[20/5/2013] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 35 60.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 13 22.4%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 3.4%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 6 10.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Εκεί με τις πάπιες γράψατε συμπεράσματα παρατηρήσεις ή τη θεωρία του Δαρβίνου σελ 131;

Εγώ έγραψα την 131.
Συμπεράσματα και παρατηρήσεις.
Δε νομίζω να το πάρουν λάθος, ειδικά αφού πάνω σε αυτά στηρίζεται η σ131.
Έγραψα όλη τη θεωρία με τις παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα και μετά τα προσάρμοσα στις πάπιες και εξήγησα γιατί επικράτησαν αυτές με τη μεμβράνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ένα γρήγορο σχόλιο κοιτώντας τα θέματα που μόλις είδα..στα πρώτα 2 θέματα μπορούσε κάποιος να πιάσει το 10αρι αν ήταν καλά διαβασμένος, το 3ο θέμα επίσης αρκετή θεωρία και ακόμα και στο 4ο...ο καλά διαβασμένος μαθητής στην θεωρία έγραφε πιστεύω...δεν βλέπω κάτι που να ήθελε λίγη περισσότερη σκέψη για να απαντηθεί..για το 4ο θέμα δεν θυμάμαι πολλά αλλά οι ερωτήσεις φαίνονται θεωρητικές
ελπίζω να σκίσατε..δνε μπορώ να διαβάσω 150 μηνύματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lizzy

Νεοφερμένος

Η lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
στο nesbomb που ειδα λυσεις απο "ανοδος" εχει βαλει και το 1ο σταδιο. τι παιζει τελικα?
οσο για το τυπολογικο, θελει και το παπαροκομματι για τον Λιναιο? μη μου λετε τετοια
θελει και τα δυο σταδια αφου τα βοηθητικα Τ ενεργοποιουνται στο πρωτο σταδιο....εγω παντως εγραψα και για το λινναιο γιατι λεει αυτα για το φυλο και τις κλασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Η χυμική ανοσία δεν αρκεί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Η χυμική ανοσία δεν αρκεί; :hmm:

εγω τα εβαλα και τα 2 γιατι στο πρωτο μερος στην τελευταια προταση αναφερει τα βοηθητικα αρα για να ειμαι καλυμενος τα εβαλα!καλυτερα κατι παραπανω παρα κατι λιγοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmalko

Νεοφερμένος

Ο panosmalko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λοιπον για να ξεκαθαρισουν τα πραματα ! το 1ο σταδιο δε το ηθελε 1000% ... για τον Λίνναιο εγω δεν εγραψα,αλλο ρωταει το ερωτημα ουτοσιάλλος !! τα περισσότερα φροντιστηρια το χουν βαλει στη λυση τους δυστηχως .. μολις βρηκα αυτο που δε το χει https://www.paideia.edu.gr/index.php...d=397:-------2013&catid=183:--2013&Itemid=202 ¨:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Λύσεις απ την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λοιπον για να ξεκαθαρισουν τα πραματα ! το 1ο σταδιο δε το ηθελε 1000% ... για τον Λίνναιο εγω δεν εγραψα,αλλο ρωταει το ερωτημα ουτοσιάλλος !! τα περισσότερα φροντιστηρια το χουν βαλει στη λυση τους δυστηχως .. μολις βρηκα αυτο που δε το χει https://www.paideia.edu.gr/index.php...d=397:-------2013&catid=183:--2013&Itemid=202 ¨:)

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά αυτό με τον Λινναίο...
Ερώτηση:"Σε ποιες περιπτώσεις κατά την ταξινόμηση των οργανισμών χρησιμοποιείται το τυπολογικό κριτήριο;"
Απάντηση:γράφεις το κριτήριο ομοιότητας μεταξύ οργανισμων για μονογονία κλπ και μετά λέει το βιβλίο! "Με βάση αυτό το τυπολογικό κριτήριο έχει ταξινομηθεί το σύνολο των διαφορετικών οργανισμών του πλανήτη και έχει γίνει δυνατή η συγκρότηση ευρύτερων ταξινωμικών βαθμίδων πέρα από το είδος..."
Επομένως είναι καθαρά μέσα στην απάντηση και όποιος δεν το γράφει χανει τα μισά μόρια! Δες το λογικά: Είναι δυνατόν 8 μόρια για 5-8 σειρές;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγω προσωπικά έγραψα ότι κάποιοι οργανισμοί δεν μπορούν να αναπαραχθούν αμφιγονικά επειδή είναι μονογονικοί. Έτσι εφαρμόζουμε το τυπολογικό κριτήριο κλτπ. Δεν ανέφερα τον Λινναίο :S
Και δεν έγραψα το πρώτο στάδιο της ανοσοβιολογικής απόκρισης...

:verymad: AHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH!!!!! :verymad:

Απο το 100 πέσαμε στο 90 ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VenusInFurs

Νεοφερμένος

Η VenusInFurs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Eλα ρε συ κριμα, ευκολο ηταν....

Ναι βλακεία,η αλήθεια ειναι οτι ειχα μυριστεί οτι κάτι είχα ξεχασει...είχα τελειώσει σε μισή ώρα...αλλα νταξ δε πειράζει 4 μοναδες,δε θα παρω 20 θα πάρω 19...μου αρκεί :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
θελει και τα δυο σταδια αφου τα βοηθητικα Τ ενεργοποιουνται στο πρωτο σταδιο....εγω παντως εγραψα και για το λινναιο γιατι λεει αυτα για το φυλο και τις κλασεις..

Ναι αλλά θες απ'την στιγμή που ενεργοποιούνται τα Τ-λεμφοκύτταρα, που είναι η στιγμή που ξεκινά η χυμική ανοσία, συνεπώς δεν χρειαζόταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Προσωπικά μου φάνηκαν αρκετά εύκολα. Το μόνο λάθος που έκανα είναι στην ομοιόσταση έγραψα τη συγκέντρωση το C02 στο αίμα αντι για επίπεδα. Και στη γλυκόζη τα επίπεδα στο αίμα. Δηλαδή να ανέστρεψα... δεν ξέρω πόσο θα μου κόψουν απο εκεί...

Δεν θα σου κοψουν τιποτα.Σωστα ειναι και ετσι οπως τα εγραψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά αυτό με τον Λινναίο...
Ερώτηση:"Σε ποιες περιπτώσεις κατά την ταξινόμηση των οργανισμών χρησιμοποιείται το τυπολογικό κριτήριο;"
Απάντηση:γράφεις το κριτήριο ομοιότητας μεταξύ οργανισμων για μονογονία κλπ και μετά λέει το βιβλίο! "Με βάση αυτό το τυπολογικό κριτήριο έχει ταξινομηθεί το σύνολο των διαφορετικών οργανισμών του πλανήτη και έχει γίνει δυνατή η συγκρότηση ευρύτερων ταξινωμικών βαθμίδων πέρα από το είδος..."
Επομένως είναι καθαρά μέσα στην απάντηση και όποιος δεν το γράφει χανει τα μισά μόρια! Δες το λογικά: Είναι δυνατόν 8 μόρια για 5-8 σειρές;;;

γιατι η χυμικη ανοσια ποσες σειρες ειναι?και πιανουν τ ιδια μορια! τωρα βλακεια αυτο με τον λινναιο αλλα οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά :wall::whistle: ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ :giveup:...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα :jumpy: ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ...:confused: ...μακάρι ..τι να πω ...:P

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο! ...:yahoo:

Τώρα πάμε για τα μαθήματα κατεύθυνσης! Καλή συνέχειαααα <3 :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmalko

Νεοφερμένος

Ο panosmalko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γιατι η χυμικη ανοσια ποσες σειρες ειναι?και πιανουν τ ιδια μορια! τωρα βλακεια αυτο με τον λινναιο αλλα οκ!

συμφωνω ! κι εγω το σκεφτηκα αυτο..το ηξερα γαμωτο,πφφ και το 96 καλο ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά :wall::whistle: ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ :giveup:...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα :jumpy: ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ...:confused: ...μακάρι ..τι να πω ...:P

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο! ...:yahoo:

Τώρα πάμε για τα μαθήματα κατεύθυνσης! Καλή συνέχειαααα <3 :hug:


Γιατι αν επεφτε θα κολλαγες; μια πραξουλα δεν μπορεις να κανεις; :confused: :P (Α ναι, θεωρητικη θα εισαι :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
συμφωνω ! κι εγω το σκεφτηκα αυτο..το ηξερα γαμωτο,πφφ και το 96 καλο ειναι :)

ενταξει εννοειται πως ειναι καλο αλλα υποτιθεται πως πηγαμε για 20 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Γιατι αν επεφτε θα κολλαγες; μια πραξουλα δεν μπορεις να κανεις; :confused: :P (Α ναι, θεωρητικη θα εισαι :whistle: )

ΞΑΝΑΛΕΩ ότι δεν είχα δώσει τη σημασία που έπρεπε στο 2ο κεφάλαιο,συνεπώς δεν είχα κάνει καθόλου ασκήσεις,ούτε στο σχολείο είχαμε κάνει κάτι ,επίσης φροντ δεν πήγαινα οπότε ΝΑΙ θα κόλλαγα :) ,κι όχι επειδή δεν ξέρω πολλαπλασιασμό ή διαίρεση ..αλλά επειδή δεν ξέρω τη μεθοδολογία μιας άσκησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Την Βιολογία την είχα παρατήσει μία ολόκληρη χρονιά :wall::whistle: ...μόνο το πρώτο κεφάλαιο ήξερα κι έφταναν οι μέρες που θα έδινα δεν ήξερα 2ο και 3ο κεφάλαιο ..3 μέρες ΕΛΙΩΣΑ :giveup:...χθες το βράδυ τέλειωσα διάβασμα 3 και σηκώθηκα ξανά 6 για επανάληψη αλλά άξιζε τον κόπο...ήξερα όλα τα θέματα :jumpy: ...άλλα τα έγραψα όπως τα έλεγε τα βιβλίο άλλα με δικά μου λόγια ..και δεν είναι ιστορία που θέλει παπαγαλία ...ήμαρτον!! ..και τώρα μόλις γύρισα σπίτι και κοίταξα τις απαντήσεις με πετσόκοψα λιγάκι όταν υπόλογιζα τις μονάδες και μου βγήκαν τελικά 91 ...:confused: ...μακάρι ..τι να πω ...:P

ΚΑΙ ΝΑΙ !! ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 2ο! ...:yahoo:

Τώρα πάμε για τα μαθήματα κατεύθυνσης! Καλή συνέχειαααα <3 :hug:



Χαχαχα κι εγώ μια απ'τα ίδια, μόνο πρώτο και μέχρι κύκλο άνθρακα απ'το δεύτερο, αλλά πήγαινα φροντ. και είχα μια γενική ιδέα και για τα υπόλοιπα:) Μπράβο πάντως και το 91 μια χαρά βαθμός είναι, αν και πιστεύω πως δεν είναι και τόσο αυστηροί ώστε να σε πετσοκόψουν:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Χαχαχα κι εγώ μια απ'τα ίδια, μόνο πρώτο και μέχρι κύκλο άνθρακα απ'το δεύτερο, αλλά πήγαινα φροντ. και είχα μια γενική ιδέα και για τα υπόλοιπα:) Μπράβο πάντως και το 91 μια χαρά βαθμός είναι, αν και πιστεύω πως δεν είναι και τόσο αυστηροί ώστε να σε πετσοκόψουν:p

Εγώ πιστεύω ότι θα έχω παρακάτω από 91 ..χοχο ..και πότε δεν ξέρεις που θα πέσει το γραπτό σου ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top