Σχολές που οδηγούν στο επάγγελμα του δασκάλου

Μάτθα45561

Νεοφερμένος

Η Μάτθα45561 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μπορώ να γίνω δασκάλα περνώντας σε μία άλλη σχολή και όχι σε παιδαγωγικα δημοτικής εκπαίδευσης?Τα μόρια είναι πολλά και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν και άλλες σχολές (όχι ιδιωτικές) που να μπορώ μακροπρόθεσμα να σπουδάσω και έπειτα να εργαστώ ως δασκάλα δημοτικού...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όχι δεν γίνεται αυτό που λες.
Υπάρχει βέβαια και η εξής λύση: να μπεις σε μια οποιαδήποτε σχολή και μετά να δώσεις κατατακτήριες εξετάσεις για να μπεις στο παιδαγωγικό τμήμα! Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει όμως αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Νομίζω πως δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ,έχουν και όσοι έχουν τελειώσει τμήματα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής και έχουν επιλέξει την κατεύθυνση της Παιδαγωγικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Όχι, δεν ισχύει αυτό... Δυστυχώς. Αλλιώς το ΦΠΨ θα είχε βάση στο Θεό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω πως δικαίωμα συμμετοχής στον ΑΣΕΠ,έχουν και όσοι έχουν τελειώσει τμήματα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής και έχουν επιλέξει την κατεύθυνση της Παιδαγωγικής.
όχι φυσικά θέλανε να το περάσουνε αλλά δε τους πέρασε και καλά κάνανε εδώ που τα λέμε και δε το δέχτηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δασκάλα, δασκάλα μόνο από Παιδαγωγικό......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Από πουθενά!!!!!!Κορεσμός-κρίση-πτώχευση, ο κολλητός μου πήρε πτυχίο το 2010 και φυσικά ούτε σαν αναπληρωτής δεν μπήκε ακόμα......Τα κορίτσια Βέβαια που βγήκαν την ίδια χρονιά είχαν ένα πλεονέκτημα(δεν είχαν στρατιωτικό) και είναι αναπληρώτριες τώρα.......Γενικά η άποψη μου είναι ότι τα παιδαγωγικά τμήματα ''απεβίωσαν'' και φυσικό ήταν αυτό λόγο κορεσμού
Α, και να μην ξεχνάμε τις ατελείωτες συγχωνεύσεις σχολείων που γίνανε και θα γίνουν μελλοντικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Από πουθενά!!!!!!Κορεσμός-κρίση-πτώχευση, ο κολλητός μου πήρε πτυχίο το 2010 και φυσικά ούτε σαν αναπληρωτής δεν μπήκε ακόμα......Τα κορίτσια Βέβαια που βγήκαν την ίδια χρονιά είχαν ένα πλεονέκτημα(δεν είχαν στρατιωτικό) και είναι αναπληρώτριες τώρα.......Γενικά η άποψη μου είναι ότι τα παιδαγωγικά τμήματα ''απεβίωσαν'' και φυσικό ήταν αυτό λόγο κορεσμού
Α, και να μην ξεχνάμε τις ατελείωτες συγχωνεύσεις σχολείων που γίνανε και θα γίνουν μελλοντικά
είναι θέμα χρόνου να ανοίξει η αγορά εργασίας για τους δασκάλους. Ο λόγος είναι ότι η πρωτοβάθμια στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική και όταν φύγουν αρκετοί με συνταξιοδότηση θα αναγκαστούν να κάνουν διορισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top