[28/5/2012] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 47)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 9 19.1%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 36.2%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 11 23.4%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 7 14.9%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 1 2.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Στην περίπτωση αυτή υπάρχει συντακτική αμφισημία, την οποία οφείλουν να προσέξουν οι βαθμολογητές, επειδή, σύμφωνα με το σχολικό συντακτικό (σ. 167), μπορεί να θεωρηθεί ότι το περιεχόμενο της δευτερεύουσας πρότασης φανερώνει γνώμη του υποκειμένου, οπότε στον πλάγιο λόγο διατηρείται η υποτακτική της υποθετικής πρότασης https://www.panelladikes.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1584&Itemid=2 .....μακαρι ν τ παρουν σωστο !!!!!!!!!
βλεπε σε πρηγουμενη σελιδα(14 νομιζω) για αυτο το θεμα που προεκυψε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

Ο Βαθμολογητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα στην πάντοτε φρέσκια νεολαία μας.
Είμαι βαθμολογηγής του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας της θεωρητικής κατεύθυνσης. Παρακολουθώντας την μεταξύ σας συζήτηση, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις σχετικά με την πορεία της διόρθωσης των γραπτών δοκιμίων, ευελπιστώντας να σας αποφορτίσω, στο βαθμό που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
Το αδίδακτο κείμενο παραδοσιακά σας δυσκολεύει ακόμη και στην περίπτωση που δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες μεταφραστικές δυσκολίες. Εν αντιθέσει με το περσινό, το θέμα που επελέγη προχθές είναι κατανοητό, χωρίς πολύπλοκα συντακτικά φαινόμενα. Από Μια πρώτη ανάγνωση των δοκιμίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες με αποτέλεσμα οι μεταφράσεις σας να είναι αρκετά καλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Οι λέξεις επιδειν κ παραλογο δυσκόλεψαν αρκετούς υποψηφίους, όπως και 1 ακόμη σημείο του κειμένου, που όμως δεν αλλοίωνε το σύνολο της μετάφρασης. Επομένως, οι απαντήσεις στο διδαγμένο θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
Ακούω για δύσκολα κείμενα στο άγνωστο. Το κείμενο που επελέγη πέρισυ, β αν δεν απατώται το 2009( πλατωνικός διάλογος), και τα περισσότερα των δεσμών ( 1998 το δυσκολότερο των τελευταίων 30 ετών) ήταν πράγματι δύσκολα. Είστε τυχεροί...
Παραίνεσις : μην ακούτε περί υποκειμενικής διόρθωσης. Άλλοι λόγοι συνυφαίνονται με περιπτώσεις αναβαθμολόγησης στα αρχαία.
Κάνετε καλή επανάληψη στα Λατινικά κ μην τα υποτιμήσετε...
Καλή επιτυχία,
Ένας εκπαιδευτικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ωραία. Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα. Τότε πώς αιτιολογούνται αποκλίσεις 2+ βαθμών στα Αρχαία, που έχουν στάνταρ κουκιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαθμολογητής

Νεοφερμένος

Ο Βαθμολογητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Α. Περιπτώσεις εσφαλμένου υπολογισμού μονάδων.
Β. Περιπτώσεις "πρωτότυπης "ανάπτυξης των ιδεολογικών ερωτήσεων, οι οποίες διορθώνονται όπως οι εκθέσεις και όπου πολλοί υποψήφιοι κινδυνεύετε να βγείτε εκτός θέματος. Ένας αυστηρός διορθωτής, αν θεωρήσει ότι σκέπτεσαι περιφερειακά μπορεί να μην σου δώσει ούτε μια μονάδα.
Γ. Ασυναίσθητη σύγκριση με γραπτά που διόρθωσε ο εξεταστής.
Δ. Πολλοί είναι αυστηροί λόγω της ευκολίας των θεμάτων.
Ε. Πολλοί είναι ιδιαιτέρως αυστηροί στην μτφ του γνωστού.
Ε. Συνήθως στα αρχαία η αναβαθμολόγηση παρατηρείται σε γραπτά της κλίμακας 12-15.
Στ. Πάντοτε υπάρχουν κ εξαιρέσεις. Γίνονται κ λάθη.

Καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστώ.

Υγ. Απλώς είχα υπ' όψιν περίπτωσεις στην Κλίμακα 18- 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Στ. Πάντοτε υπάρχουν κ εξαιρέσεις. Γίνονται κ λάθη.
Γινονται και λααααθηηη???????!!!! ετσι απλα ?
μεχρι και το μοριο μετραει !!!
:verymad::'(θα παρανοησω βραδυατικα , και μη μου πει κανεις οτι ανθρωποι ειναι και οι βαθμολογητες και δεν ειναι ρομποτ !!!
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Α. Περιπτώσεις εσφαλμένου υπολογισμού μονάδων.

γι αυτό υπάρχουν και τα κομπιουτεράκια. δηλαδή το μέλλον μας κρίνεται από το κατά ποσον μερικοί βαθμολογητές-τριες ξέρουν να κάνουν σωστή πρόσθεση;;;; ΈΛΕΟΣ!

Γινονται και λααααθηηη???????!!!! ετσι απλα ?
μεχρι και το μοριο μετραει !!!
:verymad::'(θα παρανοησω βραδυατικα , και μη μου πει κανεις οτι ανθρωποι ειναι και οι βαθμολογητες και δεν ειναι ρομποτ !!!
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΡΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ !

Ακριβώς! Δεν μπορεί αυτοί που πληρώνονται κι όλας γι' αυτή τη δουλειά να την κάνουν με τόση επιπολαιότητα! Και να έχουν την αυθεντία και το ανέλεγκτο από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπέρα στην πάντοτε φρέσκια νεολαία μας.
Είμαι βαθμολογηγής του μαθήματος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας της θεωρητικής κατεύθυνσης. Παρακολουθώντας την μεταξύ σας συζήτηση, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις σχετικά με την πορεία της διόρθωσης των γραπτών δοκιμίων, ευελπιστώντας να σας αποφορτίσω, στο βαθμό που κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
Το αδίδακτο κείμενο παραδοσιακά σας δυσκολεύει ακόμη και στην περίπτωση που δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες μεταφραστικές δυσκολίες. Εν αντιθέσει με το περσινό, το θέμα που επελέγη προχθές είναι κατανοητό, χωρίς πολύπλοκα συντακτικά φαινόμενα. Από Μια πρώτη ανάγνωση των δοκιμίων προκύπτει ότι οι υποψήφιοι δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες με αποτέλεσμα οι μεταφράσεις σας να είναι αρκετά καλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Οι λέξεις επιδειν κ παραλογο δυσκόλεψαν αρκετούς υποψηφίους, όπως και 1 ακόμη σημείο του κειμένου, που όμως δεν αλλοίωνε το σύνολο της μετάφρασης. Επομένως, οι απαντήσεις στο διδαγμένο θα κρίνουν το αποτέλεσμα.
Ακούω για δύσκολα κείμενα στο άγνωστο. Το κείμενο που επελέγη πέρισυ, β αν δεν απατώται το 2009( πλατωνικός διάλογος), και τα περισσότερα των δεσμών ( 1998 το δυσκολότερο των τελευταίων 30 ετών) ήταν πράγματι δύσκολα. Είστε τυχεροί...
Παραίνεσις : μην ακούτε περί υποκειμενικής διόρθωσης. Άλλοι λόγοι συνυφαίνονται με περιπτώσεις αναβαθμολόγησης στα αρχαία.
Κάνετε καλή επανάληψη στα Λατινικά κ μην τα υποτιμήσετε...
Καλή επιτυχία,
Ένας εκπαιδευτικός
καλησπερα:)μηπωσ θα μπορουσεσ να μου εξηγησεισ πωσ βαθμολογησατε το αδιδακτο στις περυσινεσ εξετασεισ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funky85

Νεοφερμένος

Ο funky85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!
δικιο εχεισ;)καποιοι βαθμολογητεσ εχουν θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!

Και εγώ δίνω δεύτερη φορά λόγω λογοτεχνίας. Ο πρώτος βαθμολογητής μου έβαλε 12 και ο δεύτερος 12. Υποθέτω πως ο δεύτερος δεν διόρθωσε καν, πάτησε στον προηγούμενο. Δεν είχα ούτε ένα μόριο διαφορά σε ένα μάθημα με 30% αναβαθμολογήσεις. Δεν λέω ότι έγραψα άριστα αλλά πιστεύω το γραπτό μου άξιζε τουλάχιστον ένα 14-15. Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να ισοπεδωθεί ο μέσος όρος μου, όσο καλά κι αν είχα γράψει στα υπόλοιπα. Έχασα την νομική θράκης και δίνω 2η φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και εγώ δίνω δεύτερη φορά λόγω λογοτεχνίας. Ο πρώτος βαθμολογητής μου έβαλε 12 και ο δεύτερος 12. Υποθέτω πως ο δεύτερος δεν διόρθωσε καν, πάτησε στον προηγούμενο. Δεν είχα ούτε ένα μόριο διαφορά σε ένα μάθημα με 30% αναβαθμολογήσεις. Δεν λέω ότι έγραψα άριστα αλλά πιστεύω το γραπτό μου άξιζε τουλάχιστον ένα 14-15. Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να ισοπεδωθεί ο μέσος όρος μου, όσο καλά κι αν είχα γράψει στα υπόλοιπα. Έχασα την νομική θράκης και δίνω 2η φορά.

Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο; :confused:
Με τρομάζεις... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο; :confused:
Με τρομάζεις... :'(

Welcome to Ελλαδιστάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο; :confused:
Με τρομάζεις... :'(

Πραγματικά δεν ξέρω τι συνέβη αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω.... Μόνο στα λατινικά είχα τον ίδιο βαθμό μαζί με την λογοτεχνία. Και οι 2 να έβαλαν τον ίδιο βαθμό;; Το τονίζω ούτε ένα μόριο διαφορά. Και δεν το λέω επειδή ήταν ένας άσχημος βαθμός αλλά και 19 και 19 να είχα είναι πολύ σπάνιο γι' αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εξαιτίας τω Αρχαίων πέρσι έχασα έστω τη νομική Θράκης γράφοντας 15.5.Το 19 στην ιστορία τι να σου κάνει! Φέτος ήταν σαφώς πιο εύκολα! Μακάρι να έχω γράψει ένα 17-18 γτ ο μόνος λόγος που έδωσα ήταν η νομική! Πέρσι ο ενας βαθμολογητής μου είχε βάλει 17 και ο άλλος 13 και κάτι!! Μπήκε τρίτος και βγήκε το 15.5! Αν είχα το 17αρι θα είχα περασει Νομική και όχι ψυχολογία!! Αλλά πραγματικά ώρες ώρες απορώ πως μας βαθμολογούν !! Ποσο αδικημένοι είμαστε η θεωρητική κατεύθυνση!

δικιο εχεισ;)καποιοι βαθμολογητεσ εχουν θεμα

είναι πραγματικά και κρίμα...και μετά έχεις τον άλλον να σου λέει για τις αποκκλίσεις μεταξύ των δυο βαθμολογητών "μπορεί να έκανε λάθος στην πρόσθεση"'..........και τα κομπιουτεράκια γιατί τα έχουμε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; οεο!!!!
Δεν πήγες να κάνεις αίτηση να δεις το γραπτό σου;
Δεν φτάνει που πολλοί από αυτούς έχουν πιάσει τον τράγο με τα κέρατα και τον Πάπα απ τα αχαμνά (sic!) και κονομάνε τα μαλλιά της κεφαλής τους στα ιδιαίτερα, όταν πάνε να βαθμολογήσουν το κάνουν βιαστικά ή πρόχειρα ή επιπόλαια...ευτυχώς υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά αρχαία διαφορά 4 βαθμών, δηλαδή 20 μοιρών πώς δικαιολογείται;;;; Δηλαδή ακόμη και στα ομόρριζα υπήρχαν διαφωνίες; στην στάνταρ άσκηση; ή στη γραμματική που είναι στάνταρ οι απαντήσεις;;;;
ΕΛΕΟΣ!

Είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο; :confused:
Με τρομάζεις... :'(

Είναι δυνατόν!
Μολονότι βάζουν την μαύρη ετικέτα, όταν βαθμολογεί ο ένας, βάζει δίπλα σε μια α4 θέμα α α1 5 α2 3 α3 9
β1 9 β2 1 β3 4 β4 1 κ.ο.κ. και όταν έχει διορθώσει όλα τα γραπτά τα δίπλα στον β βαθμολογητή μαζί με το "σκονάκι" την α4 και παίρνει από αυτόν αντίστοιχα τετράδια με αντίστοιχο χαρτάκι-σκονάκι και βάζει +- κάποια μόρια στις ασκήσεις. Όλα γίνονται σε μία χώρα, στην οποία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ακη δεν το πιασα αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Στο ζήτημα Β.4 στην λέξη πρόφαση έγραψε ως ετυμολογικά συγγενή λέξη μέσα από το κείμενο, την λέξη φανερό. Θα της το πιάσουν λάθος; Από ότι μου είπε η λέξη πρόφαση και φανερό προέρχονται από το ρήμα φαίνω , ωστόσο πολλές απαντήσεις δίνουν την λέξη φησίν. Ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί έχει αγχωθεί αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Στο ζήτημα Β.4 στην λέξη πρόφαση έγραψε ως ετυμολογικά συγγενή λέξη μέσα από το κείμενο, την λέξη φανερό. Θα της το πιάσουν λάθος; Από ότι μου είπε η λέξη πρόφαση και φανερό προέρχονται από το ρήμα φαίνω , ωστόσο πολλές απαντήσεις δίνουν την λέξη φησίν. Ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί έχει αγχωθεί αρκετά...

Έχει αγχωθεί αρκετά για 1/100 μόριο;;;:confused:
Δεν είμαστε καλά...
Η πρόφαση έρχεται, κυρίως, από το "φημί", ωστόσο, νομίζω, την έχω συναντήσει και στο "φαίνω", μαζί με το φάσμα κ.τ.λ.
Πιστεύω δεν θα της το πάρουν λάθος.
Το φημί και το φαίνω πρέπει να έχουν κοινή ρίζα ή το ένα να προέρχεται από το άλλο, γιατί έχουν και κοινά παράγωγα. :hmm:

Με βεβαιότητα μπορεί να πάρει απάντηση αν ρωτήσει την καθηγήτριά της, ή αν ανοίξει κανένα λεξικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
ακη δεν το πιασα αυτο

Δεν το πέταξα ρε συ πολύ ψηλά, ψηλός είσαι με λίγη προσπάθεια το πιασες! Πλακίτσα!

Αυτά μας τα έχουν πει καθηγητές, ότι βαθμολογεί ο ένας και βάζει δίπλα σε ενα χαρτί άυξοντα αριθμό α 2 3... και δίπλα πόσες μονάδες δίνει σε κάθε ζητούμενο, το ίδιο κάνει και ένας άλλος και μετά ο πρώτος πάει ως β βαθμολογητής στα γραπτά του άλλου και τούμπαλιν και απλώς βάζουν +- κάτι στις όσες μονάδες έδωσε ο προηγούμενος....
Tragic


Γεια σας! Θα ήθελα να μεταφέρω την απορία μίας φίλης μου. Στο ζήτημα Β.4 στην λέξη πρόφαση έγραψε ως ετυμολογικά συγγενή λέξη μέσα από το κείμενο, την λέξη φανερό. Θα της το πιάσουν λάθος; Από ότι μου είπε η λέξη πρόφαση και φανερό προέρχονται από το ρήμα φαίνω , ωστόσο πολλές απαντήσεις δίνουν την λέξη φησίν. Ελπίζω να μου απαντήσετε σύντομα, γιατί έχει αγχωθεί αρκετά...

Νομίζω σωστό θα το πάρουν γιατί έχουν κάποια μακρινή τυμολογική συγγένεια το φημί και το φαίνω...1/100! Δεν αξίζει να αγχώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
και εγω το προφαση απο το φαινω το εβαλα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top