Πόσο δύσκολο είναι να είσαι Καθηγητής;

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ και η evangelie ειστε loser με την λογικη σου . Μπραβο αυτογνωσια , μια μερα θα φτασετε την απολυτη nirvana .
Ωχ αγόρι μου εσύ λες βλακείες και σε παρακαλώ μην παρεκκλίνεις της συζήτησης κάνοντας άσχετα σχόλια. Γιατί να είναι loser κάποιος που θα κάνει ξαναλέω ένα μεταπτυχιακό και θα πάει στην δευτεροβάθμια; Προφανώς δεν μπορούσες να αιτιολογήσεις αυτό που σε ρώτησα και ως συνήθως υπεκφεύγεις με δήθεν μάγκικα σχόλια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Τρελανε μας , παιξε με το μυαλο μας , χαλασε καθε εναπομεινων εγκεφαλικο κυτταρο , ριξε μας σε κομμα με αυτα που λες .

Πραγματικα το παραδειγμα αδοκιμο και ατοπο μεχρι εκει που δεν παει . Να μου ελεγες για αναλυση οκ αλλα οχι ρε πουστη μου για δευτεροβαθμια . Η δευτεροβαθμια αντε να χρειαστει κανα ελαχιστο τριωνυμου για παραπανω γνωση αλλα τιποτε περισσοτερο. Προσωπικα αν μου ελεγαν κατι τετοιο θα ισχυριζομουν οτι αυτος που το ειπε ή γεννηθηκε μεθυσμενος ή σνιφαρε κοκα ή πηρε LSD ή ολα τα παραπανω μαζι σε συνδιασμο με μανιταρια .

Πρώτο πράγμα που θα ακούσεις σε κάθε διδακτική: αν θες να διδάξεις 1, πρέπει να ξέρεις 10. So simple. Δεύτερο και σημαντικότερο: ακόμη κι αν ξέρεις απίστευτα πράγματα, αν δεν ξέρεις πώς να τα δώσεις και στον άλλον να τα καταλάβει, πώς θα βγει άκρη; Δε θα βγει. Θα είσαι ένας τέλειος επιστήμονας για έρευνα, αλλά ένας απαίσιος δάσκαλος/καθηγητής.

Ακόμη και ο τρόπος που αποδοκιμάζεις αυτή τη στιγμή τη δυσκολία της όποια άσκησης δείχνει πως η ενσυναίσθησή σου είναι στο ναδίρ και δεν πρόκειται να σου ζητήσει βοήθεια κανένα genius που θα τα βλέπει όλα απλά και ωραία. Ο αδύναμος μόνο μειονεκτικά θα νιώσει αν αντιμετωπιστεί έτσι. Από κάτι τέτοιους φωστήρες βγαίνουν τα παιδιά να μισούν μαθηματικά/αρχαία/φυσική και ό, τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωχ αγόρι μου εσύ λες βλακείες και σε παρακαλώ μην παρεκκλίνεις της συζήτησης κάνοντας άσχετα σχόλια. Γιατί να είναι loser κάποιος που θα κάνει ξαναλέω ένα μεταπτυχιακό και θα πάει στην δευτεροβάθμια; Προφανώς δεν μπορούσες να αιτιολογήσεις αυτό που σε ρώτησα και ως συνήθως υπεκφεύγεις με δήθεν μάγκικα σχόλια. :)


Ειναι loser γιατι ειναι κατι μη απαραιτητο και ακομα και η εμβαθυνση που θα κανουν δεν θα τους χρησιμευσει σε τιποτα αφου το συστημα της δευτεροβαθμιας θεμελιωνεται πανω στην προετιμασια για τις πανελληνιες , επισης ειναι loser επειδη οι καθηγητικες σχολες οπως τις αποκαλεις ( εδω να πω γαμω τα στερεοτυπα με τα οποια γαλουχειται η νεολαια ) ανοιγουν πολλους δρομους με ενα μεταπτυχιακο σαφως καλυτερους απο την στροφη στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
( εδω να πω γαμω τα στερεοτυπα με τα οποια γαλουχειται η νεολαια )
Εδώ να πω και εγώ κρίμα που κάποιοι φοράνε παρωπίδες και προσκολλόνται στις απόψεις τους νομίζοντας οτι αυτές είναι οι μόνες σωστές.

Ναι ανοίγει δρόμους ένα μεταπτυχιακό αλλά εφόσον κάποιος θέλει ντε και καλά να γίνει καθηγητής δευτεροβάθμιας και πάρει και ένα μεταπτυχιακό η επιλογή του αυτή τον καθιστά loser? Ουκ ολίγοι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακό και είναι στην δευτεροβάθμια. Για μένα δεν ειναι loser τώρα εσύ αν τους θεωρείς δικαίωμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτο πράγμα που θα ακούσεις σε κάθε διδακτική: αν θες να διδάξεις 1, πρέπει να ξέρεις 10. So simple. Δεύτερο και σημαντικότερο: ακόμη κι αν ξέρεις απίστευτα πράγματα, αν δεν ξέρεις πώς να τα δώσεις και στον άλλον να τα καταλάβει, πώς θα βγει άκρη; Δε θα βγει. Θα είσαι ένας τέλειος επιστήμονας για έρευνα, αλλά ένας απαίσιος δάσκαλος/καθηγητής.

Ακόμη και ο τρόπος που αποδοκιμάζεις αυτή τη στιγμή τη δυσκολία της όποια άσκησης δείχνει πως η ενσυναίσθησή σου είναι στο ναδίρ και δεν πρόκειται να σου ζητήσει βοήθεια κανένα genius που θα τα βλέπει όλα απλά και ωραία. Ο αδύναμος μόνο μειονεκτικά θα νιώσει αν αντιμετωπιστεί έτσι. Από κάτι τέτοιους φωστήρες βγαίνουν τα παιδιά να μισούν μαθηματικά/αρχαία/φυσική και ό, τι άλλο.

Στο μεταπτυχιακο οι τελειοφητοι διδασκονται διδακτικη ;:worry:

Ναι ανοίγει δρόμους ένα μεταπτυχιακό αλλά εφόσον κάποιος θέλει ντε και καλά να γίνει καθηγητής δευτεροβάθμιας και πάρει και ένα μεταπτυχιακό η επιλογή του αυτή τον καθιστά loser? Ουκ ολίγοι καθηγητές έχουν μεταπτυχιακό και είναι στην δευτεροβάθμια. Για μένα δεν ειναι loser τώρα εσύ αν τους θεωρείς δικαίωμα σου.


Εαν θελει να γινει ντε και καλα καθηγητης δευτεροβαθμιας δεν εχει λογο να παρει μεταπτυχιακο , πιστευω τον κατι τετοιο τον κανει εναν απλο collector πτυχιων και διπλωματων σε μια ασκοπη αναζητηση της επιτυχιας μεσω αυτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καταρχας ειναι οντως μαλακες και losers εαν κανουν μεταπτυχιακα και καταληξουν καθηγητες δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.Οσο για τα ιδιαιτερα αμα βρεις μου βρεις πελατες θα σου δωσω και ποσοστα ;) .
Καταρχάς τα θερμά μου συγχαρητήρια που αντιμετωπίζεις τους καθηγητές λες και είναι οι τελευταίοι σκουπιδιάρηδες!
Ξέρεις, καθηγητές σου έμαθαν αυτά που σου έμαθαν και υποστηρίζεις ότι ανετα μπορείς να διδάξεις καλύτερα από καθηγητή.
Αν περίμενα να πάρω ποσοστά από τα έσοδα σου σώθηκα. Από τον τρόπο που μιλάς φαίνεται ότι θα ήσουν απαίσιος καθηγητής, μην πω και φίλος καθώς κόβω το κεφάλι μου ότι αν κανείς έρθει και σου ζητήσει βοήθεια σε μια άσκηση θα κάνεις τον έξυπνο και θα τον κάνεις να νιώθει κουρέλι χωρίς απαραίτητα να τον βοήθησεις κιολας.



Ειναι loser γιατι ειναι κατι μη απαραιτητο και ακομα και η εμβαθυνση που θα κανουν δεν θα τους χρησιμευσει σε τιποτα αφου το συστημα της δευτεροβαθμιας θεμελιωνεται πανω στην προετιμασια για τις πανελληνιες , επισης ειναι loser επειδη οι καθηγητικες σχολες οπως τις αποκαλεις ( εδω να πω γαμω τα στερεοτυπα με τα οποια γαλουχειται η νεολαια ) ανοιγουν πολλους δρομους με ενα μεταπτυχιακο σαφως καλυτερους απο την στροφη στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση .
Α, συγνώμη, σου περνάει από το μυαλό ότι κάποιος μπορεί να θέλει να κάνει μεταπτυχιακό γιατί γουστάρει? Μπορεί επίσης ο ίδιος κάποιος να έχει απίστευτα καλή χημεία με τους μαθητές του και να είναι σούπερ καθηγητής. Η προετοιμασία για τις πανελλήνιες που κάνεις από την α' γυμνασίου εσύ, δεν σου έμαθε ότι δεν υπάρχει άχρηστη γνώση?
Εσύ νεαρέ μου που γαμάς πρότυπα για πες μας, τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον και την έχεις δει παντογνώστης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εαν θελει να γινει ντε και καλα καθηγητης δευτεροβαθμιας δεν εχει λογο να παρει μεταπτυχιακο , πιστευω τον κατι τετοιο τον κανει εναν απλο collector πτυχιων και διπλωματων σε μια ασκοπη αναζητηση της επιτυχιας μεσω αυτων .

Συμφωνώ, αλλά αυξάνει τις πιθανότητές του να γίνει διευθυντής.
Οχι πως αξίζει τόσο πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς τα θερμά μου συγχαρητήρια που αντιμετωπίζεις τους καθηγητές λες και είναι οι τελευταίοι σκουπιδιάρηδες!
Ξέρεις, καθηγητές σου έμαθαν αυτά που σου έμαθαν και υποστηρίζεις ότι ανετα μπορείς να διδάξεις καλύτερα από καθηγητή.
Αν περίμενα να πάρω ποσοστά από τα έσοδα σου σώθηκα. Από τον τρόπο που μιλάς φαίνεται ότι θα ήσουν απαίσιος καθηγητής, μην πω και φίλος καθώς κόβω το κεφάλι μου ότι αν κανείς έρθει και σου ζητήσει βοήθεια σε μια άσκηση θα κάνεις τον έξυπνο και θα τον κάνεις να νιώθει κουρέλι χωρίς απαραίτητα να τον βοήθησεις κιολας.




Α, συγνώμη, σου περνάει από το μυαλό ότι κάποιος μπορεί να θέλει να κάνει μεταπτυχιακό γιατί γουστάρει? Μπορεί επίσης ο ίδιος κάποιος να έχει απίστευτα καλή χημεία με τους μαθητές του και να είναι σούπερ καθηγητής. Η προετοιμασία για τις πανελλήνιες που κάνεις από την α' γυμνασίου εσύ, δεν σου έμαθε ότι δεν υπάρχει άχρηστη γνώση?
Εσύ νεαρέ μου που γαμάς πρότυπα για πες μας, τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον και την έχεις δει παντογνώστης?


Δηλαδη θεωρεις οτι ο σκουπιδιαρης και ο καθηγητης πρεπει να εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση απο την κοινωνια ; Προσωπικα , τα μεταπτυχιακα , τα πτυχια και τα διπλωματα δεν θα μου αλλαξουν τον τροπο αντιμετωπισης και τον σεβασμο προς εναν καθηγητη την ωρα που ο σκουπιδιαρης μπορει να αξιζει τον σεβασμο μου 10 φορες περισσοτερο . Ειμαστε ολοι ισοτημα μελη της κοινωνίας και ετσι πρεπει να εχουμε την ιδια αντιμετωπιση απο τα υπολοιπα μελη της το γεγονος του οτι η κοινωνια ειναι σαπια ευθυνονται τα στερεοτυπα και οι παγιωμενες και κολλημενες αντιληψεις.

Για να γουσταρει να κανει μεταπτυχιακο και να καταληξει στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι loser και αυτο δεν αλλαζει . Period.

Οσο για το τελευταιο : "Οταν μεγαλώσω μαμα φωτιά θα γίνω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δηλαδη θεωρεις οτι ο σκουπιδιαρης και ο καθηγητης πρεπει να εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση απο την κοινωνια ; Προσωπικα , τα μεταπτυχιακα , τα πτυχια και τα διπλωματα δεν θα μου αλλαξουν τον τροπο αντιμετωπισης και τον σεβασμο προς εναν καθηγητη την ωρα που ο σκουπιδιαρης μπορει να αξιζει τον σεβασμο μου 10 φορες περισσοτερο . Ειμαστε ολοι ισοτημα μελη της κοινωνίας και ετσι πρεπει να εχουμε την ιδια αντιμετωπιση απο τα υπολοιπα μελη της το γεγονος του οτι η κοινωνια ειναι σαπια ευθυνονται τα στερεοτυπα και οι παγιωμενες και κολλημενες αντιληψεις.

Για να γουσταρει να κανει μεταπτυχιακο καινα καταληξει στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση ειναι loser και αυτο δεν αλλαζει . Period.

Οσο για το τελευταιο : "Οταν μεγαλώσω μαμα φωτιά θα γίνω"
Κλασικά πιάνεσαι από μια λέξη εφόσον τα υπόλοιπα δεν σε συμφέρουν να απαντήσεις. Εδώ υποτιμάς τη δυσκολία που μπορεί να αισθάνεται ένας μαθητής με τα μαθηματικά του γυμνασίου και το παίζεις αυθεντία και ''γεννημένος παιδαγωγος'' και θέλεις να μου πεις ότι εγώ υποβαθμίζω τον σκουπιδιάρη ενώ εσύ όχι. Μικρέ, κάτσε διάβασε το μάθημα που δίνεις την Τρίτη και άσε μας.
Καθε συζήτηση μαζί σου είναι άτοπη για αυτό το σταματάω εδώ το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλασικά πιάνεσαι από μια λέξη εφόσον τα υπόλοιπα δεν σε συμφέρουν να απαντήσεις. Εδώ υποτιμάς τη δυσκολία που μπορεί να αισθάνεται ένας μαθητής με τα μαθηματικά του γυμνασίου και το παίζεις αυθεντία και ''γεννημένος παιδαγωγος'' και θέλεις να μου πεις ότι εγώ υποβαθμίζω τον σκουπιδιάρη ενώ εσύ όχι. Μικρέ, κάτσε διάβασε το μάθημα που δίνεις την Τρίτη και άσε μας.
Καθε συζήτηση μαζί σου είναι άτοπη για αυτό το σταματάω εδώ το θέμα.

Δεν εχω κατι να απαντησω σε αβασιμες υποθεσεις που κανεις στηριζομενη σε κουφιο αερα .

Οσο για το μικρε ενα χρονο διαφορα εχουμε μην μας το παιζεις γερολυκος και το παιρνεις πανω σου .

Για το τελευταιο τωρα τι να πω , ειναι λογικη αντιδραση οταν υπαρχη ελλειψη επιχειρματων συνεπεια του χαμηλου επιπεδου κριτικης σκεψης . ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V-Vendetta

Νεοφερμένος

Ο V-Vendetta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειναι loser γιατι ειναι κατι μη απαραιτητο και ακομα και η εμβαθυνση που θα κανουν δεν θα τους χρησιμευσει σε τιποτα αφου το συστημα της δευτεροβαθμιας θεμελιωνεται πανω στην προετιμασια για τις πανελληνιες , επισης ειναι loser επειδη οι καθηγητικες σχολες οπως τις αποκαλεις ( εδω να πω γαμω τα στερεοτυπα με τα οποια γαλουχειται η νεολαια ) ανοιγουν πολλους δρομους με ενα μεταπτυχιακο σαφως καλυτερους απο την στροφη στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση .

+απειρο τον dr tasos....ακομη το χειροτερο ειναι να παινευεται για τα πτυχια του....πρoσωπικα συχαινομαι τους καθηγητες που εχουν μεταπτυχιακα και τους θεωρω οντως losers (και δεν ξερω και γω τι αλλα χαρτια) και περπατανε με την μυτη ψηλα...αφου σας ακουσα ολους λοιπον εχω να πω οτι για δευτεροβαθμια εκπαιδευση δεν υπαρχει λογος κανεις να κανει μεταπτυχιακα....οσο για το οτι ετσι του καυλωσε του νυν-καθηγητη να κανει μεταπτυχιακα....η ερωτηση μου ειναι η εξης....ΓΙΑΤΙ? και μην μου πειτε οτι ηθελε περισσοτερες γνωσεις για προσωπικη ευχαριστηση...γτ θεωρω πως σημερα κανεις μας δεν εχει χρονο για μεταπτυχιακα ανουσια...ολοι προσπαθουμε να βγαλουμε ΧΡΗΜΑΤΑ δυστυχως...και ειμαι σιγουρος επισης οτι κανεις νοημων ανθρωπος δεν θα καθοταν να ετρωγε πολυτιμο χρονο την σημερον ημερα για μεταπτυχιακα αχρηστα....πολυ απλα διοτι στα χρονια που θα του "φαει" αυτη η πρετοιμασια θα μπορουσε να δουλεψει για να σταθει στα ποδια του οικονομικως....
(συγχωρεστε με για τα οποια λαθη βρειτε αλλα μην γινουμε και grammar nazist οπως λεει κι ενας φιλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Φτάνω στο σχολείο μου 8.00. Τα κατάφερα. Είμαι στην ώρα μου. Τρέχω στο γραφείο να βρω το PC ελεύθερο για να εκτυπώσω το τεστ της 1ης ώρας. Έχει ουρά από 3 συναδέλφους. Ας κάνω κάτι άλλο ωστόσο. Βλέπω ελεύθερο φωτοτυπικό με την άκρη του ματιού μου. Πρέπει να δράσω γρήγορα. Με ένα άλμα βρίσκομαι μπροστά του. Χαμογελάω και ενώ βγάζω φωτοτυπίες χτυπάει το κουδούνι για προσευχή. Φεύγω σφαίρα για το προαύλιο ενώ το φωτοτυπικό ακόμα τυπώνει.
Αρχίζουν΄ τα γεια σας κύριε, γεια σας κύριε΄. Ανάσες για μένα. Χαλαρώνω. Αλλά όχι για πολύ. Πρέπει να μαζέψουμε τα παιδιά σε σειρές για προσευχή. Αυτά λες και το κάνουν επίτηδες κάνουν το πιο αργό τους βάδισμα ενώ νιώθω το πιο γρήγορο λαχάνιασμα, παρότι ακίνητος. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ την ώρα της προσευχής. Αποφασίζω να την κάνω την αμαρτία μου. Πριν ολοκληρωθεί βρίσκομαι με χαλαρά πηδηματάκια στο γραφείο και εκτυπώνω τα θέματα του τεστ της 1ης ώρας. Τα κατάφερα. Αρπάζω και τις φωτοτυπίες από το φωτοτυπικό και έφυγα για τη τάξη.

Μπαίνω στο Β5. Όλα τα παιδιά είναι όρθια και τιτιβίζουν. Μετά το ΄καθίστε κάτω΄ για 5η φορά κάθονται. Ανακοινώνω αποφασιστικά ότι θα γράψουμε τεστ στη φυσική. Μετά τα ΄όχι κύριε΄ και τα΄ σας παρακαλούμε κύριε ΄ ξεκινάμε. 6 παιδιά του τμήματος πρέπει να εξεταστούν προφορικά. Κάνω ένα γρήγορο υπολογισμό 25 λεπτά το τεστ δια 6=4 περίπου λεπτά το κάθε παιδί. Ξεκινάω λοιπόν με το ρολόι στο χέρι. Ταυτόχρονα με την προφορική εξέταση πρέπει να απαντάω σε απορίες των υπόλοιπων 22 παιδιών σχετικά με τα θέματα, να προσέχω μην αντιγράψει κανένα και να βαθμολογώ επιτόπου τους 6. Εκείνη την ώρα χτυπάει η πόρτα. Είναι συνάδελφος που πρέπει να ανακοινώσει κάτι σημαντικό στα παιδιά σχετικά με μία εκδρομή. Το μάτι μου γυαλίζει και νιώθω να χαμογελώ χωρίς να το θέλω. Το χαμόγελο του τρελού. Μασώμενο ντεπόν νούμερο 1. Χωρίς πολύ σκέψη, το χέρι πάει μόνο του. Ένα παιδί ζητά τουαλέτα. Όχι πριν τελειώσει το τεστ του λέω. Είναι επείγον μου απαντάει. Του δίνω 1 λεπτό. Το τεστ ολοκληρώνεται τελικά σε 30 λεπτά. Μαζεύοντας τις κόλλες αρχίζω να παραδίδω το επόμενο μάθημα. Έχουμε και λέμε: τεστ 30΄(καθαρά 15΄), παράδοση παρακάτω 10΄, ασκήσεις για την επόμενη φορά 5΄. Τα κατάφερα!

Διάλλειμα αλλά όχι για μένα. Κατεβαίνοντας τις σκάλες βλέπω 2 γονείς να μου χαμογελάνε από μακριά. Είχαν έρθει ξανά πρόσφατα. ΄΄Αχ να θυμηθώ ποιοι είναι, ποιοι είναι; ΄΄Ευτυχώς δεν χρειάστηκε. Κρυμμένος πίσω τους ήταν ο γιος τους ο Κώστας που για να δω, με κοιτάζει περίεργα ή μου φαίνεται; Δεν έχουμε κανένα παράπονο από σας ξεκινάνε να λένε. Όμως μήπως βάζατε πολλά για το σπίτι; Ο Κωστάκης δεν προλαβαίνει γιατί δεν έχει μόνο το σχολείο. Μαθαίνει 2 γλώσσες, υπολογιστές, κιθάρα μπάσκετ και πάει και φροντιστήριο για τα ελληνικά. Και στο φροντιστήριο τους βάζουν πολλές ασκήσεις. Δεν προλαβαίνει να κάνει και του σχολείου. Το ίδιο λένε και τα άλλα παιδιά. Το έχουμε συζητήσει και με τους άλλους γονείς. Χαμόγελο τρελού πάλι. Το καταπίνω. Φαντασιώνομαι ότι τους τα χώνω αλλά δεν ανοίγω το στόμα μου να μην ξεχυθεί ο χείμαρρος. Με σώζει το κουδούνι. ΄Χάρηκα αλλά έχω μάθημα΄.

Μπαίνω για μάθημα Φυσικής γενικής παιδείας Γ΄ Λυκείου στο Γ1. Ξεκινάω τη παράδοση. Επικρατεί ησυχία. Περίεργο. Μήπως τους έχω καθηλώσει ή συμβαίνει κάτι άλλο; Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι γράφουν στα τετράδια τους. Μάλλον κρατάνε σημειώσεις. Κορδώνομαι. Η χαρά μου δεν κρατάει πολύ. Πλησιάζω στα θρανία τους και βλέπω ότι λύνουν ασκήσεις από άλλα μαθήματα κατεύθυνσης. ΄Τα βιβλία μέσα τώρα!΄ Μα κύριε το δικό σας δεν το δίνουμε πανελλαδικά και έχουμε πολλές ασκήσεις για το φροντιστήριο, αφήστε μας σας παρακαλούμε μου λένε. Αλήθεια κύριε μπορείτε να με βοηθήσετε σε μια άσκηση που μας βάλανε στο φροντιστήριο στη κατεύθυνση;΄. Χαμόγελο τρελού που συνοδεύεται και από λίγο γέλιο τρελού αυτή τη φορά. Πρέπει να δράσω γρήγορα. Έχω χάσει το κοινό μου. Πρέπει να κάνω τα μαγικά μου. ΄Το ξέρετε παιδιά ότι τα σώματα δεν έχουν χρώμα; Ότι το μαύρο μάλιστα δεν είναι καν χρώμα αλλά απουσία φωτός ΄. Αυτό πάντα έπιανε. Περιμένω το «χειροκρότημα». Μάταια όμως. Ξαφνικά μια σκέψη περνάει από το μυαλό μου. Αυτό που σας ρωτάω αφορά και τη φυσική κατεύθυνσης και μάλιστα έχει πέσει ως θέμα στις πανελλαδικές. Η μαγική λέξη: Πανελλαδικές. Ψέμα αλλά για καλό σκοπό. Βάζουν με μιας τα μολύβια κάτω, οι κόρες διαστέλλονται, όλα τα βλέμματα είναι πλέον καρφωμένα πάνω μου, κρέμονται από τα χείλη μου. Τα κατάφερα. «Χειροκρότημα».

Διάλλειμα 2ο. Πρέπει να προλάβω πριν κτυπήσει για μέσα να μαζέψω τα χρήματα για την εκδρομή από το Γ2 που είμαι υπεύθυνος τμήματος. Επίσης να μαζέψω τις αιτήσεις για τη συμμετοχή κάποιων μαθητών σε ένα διαγωνισμό φυσικής. Δεν πρόλαβα. Το άλλο διάλλειμα.

3η ώρα έχω κενό. Γεμάτο όμως κενό όπως πάντα. Είναι η ώρα που κάνω γραμματειακή υποστήριξη στο γραφείο λόγω έλλειψης γραμματέως. 1 ώρα την ημέρα κάθε καθηγητής. Εγώ λόγω ευχέρειας στους υπολογιστές έχω αναλάβει τα mail, το survey, το myschool και οτιδήποτε αφορά ψηφιακές υπηρεσίες. Το κεφάλι μου πάει να σπάσει. Τα πλήκτρα έχουν πάρει φωτιά ενώ ένα τοστ κρέμεται από το στόμα μου. Διάλλειμα 3ο. Δεν βγαίνω. Πρέπει να επικαιροποιήσω το survey πριν χτυπήσει για μέσα. Μασώμενο ντεπόν νούμερο 2.

4η ώρα έχω φυσική κατεύθυνσης στο Γ3. 6 μαθητές μόνο στη τάξη. ΄Που είναι οι άλλοι ρε παιδιά;΄ Καμία απάντηση. Ξαναρωτάω. Ο καλός μαθητής της τάξης μου λέει ότι φύγανε για το σπίτι για να διαβάσουνε για τις Πανελλαδικές. Χαμογελώντας συνεχίζει και λέει ότι από την άλλη βδομάδα δεν θα έρχεται κανείς εκτός των 2 που δεν έχουν άλλες απουσίες. ΄Κύριε δεν προλαβαίνουμε. Μας βάζουνε πολλά στο φροντιστήριο΄. ΄Μα παιδιά δεν έχω ολοκληρώσει την ύλη΄. ΄Δεν πειράζει κύριε εμείς την έχουμε τελειώσει από το Γενάρη στο φροντιστήριο΄. Κοιτάζω το ημερολόγιο απέναντι με μια και μόνη ελπίδα. Θεέ μου κάνε να είναι 1η Απριλίου. Ήταν όμως 2η Απριλίου. Η δράση του ντεπόν σταμάτησε απότομα.

Διάλλειμα 4ο . Έχω εφημερία στο προαύλιο. Ευκαιρία για λίγο ήλιο. Το κεφάλι μου βέβαια σαν περισκόπιο υποβρυχίου σαρώνει όλο το προαύλιο από άκρη σε άκρη μην γίνει τίποτα .Κυρίως προσέχω για bulling, smoking ,broking, dropping, pushing, kicking και kissing. Μετράω 70 περίπου ‘γεια σας κύριε’ που για κάποιο περίεργο λόγο λατρεύω να ακούω. Ανάσες τα παιδιά. Χαλάλι. Παίρνω απάνω μου και πάλι.

5η ώρα έχω χημεία στο Α1.Σήμερα θα πάμε εργαστήριο. Θα κάνουμε πείραμα για την εξουδετέρωση οξέος και βάσης. Παίρνω ύφος επίσημο, φοράω γαντάκια και μάσκα λέω στα παιδιά να απομακρυνθούν παρόλο που δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και είμαι έτοιμος να εντυπωσιάσω. Χτυπάει η πόρτα. Οι μαθητές που συμμετέχουν στην ομάδα μπάσκετ του σχολείου να πάνε έξω για προπόνηση. Φεύγουν 3 παιδιά. Ατάραχος συνεχίζω. Μετά από λίγο χτυπάει ξανά η πόρτα. Όσοι μαθητές θα συμμετάσχουν στη γιορτή στο τέλος της σχολικής χρονιάς να πάνε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Οκ. Συνεχίζω. Ο ενθουσιασμός των παιδιών για το πείραμα έχει μειωθεί, το νιώθω. Το πείραμα ολοκληρώνεται αλλά επικρατεί απογοήτευση. ΄ Γιατί παιδιά έχετε αυτά τα μούτρα ΄ ; ΄ Κύριε περιμέναμε να γίνει καμία έκρηξη ΄. Νιώθω ότι το πρόσωπό μου έχει κοκκινίσει. Και τότε έγινε η έκρηξη και ήταν όλη δικιά μου. ΄ Μόνο αυτό σας ενδιαφέρει; Εχθές έφαγα 1,30 ώρα για να το ετοιμάσω αυτό το πείραμα και εσείς θέλετε εκρήξεις; Τι είστε, χουλιγκανάκια είστε; ΄ Δαγκώθηκα....Δεν έπρεπε να τα αποκαλέσω έτσι. Να ζητήσω συγνώμη; Δεν πειράζει, θα καταλάβουν. Ξέρουν ότι τα αγαπώ και δεν το εννοούσα. Επικρατεί μικρή παγωμάρα στη τάξη. Ευτυχώς το κουδούνι δεν αργεί να κτυπήσει.

Διάλλειμα 5ο. Εφημερία στην αυλή ξανά. Συνάδελφος με ειδοποιεί ότι με θέλει ο Διευθυντής στο γραφείο τώρα και ότι θα με αντικαταστήσει στην εφημερία μου. Το τώρα του συναδέλφου ήταν λίγο τονισμένο. Αρχίζω να ανησυχώ. Εκεί που σιγουρεύτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά ήταν όταν ο Διευθυντής με αποκάλεσε κύριε Αλεξάνδρου και όχι Δημήτρη ως συνήθως. Στο 'καθίστε' τα χρειάστηκα τελείως. Τι είχε συμβεί; Μαθητής του Α1 ονόματι Παπαδόπουλος προσβλήθηκε όταν αποκάλεσα τα παιδιά χουλιγκανάκια. Πήρε στο διάλλειμα τηλέφωνο τους γονείς του και ο πατέρας του πήρε αμέσως μετά το Διευθυντή απειλώντας θεούς και δαίμονες ότι θα κάνει αναφορά στο Υπουργείο εάν δεν ληφθούν μέτρα. Ο Διευθυντής με ρώτησε αν όντως έγιναν έτσι τα πράγματα όπως τα περιγράφει ο μαθητής. Απλά έγνεψα καταφατικά, δεν μπορούσα να ψελλίσω λέξη. ΄ Γιατί κύριε Αλεξάνδρου εκθέτετε έτσι τον εαυτό σας και όλο το σχολείο μαζί; Λοιπόν Ακούστε τι θα κάνετε. Λίγο αφού χτυπήσει το κουδούνι για μέσα θα πάτε στη τάξη του Α1, πριν μπει ο επόμενος καθηγητής και θα ζητήσετε συγνώμη από τα παιδιά για το τρόπο που τα αποκαλέσατε. Μετά θα σας δώσω το τηλέφωνο του πατέρα, θα τον πάρετε και θα του πείτε ότι η συμπεριφορά σας ήταν απαράδεκτη και να τον διαβεβαιώσετε ότι δεν θα επαναληφθεί. Αν είστε τυχερός το θέμα θα λήξει εδώ. Αν όχι και φτάσει στο υπουργείο τότε μπορεί να κατηγορηθείτε για ''αναξιοπρεπή συμπεριφορά''. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Αργία μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση. Εγώ όπως καταλαβαίνετε πρέπει να τηρήσω κάποιες ισορροπίες. Δεν μπορώ να πάρω θέση υπέρ ή κατά σας. ΄ Δεν βγάζω ούτε λέξη. Κτυπάει το κουδούνι. Τρέχω στην αίθουσα του Α1.Ζητάω συγνώμη για τη συμπεριφορά μου. Τα παιδιά σχεδόν όλα μαζί λένε : ΄δεν πειράζει κύριε. Εμείς φταίμε που σας κάναμε έξω φρενών΄. Ο Παπαδόπουλος έχει σκυμμένο το κεφάλι και ναι… δεν μου φαίνεται. Κλαίει. Είμαι συγκλονισμένος. Σχεδόν δακρύζω και εγώ. Δεν του κρατάω τη παραμικρή κακία. Με λυγμούς παίρνει το λόγο και μου ζητάει αυτός συγνώμη. Μου είπε ότι πήρε τον πατέρα του και του είπε για τη πλάκα που μου έκαναν τα παιδιά στο πείραμα και τη δική μου αντίδραση. Και εκεί που περίμενε ότι ο πατέρας του ίσως και να κατσάδιαζε εκείνον για τη κακόγουστη αυτή πλάκα με έκπληξη τον άκουσε να φωνάζει: ''Δεν θα περάσει έτσι αυτό. Θα του δείξω εγώ του κυρίου Αλεξάνδρου. Θα τον στείλω σπίτι του, να μάθει να μιλάει καλύτερα. Έχω γίνει χίλια κομμάτια. Λέω στο Παπαδόπουλο ότι δεν έκανε τίποτα κακό και δεν χρειάζεται να ζητάει συγνώμη. Του λέω ότι ας πρόσεχα και εγώ το στόμα μου. Πετιέται μια μαθήτρια και λέει ότι ελπίζει ότι δεν θα κρατάω τους μαθητές σε απόσταση από δω και πέρα. Όλοι σχεδόν οι μαθητές με παρακαλούν το ίδιο. Από τη κόλαση βρέθηκα στο παράδεισο μέσα σε 10 λεπτά. Σκέφτομαι ότι τελικά η απόσταση αυτών των δύο είναι πολύ μικρή στη δουλειά εμάς των εκπαιδευτικών.

Πάω στη τάξη Α3 για το επόμενο μάθημα. Κυριολεκτικά πετάω. Η περιήγηση στον παράδεισο συνεχίζεται.

Τελειώνει και αυτή η ώρα. Έχει πάει 1.30. Δεν έχω άλλο μάθημα αλλά δεν μπορώ να σχολάσω ακόμα. Έχουμε και τις αναθέσεις. Πρέπει να περάσω τις απουσίες στο Γ2, να τις μετρήσω, να δω μήπως κάποιο παιδί ξεπέρασε τις 30, να γράψω σημείωμα για τους γονείς του και να το πρωτοκολλήσω. Μετά έχω να κοιτάξω άλλη μια φορά τα mailκαι να επιληφθώ ότι θα πάνε σε αυτούς που αφορούν. Κάποιες δουλειές δεν τις πρόλαβα. Κοίτα τι θα κάνω. Θα έρθω αύριο πιο νωρίς και θα τις κάνω. Έχει πάει 2.15. Σχολάω. Αλλά δεν τελείωσα ακόμα.

Είμαι στο σπίτι μου. Έχει πάει 4. Εχω φάει, έχω πιεί καφέ και έχω ξεκουραστεί. Έχω περίπου άλλες 2 ώρες δουλειά στο σπίτι και μετά τέλος. Πρέπει να διορθώσω το τεστ που είχα βάλει στο Β5. Επίσης να κοιτάξω το υλικό που μου έφεραν οι μαθητές για το project. Επίσης πρέπει να διαβάσω λίγο για τα μαθήματα της άλλης μέρας, ειδικά αυτά της κατεύθυνσης. Ευτυχώς έχω ασκήσεις έτοιμες από χτες. Έξι η ώρα σταματάω. Βάζω να δω ειδήσεις γιατί καλά μου λένε όλοι ότι με έχει απορροφήσει τελείως η δουλειά μου. Ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα στο κόσμο πέρα από τη δουλειά και τα παιδιά. Οι ειδήσεις αρχίζουν. Ακούω γνωστή εκφωνήτρια να λέει: ''Σήμερα αποφασίστηκε να γίνει αύξηση ωραρίου για τους εκπαιδευτικούς καθώς και να θεσπιστούν οι υποχρεωτικές μεταθέσεις ανά την επικράτεια''.

Ξαφνικά νιώθω πολύ κουρασμένος. Θα αντέξω άραγε; Μέχρι τώρα έκανα υπομονή αλλά τώρα σαν να ξεχείλισε το ποτήρι. Εδώ και καιρό είμαι στα όρια μου. Έκλεβα κουράγιο και παρηγοριά από τα παιδιά και συνέχιζα. Από δω και πέρα όμως πως θα μπορέσω να λειτουργήσω καλά με τους μαθητές μου όταν έχω γίνει χίλια κομμάτια με πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με τη δουλειά μου; Όταν τρέμω μην πω τη λάθος λέξη, μην κάνω τη λάθος κίνηση; Όταν νιώθω ότι παρακολουθούμαι και ότι κάθε μου στιγμή καταγράφεται και αξιολογείται; Όταν νιώθω ότι δεν μου έχουν εμπιστοσύνη και ότι λίγοι θεωρούν τη δουλειά μου κάτι σημαντικό; Και δεν είναι οι δύο παραπάνω ώρες, που να πάρει η ευχή. Πως γίνεται να μην καταλαβαίνουν ότι η απόδοση ενός καθηγητή είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας; Πως θα μπορεί να είναι καλός όταν θα είναι κουρασμένος, φοβισμένος ,απαξιωμένος και γεμάτος θυμό; Ποιό είναι το κόστος που πρέπει να πληρώσει κάποιος για να εξακολουθήσει να κάνει τη δουλειά που αγαπάει; Πως θα αποδώσει ένας καθηγητής που διώκεται με ποικίλους τρόπους; Και ας πούμε ότι δεν τους απασχολούν οι εκπαιδευτικοί. Τα παιδιά δεν τα σκέφτονται που θα βρεθούν απέναντι από αχρηστεμένους εκπαιδευτικούς; Ένα πράγμα περνάει επίμονα από το μυαλό μου. Ο μαθητής Παπαδόπουλος και η πολύ έντονη σκηνή που ζήσαμε οι δυο μας το πρωί στο σχολείο. Χαμογελάω και αποφασίζω για άλλη μια φορά ότι αξίζει το κόπο να συνεχίσω. Αλλά για πρώτη φορά στη ζωή μου νιώθω ότι ίσως και να μην τα καταφέρω.

Η ώρα έχει πάει μία. Δεν μπορώ να κοιμηθώ. Αχ αυτά τα διλλήματα. Σκέφτομαι ότι έχω δύο επιλογές όσον αφορά την αντίδρασή μου στα νέα δεδομένα. Να διαλέξω το δρόμο του αγώνα που βέβαια σημαίνει ρίσκο, αγωνία, αντιπαράθεση, προσβολές αλλά ίσως και μια ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο; Ή να διαλέξω να κάνω αυτό που έκανα πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις: να κάνω υπομονή, να κάνω τη δουλειά μου και να εύχομαι ότι ίσως περάσει μόνο του ή τουλάχιστον ότι εγώ θα τη γλιτώσω; Και επέλεξα το δεύτερο. Και αμέσως με πήρε και ο ύπνος.

Συγγραφέας: Δημήτρης Τσιριγώτης, Φυσικός

:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Αρκετά καλή αποτύπωση της πραγματικότητας, που όμως, έντεχνα αποκρύπτει κάποιες σκοτεινές γωνιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τι μπαρουφες είναι αυτές? οι δασκαλοι κ οι καθηγητές δουλέυουν τις λιγότερες ώρες απο οποονδήποτε άλλον.
μεμψίμοιροι μια ζωη.

ας μας γράψει ένας που δουλέυει στην αγορά πόσες ώρες εργάζετε και τί άνχος τραβάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
τι μπαρουφες είναι αυτές? οι δασκαλοι κ οι καθηγητές δουλέυουν τις λιγότερες ώρες απο οποονδήποτε άλλον.
μεμψίμοιροι μια ζωη.

ας μας γράψει ένας που δουλέυει στην αγορά πόσες ώρες εργάζετε και τί άνχος τραβάει

Αυτή ακριβώς η απαξίωση των γονέων (και των μαθητών) έχει οδηγήσει στην υπάρχουσα κατάσταση της Β/Βαθμιας (και ιδίως της Λυκειακής) εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αρκετά καλή αποτύπωση της πραγματικότητας, που όμως, έντεχνα αποκρύπτει κάποιες σκοτεινές γωνιές.

Τι θες να πεις? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Τι θες να πεις? :hmm::hmm:

Θέλω να πω ότι αυτό το κείμενο (που μάλλον δεν είναι προσωπική μαρτυρία, μιας και άλλος είναι ο ήρωας του κειμένου και άλλος είναι αυτός που το υπογράφει ως "συγγραφέας" του) περιγράφει μια μέρα από την ζωή ενός εκπαιδευτικού στην οποία μέρα αφενός ο εκπαιδευτικός ήταν τυπικότατος στις υποχρεώσεις του και αφετέρου του έπεσαν όλα μαζί.

Αντίστοιχα λοιπόν, πρέπει να αναφερθεί ότι υπάρχει μια μερίδα των εκπαιδευτικών που δεν είναι και τόσο τυπικοί, αφετέρου ότι δεν είναι όλες οι μέρες τόσο πιεστικές.

Θα σταθώ για λίγο και στην κουβέντα που ανέφερε ο gaspar παραπάνω, γιατί την θεωρώ εκτός πραγματικότητας. Έχοντας δουλέψει και σε γραφειακή αλλά και σε καθηγητική δουλειά (που είναι και το μόνιμο αντικείμενο μου), μπορώ να πω ότι, αν και με λιγότερες ώρες, η καθηγητική δουλειά έχει την ίδια, μην πω και παραπάνω κούραση. Δεν είναι όλα τα πράγματα μετρήσιμα, φίλε.

Από την άλλη όμως, όλα αυτά τα φοβερά και τρομερά που περιγράφει το κείμενο, πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι γίνονται τόσο άγρια μετά από δεκαετίες ανοχής, στις οποίες έχουν λάβει χώρα τέρατα και σημεία. Ναι, δεν τα έκαναν όλοι. Όμως αυτό που έκαναν ΟΛΟΙ, είναι να τα έχουν ανεχτεί. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
τι μπαρουφες είναι αυτές? οι δασκαλοι κ οι καθηγητές δουλέυουν τις λιγότερες ώρες απο οποονδήποτε άλλον.
μεμψίμοιροι μια ζωη.

ας μας γράψει ένας που δουλέυει στην αγορά πόσες ώρες εργάζετε και τί άνχος τραβάει

Δεν ειναι το θεμα οι ωρες φιλε. Ρωτα ποσο διαβασμα ριχνουν για να πανε την επομενη να διδαξουν 5 πραγματα σε παιδια! Σκεψου ποσα διαφορετικα μαθηματα διδασκουν ( κυριως φιλολογοι και φυσικοχημικοι). Σκεψου με ποσα παιδια εχουν να κανουν. Σκεψου ποσα μυαλα, ποσα διαφορετικα επιπεδα αντιμετωπιζουν καθημερινα και μετα ελα να μου μιλησεις για την δουλεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μερικές απόψεις...του dr.tasoυ

Στο μεταπτυχιακο οι τελειοφητοι διδασκονται διδακτικη ;:worry:

Εαν θελει να γινει ντε και καλα καθηγητης δευτεροβαθμιας δεν εχει λογο να παρει μεταπτυχιακο , πιστευω τον κατι τετοιο τον κανει εναν απλο collector πτυχιων και διπλωματων σε μια ασκοπη αναζητηση της επιτυχιας μεσω αυτων .

Ειναι loser γιατι ειναι κατι μη απαραιτητο και ακομα και η εμβαθυνση που θα κανουν δεν θα τους χρησιμευσει σε τιποτα αφου το συστημα της δευτεροβαθμιας θεμελιωνεται πανω στην προετιμασια για τις πανελληνιες , επισης ειναι loser επειδη οι καθηγητικες σχολες οπως τις αποκαλεις ( εδω να πω γαμω τα στερεοτυπα με τα οποια γαλουχειται η νεολαια ) ανοιγουν πολλους δρομους με ενα μεταπτυχιακο σαφως καλυτερους απο την στροφη στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση .

Υπάρχουν μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών διάρκειας 2 ετών πάνω στη Διδακτική των Θετικών Επιστημών (π.χ. Μαθηματικά). Το περιεχόμενο σπουδών κινείται πάνω στα θεμέλια και στην Ιστορική πραγματικότητα της συγκεκριμένης (θετικής) επιστήμης. Παράλληλα μελετώνται και τα παιδαγωγικά "εργαλεία", τα αναλυτικά προγράμματα από επιστημονική σκοπιά καθώς και η στατιστική μεθοδολογία στην διδακτική έρευνα. Ο όρος έρευνα, επιστημονικά είναι συσχετισμένος με την Στατιστική / τις Πιθανότητες (π.χ. Επιχειρησιακή Έρευνα). Η διδακτική δεν είναι ένα συγκεκριμένο πράγμα. Σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι μια επιστημονική κατεύθυνση με μαθήματα που αναπτύσσουν κάποιες δεξιότητες ή και ανάλογο τρόπο σκέψης. Συνήθως προσφέρεται ως ειδίκευση σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα των Τμημάτων Παιδαγωγικών Επιστημών ή και σε συνδιδασκαλία με κάποιο Τμήμα Θετικής Επιστήμης ή εξ' ολοκλήρου από ένα Τμήμα Θετικής Επιστήμης.

Γενικά ένας μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών για έναν πτυχιούχο επιστήμης που σχετίζεται με την μέση εκπαίδευση (επαγγελματικά) δεν σημαίνει ότι πρέπει απαραίτητα ο πτυχιούχος να στραφεί εκτός μέσης εκπαίδευσης. Γιατί να υπάρξει τέτοιος περιορισμός; Ίσα-ίσα που ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα είναι κάτι περισσότερο από το "χαρτί" ή τα "μόρια", όπως πολλοί νομίζουν. Είναι γνώσεις οι οποίοι αν και ενδεχόμενα μπορεί να μην έχουν σχέση άμεση με το χώρο και το πλαίσιο της μέσης εκπαίδευσης, εντούτοις, ανοίγουν το μυαλό, αναπτύσσουν την κριτική σκέψη, δίνουν επιπλέον εφόδια στον πτυχιούχο, ο οποίος είναι καλύτερος γνώστης της επιστήμης του ή της επιστήμης που θεραπεύει το μεταπτυχιακό δίπλωμα που κατέχει. Μην στεκόμαστε στον τεχνοκρατικό χαρακτήρα της γνώσης: χρήσιμη, άχρηστη. Για μένα όποιος μπορεί να ολοκληρώσει ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα αξίζει πολλά συγχαρητήρια, περισσότερα ίσως από το πτυχίο. Η πορεία μέχρι τη λήψη του μεταπτυχιακού διπλώματος είναι μια "Ιθάκη" και θέλει πολλή δουλειά, ειλικρινή δουλειά και απίστευτη υπομονή. Πολλές οι πίκρες. Δεν είναι "επιπλέον φοιτητική ζωή" για καφέ και γκόμενες. Το υλικό μελέτης και εξέτασης είναι αρκετά ανεβασμένο, απευθείας από την ξενόγλωσση τρέχουσα βιβλιογραφία και ξεφεύγει από την λογική "μαθαίνω μόνο ότι υπάρχει στις σημειώσεις". Ένας Φυσικός που αποφασίσει να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές πάνω σε έναν κλάδο της Φυσικής π.χ. Ηλεκτρονική Φυσική, δεν σημαίνει ότι "χαραμίζεται" αν αποφασίσει να ασχοληθεί με την μέση εκπαίδευση. Μην μπλέκουμε την επιστήμη, τη θέληση και την αγορά εργασίας, η οποία δεν είναι τόσο ευέλικτη. Ζούμε σε δύσκολες εποχές. Μπορεί να μην διδάξει ποτέ ότι έμαθε στο πρόγραμμα των σπουδών του στην Ηλεκτρονική Φυσική, αλλά έχει αναπτύξει καλύτερη παιδεία, σκέψη και δεξιότητες πάνω στη Φυσική και στον Προγραμματισμό (αν μιλάμε για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό). Είναι σε θέση να σκεφτεί καλύτερα ακόμη και την "απλή" Φυσική του Λυκείου. Αν ένας πτυχιούχος Φυσικής έχει εκτόπισμα ευελιξίας 5, τότε ένας πτυχιούχος master of science στη Φυσική έχει εκτόπισμα ευελιξίας 20. Διότι έχει εκτεθεί σε πολύ υψηλού επιπέδου γνώση πάνω στην επιστήμη του.

Παίζει ρόλο σε ποιο γνωστικό αντικείμενο αναφερόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι τον καλό καθηγητή τον κάνουν η σπουδές στη διδακτική και τα παιδαγωγικά, αλλά ούτε και οι μεταπτυχιακοί τίτλοι. Από όσα βιβλία σχετικά με διδακτική θετικών επιστημών ή με παιδαγωγικές μεθόδους έχω δει, αποκόμισα την εντύπωση ότι έχουν γραφεί από ανθρώπους που δεν έχουν μπει σε σχολική τάξη εδώ και πολλά χρόνια, οπότε δεν έχουν ιδέα ούτε για το επίπεδο και τις δυνατότητες των Ελλήνων μαθητών ούτε για τις πραγματικές συνθήκες της εκπαίδευσης στη χώρα μας. Έτσι αυτά που γράφουν τα είδα σαν ατέλειωτες και άχρηστες θεωρητικολογίες που, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία τους, στηρίζονται σε ξένες, κυρίως αμερικάνικες, θεωρίες. Για τις μεταπτυχιακές απουδές τώρα, δεν πιστεύω ότι το να έχει κάποιος master στην Πυρηνική Φυσική τον κάνει πιο ικανό για να δώσει σε ένα παιδί τις πρώτες γνώσεις Φυσικής. Είχα στο σχολείο τραυματική εμπειρία από άτομο που μας έφερνε και μας έδειχνε τα ματαπτυχιακά του και μιλούσε όλο για αυτά, ενώ σαν καθηγητής ήταν ένα σκέτο μηδενικό, καθώς δεν ηταν σε θέση να μας εξηγήσει και το πιο απλό ή να λύσει σωστά μια λυκειακή άσκηση γενικής παιδείας. Θέλω να καταλήξω ότι η Εκπαίδευση δεν χρειάζεται επιστήμονες, αλλά ΔΑΣΚάΛΟΥΣ. Ας έχουν μόνο ένα απλό πτυχιάκι και ας μην έχουν θεωρητική παιδαγωγική κατάρτιση. Όμως να έχουν μέσα τους το Δάσκαλο, να έχουν τη σπίθα και το μεράκι του καθηγητή, να έγιναν καθηγητές επειδή το διάλεξαν και όχι διότι αναγκάστηκαν, να ξέρουν να προσαρμόζουν το μάθημά τους στις πραγματικές συνθήκες, να έχουν μεταδοτικότητα και επικοινωνία με το μαθητή, να κάνουν τα παιδιά να κατανοήσουν το αντικείμενο και το πιο βασικό, να αγαπούν τη δουλειά τους και τα παιδιά.



Υ.Γ. Ίσως σε μερικά χρόνια αλλάξω κι εγώ άποψη. Όμως τώρα αυτά σκέπτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top