[30/5/2012] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 49 76.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 12.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 4.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οχί καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 6.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν καταλαβα...
Ζητούταν η πιθανότητα να γεννηθεί αγόρι που πάσχει, δηλαδή έχουμε δύο γνωρίσματα. Άρα, πρέπει να πεις ότι η μεταβίβαση του γονιδίου που ελέχγει το φύλο δεν επηρεάζει τη μεταβίβαση του γονιδίου που ελέγχει την ασθένεια, και αντίστροφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ααα αυτο εννοειται μωρε... Οκ γιατι ανησυχησα!
Αυτο το εχω κανει λαθος! Δεν προσεξα το αγορι και βρηκα την πιθανοτητα για παιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ααα αυτο εννοειται μωρε... Οκ γιατι ανησυχησα!
Αυτο το εχω κανει λαθος! Δεν προσεξα το αγορι και βρηκα την πιθανοτητα για παιδι...
Και εγώ παραλίγο να το κάνω λάθος, 10 λεπτά πριν το τέλος το είδα και τα στρίμωξα λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εγώ παραλίγο να το κάνω λάθος, 10 λεπτά πριν το τέλος το είδα και τα στρίμωξα λίγο...
Τυχερε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη που θα ακουστώ λίγο κακιά ή αφελής αλλά εμένα σχεδόν όλα μου φάνηκαν βατά προς κλασικά. Εντάξει, το Δ.2. δεν το είχα ξαναδεί αλλά δεν ήταν δύσκολο να βγει.
Γενικά, το πρώτο και το δεύτερο θέμα ήταν βατότατα, το τρίτο θέμα ήθελε αρκετό γράψιμο και εξήγηση (μου πήρε γύρω στις 3 σελίδες όλο το τρίτο θέμα) και το τέταρτο ήθελε επίσης πολύ γράψιμο (Δ.1. μου πήρε 1,5 σελίδα και όλο το τέταρτο γύρω στις 5,5 σελίδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
επισης στην πιθανοτητα ηθελε 2ο νομο μεντελ βασικο!!γενικα θα δουμε πολλα παρατραγουδα στα αποτελεσματα απο αυτα π περιμενουμε
Υπολόγισα την πιθανότητα... και την βρήκα 1/8... δεν έβαλα όμως τη θεωρία του 2ου Μεντελ...
πόσο θα χάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$Johnny$

Νεοφερμένος

Ο $Johnny$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με 14 Φυσική και 16.2 Μαθηματικά δεν μπαίνω πουθενά
Στη Βιολογία δεν έλυσα το Γ1 και το Α1
-10 μόρια, δηλαδή πάμε στο 18
Τη στιγμή που και το 19.5 θα ήταν αποτυχία...
Αγχώνομαι γιατί σήμερα έχασα έναν ακόμη χρόνο

φιλε μου μην αγχονεσε τοσο γιατι μια φιλη της μητερας μου, που ειναι μαθηματικος μου ειπε οτι οσοι εγραψαν φετος πανω απο 12 μαθηματικα ειναι ιδιοφυιες :hmm: .Με αυτην την λογικη οι βασεις θα πεσου αρκετα και θα περασεις εκει που θελεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Υπολόγισα την πιθανότητα... και την βρήκα 1/8... δεν έβαλα όμως τη θεωρία του 2ου Μεντελ...
πόσο θα χάσω;

Εξαρτάται,δεν έχω δει πόσο πιάνει το καθένα.Αλλά ο 2ος νόμος του Mendel τουλάχιστον "ισοσταθμίζεται" αν έχεις γράψει οτι κάθε κύηση είναι ανεξάρτητο γεγονός και δεν επηρεάζεται από τα αποτελέσματα των προηγούμενων κυήσεων μπορεί να μη σου κόψει όλα τα μόρια.Και η γενικότερη εικόνα του γραπτού παίζει ρόλο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Υπολόγισα την πιθανότητα... και την βρήκα 1/8... δεν έβαλα όμως τη θεωρία του 2ου Μεντελ...
πόσο θα χάσω;
Σίγουρα ένα μόρια θα το χάσεις με βάση τη βιολόγο του σχολείου μου που διορθώνει γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εξαρτάται,δεν έχω δει πόσο πιάνει το καθένα.Αλλά ο 2ος νόμος του Mendel τουλάχιστον "ισοσταθμίζεται" αν έχεις γράψει οτι κάθε κύηση είναι ανεξάρτητο γεγονός και δεν επηρεάζεται από τα αποτελέσματα των προηγούμενων κυήσεων μπορεί να μη σου κόψει όλα τα μόρια.Και η γενικότερη εικόνα του γραπτού παίζει ρόλο!:)
Ηρέμησε, δεν θα χάσει και όλα τα μόρια του ερωτήματος! Νομίζω το πολύ 1-2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Γενικά, η βιολόγος μου έχει πει πως: οι γαμέτες πιάνουν ένα μόριο και ο κάθε νόμος του Mendel από ένα μόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Ηρέμησε, δεν θα χάσει και όλα τα μόρια του ερωτήματος! Νομίζω το πολύ 1-2

Εννοούσα όλα τα μόρια που αντιστοιχούν στο 2ο νόμο:P Ε,ναι είπαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Και γω τον έγραψα το 2ο, όμως κατά πολλούς βιολόγους είναι προαιρετικός, οι περισσότεροι δεν κόβουν τίποτε από αυτό.
Γενικά, νομίζω ότι τα θέματα ήταν σχετικά εύκολα, κλασσικά θέματα.Είχαν βέβαια το άπειρο γράψιμο, 15,5 σελίδες γέμισα στο τέλος, και έφαγα όλο το χρόνο(βέβαια ο έξυπνος έγραψα 3 φορές τον πρώτο νόμο του Mendel και το "Κάθε κύηση...", από μια φορά στα Γ1,Γ2,Γ3 και έτσι αργοπόρησα).Ένα 96-98% περιμένω.Καλά αποτελέσματα να έχετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Και γω τον έγραψα το 2ο, όμως κατά πολλούς βιολόγους είναι προαιρετικός, οι περισσότεροι δεν κόβουν τίποτε από αυτό.
Γενικά, νομίζω ότι τα θέματα ήταν σχετικά εύκολα, κλασσικά θέματα.Είχαν βέβαια το άπειρο γράψιμο, 15,5 σελίδες γέμισα στο τέλος, και έφαγα όλο το χρόνο(βέβαια ο έξυπνος έγραψα 3 φορές τον πρώτο νόμο του Mendel και το "Κάθε κύηση...", από μια φορά στα Γ1,Γ2,Γ3 και έτσι αργοπόρησα).Ένα 96-98% περιμένω.Καλά αποτελέσματα να έχετε!

Εγώ ειδικά στο Γ2 που έκανα και διασταυρώσεις για να "αποδεικνύω" κιόλας πως απορρίπτω τους πιθανούς τύπους κληρονόμησης βαρέθηκα να γράφω τον 1ο νόμο.Ε μετά έγραφα στο τέλος του θέματος όλοι οι γαμέτες προκύπτουν με βάση τον 1ο νόμο του Mendel:P
Στα θρεπτικά υλικά γράψατε και το άγαρ?
Στο σχολείο μου,πολλοί καλοί μαθητές επειδή γράφανε πολλά δεν πρόλαβαν το Δ4:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ μια φορά ανέλυσα τον 1ο νόμο του Μεντελ, μετά απλά έλεγα "σύμφωνα με τον πρώτο νόμο του μέντελ, κι απ'το τετράγωνο του punnett προκύπτει το τάδε..." και ανέφερα και το 2ο νόμο για το αγόρι! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ρε δε κοβουν αν δε γραψετε θεωρια ακριβως, προαιρετικο ειναι. υπολογιζω 98 καπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κι εγώ έγραψα μία φορά τον 1ο, μία τον 2ο και μία την ανεξάρτητη κύηση και μετά έγραφα: "Σύμφωνα με τον 1ο νόμο του Mendel τον οποίο ανέφερα στο ερώτημα Γ.1... "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ μια φορά ανέλυσα τον 1ο νόμο του Μεντελ, μετά απλά έλεγα "σύμφωνα με τον πρώτο νόμο του μέντελ, κι απ'το τετράγωνο του punnett προκύπτει το τάδε..." και ανέφερα και το 2ο νόμο για το αγόρι! :Ρ

Μια χαρά σε βρίσκω!
Το άγαρ τελικά??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Μια χαρά σε βρίσκω!
Το άγαρ τελικά??:P

Τσου, το αγαρ δεν ειναι. Ειναι συστατικο των υλικων , αλλα δε τρεφονται με αυτο οι μικροοργανισμοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asoskaro

Νεοφερμένος

Ο asoskaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
αγαρ οχι
αυτο με την κυηση θα χασω μορια; εκανα το σχηματακι της μειωσης, στην τυχαια διαταξη εβαλα 1ος νομος του διαχωρισμου κτλ και στην α μειωτικη εγραψα 2ος νομος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top