[30/5/2012] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 12.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 4.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχί καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 6.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

κυριάκος1204

Νεοφερμένος

Ο κυριάκος1204 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Έπρεπε να γράψουμε και τον 2ο νόμο ... Κρίμα έκανα την διασταύρωση με τα XX και ΧΥ χρωμοσώματα αλλά δεν μου πήγε καν το μυαλό στον 2ο νόμο. Έχασα και τους φωσφοδιεστερικούς δεσμούς που δημιουργούνται στο πλασμίδιο. άλλο ένα μόριο από εκεί. Ελπίζω να μην με κόψουν άλλα από δικαιολογήσεις. Και το 98 δεν είναι άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tezu586

Νεοφερμένος

Η tezu586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια δεν αιτιολογησα με τους Νομους του Μεντελ..Ρε γαμωτο και τους ηξερα καλα απλα δεν καταλαβα οτι επρεπε να τους πω..Παντως τα εχω αιτιολογησει οσο καλυτερα μπορουσα..Εκει για το αν ειναι αγορι π πασχει απαντησα οτι καθε γεννηση ειναι ξεχωριστο γεγγονος κτλ.Ευχομαι να μην κοψουν πολυ.Παρ'ολα αυτα,μονο τους φ.δ εκανα λαθος γιατι αλλο καταλαβα ..Οποτε υπολογιζω ενα 93-94 [στην χειροτερη 91-92] .Και παλι ειμαι ευχαριστημενη γιατι εχω και τον βαθμο του σχολειου που θα με βοηθησει!ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΝΑ ΣΚΙΣΟΥΜΕ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Εγώ στις κωλόμυγες, έγραψα ότι το αλληλόμορφο για το κόκκινο είναι Αυτοσωμικό Επικρατές
Για το επικρατές αιτιολόγησα σωστά γράφοντας πως όλοι της F1 έχουν κόκκινα μάτια
Ήταν το πρώτο πράγμα που έγραψα στην απάντηση
Θα μου δώσουν τίποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εγώ στις κωλόμυγες, έγραψα ότι το αλληλόμορφο για το κόκκινο είναι Αυτοσωμικό Επικρατές
Για το επικρατές αιτιολόγησα σωστά γράφοντας πως όλοι της F1 έχουν κόκκινα μάτια
Ήταν το πρώτο πράγμα που έγραψα στην απάντηση
Θα μου δώσουν τίποτε;

φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ηταν φυλοσυνδετο υπολειπομενο ουτε καν επικρατες...Νομιζω οτι δεν θα παρεις τιποτα απο εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ηταν φυλοσυνδετο υπολειπομενο ουτε καν επικρατες...Νομιζω οτι δεν θα παρεις τιποτα απο εκει..
Το κόκκινο υπολειπόμενο;
"Από το γεγονός ότι όλοι οι απόγονοι της F1 γενιάς έχουν κόκκινα μάτια, προκύπτει ότι το αλληλόμορφο για το κόκκινο είναι επικρατές και το αλληλόμορφο για το λευκό είναι υπολειπόμενο."
Έτσι απάντησαν απ την ΠΕΒ.
Εγώ είπα ότι το κόκκινο είναι επικρατές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το κόκκινο υπολειπόμενο;
"Από το γεγονός ότι όλοι οι απόγονοι της F1 γενιάς έχουν κόκκινα μάτια, προκύπτει ότι το αλληλόμορφο για το κόκκινο είναι επικρατές και το αλληλόμορφο για το λευκό είναι υπολειπόμενο."
Έτσι απάντησαν απ την ΠΕΒ.
Εγώ είπα ότι το κόκκινο είναι επικρατές...
Ναι, σωστο ειναι! Κατι θα παρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
σορρυ αλλα ετσι οπως το εγραψες καταλαβα οτι ειπες οτι ειναι το γνωρισμα αυτοσωμικο επικρατες!:Ρ Μμ και παλι δεν ξερω γτ επιανε μονο 5 μοναδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
σορρυ αλλα ετσι οπως το εγραψες καταλαβα οτι ειπες οτι ειναι το γνωρισμα αυτοσωμικο επικρατες!:Ρ Μμ και παλι δεν ξερω γτ επιανε μονο 5 μοναδες..
Και πώς θα βαθμολογήσουν;
0 μονάδες αν βρήκαμε το επικρατές/υπολειπόμενο
5 μονάδες αν βρήκαμε το φυλοσύνδετο
Με αυτή τη λογική το φυλοσύνδετο επικρατές θα έπρεπε να πάρει όλες τις μονάδες...

ps. Έχω και τον 1ο Νόμο του Mendel στο Γ1
Λέτε να με λυπηθούν; :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και πώς θα βαθμολογήσουν;
0 μονάδες αν βρήκαμε το επικρατές/υπολειπόμενο
5 μονάδες αν βρήκαμε το φυλοσύνδετο
Με αυτή τη λογική το φυλοσύνδετο επικρατές θα έπρεπε να πάρει όλες τις μονάδες...

ps. Έχω και τον 1ο Νόμο του Mendel στο Γ1
Λέτε να με λυπηθούν; :cry_x:
Εγω το εκανα και με απαγωγη σε ατοπο!
Θες να μας ξαναπεις τι εκανες για το θεμα αυτο γιατι δεν εχω καταλαβει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και πώς θα βαθμολογήσουν;
0 μονάδες αν βρήκαμε το επικρατές/υπολειπόμενο
5 μονάδες αν βρήκαμε το φυλοσύνδετο
Με αυτή τη λογική το φυλοσύνδετο επικρατές θα έπρεπε να πάρει όλες τις μονάδες...

ps. Έχω και τον 1ο Νόμο του Mendel στο Γ1
Λέτε να με λυπηθούν; :cry_x:

εμμ δεν μας τα είπες αυτα!!εβαλες οτι ειναι στην F2 2:1:1 η φαιν.αναλογια!; 2 μοναδες θα παρεις τοτες :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Στο Γ1 είπα αρχικά πως το αλληλόμορφο για το κόκκινο είναι επικρατές έναντι του αλληλόμορφου για το λευκό γιατί στην F1 έχουμε άτομα μόνο με κόκκινα μάτια
Μετά από βλακείες είπα πως είναι αυτοσωμικό κι όχι φυλοσύνδετο
Έγραψα τον 1ο Νομο του Mendel
Και στη συνέχεια απέδειξα (?) με διασταυρώσεις πως το αυτοσωμικό επικρατές (για το αλληλόμορφο του κόκκινου) ισχύει

1-2 μονάδες δε θα πάρω;
Αφού βρήκα ότι το κόκκινο είναι επικρατές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Νομιζω πως θα παρεις max 2 μορια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Eγω επιμενω οτι δεν χρειαζοταν ο 2ο νομος του μεντελ.Ενα χαρακτηριστικο μελεταμε,το φυλο ειναι καθορισμενο ή αγορι ή κοριτσι.Ειχα δει παρομοιες ασκησεις σε βοηθηματα(3 ειχα στη βιολογια ),και δεν ανεφερε πουθενα 2ο νομο.Λετε να κοψουν παραπανω απο 1 μοριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ούτε εγώ τον έγραπσα και η βιολόγος μου είπε το πολύ 2 μόρια να χάσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ρε παιδιά κάνατε διασταυρώσεις στο Γ1; Πιστέυω ότι δεν χρειάζονταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγώ έκανα για να εξασφαλίσω την πλήρη δικαιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Kαι εγω τις εκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
καλά το άλλο που οι μισοί εδώ λέμε ότι γράψαμε πάνω από 18 μου φαίνεται περίεργο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εκανα κι εγω για να εξασφαλισω οτι τα δικαιολογησα πληρως,αλλα συμφωνω οτι δε χρειαζοταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Για να πεις οτι είναι επικρατές το κόκκινο δε χρειαζόταν. Για να δικαιολογήσεις το φυλοσύνδετο νομίζω πως επιβάλλεται να κάνεις τις διασταυρώσεις...

Sting, κάθε χρονιά έτσι γίνεται και στο τέλος όλοι χάνουν από τις δικαιολογήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top