ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστω για την ενημέρωση..Να σαι καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γεια σας,Καταρχήν είμαι 15 ετών και στο σχολικό έτος που μας έρχεται θα πάω στο γενικό λύκειο.Διάβασα κάποια πράγματα για το ΕΠΑ.Λ και ενδιαφέρομαι να φοιτήσω εκεί από την δευτέρα λυκείου.Αφού διάβασα,ρώτησα καθηγητές και σχετικούς δεν πήρα μια ξεκάθαρη απάντηση..Ο ένας μου είπε πως το χειρότερο ΓΕΛ είναι 10 φορές καλύτερο από το καλύτερο ΕΠΑΛ..Ο άλλος μου είπε πως είναι πολύ καλό σχολείο..Τέλος πάντων..Εγώ θα σας πω τις απορίες μου και εσείς εάν ξέρετε απαντήστε μου.(Μπορεί να υπάρχει σχετικό topic σαν αυτό που φτιάχνω τώρα αλλά βαριέμαι να ψάχνω).ΛΟΙΠΟΝΝ..
Απορία νούμερο 1: Το απολυτήριο του ΕΠΑ.Λ είναι ισότιμο με του γενικού;
Απορία νούμερο 2: Τα μαθήματα γενικής παιδείας που διδάσκονται στο ΕΠΑ.Λ δίνουν επαρκή γνώση στα μαθήματα αυτά όπως στο γενικό;
Απορία νούμερο 3: Μπορώ να εισαχθώ στο Πολυτεχνείο και γενικά σε Πολυτεχνικές σχολές μέσο ΕΠΑ.Λ ;
Απορία νούμερο 4: Έχω ακούσει πως στην ώρα του μαθήματος γίνεται του "Κουτρούλη ο γάμος" μέσα στην τάξη,εγώ που θέλω να δουλέψω,να διαβάσω και να μάθω δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω και να αποδώσω;

Αυτά για αρχή,ελπίζω να μη σας κούρασα!! :redface: :D
Σου απαντησαν στις ερωτήσεις σου οποτε θα ερθω να σου θέσω ενα άλλο θέμα...μια φίλη μου αποφάσιζε να παει σε επαλ (από την πρώτη λυκειου εκείνη ) και την συναντάω στο δρόμο και την ρωτάω πως τα παει. ..μου ειπε οτι στο επαλ ειχε πάει με ορεξη να διαβασει αλλα τα υπόλοιπα παιδια ειχαν παει εκει μονο και μόνο για να περνάνε την ωρα τους. ..μου ειπε επισης (και προσωπικά το θεωρώ το σημαντικοτερο ) οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να πας επαλ και να μην παρασυρθείς. ..μου λεει οτι λιγες εβδομάδες αφού πάτησε το πόδι της εκεί ξέχασε τον λογο που πήγε επαλ και έγίνε ενα με τα παιδια εκει. .. (σου μεταφερω ακριβώς τα λογια της, χωρίς να ξερω αν ισχύουν 100%απο κει και πέρα αν έχεις μεγάλη θέλησή και δυνατες αντιστασεις και είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου go for it ,αν και έτσι οπως σε ακουω εχω την εντύπωση οτι εισαι ενας μαθητής που έχει την δυνατότητά και για γενικό )
Φιλικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δυστυχως τώρα τελευταία κατάλαβα πως για να πετύχει κάποιος κάτι στη ζωή του πρεπει να κουραστεί..Από τότε έχω πάρει με "άλλο μάτι" τον σκοπό που πάω στο σχολείο.. Εκανα ενα τραγικό λάθος απο τοτε που ξεκίνησα το γυμνάσιο,δεν διάβαζα και το σχολείο το έβλεπα ως μια άσκοπη υποχρέωση..τεσπα.. (Στις εξετάσεις έγραψα 17,18,19,18,17) σε βιολογία, φυσική,χημεία, μαθηματικά και αγγλικά..

Sorry αν η απάντηση μου ηταν λίγο offtopic.Να ξέρεις οτι διάβασα όλη την απάντηση σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το επαλ παντως εχει καλυτερες γκομενες μακραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γενικά τα ΕΠΑΛ ? :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
εχω μια απορια.. εδωσα απο επαλ ομαδα α και ελεγε σειρα επιτυχιας 2η.. αλλα 2η εννοει απο τα παιδια που μπηκαν απο επαλ η γενικα?
(αν και γενικα δε νομιζω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria18sf

Νεοφερμένος

Η maria18sf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν απο επαλ νοσηλευτηκης .... μπορω να δωσω πανεπιστιμιο απο την β ομαδα πχ παιδαγωγικο ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ασχετο παιδια αλλα εχω βαλει στοιχημα (χαχαχα)
θα ηθελα να ρωτησω αν απο επαλ νοσηλευτηκης .... μπορω να δωσω πανεπιστιμιο απο την β ομαδα πχ παιδαγωγικο ?????

Μπορείς απλά πρέπει να δώσεις από ΕΠΑΛ Β ομάδα και συνεπώς να δώσεις :

Μαθηματικά Κατεύθυνσης
Φυσική Κατεύθυνσης
Έκθεση
Μαθηματικά Γενικής η Βιολογία Γενικής η Φυσική Γενικής η Ιστορία Γενικής Παιδείας

που τα θέματα θα είναι ίδια με των ΓΕΛ

+ τα 2 μαθήματα ειδικότητας της κατεύθυνσής σου στο ΕΠΑΛ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria18sf

Νεοφερμένος

Η maria18sf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα πολυ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kerasi

Νεοφερμένος

Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Απο τη β ομάδα νομίζω μπορείς να δώσεις σε οποιαδήποτε σχολή, σαν να σουνα ενιαίο. Αλλα τι να κάνεις στο παιδαγωγικο; Δε θα διοριστείς ποτε και αν διοριστείς 560 είναι ο μισθός. Να μη σου πω τι τραβάνε στα ιδιωτικά οι δασκάλες...κοίτα αλλες επιλογές. 560 σχολές έχει ένα μηχανογραφικό, τις έχεις αποκλείσει ολες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria18sf

Νεοφερμένος

Η maria18sf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ .... δεν εχω αποφασισει ακομα.... απλα σε ρωτησα πχ αν μπορω να δωσω ασχετα απο την ειδηκοτητα που κανω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πόσο σκατά τελικά είναι το σύστημα των ΕΠΑΛ? Θα σας δώσω ενα παράδειγμα. Λοιπόν,δίνει πανελλήνιες κάποιος απο τον τομέα μηχανολογίας για να περάσει μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Πως θα περάσει???? Αφού τα μαθηματικά που κανουν στην ομαδα α είναι ενα τίποτα μπροστά σε αυτά που κανουν εκεί?? Έλεος,σιγά μην πάω ΕΠΑΛ να γίνω εργάτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μαθηματικα γενικης παιδειας κάνουνε! Οπως και στο γενικο... τι σχεση έχει αυτο που λες? Εννοειται οτι στο επαλ απλα μπενουν οι βασεις και παιρνεις μια ιδεα για το επαγγελμα απο 'κει και περα εννοειται οτι αλλη δυσκολια η σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πόσο σκατά τελικά είναι το σύστημα των ΕΠΑΛ? Θα σας δώσω ενα παράδειγμα. Λοιπόν,δίνει πανελλήνιες κάποιος απο τον τομέα μηχανολογίας για να περάσει μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Πως θα περάσει???? Αφού τα μαθηματικά που κανουν στην ομαδα α είναι ενα τίποτα μπροστά σε αυτά που κανουν εκεί?? Έλεος,σιγά μην πάω ΕΠΑΛ να γίνω εργάτης.

Ξέρεις υπάρχει και το γενικό, αν θες για μηχανολογία οπως λες και χρειάζεται μαθηματικά επιλέγεις τεχνολογική κατεύθυνση και περνάς από εκεί. Αλλά όχι επειδή είναι χαλια το σύστημα να μην προσπαθήσεις καν, πολύ εύκολα παρατάς τα όνειρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paryzz19

Νεοφερμένος

Ο Paryzz19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά,έχω αποφασίσει στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ΕΠΑΛ αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος..Θέλω να μάθω μια τέχνη και μετά να περάσω στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Λοιπόν,πολλοί μου λένε να συνεχίσω γενικό επειδή η μηχανολογία προαπαιτεί καλές γνώσεις μαθηματικών και φυσικής,και εδώ είναι το πρόβλημα μου.Πολλοί καθηγητές μου λένε ότι στο ΕΠΑΛ δεν διδάσκονται τα μαθηματικά-φυσική που διδάσκονται στο γενικό και ύστερα άμα θα μπω στο ΤΕΙ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ λόγω αυτών.
Τι να κάνω; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να διδαχτώ τα μαθηματικά και τη φυσική του γενικού λυκείου στο ΕΠΑΛ; Βοηθήστε με! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά,έχω αποφασίσει στη δευτέρα λυκείου να πάω σε ΕΠΑΛ αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος..Θέλω να μάθω μια τέχνη και μετά να περάσω στη σχολή μηχανολόγων μηχανικών τ.ε. Λοιπόν,πολλοί μου λένε να συνεχίσω γενικό επειδή η μηχανολογία προαπαιτεί καλές γνώσεις μαθηματικών και φυσικής,και εδώ είναι το πρόβλημα μου.Πολλοί καθηγητές μου λένε ότι στο ΕΠΑΛ δεν διδάσκονται τα μαθηματικά-φυσική που διδάσκονται στο γενικό και ύστερα άμα θα μπω στο ΤΕΙ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ λόγω αυτών.
Τι να κάνω; Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να διδαχτώ τα μαθηματικά και τη φυσική του γενικού λυκείου στο ΕΠΑΛ; Βοηθήστε με! :/
Φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
PLZ HELP:
Αποφοιτος ΕΠΑΛ (υγιειας και προνοιας) , θελει να ξαναδωσει πανελληνιες για τμημα Πληροφορικης ΤΕΙ . Τι μαθηματα δινει ;

Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorikas91

Νεοφερμένος

Ο giorikas91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας εχω μια απορια..εχω τελειωσει βοηθος νοσηλευτη επαλ και θα ηθελα να ξερω αν καποιος γνωριζει για την πρακτικη που πρεπει να κανεις μετα για να παρεις την αδεια ασκησεως επαγγελματος πρεπει να γινει μεσα σε καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα η την κανεις οποτε θελεις εσυ; σας παρακαλω ειναι αναγκη θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια απο καποιον ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εχω τελειωσει το επαλ και τωρα θα ξαναδωσω πανελληνιες για αλλο τομεα,τον οποιο το επαλ μου δε τον εχει,ετσι διαβαζω μονη μου.Ρωτησα τον διευθυντη και μου ειπε οτι μπορω να δωσω κανονικα στο επαλ και ας μην υπαρχει ο τομεας,στελνουν τα θεματα.Τι γινεται ομως στη περιπτωση που ειμαι το μοναδικο ατομο;Μου δινουν αιθουσα;η γραφω μαζι με αλλα παιδια αλλου τομεα;υπαρχει πιθανοτητα να μου πουν να παω σε αλλο επαλ να δωσω; 3ωρες δρομο ειναι το επομενο επαλ απο τη περιοχη μου :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε άλλο ΕΠΑΛ (δεν έχουν έλεος αυτοί:/:).Την ξαδέρφη μου πρόπερσι που έδινε πανελλήνιες για να δώσει ειδικό μάθημα γερμανικά την έστειλαν σε ένα λύκειο γύρω στα 120 χλμ μακριά (αναγκαστικά πήγε,τι μπορούσε να κάνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top