράς του διεθνούς δικαίου, η απομόνωση της χώρας;

Να σου πω και το άλλο. Οι Αντιτούρκοι όπως και οι Ανθέλληνες κατακρίνουν έντονα τις εθνικιστικές ανοησίες. Πολλοί Αντιτούρκοι στην Τουρκία έχουν φάει πολύ ξύλο και φυλακή. Βλέπεις οι Αντιτούρκοι όπως και οι Ανθέλληνες λένε ενοχλητικά πράγματα εκεί, περί γενοκτονιών των Αρμενίων, βάρβαρων εθίμων να πετάνε ομοιώματα Ελλήνων στη θάλασσα κτλ κτλ. Φυσικό επακόλουθο είναι οι πατριώτες να μην συγχωρούν. Βλέπεις οι Ανθέλληνες δεν ζουν στην Τουρκία ζουν στην Ελλάδα και θέλουν να σοβαρευτεί η χώρα τους αφού αυτή μπορούν να επηρεάσουν.

Η προπαγάνδα εναντίον των συμφερόντων της χώρας μας, ενδεδυμένη με "προοδευτικό", αντιεθνιστικό χιτώνα. Το επιχείρημα θυμίζει το "Εάν δεν μπορείς ν' αποφύγεις το βιασμό, χαλάρωσε για να τον απολαύσεις". Από το στόμα τέτοιων ανθρώπων ο όρος "εθνικιστής" φαντάζει πλέον ως φιλοφρόνηση και βαθύτατη τιμή...

Όχι φίλε. Το συμφέρον της χώρας σου δεν είναι να εμπλέκεται σε ανόητες διαμάχες κενές περιεχομένου. Το συμφέρον της χώρας σου είναι να έχει συμμαχίες, και οι συμμαχίες δεν γίνονται με τραμπουκισμούς του τύπου θα αναγκάσουμε με απειλές την Βόρεια Μακεδονία να ονομαστεί όπως εμείς θέλουμε. Αν σε λένε ΗΠΑ μπορείς να το κάνεις και να σου βγει μία δύο φορές το πολύ (μετά αρχίζουν τα Αφγανιστάν) αν σε λένε Ελλάδα δεν μπορείς.

Και κάτι άλλο: Μας παραμύθιαζαν επί χρόνια, ότι εάν η Κύπρος ενταχθεί στην Ε.Ε. θα λύνονταν αυτομάτως τα προβλήματά μας, ως προς το Κυπριακό. Είδατε να επιβεβαιώνεται αυτό; Πού είναι λοιπόν η "ρεαλιστική" εξωτερική τους πολιτική;

Οι Κύπριοι μια χαρά είναι νομίζω σε σχέση με την πριν ένταξη σχέση τους με τους Τούρκους.


@ Mittenwald.
Η γενναιότητα των πολιτών που υπερασπίζονται την πατρίδα τους εκτός από τους Έλληνες ήταν παροιμιώδης και στους Σοβιετικούς και στους ίδιους τους Γερμανούς όταν οι σύμμαχοι ισοπέδωναν την Γερμανία. Δεν είναι δηλαδή ελληνικό προνόμιο η γενναιότητα, οι εορτές αφορούν τους συγκεκριμένους ανθρώπους που πολέμησαν και όχι την ελληνική φυλή σου στο σύνολο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φίλε Φαντασμένε, δεν διαφωνώ κατ' αρχήν με το δικαίωμα του καθενός να ονομάζει τη χώρα του σύμφωνα με κάποιον γεωγραφικό προσδιορισμό, γι' αυτό και ήμουν θιασώτης της ιδέας ενός ονόματος με τον όρο "Μακεδονία" να υπάρχει ως γεωγραφικός προσδιορισμός, όπως "Σλαβομακεδονία" ή "Βόρεια Μακεδονία" κλπ. Ωστόσο η δική μου εμπειρία λέει πως η χρήση του ονόματος "Μακεδονία" από τους βόρειους γείτονές μας, συνδεόταν ανέκαθεν (από την εποχή του Τίτο ακόμη) με αλυτρωτικές και εθνικιστικές θέσεις. Επίσης, η προπαγάνδα υπέρ των ανοησιών με το Μέγα Αλέξανδρο και της Μεγάλης Μακεδονίας είναι πολύ ισχυρή και προέρχεται δυστυχώς από επίσημες πηγές των γειτόνων. Η κακή εξέλιξη επί του ονόματος των Σκοπίων δεν είναι αποκλειστικά ευθύνη των εθνικιστών, αν και θα συμφωνήσω ότι εκείνο το ρημάδι συλλαλητήριο των τραγοπαπάδων και των λοιπών συγγενών στη Σαλλονίκη το 1992 είχε καταστροφικές συνέπειες. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει η επίσημη ελληνική ηγεσία, σοσιαλιστική και φιλελεύθερη (άντε του μεσαίου χώρου), με τους τραγικούς της χειρισμούς σε όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης, το ζήτημα έχει καταλήξει εκεί, λόγω της αμέριστης υποστήριξης των ΗΠΑ προς τα Σκόπια, οι οποίες δεν την πρόσφεραν απλόχερα για να τιμωρήσουν τα εδώ εθνίκια, αλλά επειδή η πολυδιάσπαση και η υποδαύλιση εθνοτικών ζητημάτων στο χώρο των Βαλκανίων, αποτελούν όπως γνωρίζεις, πάγια πολιτική τους κι εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους. Κατά συνέπεια, θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει βάσιμα, ότι όποιος υποστηρίζει τα "δίκια" των Σκοπίων, στην ουσία υποστηρίζει τα "δίκια" των Αμερικανών και πως το μόνο που επιτυγχάνουμε έτσι είναι η υπόθαλψη φαινομένων τύπου Βοσνίας ή Κοσσυφοπεδίου και στην δική μας περιοχή.

Αυτά όμως μπορούν να συζητηθούν, ή έχουν ήδη συζητηθεί στο αντίστοιχο θέμα περί FYROM. Εάν θέλεις να μου απαντήσεις, κάνε παράθεση τα παραπάνω γραφόμενά μου εκεί...

Ως προς τους Τούρκους, υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, για την οποία πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να βάζουμε τα ημέτερα εθνίκια στο ίδιο καζάνι με τα Τουρκικά. Συγκεκριμένα, οι επεκτατικές θέσεις της γείτονος αποτελούν επίσημα εκπεφρασμένες θέσεις της "εκλεγμένης" ηγεσίας της, ενώ εδώ αποτελούν απλά μειοψηφικές γραφικότητες, τις οποίες εύκολα μπορείς ν' αντιπαρέλθεις με χαμόγελο. Προσωπικά δεν έχω τίποτε απολύτως με τον μέσο Τούρκο, ούτε και θεωρώ τις αφεντομουτσουνάρες μας ανώτερες από οποιονδήποτε άλλον, λόγω καταγωγής ή DNA. Ωστόσο, ας μην ξεχνάμε ότι η Τουρκία κυβερνάται εδώ και δεκαετίες από ένα φασιστικό Κεμαλικό, στρατοκρατικού τύπου καθεστώς, ναζιστικής νοοτροπίας. Όπως είπες κι εσύ, εκεί οι αντιφασίστες φυλακίζονται και βασανίζονται, πράγμα που δεν συμβαίνει στη χώρα μας. Εκεί οι γκρίζοι λύκοι αποτελούν "επίσημο" παρακράτος, όπως ήταν εδώ οι "Καρφίτσες" και οι "Γκοτζαμάνηδες" της πάλαι ποτέ Καραμανλικής δεξιάς. Αποτελούν, για να το θέσουμε ορθότερα, μία ηχηρή έκφραση του λεγόμενου "Βαθέος Κράτους". Συνεπώς, η οποιαδήποτε διαπραγμάτευση με τούτο το καθεστώς έχει αποδειχτεί ιστορικά αδόκιμη. Ας μην ξεχνάμε ότι η Τουρκία λέγεται πως ιστορικά έχει κερδίσει περισσότερα στις διαπραγμετεύσεις, απ' όσα έχει κερδίσει στο πεδίο των μαχών. Κάθε λογής "ρεαλιστική" προσέγγιση μέσω διαπραγματεύσεων, έχει αποδειχτεί εναντίον μας. Εδώ μας έχουν αφαιρέσει το δικαίωμα επέκτασης των χωρικών μας υδάτων στα 12 μίλια, πράγμα που ισχύει βάσει του διεθνούς δικαίου, με απειλή πολέμου. Σημειωτέον ότι μας το απαγορεύουν ακόμη και για το Ιόνιο πέλαγος!!! Μας έχουν απειλήσει επίσης με πόλεμο, εάν ερευνήσουμε για πετρέλαιο στα διεθνή ύδατα του Θερμαϊκού Κόλπου (!!!), απαιτώντας συνεκμετάλλευση του Αιγαίου.

Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο να υποστηρίξω το οποιοδήποτε δίκιο τους, έναντι των δικών μας, ακόμη κι αν εμείς σε κάποια πράγματα είμαστε υπερβολικοί. Σε τελική ανάλυση, δεν νομίζω ότι θα περνάω προσωπικά καλύτερα ή θ' απολαμβάνω περισσότερων δημοκρατικών δικαιωμάτων, εάν η Θεσσαλονίκη περάσει στα χέρια των Τούρκων ή των Σκοπιανών. Συνεπώς γιατί να συμπαρασταθώ στα δικά τους δίκαια;

Για τις συμμαχίες, θα σου υπενθυμίσω ότι η Τουρκία αποτελεί "σύμμαχό" μας στο ΝΑΤΟ εδώ και δεκαετίες. Σε τι μας οφέλησε αυτό; Στο ότι έχει καταληστευθεί ο πλούτος της χώρας μας σε αληθείς ή δήθεν "αμυντικές δαπάνες" που είναι οι υψηλότερες σε σχέση με το ΑΕΠ, απ' ό,τι σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη; Μήπως αυτό που λες ακούγεται απλά σαν ευχολόγιο;

Όσο για την Κύπρο, εγώ δεν ρώτησα αυτό που απάντησες. Η προπαγάνδα της "ρεαλιστικής" εξωτερικής πολιτικής ήταν ότι θα λύνονταν αυτομάτως όλα τα προβλήματα και μάλιστα υπέρ μας. Τώρα ο κύριος Σωμερίτης μας λέει ότι είτε θα πρέπει να δεχτούμε μια μόνιμη διχοτόμηση, ή μια λύση τύπου Ανάν, την οποία ο ίδιος ο Κυπριακός λαός απέρριψε μετά πολλών επαίνων. Μάλιστα, αυτό και πάλι χαρακτηρίζεται ως "ρεαλιστική πολιτική". Διακρίνω κάποια κοροϊδία σε αυτό, ή καλύτερα την προσπάθεια επιβολής λύσεων ενάντια στη διεθνή νομιμότητα, με τη μέθοδο του σαλαμιού: Φέτα, φέτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο να υποστηρίξω το οποιοδήποτε δίκιο τους, έναντι των δικών μας, ακόμη κι αν εμείς σε κάποια πράγματα είμαστε υπερβολικοί. Σε τελική ανάλυση, δεν νομίζω ότι θα περνάω προσωπικά καλύτερα ή θ' απολαμβάνω περισσότερων δημοκρατικών δικαιωμάτων, εάν η Θεσσαλονίκη περάσει στα χέρια των Τούρκων ή των Σκοπιανών. Συνεπώς γιατί να συμπαρασταθώ στα δικά τους δίκαια;

Λέγε-λέγε τελικά πείστηκες από τις σκοτεινές δυνάμεις ότι όποιος δεν βρίζει μέρα νύχτα τους Τούρκους τάσσεται υπέρ τους. :P:D Απλώς θεωρώ ότι είναι σοβαρότερη πολιτική να προτάσσουμε τα ισχυρά μας όπλα δηλαδή την νομιμοφροσύνη μας στους διεθνείς θεσμούς και την ΕΕ παρά να μιξοκλαίμε για εθνικά δίκαια. Είναι ορθολογικότερο ειρηνικότερο και αποτελεσματικότερο μέσο από την καλλιέργεια της μισαλλοδοξίας και της επιθετικότητας

Για τις συμμαχίες, θα σου υπενθυμίσω ότι η Τουρκία αποτελεί "σύμμαχό" μας στο ΝΑΤΟ εδώ και δεκαετίες. Σε τι μας οφέλησε αυτό; Στο ότι έχει καταληστευθεί ο πλούτος της χώρας μας σε αληθείς ή δήθεν "αμυντικές δαπάνες" που είναι οι υψηλότερες σε σχέση με το ΑΕΠ, απ' ό,τι σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη; Μήπως αυτό που λες ακούγεται απλά σαν ευχολόγιο;

Το ΝΑΤΟ είναι μια ηλίθια συμμαχία και δεν μας οφελεί ιδιαίτερα. Για να ξέρεις ο κανονισμός του ΝΑΤΟ προβλέπει ότι σε ενδεχόμενο πόλεμο με άλλο μέλος του ΝΑΤΟ (Τουρκία) τα υπόλοιπα μέλη κρατούν στάση ουδετερότητας. Μαλακίες δηλαδή. Οι σοβαρές συμμαχίες που έχουμε είναι με τα ευρωπαϊκά κράτη μέσω της ΕΕ. Άκου και μια ιστορία που μου έχουν πει. Όταν στις αρχές του '90 μιλούσαν στους ευρωπαίους βουλευτές του ευρωκοινοβουλίου για τους Έλληνες ευρωβουλευτές τους χαρακτήριζαν σαν ρομποτάκια που σηκώνονταν από την θέση τους και έβριζαν όταν άκουγαν την λέξη Τουρκία η Μακεδονία. Φυσικά εκείνοι οι βουλευτές είχαν χάσει το διπλωματικό παιχνίδι και τα κέρδη μας από την ΕΕ ήταν μηδαμινά. Δεν κατάφεραν τίποτα εκτός από το να νομίζουμε ότι είμασταν ισχυροί και μάγκες, χωρίς να είμαστε. Εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ καμία επιτυχία της συγκεκριμένης πολιτικής. Οι υπόλοιποι ευρωπαίοι μας θεωρούσαν κολλημένους. Αυτό που λέω είναι ότι για να είσαι σοβαρός και ασφαλής σε διεθνές επίπεδο φροντίζεις να τα έχεις καλά με τους γύρω σου κάτι που στην Ελλάδα πολλοί δεν το θέλουν.

Όσο για την Κύπρο, εγώ δεν ρώτησα αυτό που απάντησες. Η προπαγάνδα της "ρεαλιστικής" εξωτερικής πολιτικής ήταν ότι θα λύνονταν αυτομάτως όλα τα προβλήματα και μάλιστα υπέρ μας. Τώρα ο κύριος Σωμερίτης μας λέει ότι είτε θα πρέπει να δεχτούμε μια μόνιμη διχοτόμηση, ή μια λύση τύπου Ανάν, την οποία ο ίδιος ο Κυπριακός λαός απέρριψε μετά πολλών επαίνων. Μάλιστα, αυτό και πάλι χαρακτηρίζεται ως "ρεαλιστική πολιτική". Διακρίνω κάποια κοροϊδία σε αυτό, ή καλύτερα την προσπάθεια επιβολής λύσεων ενάντια στη διεθνή νομιμότητα, με τη μέθοδο του σαλαμιού: Φέτα, φέτα...

Μα ποια θα είναι η λύση; Οι χριστιανοί Κύπριοι να έχουν σαν υποτελείς τους μουσουλμάνους Κύπριους; Και εγώ τώρα θεωρώ ότι η οριστική διχοτόμηση είναι η πιο πιθανή λύση. Από αυτό που βλέπω είναι ότι ούτε οι μεν ούτε οι δεν θέλουν μια επανένωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
@ Mittenwald.
Η γενναιότητα των πολιτών που υπερασπίζονται την πατρίδα τους εκτός από τους Έλληνες ήταν παροιμιώδης και στους Σοβιετικούς και στους ίδιους τους Γερμανούς όταν οι σύμμαχοι ισοπέδωναν την Γερμανία. Δεν είναι δηλαδή ελληνικό προνόμιο η γενναιότητα, οι εορτές αφορούν τους συγκεκριμένους ανθρώπους που πολέμησαν και όχι την ελληνική φυλή σου στο σύνολο της.
Μπορείτε να μας φέρετε ανάλογες δηλώσεις από ξένους;
Έστω ένα κείμενο απο εφημερίδα που να γράφει ανάλογα πράγματα για τους Σοβιετικούς π.χ.;
Ή για τους Άγγλους;
Και, προς Θεού, μην μας φέρετε τι έλεγαν οι Σοβιετικές εφημερίδες για τους Σοβιετικούς...



Μπορεί κάποιος να μας εξηγήσει γιατί πιστεύουν "κάποιοι" ότι όλοι τους λένε "Μακεδονία";
Αλλά, ακόμα κι έτσι να είναι, τι σημαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εγώ πάλι γνωρίζω πως ο Ζαχαριάδης μέσα απ' τη φυλακή προέτρεψε τελικώς τους οπαδούς του ΚΚΕ να πολεμήσουν ενάντια στον Φασισμό κλπ. Τουλάχιστον ο παππούς μου γι' αυτό πήγε και πολέμησε...
Στην 1η του επιστολή, ανέφερε μόνο τον πόλεμο κατα του φασισμού.
Στην 2η του, ανέφερε πάλι τον πόλεμο κατά του φασισμού αλλά και το να "προσκολληθεί" η Ελλάδα στην Σοβιετική Ένωση.
Η 3η του επιστολή, αναφέρει:
Τρίτη επιστολή της 15 Ιανουαρίου 1941 προς όλα τα μέλη του ΚΚΕ:

«Το γράμμα αυτό το γράφω, γιατί παρουσιάστηκε μια βασική ριζική διαφωνία μου με την Προσωρινή Διοίκηση που παρουσιάζεται σαν εκπρόσωπος του ΚΚΕ από το Σεπτέμβρη του 1940. Είχα δεχτεί την πολιτική μόνο συνεργασία με την Προσωρινή Διοίκηση (παρά τους σοβαρούς δισταγμούς μου), γιατί είχα εμπιστευθεί σ' ένα παλιό σύντροφο να καθαρίσει το ΚΚΕ από τη χαφιεδική σφηκοφωλιά του Μάθεση - Παπαγιάννη.

Από την πρώτη στιγμή είχα παρατηρήσει σοβαρά λάθη στην πολιτική γραμμή της Προσωρινής Διοίκησης, που αυτή παρά τις υποδείξεις μου αρνήθηκε να τα διορθώσει, όπως δεν δέχτηκε και άλλες υποδείξεις μου. Η βασική, όμως, διαφωνία μας, που θ' αναφέρω πιο κάτω, με αναγκάζει να μιλήσω ανοιχτά. Το γράμμα μου που δημοσιεύτηκε στις εφημερίδες στις 2 του Νοέμβρη 1940 αποβλέπει στα παρακάτω: 1)Να δώσει έγκυρη ενιαία κατεύθυνση στους κομμουνιστές όλης της χώρας. 2) Να κινητοποιήσει το λαό στην αντιφασιστική εξόρμηση για την εθνική ανεξαρτησία και λευτεριά. 3) Να αποκαταστήσει στο εσωτερικό τις λαϊκές ελευθερίες, μια λαϊκή αντιπλουτοκρατική πολιτική. 4) Να κάμει τον πόλεμο εθνικό αντιφασιστικό, αντιϊμπεριαλιστικό με βασικό και μοναδικό σκοπό την εξασφάλιση της εθνικής μας ανεξαρτησίας, της ειρήνης και ουδετερότητας μας, έξω από τον γενικό ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Αυτό θα μπορούσαμε να το πετύχουμε μόνο μ' έναν ολόπλευρο προσανατολισμό στην Ε.Σ.Σ.Δ. και με μια πραγματική βαλκανική συνεργασία. Ο Μεταξάς από την πρώτη στιγμή έκανε το αντίθετο, έκανε πόλεμο φασιστικό, κατακτητικό πόλεμο. Ενώ, αφού διώξαμε τους Ιταλούς από την Ελλάδα, βασική προσπάθεια μας έπρεπε να είναι να κάνουμε μια ξεχωριστή, έντιμη και δίχως παραχωρήσεις ελληνοϊταλική ειρήνη, πράγμα που μπορούσε να γίνει με τη μεσολάβηση της Ε.Σ.Σ.Δ., η μοναρχοφασιστική δικτατορία συνέχισε τον πόλεμο για λογαριασμό, όχι του λαού της Ελλάδας, μα της πλουτοκρατίας και του αγγλικού ιμπεριαλισμού. Μετά το διώξιμο δε των Ιταλών από την Ελλάδα, το αίμα των φαντάρων μας χύνεται άδικα, σήμερα δε ο εγγλέζικος ιμπεριαλισμός εισπράττει σε αίμα των παιδιών της Ελλάδας, τους τόκους των κεφαλαίων που διέθεσε το 1935-36 για την παλινόρθωση του Γεωργίου και την εγκαθίδρυση της μοναρχοφασιστικής δικτατορίας του Μεταξά. Αφού δε ο Μεταξάς αρνιέται να αποκαταστήσει τις ελευθερίες του λαού, να εξασφαλίσει την ειρήνη της Ελλάδας και κάνει πόλεμο κατακτητικό ιμπεριαλιστικό, που όλα του τα βάρη τα πληρώνει ο λαός, παραμένει (ο Μεταξάς) κύριος εχθρός του λαού και της χώρας. Η ανατροπή του είναι το πιο άμεσο και ζωτικό συμφέρον του λαού μας. Λαός και στρατός πρέπει να πάρουν στα χέρια τους τη διαχείριση της χώρας και του πολέμου με σκοπό ειρήνη, εθνική ανεξαρτησία, εσωτερικό αντιφασιστικό, αντιπλουτοκρατικό λαϊκό καθεστώς, ολόπλευρη προσέγγιση προς την Ε.Σ.Σ.Δ. και βαλκανική συνεργασία με βάση την ειρηνική λύση των εσωβαλκανικών διαφορών. Όλες τις απόψεις μου αυτές τις ανέπτυξα σε ένα ανοιχτό γράμμα και ένα σχέδιο απόφασης που στις 22-11-1940 έστειλα στην Προσωρινή Διοίκηση. Αυτή αρνήθηκε να δεχτεί και να δημοσιεύσει αναπτύσσοντας μιά καθαρά σοσιαλπατριωτική επιχειρηματολογία που έχει αυτή τη βάση: Ο πόλεμος της Ελλάδας εναντίον της Ιταλίας στην Αλβανία είναι παρόμοιος με τον πόλεμο της Ε.Σ.Σ.Δ. - Φιλλανδίας και ότι ο Μεταξάς είναι ο πρωτεργάτης στον παγκόσμιο αντιφασιστικό αγώνα. Η Προσωρινή Διοίκηση θέλει να υποδουλώσει ολοκληρωτικά το ΚΚΕ στην μοναρχοφασιστική δικτατορία αντί να οργανώσει την ανατροπή της. Έτσι η Προσωρινή Διοίκηση και το ανοιχτό γράμμα μου της 2-11-1940 (που ακέραια την ευθύνη του την έχω εγώ μπροστά στο ΚΚΕ και στην Κ.Δ.) το καταντά ένα καθαρό σοσιαλπατριωτικό ντοκουμέντο που πάει να λερώσει την τιμή του ΚΚΕ. Αύτη είναι η διαφωνία μου και η στάση της Προσωρινής Διοίκησης. Έτσι, πίσω από τη στάση αυτή καθαρίζει ολότελα και τούτο: Ότι η Προσωρινή Διοίκηση είναι δημιούργημα και όργανο του Μανιαδάκη και ότι ο Γιάννης Μιχαηλίδης, Ψηλός, Κατσαναίβης, Κάμος πρόδωσε την εντολή που είχε να καθαρίσει το ΚΚΕ από τη σπείρα του Μάθεση, πουλήθηκε στη μοναρχοφασιστική δικτατορία. Ύστερα από όλα αυτά, η στάση όλων των μελών και στελεχών οργανώσεων του ΚΚΕ και της ΟΚΝΕ μέσα στη χώρα και το μέτωπο πρέπει να είναι αύτη: Ο λαός της Ελλάδας υπερασπίζει στον πόλεμο αυτό μόνον την εθνική του ανεξαρτησία. Είναι ξένος ενάντια στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο Αγγλίας-Γερμανίας και Σία. Θέλει χωριστή, έντιμη, άμεση ειρήνη με τη μεσολάβηση της Ε.Σ.Σ.Δ. Αναγνωρίζει την αρχή της αυτοδιάθεσης μέχρις αποχωρισμού για όλους. Θέλει την ελευθερία του, τη δουλειά του, την επικράτηση της θέλησης του που του πνίγει ο Μεταξάς. Εξωτερική συμμαχία με την Ε.Σ.Σ.Δ. και αληθινή βαλκανική συνεννόηση. Οι λαοί και φαντάροι της Ελλάδας και Ιταλίας δεν είναι εχθροί μα αδέρφια και η συναδέλφωση τους στο μέτωπο θα σταματήσει τον πόλεμο που κάνουν οι εκμεταλλευτές κεφαλαιοκράτες του. Για να γίνουν όλα αυτά, λαός και στρατός πρέπει να ανατρέψουν τη μοναρχοφασιστική δικτατορία του Μεταξά που είναι ο κύριος και βασικός εχθρός τους και να εγκαθιδρύσουν τη λαϊκή αντιφασιστική κυβέρνηση. Για να μπορεί ένας λαός να κρατεί την εθνική λευτεριά, πρέπει να είναι και εσωτερικά λεύτερος. Λαός εσωτερικά σκλάβος δεν θάναι άξιος να κρατήσει και την εθνική του ανεξαρτησία και κάθε νίκη του εσωτερικού του τυράννου θα δυναμώνει τη σκλαβιά του.

Αυτός είναι σήμερα ο δρόμος του ΚΚΕ. Κάθε μέλος-στέλεχος οργάνωσης αυτή τη γραμμή πρέπει να μπάσει στις μάζες και οργανώνοντας τες γύρω απ' αυτή, να την επιβάλει νικηφόρα. Ακόμα μην ξεχνάτε ούτε στιγμή τους φυλακισμένους και εξορίστους μας. Στην Κέρκυρα κάθε στιγμή η ζωή των καλυτέρων παιδιών μας, Νεφελούδη, Σιάντου, Παρτσαλίδη και τόσων άλλων, είναι σε άμεσο κίνδυνο από το μαχαίρι του Μεταξά και τις μπότες του Μουσσολίνι. Εγώ είμαι γερός και καλά. Όλη μου η σκέψη και η καρδιά μου είναι στο Κόμμα, όπως και η ζωή μου είναι δοσμένη σ' αυτό.

Ζήτω το ΚΚΕ! Ζήτω η Κ.Δ.!

Αθήνα, κρατητήρια Γενικής Ασφαλείας. 15-1-1941

Γεια - χαρά
ΝΙΚΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ»



Από το βιβλίου του Ε.Αβέρωφ, "Φωτιά και τσεκούρι":
Το Κ.Κ.Ε. και ο Ελληνοϊταλικός Πόλεμος.
Η πρώτη αντίδραση του Κόμματος υπήρξε απρόβλεπτη. Στις 30 Οκτωβρίου του 1940, ο Ζαχαριάδης, από τη φυλακή όπου βρισκόταν τρισήμισι περίπου χρόνια, απηύθυνε μια επιστολή προς τον Μανιαδάκη. Δημοσιεύθηκε αμέσως σε όλες τις εφημερίδες. Επρόκειτο για μια ωραία έκκληση υπέρ της αμύνης και κατέληγε ως εξής: "Όλοι στον αγώνα,καθένας στη θέση του, η νίκη θα ανήκη στην Ελλάδα και στο λαό της. Οι εργάτες όλου τουκόσμου βρίσκονται στο πλευρό μας". Ήταν κείμενο επιδέξιο από την πλευρά του (η νίκη στολαό, όχι στη δικτατορία, οι εργάτες όλου του κόσμου), αλλά ήταν συγχρόνως κείμενο χρήσιμο για τον αγώνα. Ήταν επίσης ευθυγραμμισμένο με τις δηλώσεις όλων των πολιτικών ηγετών, οι οποίοι αντετίθεντο όλοι στο δικτατορικό καθεστώς. Πράγματι, όλοι οι πολιτικοί ηγέτες είχαν κηρυχθή υπέρ της ενόπλου αντιστάσεως κατά του εισβολέως. Η γνησιότης της επιστολής του Ζαχαριάδη αμφισβητήθηκε από τον παράνομο μηχανισμό του Κόμματος. Απεδόθη στην Ασφάλεια και διεκηρύχθη ότι ήταν πλαστή. Δεν είναι ακριβές. Με αλλαγή λίγων λέξεων, ανεγνωρίσθη αργότερα ως γνησία από τον ίδιο τον Ζαχαριάδη, και μετά την απελευθέρωση της Χώρας περιελήφθη στα επίσημα δημοσιεύματα του Κόμματος. Είναι δύσκολο, και στα πλαίσια του παρόντος βιβλίου είναι, να εξετάση κανείς τα αίτια που προεκάλεσαν το γράψιμο της επιστολής και την αμφισβήτηση της γνησιότητός της.
Εκείνο που πρέπει να λεχθή είναι ότι το Κόμμα, αφού ενέκρινε τον αγώνα κατά του Μουσολίνι, έπειτα τον απεδοκίμασε.

Με μια επιστολή του Ζαχαριάδη προς τον Μανιαδάκη την 26η Νοεμβρίου, ‐η οποία όμως δεν εδημοσιεύθη‐ ο Ζαχαριάδης άλλαξε γραμμή. Η Κεντρική Επιτροπή του παρανόμου Κόμματος τον ακολούθησε στη νέα γραμμή του έπειτα από λίγες ημέρες, με ένα μανιφέστο που κυκλοφορούσε στις 7 Δεκεμβρίου. Ο πόλεμος, έλεγαν, προεκλήθη από την κλίκα του Βασιλέως και του Μεταξά, οι οποίοι ενεργούσαν σύμφωνα με τις οδηγίες του βρετανικού ιμπεριαλισμού. Δεν είχε καμιά σχέση με την άμυνα της Χώρας. Αδιάψευστη απόδειξη ήταν το γεγονός ότι ο πόλεμος συνεχιζόταν, ενώ ο εχθρός είχε υποχρεωθή να υποχωρήση πέραν των ελληνικών συνόρων. Τώρα πλέον σκότωναν τα παιδιά του λαού και επέμεναν στην εισβολή σε ξένα εδάφη για να υπηρετήσουν τη βρετανική πλουτοκρατία. Η εισβολή στην Αλβανία ήταν ακόμη περισσότερο αδικαιολόγητη, καθ' όσον η ασφάλεια της Χώρας μπορούσε να εξασφαλισθή με τη μεσολάβηση της Σοβιετικής Ενώσεως. Η Σοβιετική Ένωση διατηρούσε καλές σχέσεις με τη Γερμανία, η οποία κυριαρχούσε επί του Άξονος και ήταν ουδέτερα έναντι της ελληνοϊταλικής συγκρούσεως.

Ο Στρατός εκαλείτο να αρνηθή να πολεμήση πέραν των συνόρων. Η επιχειρηματολογία αυτή ανεπτύχθη σε λίγο και με φυλλάδια που κυκλοφόρησαν στο μέτωπο μεταξύ των μαχητών. Η τελική πρόσκληση προς αυτούς επαναλαμβανόταν περισσότερο πιεστική. Μια από τις σχετικές περικοπές του μανιφέστου της 7ης Δεκεμβρίου 1940, κείμενο επισημότερο από τα προπαγανδιστικά φυλλάδια, έχει επί λέξει ως εξής: "Καλούμε τους πολεμιστές μας να αρνηθούν να πολεμήσουν πέρ' από τα σύνορα της πατρίδας μας. Τι ζητάμε στην Αλβανία; Ο Λαός δε θέλει δεύτερο Σαγγάριο! Παίρνοντας αυτή την απόφαση, οι
πολεμιστές μας να υποβάλουν στους αντιπάλους απέναντί τους προτάσεις ειρήνης, δίχως προσαρτήσεις και αποζημιώσεις". Φυσικά, η Ασφάλεια έκαμνε ό,τι χρειαζόταν ώστε τα φυλλάδια αυτά να κυκλοφορήσουν όσο το δυνατό λιγότερο.

Είναι δύσκολο να μάθη κανείς γιατί ο Ζαχαριάδης άλλαξε γραμμή και γιατί αυτή η θέση υιοθετήθηκε από το Κ.Κ.Ε. Είναι δύσκολο ακόμη και να την εξηγήση κανείς. Κατά την παγία λενινιστική τακτική, κάθε πόλεμος ήταν χρήσιμος για την ανάπτυξη του κομμουνιστικού κινήματος. Όσο αιματηρός και όσο διαρκέστερος, τόσο αποδοτικότερος θα ήταν. Εξάλλου, αυτός ο πόλεμος γινόταν μεταξύ δύο δικτατοριών, και το να ηττηθή η μια, η αυτόχθων, εσήμαινε να δυναμώση η άλλη, η ξένη, η και διεθνώς περισσότερο σημαντική.Ποιος λοιπόν ήταν ο λόγος που το Κ.Κ.Ε. απεδοκίμαζε τώρα την άμυνα που αρχικώς είχε
επιδοκιμάσει; Ίσως να είχαν δοθή οδηγίες από το εξωτερικό, ώστε η Σοβιετική Ένωση να εμφανισθή σε δύο λαούς που πολεμούσαν ως προστάτις της ησυχίας των και της ειρήνης. Όπως και αν έχη το πράγμα, όταν πολύ αργότερα άρχισε η γερμανική επίθεση κατά της Σοβιετικής Ενώσεως, αυτή η τακτική και η προτροπή προς τη λιποταξία λησμονήθηκε, και κατεβλήθη μάλιστα προσπάθεια να αμφισβητηθή η γνησιότης των φυλλαδίων που είχαν κυκλοφορήσει στο μέτωπο. Μετά τον πόλεμο, όμως, τα κείμενά τους περιελήφθησαν στα επίσημα δημοσιεύματα του Κόμματος.

Από το άλλο μέρος, ο γράφων τις σελίδες αυτές, απαντώντας σε επερώτηση της ΕΔΑ (Ενώσεως Δημοκρατικής Αριστεράς) επί της εξωτερικής πολιτικής, ανέφερε τα προαναφερθέντα φυλλάδια και ανέγνωσε περικοπές τους (Πρακτικά της Βουλής των Ελλήνων της 24ης Φεβρ. 1960). Μεταξύ των βουλευτών της ΕΔΑ υπήρχαν πολλά ηγετικά στελέχη του παλαιού Κ.Κ.Ε., και δημοσία προεκλήθησαν την ημέρα εκείνη να δηλώσουν αν αποδοκιμάζουν το περιεχόμενο
των φυλλαδίων. Απήντησαν με παγερή σιωπή.

Μπορεί λοιπόν να είναι κανείς βέβαιος ότι η πρόσκληση για λιποταξία εν ώρα μάχης ήταν γνησία και απέδιδε τη γραμμή του Κόμματος.
Βεβαίως, την εποχή κατά την οποία η πρόσκληση αυτή διετυπώθη δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, τόσο λόγω της πολύ περιορισμένης δημοσιότητος που έλαβε, όσο και λόγω του υψηλού πατριωτικού φρονήματος των ημερών εκείνων. Αντιθέτως, στο μέτρο που έγινε γνωστή, ηύξησε την καχυποψία, για να μη λεχθή το μίσος, που προκαλούσε τότε το Κ.Κ.Ε.

Το Κόμμα, όμως, δεν άλλαξε πάλι γραμμή για το λόγο αυτό. Μόνο που, αποδιοργανωμένο, διστακτικό, καταδιωκόμενο, δεν μπόρεσε να αναπτύξη σε όλη τη διάρκεια του Ελληνοϊταλικού πολέμου παρά μια πολύ μικρή προπαγανδιστική δραστηριότητα.



Αγαπητέ Great Chaos,
δεν αμφισβητώ διόλου τον πατριωτισμό και τον αγώνα του πρόγονού σας.

Αμφισβητώ την "πατριωτική" σκέψη πολλών κομμουνιστών που ατην ουσία ήθελαν ένα προτεκτοράτο της Σοβιετικής Ένωσης.
Θα ήταν προτιμότερο να έλεγαν ΑΜΕΣΑ αυτά που πίστευαν. Άλλωστε, προτεκτοράτο γίναμε κι αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Θα ήταν προτιμότερο να έλεγαν ΑΜΕΣΑ αυτά που πίστευαν. Άλλωστε, προτεκτοράτο γίναμε κι αργότερα.

...Κι αυτό το προτεκτοράτο, φίλε μου, πεθαίνει τελικά ...παρελαύνοντας! Πεθαίνει μέσα και από από τις ενδογενείς και εκ γενετής αντιφάσεις του: ούτε ¨ελληνικό" ούτε "χριστιανικό"! Μήπως διαφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και κάτι άλλο: Μας παραμύθιαζαν επί χρόνια, ότι εάν η Κύπρος ενταχθεί στην Ε.Ε. θα λύνονταν αυτομάτως τα προβλήματά μας, ως προς το Κυπριακό. Είδατε να επιβεβαιώνεται αυτό; Πού είναι λοιπόν η "ρεαλιστική" εξωτερική τους πολιτική;
ευρωπαικα πολεμικα πλοια και αεροπλανα ερευνας περιπολουν τα συνορα με την Τουρκια και εχουν σαν λιμανι την Αλεξανδρουπολη αυτη τη στιγμη που μιλαμε...και οι Τουρκοι ηδη εχουν αντιδρασει ασχημα αλλα οι Ευρωπαιοι τους γραφουν...αυτο δεν ειναι στηριξη της Ευρωπαικης οικογενειας?στη γαλλια εξαπλωνεται ηδη η αποψη και στον κοσμο οτι οποιος περναει τα συνορα της Ελαδας θα ειναι σε λιγο στο παρισι...

η Τουρκια θυμαται τη ναυμαχια του Ναυαρινου επι επαναστασεως γιαυτο δεν την παιρνει να κανει μαγκιες τωρα στα ευρωπαικα πλοια... οσο και αν δημοσια ειπε οτι ενοχλειται επειδη τα ελληνοτουρκικα προβληματα εγιναν ευρωτουρκικα,ας πιει ξυδι:devil:

και η κυπρος δεν ειναι Ελλαδα...να παει να μπιιπ η Κυπρος ,ανεξαρτητο κρατος ειναι ας κανει οτι γουσταρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αυτό που έχει πλάκα όταν ένας φασ.. ένας πατριώτης μιλάει για την χώρα του σε σύγκριση με άλλες πρέπει σαφώς και εξ' ορισμού να την περιβάλλει με σεβασμό υποβιβάζοντας παράλληλα την άλλη χώρα . Έλα μου όμως που όταν η άλλη χώρα είναι η ναζιστική Γερμανία για την οποία τρέφει υπέρτατη αγάπη , η σύγκριση (και σύγκρουση εν προκειμένω) ομοιάζει πλέον με το μοίρασμα του φαγητού της μητέρας σε 2 δίκαιες μερίδες για τα παιδιά της μην μείνει κανένα παραπονεμένο .

π.σ.1
Η Ιστορική δικαιοσύνη μου επιβάλει να διατυπώσω οτι μεταξύ των εχθρών οι οποίοι ευρίσκoντο απέναντι ημών, ο Έλλην στρατιώτης προ πάντων, πολέμησε με το μεγαλύτερο θάρρος. Παρεδόθη μόνον όταν η εξακολούθησις της αντιστάσεως δεν ήταν πλέον δυνατή και δεν είχε πλέον κανένα λόγο... Πολέμησε εντούτοις τόσο γενναία ώστε και οι πολέμιοί του δεν δύνανται να του αρνηθούν την εκτίμησιν των... Ούτω οι αιχμάλωτοι Έλληνες απελύθησαν αμέσως, λαμβανομένης υπ' όψιν της ηρωικής στάσεως των στρατιωτών αυτών
Adolph Hitler, Reichstag 4 Μαίου 1941

"διότι όσον αφορά τα ελληνικά στρατεύματα Μακεδονίας και Ηπείρου πρέπει να λεχθεί ότι υποχρεώθηκαν να συνθηκολογήσουν μόνον χάρις στις κοινές γερμανοϊταλικές επιχειρήσεις δια των οποίων κυκλώθηκαν ταύτα τελείως. Οι Έλληνες αιχμάλωτοι αφέθησαν ή θα αφεθούν ελεύθεροι, λόγω της ανδρείας στάσεως των στρατιωτών αυτών"


Από την ίδια ομιλία του Α.Χίτλερ που αναφέρω πιο πάνω.


π.σ.2 μα επιτέλους το είπε ο χίτλερ λέμε : ο άνθρωπος που επιτέθηκε στις μισές ευρωπαϊκές χώρες ενώ λίγο καιρό πριν την κάθε επίθεση έλεγε στην επίσκεψη του : <<δεν πρόκειται να επιτεθώ σε σας>>


:popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αυτό που έχει πλάκα όταν ένας φασ.. ένας πατριώτης μιλάει για την χώρα του σε σύγκριση με άλλες πρέπει σαφώς και εξ' ορισμού να την περιβάλλει με σεβασμό υποβιβάζοντας παράλληλα την άλλη χώρα . Έλα μου όμως που όταν η άλλη χώρα είναι η ναζιστική Γερμανία για την οποία τρέφει υπέρτατη αγάπη , η σύγκριση (και σύγκρουση εν προκειμένω) ομοιάζει πλέον με το μοίρασμα του φαγητού της μητέρας σε 2 δίκαιες μερίδες για τα παιδιά της μην μείνει κανένα παραπονεμένο .

π.σ.1

π.σ.2 μα επιτέλους το είπε ο χίτλερ λέμε : ο άνθρωπος που επιτέθηκε στις μισές ευρωπαϊκές χώρες ενώ λίγο καιρό πριν την κάθε επίθεση έλεγε στην επίσκεψη του : <<δεν πρόκειται να επιτεθώ σε σας>>


:popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn::popcorn:
Υπονοείτε ότι όποιος είναι πατριώτης είναι φασίστας;
Να χαρώ εγώ τους αντι-φασίστες...

Για τα υπολοιπα που λέτε, απορία ψάλτου, βηξ (κι όχι για εντριβές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η αναγνωριση απο τον αντιπαλο εχθρο -Χιτλερ εν προκειμενω- ειναι αυτη με την υψηλοτερη αξια..γιαυτο και την αναφερουμε και ειναι μοναδικη..γιατι επαινους απο τους συμμαχους ηταν πιο φυσικο να εχουμε..

αυτο δε σημαινει οτι δεχομαστε ως καλα τα εγκληματα του χιτλερ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
και η κυπρος δεν ειναι Ελλαδα...να παει να μπιιπ η Κυπρος ,ανεξαρτητο κρατος ειναι ας κανει οτι γουσταρει...

Άγγελε, εδώ έκανες φάουλ και μάλιστα άσχημο. Γι' αυτό και η μία αρνητική ψήφος είναι από μένα. Πιστεύω πρέπει να αναθεωρήσεις. Κι αν δεν σου λένε τίποτα τα δικά μου λόγια, άκουσε τουλάχιστον το μεγάλο ήρωα Τάσο Παπαδόπουλο ο οποίος δήλωνε συνεχώς ότι θα πηγαίνουμε χέρι-χέρι με τη μητέρα Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
η αναγνωριση απο τον αντιπαλο εχθρο -Χιτλερ εν προκειμενω- ειναι αυτη με την υψηλοτερη αξια..γιαυτο και την αναφερουμε και ειναι μοναδικη..γιατι επαινους απο τους συμμαχους ηταν πιο φυσικο να εχουμε..

αυτο δε σημαινει οτι δεχομαστε ως καλα τα εγκληματα του χιτλερ..
Aυτό που δεν λέει κανένας, είναι ότι ο αντίπαλος ΠΑΝΤΑ μειώνει την αξία του εχθρού.
Καθαρά για θέμα προπαγάνδας.

Kι ένα τελευταίο:
«Απαγορεύω στον Τύπο να υποτιμήσει τους Έλληνες, να τους δυσφημίσει… Ο Φύρερ θαυμάζει την ανδρεία των Ελλήνων». - Γιόσεφ Γκέμπελς, από το προσωπικό του ημερολόγιο, 9 Απριλίου 1941, Υπουργός Διαφωτισμού και Προπαγάνδας των Ναζί.


Πολλά και διάφορα
Αν ζούσατε πριν 70 χρόνια, θα πολεμούσατε εναντίον των Ιταλών και Γερμανών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Αν ζούσατε πριν 70 χρόνια, θα πολεμούσατε εναντίον των Ιταλών και Γερμανών;

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει, ότι δεν θα είμασταν "οπισθοδρομικοί", σε σχέση με το σήμερα. Γιατί, φίλε μου Μίτενβαλτ, σήμερα( και πολύ περισσότερο, αύριο), πρόοδος θα είναι, να πάψουν γενικά οι άνθρωποι να αλληλοφονεύονται, όπως οι αρουραίοι στους ...υπονόμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αν ζούσατε πριν 70 χρόνια, θα πολεμούσατε εναντίον των Ιταλών και Γερμανών;

Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ζούσατε πριν 70 χρόνια, θα πολεμούσατε εναντίον των Ιταλών και Γερμανών;
ο μεταξας πηγε με αγγλους γιατι αν πηγαιναμε με τον αξονα και νικαγαμε ακομα θα χαναμε τη θρακη στη Βουλγαρια την ηπειρο στην Αλβανια κλπ..ενω ταυτοχρονα στο νοτο θα ορμουσε η Αγγλια..διχασμος..ετσι επελεξε Αγγλια και του -μας βγηκε σε καλο..αυτο διαβασα το πειπε επισημα στη βουλη τοτε..σε εγγραφα στο ιντερνετ το ειδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ζωγραφίστε το. Περιμένω.
Άκουσε αγαπητέ, μερικοί προχωράνε εμπρός, άλλοι προς τα πίσω και κάποιοι....παρελαύνουν! Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά θα είσαι μόνιμα σε κατάσταση αναμονής με τις ιδέες που σε διακατέχουν και τις ανησυχίες που σε βασανίζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Άκουσε αγαπητέ, μερικοί προχωράνε εμπρός, άλλοι προς τα πίσω και κάποιοι....παρελαύνουν! Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά θα είσαι μόνιμα σε κατάσταση αναμονής με τις ιδέες που σε διακατέχουν και τις ανησυχίες που σε βασανίζουν!
Αυτό προσπαθούσατε να μου εξηγήσετε με όλα αυτά που μου λέγατε;
Τς τς τς...

Έχω γράψει πολλά για το τί έκαναν οι Έλληνες πριν 70 χρόνια...
Εγώ, ναι, τη στιγμή που απειλήθηκε η Πατρίδα μου, θα έτρεχα να βοηθήσω.
Αλλά, γιατί απαντάτε σε ερώτηση για το τι θα κάνατε, με ερώτηση για το τι θα έκανα εγώ;
Εξαρτάται η δική σας απάντηση από το τι θα έκανα εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Αλήθεια, τι πιστεύετε ότι θα κάνουν οι αντι-εθνικιστές, αντι-ιμπεριαλιστές, αντι- ρατσιστές σε περίπτωση πολέμου;



Σε περίπτωση αμυντικού πολέμου θα πολεμήσουν όπως
όλοι οι συμπατριώτες τους.

Σε περίπτωση επεκτατικού πολέμου δεν θα λάβουν
μέρος. ( δικαίωμά τους )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top