Πληροφορίες για τα Τμήματα Λογοθεραπείας

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Περνάει σίγουρα ένας φίλος στα Γιάννενα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giota Touloumi

Νεοφερμένος

Η Giota Touloumi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας!!!:-) Φέτος έδωσα κι εγώ πανελλήνιες κι έβγαλα 16750 μόρια στο πρώτο πεδίο και 16045 στο τρίτο...Η σχολή που ήθελα από την αρχή ήταν η σχολή της λογοθεραπείας στα Γιάννενα.Εντάξει με 16045 πιστεύω πως σίγουρα την πιάνω. Τι στο καλό? Δεν νομίζω να ανέβουν τόσο πολύ οι βάσεις. Αυτή λοιπόν ήταν και η πρώτη μου επιλογή. Βέβαια μου άρεσαν και τα παιδαγωγικά αλλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πραγματα πιστεύω πως οι διορισμοί στο δημόσιο θα περιοριστούν κατα πολύ στο μέλλον. Το πρόβλημα είναι πως οι γονείς μου διαφωνούν με την επιλογή μου επειδή πιστεύουν οτι πήγαν χαμένα τόσα μόρια για να πάω σε ένα ΤΕΙ. Δεν καταλαβαίνουν πως στο μέλλον αυτος ο διαχωρισμός σε ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν θα έχει τόσο μεγάλη σημασία. Εξάλλου δεν υπάρχει πανεπιστήμιο λογοθεραπείας. Έτσι δεν με αφήνουν να πάω (το κλάμα που έχω ρίξει...:-P ). Εντάξει δεν νομίζω όμως να με αφήσουν έτσι, θα αλλάξουν γνώμη. Τελοσπαντων με όλα αυτά που μου λένε με έχουν απογοήτευσει πολύ και δεν με έχουν αφήσει να το χαρω. Μου λένε πως δεν θα βρω δουλειά ως λογοθεραπευτρια και οτι από ένα ΊΕΚ το έπερνα αυτο το πτυχίο μέσα σε ένα χρόνο. Ειμαι παρα πολύ μπερδεμενη και έχω χάσει την εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Έτσι μου έρχεται να τα παρατήσω όλα. Αυτο που θα ήθελα είναι κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τη σχολή, τα μαθήματα και την απορρόφηση που έχουν οι λογοθεραπευτες στην αγορά εργασίας. Είναι δύσκολη σαν δουλειά? Πώς είναι να έρχεσαι σε επαφή με άτομα με ειδικές ανάγκες ( εννοω πώς νιώθεις. ) Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ελπίζω να δεί κάποια φοιτήτρια Λογοθεραπείας το πόστ σου και να απαντήσει σύντομα.

Αναφορικά με αυτά που λένε οι γονείς σου... Απλά μην τους ακούς!
Έβαλες πρώτη επιλογή αυτή που ήθελες και θα μπείς στη σχολή που θέλεις σύμφωνα με τα δικά σου δεδομένα.
Αυτό ήθελες να σπουδάσεις,αυτό έβαλες. Έχουν υποχρέωση να σε στηρίξουν και όχι να σου κόβουν τα φτερά!
Έβγαλες πολύ καλά μόρια και την έχεις σίγουρα τη σχολή, κατά την άποψη μου!

Η λογοθεραπεία είναι εξαιρετική επιλογή.
Τι ήθελαν δηλαδή,να πήγαινες παιδαγωγικά μήπως; Ακόμα και αυτά κρίση περνάνε,και χειρότερη από ότι η Λογοθεραπεία.

Έβαλες ότι ήθελες και καλό είναι να το δεχτούν και να ανοίξουν λίγο τα μάτια τους.
Και εσύ να γίνεις όσο το δυνατόν πιο διεκδικητική αναφορικά με την σχολή,ιδιαίτερα αν περάσεις και σου πούν ότι δεν θα πάς!
Λυπάμαι για τον τόνο που έχω,αλλά κάτι τέτοιες καταστάσεις δεν τις μπορώ. :/:

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία και καλή τύχη σε ότι κάνεις και ελπίζω να πάνε όλα καλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giota Touloumi

Νεοφερμένος

Η Giota Touloumi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι!!!:-) Μα μιλάνε χωρίς να ξέρουν...χωρίς να το έχουν ψάξει...απλά γιατι θέλουν να λένε οτι η κόρη τους πέρασε Πανεπιστήμιο και οχι ΤΕΙ. Βλακείες!!! Δεν με απασχολεί καθόλου αυτο...πάντα ήμουν σχετικά καλή μαθήτρια αλλά ποτέ δεν ήθελα να δείχνομαι...οτι έκανα το έκανα για τον εαυτό μου για κανέναν άλλο...δεν με νοιάζει που πέρασαν οι άλλοι και αν πέρασαν σε καλύτερη σχολή από εμένα μπράβο τους!!! Πιστεύω οτι ο καθένας πρέπει να κάνει αυτο που του αρέσει και του ταιριάζει για να είναι και καλός στην δουλειά του... Εγώ πάντως ειμαι ευχαριστημένη και πιστεύω οτι έκανα την καλύτερη επιλογή για μένα κι ας το θεωρούν αυτοί λάθος. Καθόλου λάθος δεν είναι!!! Και οτι και να γίνει δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεν πάω...Πάντως σε ευχαριστω παρα πολύ!!! Να είσαι καλα!!!:-):-):-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garducci

Νεοφερμένος

Η garducci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα Λογοθεραπείας στη Πάτρα.Το πρόβλημά μου είναι οτι τα βιβλία είναι πανάκριβα.Υπάρχει κάποιος που να τα έχει στη βιβλιοθήκη του και δε τα χρειάζεται άμεσα για να μου τα δανείσει?Είναι τα εξής:
1.Εισαγωγή στη μελέτη της γλώσσας

Κωδικός Βιβλίου στον Εύδοξο: 21540
Έκδοση: 1η έκδ./2008
Συγγραφείς: Fromkin Victoria, Rodman Robert, Hyams Nina
ISBN: 978-960-16-2569-0
Διαθέτης (Εκδότης): Σ. ΠΑΤΑΚΗΣ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ



2.Netter's εικονογραφημένο εγχειρίδιο ανατομίας λόγου, κατάποσης και ακοής

Κωδικός Βιβλίου στον Εύδοξο: 44733
Έκδοση: 1η έκδ.
Συγγραφείς: McFarland D.
ISBN: 9789604890279
Τύπος: Σύγγραμμα
Διαθέτης (Εκδότης): ΕΚΔΟΣΕΙΣ Π.Χ. ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ


3.Η ανθρώπινη Επικοινωνία και οι διαταραχές της

Κωδικός Βιβλίου στον Εύδοξο: 12814874
Έκδοση: 3η εκδ./2011
Συγγραφείς: E.M.PLANTE,P.M.BEESON
ISBN: 978-960-394-836-0
Διαθέτης (Εκδότης): ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΡΙΣΙΑΝΟΥ Α.ΕEscribe una respuesta...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Το δεύτερο είναι πολύ γαμάτο βιβλίο. Προσωπικά δεν τα έχω. Μένεις κάπου κοντά στην Πάτρα; Μια πολύ εύκολη λύση σου είναι να βρεις κάποιον φοιτητή της Λογοθεραπείας να τα δανειστεί από την βιβλιθήκη και να τα βγάλετε φωτοτυπίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garducci

Νεοφερμένος

Η garducci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το δεύτερο είναι πολύ γαμάτο βιβλίο. Προσωπικά δεν τα έχω. Μένεις κάπου κοντά στην Πάτρα; Μια πολύ εύκολη λύση σου είναι να βρεις κάποιον φοιτητή της Λογοθεραπείας να τα δανειστεί από την βιβλιθήκη και να τα βγάλετε φωτοτυπίες.
Αυτή είναι η εναλλακτική μου,αν δε βρω κάποιον να μου τα δανείσει.Ειδάλλως θα μου κοστίσουν γύρω στα 150 ευρώ αν πάω να τα αγοράσω.Σ ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Πάντως τμήματα Λογοθεραπείας όπως θα ξέρεις έχει Πάτρα, Γιάννενα, Καλαμάτα. Όπου είσαι πιο κοντά μπορείς να το κάνεις. Εκτός και αν βρεις κάποιον άλλο που μπήκε με κατατακτήριες και μπορεί να στα δανείσει. Πάντως και σε άλλες σχολές θα υπάρχουν πχ Ιατρική και ΦΠΨ (το πρώτο και τελευταίο πχ) αν σε βολεύει καλύτερα εκεί.
Φέτος οι κατατακτήριες είναι με εξετάσεις; Γιατί είχα μια εντύπωση πως θα είναι μόνο με βαθμό πτυχίου;
πχ κοίτα εδώ:
ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012-2013
Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και με το υπ’ αριθμ. 17ο/12-06-2012 Πρακτικό Συμβουλίου του Τ.Ε.Ι. ΗΠΕΙΡΟΥ, η κατάταξη των πτυχιούχων ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ και λοιπών Ανωτέρων Σχολών για το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013, θα γίνει κατόπιν επιλογής υποψηφίων με βάση το Βαθμό Πτυχίου.
Η υποβολή δικαιολογητικών θα γίναι από 1/11/2012 μέχρι 15/11/2012
Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

  1. Αίτηση (χορηγείται και από τη γραμματεία του τμήματος)
  2. Επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου Τ.Ε.Ι. - Α.Ε.Ι. ή πιστοποιητικό ολοκλήρωσης σπουδών. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται αριθμητικά ο βαθμός πτυχίου, ο υποψήφιος θα πρέπει να προσκομίσει και πιστοποιητικό, στο οποίο να αναγράφονται αναλυτικά οι βαθμοί των μαθημάτων που απαιτούνται για την εξαγωγή του βαθμού πτυχίου.
    Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών τους από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ή από το όργανο που έχει την αρμοδιότητα αναγνώρισης του τίτλου σπουδών.
  3. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μετά την επιτυχία των υποψηφίων στις Κατατακτήριες Εξετάσεις (με βάση το βαθμό πτυχίου), ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για την εγγραφή/εισαγωγή στο Τμήμα Λογοθεραπείας του Τ.Ε.Ι. ΗΠΕΙΡΟΥ, είναι η επιτυχής συνέντευξη, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 43 του Ν.2413/96 (Φ.Ε.Κ. 124/τ. Α/17-06-1996) και του συμπληρωματικού αυτού υπ’ αριθμ.Φ.152/Β3/5554/27-09-1999 εγγράφου του ΥΠΕΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garducci

Νεοφερμένος

Η garducci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι, στα Γιάννενα και στη Καλαμάτα είναι με βαθμό πτυχίου.Μόνο στη Πάτρα θέλει εξετάσεις κι επειδή είμαι από Αθήνα μου πέφτει πιο κοντά.Το πρώτο το βρήκα στη βιβλιοθήκη γλωσσολογίας, το δεύτερο στην ιατρική και τώρα μου λείπει το τρίτο.Θα τσεκάρω στο Φ.Π.Ψ. Πάντως αν το δει κάποιος έστω και τελευταία στιγμη θα προτιμούσα να τα δανειστώ γιατί και φωτοτυπίες για 1500 σελιδες δεν είναι λίγα τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι, στα Γιάννενα και στη Καλαμάτα είναι με βαθμό πτυχίου.Μόνο στη Πάτρα θέλει εξετάσεις κι επειδή είμαι από Αθήνα μου πέφτει πιο κοντά.Το πρώτο το βρήκα στη βιβλιοθήκη γλωσσολογίας, το δεύτερο στην ιατρική και τώρα μου λείπει το τρίτο.Θα τσεκάρω στο Φ.Π.Ψ. Πάντως αν το δει κάποιος έστω και τελευταία στιγμη θα προτιμούσα να τα δανειστώ γιατί και φωτοτυπίες για 1500 σελιδες δεν είναι λίγα τα λεφτά.

Αθήνα (Ομόνοια) μέχρι και Πάτρα (Περιοχή Ρίο) είναι 210 χιλιόμετρα.
Αθήνα (Ομόνοια) μέχρι και Καλαμάτα (Περιοχή Αντικάλαμος) είναι 238 χιλιόμετρα και αναμένεται (σε 1-2 μήνες) με το νέο δρόμο (παραδόθηκε από σήμερα το ένα κομμάτι) να γίνουν ~230 χιλιόμετρα.

Η χιλιομετρική διαφορά μεταξύ των δύο Εθνικών δρόμων (καλά το Κόρινθος-Πάτρα δεν το λες εθνική, αλλά anyway) είναι μικρή, ωστόσο η ασφάλεια στον εθνικό είναι ασυζητητή καλύτερη στη δεύτερη περίπτωση. Αυτά αν πηγαινοέρχεσαι και δεν έχουμε στο μυαλό μας παράγοντες τύπου "φοιτητική ζωή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garducci

Νεοφερμένος

Η garducci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αθήνα (Ομόνοια) μέχρι και Πάτρα (Περιοχή Ρίο) είναι 210 χιλιόμετρα.
Αθήνα (Ομόνοια) μέχρι και Καλαμάτα (Περιοχή Αντικάλαμος) είναι 238 χιλιόμετρα και αναμένεται (σε 1-2 μήνες) με το νέο δρόμο (παραδόθηκε από σήμερα το ένα κομμάτι) να γίνουν ~230 χιλιόμετρα.

Η χιλιομετρική διαφορά μεταξύ των δύο Εθνικών δρόμων (καλά το Κόρινθος-Πάτρα δεν το λες εθνική, αλλά anyway) είναι μικρή, ωστόσο η ασφάλεια στον εθνικό είναι ασυζητητή καλύτερη στη δεύτερη περίπτωση. Αυτά αν πηγαινοέρχεσαι και δεν έχουμε στο μυαλό μας παράγοντες τύπου "φοιτητική ζωή".

Πέρασε η ηλικία μου για "Φοιτητική ζωή".Η αλήθεια είναι οτι θα το προτιμούσα να πηγαινοέρχομαι (δεν είναι καιροί για ενοικίαση σπιτιού) αλλά ξέρω οτι έχει πολλά εργαστήρια οπότε δύσκολα να ανταπεξέλθω.Επιπλέον μια κοπέλα που τελείωσε τη λογοθεραπεία ιωαννίνων μου είπε οτι της Πάτρας είναι το καλύτερο (ίσως εννοούσε απο άποψη οργάνωσης).Οπότε αυτό που σκέφτηκα είναι αν είναι να ξεκινήσω κάτι καινούργιο ας το κάνω με το καλύτερο δυνατό τρόπο.Αν γνωρίζετε κάτι σχετικό, ενημερώστε με, γιατι ακόμα στο ψάξιμο έιμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα που γνωρίζω εγώ η Λογοθεραπεία στην Καλαμάτα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Χίλιες φορές πάτρα. Κι αυτό γιατί θέλουμε και μια κουτσά στραβά ποιότητα στις σπουδές μας. Τελευταίο έρχεται ως προς την ποιότητα της Καλαματάς και τα άλλα 2 τμήματα έχουν υπέρ και κατά που τα φέρνουν και τα 2 περίπου ίσα. Πάτρα λοιπόν.

Πάντως ελπίζω να βρεθεί βιβλίο από κάποιον ώστε να μπορέσεις να το δανειστείς. :)

Τα μηνύματα αυτής της σελίδας τώρα τα είδα. :P
Νομίζω τη σημασία που δίνουν πολλοί καθηγητές μας στο έργο τους στην Πάτρα δεν υπάρχει.
Από την άλλη στην Πάτρα βγαίνουν σε πλαίσια/ κλινική άσκηση από την 1η κιόλας ενώ εμείς των Ιωαννίνων θα βγούμε αν είμαστε τυχεροί μόνο στην 4η και τελευταία.
Κέντρα/γραφεία/κλινικές είναι πολύ περισσότερα στην Πάτρα παρά Γιάννενα οπότε πιο εύκολη πρόσβαση και πιο πολλές επιλογές για πρακτική άσκηση.
Στα Γιάννενα τα σεμινάρια/ημερίδες/ομιλίες αυξάνονται κατά πολύ κάτι που δεν διακρίνεται στα στοιχεία μου τόσο έντονα στην Πάτρα. Και πίστεψέμε χωρίς αυτά δεν κάνεις τίποτα.
Το τμήμα της Πάτρας όμως έχει και δικές του αίθουσες και μόνο 100 εισακτέους κάθε χρόνο ενώ των Ιωαννινών έχει μόνο 3 δικές του αίθουσες μιας και στο κτήριο φιλοξενούμαστε και οι εισακτέοι κάθε χρόνο είναι 250(+; ).

Σημείωση. Λες πως πέρασε η ηλικία σου για φοιτητική ζωή. Να ξέρεις πως σαν σχολή χρειάζεται πολύ τον χρόνο σου αν θες να την βγάλεις αξιοπρεπώς και στην ώρα της. Στο αναφέρω γιατί ένας φοιτητής έχει άπλαιτο χρόνο ενώ ένας πιο μεγάλος συνήθως όχι. Ένας φίλος μου στο τμήμα που είναι 30κάτι δεν έχει αυτό τον άπλαιτο χρόνο και είναι κοντά εξάμηνο πίσω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

garducci

Νεοφερμένος

Η garducci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σύμφωνα με τα μέχρι σήμερα δεδομένα που γνωρίζω εγώ η Λογοθεραπεία στην Καλαμάτα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Χίλιες φορές πάτρα. Κι αυτό γιατί θέλουμε και μια κουτσά στραβά ποιότητα στις σπουδές μας. Τελευταίο έρχεται ως προς την ποιότητα της Καλαματάς και τα άλλα 2 τμήματα έχουν υπέρ και κατά που τα φέρνουν και τα 2 περίπου ίσα. Πάτρα λοιπόν.

Πάντως ελπίζω να βρεθεί βιβλίο από κάποιον ώστε να μπορέσεις να το δανειστείς. :)

Τα μηνύματα αυτής της σελίδας τώρα τα είδα. :P
Νομίζω τη σημασία που δίνουν πολλοί καθηγητές μας στο έργο τους στην Πάτρα δεν υπάρχει.
Από την άλλη στην Πάτρα βγαίνουν σε πλαίσια/ κλινική άσκηση από την 1η κιόλας ενώ εμείς των Ιωαννίνων θα βγούμε αν είμαστε τυχεροί μόνο στην 4η και τελευταία.
Κέντρα/γραφεία/κλινικές είναι πολύ περισσότερα στην Πάτρα παρά Γιάννενα οπότε πιο εύκολη πρόσβαση και πιο πολλές επιλογές για πρακτική άσκηση.
Στα Γιάννενα τα σεμινάρια/ημερίδες/ομιλίες αυξάνονται κατά πολύ κάτι που δεν διακρίνεται στα στοιχεία μου τόσο έντονα στην Πάτρα. Και πίστεψέμε χωρίς αυτά δεν κάνεις τίποτα.
Το τμήμα της Πάτρας όμως έχει και δικές του αίθουσες και μόνο 100 εισακτέους κάθε χρόνο ενώ των Ιωαννινών έχει μόνο 3 δικές του αίθουσες μιας και στο κτήριο φιλοξενούμαστε και οι εισακτέοι κάθε χρόνο είναι 250(+; ).

Σημείωση. Λες πως πέρασε η ηλικία σου για φοιτητική ζωή. Να ξέρεις πως σαν σχολή χρειάζεται πολύ τον χρόνο σου αν θες να την βγάλεις αξιοπρεπώς και στην ώρα της. Στο αναφέρω γιατί ένας φοιτητής έχει άπλαιτο χρόνο ενώ ένας πιο μεγάλος συνήθως όχι. Ένας φίλος μου στο τμήμα που είναι 30κάτι δεν έχει αυτό τον άπλαιτο χρόνο και είναι κοντά εξάμηνο πίσω. =/
Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Ειλικρινά πολύ χρήσιμες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evout@ki

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
:( εγω η ερμη απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα στις 27/8 ψαχνω για κανεναν συμφοιτητη/τρια μου στο ΤΕΙ λογοθεραπειας Πατρας που περασα αλλα τιποτα..........

Βασικα,σε λιγες μερες θα ανεβω πατρα (ειμαι απο κρητη) για την συνεντευξη και θελω να μαθω πανω κατω τι σε ρωτανε κλπ γιατι εχω ακουσει πολλα και με εχουν αγχωσει μηπως και δεν με παρουν στην σχολη και καταληξω στην επομενη επιλογη μου που ειναι το Παιδαγωγικο Ειδικης Αγωγης στον Βολο που πεφτει πιο μακρια απο Πατρα..

Επίσης,κατι που εχω ρωτησει σε πολλα θεματα εδω περα ειναι σχετικα με την εστια του ΤΕΙ στην πατρα.Γνωριζει κανεις σας την παραμικρη λεπτομερεια?Αν ναι,σας ΙΚΕΤΕΥΩ να μου πειτε ο,τι ξερετε για την εστια του ΤΕΙ της ΠΑΤΡΑΣ γιατι ψαχνω απο εδω,ψαχνω απο εκει για να μαθω κατι και τιποτα!

Τελος,μια τελευταια ερωτηση......οι εγγραφες ειναι 11-28 και αν περασω εν τελει απο την συνεντευξη θα παω εκεινο τον καιρο πανω πατρα για την εγγραφη στη σχολη,ωστοσο,μηπως μπορειτε να μου πειτε πότε αρχιζει περιπου το εξαμηνο? Θα προσπαθησω να μεινω στην εστια οπως ειπα και παραπανω και απ'οτι εχω ακουσει μαθαινεις το αν εχει εγκριθει η αιτηση σου για να μπεις στην εστια μεσα Οκτωβρη οποτε ανησυχω επιπλεον και γι'αυτο το θεμα καθως πρεπει να γνωριζω ακριβως τις ημερομηνιες εναρξης χειμερινου εξαμηνου διοτι θα πρεπει να βρω καπου να μεινω μεχρι να εγκριθει η αιτηση μου και να μπορω να παω να μεινω ωραια και καλα στην Εστια.!

^^ αυτα! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tezu586

Νεοφερμένος

Η tezu586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Hello guys!! Περασα Λογοθεραπεια στα πανεμορφα Ιωαννινα και τωρα στις 24 θα ανεβω πανω για τις εγγραφες [ειμαι απο Ευβοια]...
Διαβασα κατι για μια συνεντευξη..ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΙΔΕΑ!! Ξερει κανεις τι ρωτανε??Γιατι ακουσα πολλα και εχω τρομοκρατηθει..Ελπιζω να ειναι τυπικο ολο το ζητημα..Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

υ.γ: αυτο το πραγμα που ζητανε ακουογραμμα ενω εχεις ηδη περασει στην σχολη με τρελενει..!!! Και αν πχ δεν τηρεις τις προυποθεσεις?Οκ δν λεω να εισαι κουφος αλλα αν εισαι στα κατωτερα επιπεδα της φυσιολογικης ακοης και δεν σε δεχτουν?Τι μ λες τωρα..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate19

Νεοφερμένος

Η katerina sterianou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τα βιβλια για τις κατατακτηριες τα βρηκες τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate19

Νεοφερμένος

Η katerina sterianou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θα δωσεις κανεις κατατακτηριες για τη λογοθεραπεια στην πατρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κρυσταλλένια

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεία σας παιδιά. Θέλω να δώσω κατατακτήριες στο τμημα λογοθεραπείας στην Πάτρα. Έχω αγοράσει τα βιβλία και έχω διαβάσει την εισαγωγή στη γλωσσολογία και το βιβλίο με την επικοινωνία και τις ανθρώπινες διαταραχές. Τα βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέροντα και έμαθα τρομέρα πράγματα. Αλλά έχω κολλήσει στον άτλαντα ανατομίας κατάποσης, ομιλίας και ακοής. Ειναι πολύ ωραίο βιβλίο αλλά δεν διαβάζεται. Γνωρίζετε πως διδάσκεται στο τμήμα της λογοθεραπείας ή άμα υπαρχει κάποιος βοηθητικός οδηγός;;; Ας μου απαντήσει κάποιος άμα μπορεί γιατί όλα αυτά δεν μαθαίνονται από έξω και παπαγαλία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Πάτρα ή Γιάννενα; Ποιο θεωρείται καλύτερο τει; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάτρα ή Γιάννενα; Ποιο θεωρείται καλύτερο τει; :/:
Από άποψη πόλης θα διάλεγα Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top