Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Mariagr

Νεοφερμένος

Η Mariagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannag

Νεοφερμένος

Η iwannag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ήθελα παρακαλώ εγκλιτική αντικατάσταση β ενικό και β πληθυντικό του ενεστώτα στις 2 φωνές του ρήματος αιρούσι!!! pliz!!!! :):);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θεότη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Θεότη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
θα ήθελα παρακαλώ εγκλιτική αντικατάσταση β ενικό και β πληθυντικό του ενεστώτα στις 2 φωνές του ρήματος αιρούσι!!! pliz!!!! :):);)

ενεργητική φωνή
β ενικό
οριστική :
αἱρεῖς
υποτακτική:αἱρῇς

ευτική: αἱροῖς ή αἱροίης
προστακτική
:αἵρει

Β πληθυντικό

οριστική : αἱρεῖται
υποτακτική: αἰρῆτε
ευτική : αἱροῖτε
προστακτική: αἱρεῖτε



μέση (παθητική) φωνή
β ενικό
οριστική : αἱρῇ και αἱρεῖ
υποτακτική: αἱρῇ
ευτική: αἱροῖο
προστακτική: αἱροῦ


β πληθυντικό
οριστική:αἱρεῖσθε
υποτακτική:αἱρῆσθε
ευτική: αἱροῖσθε
προστακτική : αἱρεῖσθε

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα Βαλίεβα

Νεοφερμένος

Η Εύα Βαλίεβα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω μια άσκηση από τα αρχαία που είναι: να αναφέρεται τις μέχρι τώρα κινήσεις των Αθηναίων και του Λύσανδρου και να τις σχολιάσετε και εννοεί από τους πρώτους στίχους 16-27 , δεν ξέρω πως να αρχίσω και αν πρέπει να τα γράψω με λεπτομέρειες ή όχι να το κάνω σαν μετάφραση.. Πέστε μου ιδέες pleaseee..
Και έχω ακόμα μια άσκηση που είναι να βρώ ομόριζα οουσιαστικά της Ν.Ε του αραι , ωχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδιαα επειδη φευγω ταξιδι δεν προλαβαινω να κανω τις ασκησεις των Αρχαιων παρακαλω βοηθηστε με.. Θελω χρονικη αντικατασταση στα: απήγαγε,έλαβε,έπεμψε,απαγγελούντα,γεγονότα,αφικομένω(υπογεγραμμενη),εκέλευσε,ποιείν,εγίγνοντο,απήγγειλε,εψηφισμένοι,ήσαν,λαβόντες

Και να κλίνω: ο ανηρ,η ναυς,στρατηγων,ταυτα,ληστην.ημερα,ος,γεγονος,αθροισαι,χειρα,-καποια δεν εχουν δωθει στην ονομαστικη - Δεν εμαι κανενας ασχετος αλλα συνεβει κατι πολυ επειγον και πρεπει να φυγω αμεσα αλλα πρεπει να τα βρω αυτα.Ευχαριστω εκ των προτερων:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos16

Νεοφερμένος

Ο nikos16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θέλω μια βοήθεια στις δευτερεύουσες!!Δεν μπορω να αναγνωρίσω το είδος..
1)Κίνδυνος ἐστί μή οὐ δυνηθῶ δηλῶσαι ταῦτα
2)Εἴ τινα λάβοιεν τῶν ἐχθρῶν ἀπέκτεινον
3)Θαυμάζω δ' ἔγωγε, εἰ μηδεὶς ὑμῶν μήτ' ένθυμεῖται μήτ' ὀργίζεται
Υ.Γ. αν μπορειτε πειτε μ μ τ εκφερεται η πρωτη προταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
1) ενδοιαστική
2)υποθετική
3)αιτιολογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
1) ενδοιαστική
2)υποθετική
3)αιτιολογική

Ἐμένα πάντως ἡ τρίτη μοῦ φαίνεται περισσότερο γιὰ πλάγια ἐρωτηματικὴ.

Ἡ ἐνδοιαστικὴ εἰσάγεται μὲ τὸν ἐνδοιαστικὸ σύνδεσμο «μή» καὶ ἐκφέρεται μὲ ὑποτακτικὴ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voula111

Νεοφερμένος

Η voula111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω να κάνω χρονική αντικατάσταση στα αρχαία το εβουλεύον, ποιος θα με βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ἐμένα πάντως ἡ τρίτη μοῦ φαίνεται περισσότερο γιὰ πλάγια ἐρωτηματικὴ.

Ἡ ἐνδοιαστικὴ εἰσάγεται μὲ τὸν ἐνδοιαστικὸ σύνδεσμο «μή» καὶ ἐκφέρεται μὲ ὑποτακτικὴ
Τελευταια φορα θα το ζητησω αν γινεται πιο πανω εχω πολλα ρηματα κα ουσιαστικα αν μπορει καποιος να με βοηθησει επειδη βιαζομαι υπερβολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδιαα επειδη φευγω ταξιδι δεν προλαβαινω να κανω τις ασκησεις των Αρχαιων παρακαλω βοηθηστε με.. Θελω χρονικη αντικατασταση στα: απήγαγε,έλαβε,έπεμψε,απαγγελούντα,γεγονότα,αφικομένω(υπογεγραμμενη),εκέλευσε,ποιείν,εγίγνοντο,απήγγειλε,εψηφισμένοι,ήσαν,λαβόντες

Και να κλίνω: ο ανηρ,η ναυς,στρατηγων,ταυτα,ληστην.ημερα,ος,γεγονος,αθροισαι,χειρα,-καποια δεν εχουν δωθει στην ονομαστικη - Δεν εμαι κανενας ασχετος αλλα συνεβει κατι πολυ επειγον και πρεπει να φυγω αμεσα αλλα πρεπει να τα βρω αυτα.Ευχαριστω εκ των προτερων:redface:
Πολλά ουσιαστικά τα εχει ήδη η γραμματική σου. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πολλά ουσιαστικά τα εχει ήδη η γραμματική σου. :]
Το γνωριζω αλλα ηδη ειμαι στον δρομο για το ταξιδι δεν εχω ουτε γραμματικη ουτε χρνο χρειαζομαι βοηθεια αν γινεται ξερω ειναι πολλα βατα και ευκολα και γελοια αλλα ειναι περιεργο ...οποιος καταλαβαινει ας βοηθησει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ἐμένα πάντως ἡ τρίτη μοῦ φαίνεται περισσότερο γιὰ πλάγια ἐρωτηματικὴ.

Ἡ ἐνδοιαστικὴ εἰσάγεται μὲ τὸν ἐνδοιαστικὸ σύνδεσμο «μή» καὶ ἐκφέρεται μὲ ὑποτακτικὴ

ναι και γω ήμουν ανάμεσα σε πλ.ερ και αιτιολογική από το θαυμάζω αλλά μεταφραστικά μου βγαίνει καλύτερα αιτιολογική :hmm:
αν είναι διορθώστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι και γω ήμουν ανάμεσα σε πλ.ερ και αιτιολογική από το θαυμάζω αλλά μεταφραστικά μου βγαίνει καλύτερα αιτιολογική :hmm:
αν είναι διορθώστε με
και μενα αιτιολογικη με φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το γνωριζω αλλα ηδη ειμαι στον δρομο για το ταξιδι δεν εχω ουτε γραμματικη ουτε χρνο χρειαζομαι βοηθεια αν γινεται ξερω ειναι πολλα βατα και ευκολα και γελοια αλλα ειναι περιεργο ...οποιος καταλαβαινει ας βοηθησει!!!!
https://el.wiktionary.org/wiki/ἀνήρ
https://omilias.blogspot.com/2007/01/blog-post_27.html
ψάξτα στο ίντερνετ, εκεί τα βρήκα.
Μη πεις πάλι πως δεν προλαβαίνεις, κλείσε το φόρουμ και είσαι κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
σπυράκο καλύτερα να μην τα κάνεις παρά να τα βρείς ΟΛΑ αυτά έτοιμα,ανθρώπινο είναι μια μέρα να μην έχεις προετοιμαστεί και συμφωνώ με την θεοδώρα βγες και λύσε τα,μην δαπανάς τον χρόνο σου αλλού

παιδια, θελω να κανω χρονικη αντικατασταση στα αρχαια το εβουλεύον ποιος θα με βοηθησει!!?????
μην πω πάλι για τα greeklish που ενώ ελληνικά ξέρεις γράφεις ελληνικά μόνο το ρήμα...

βουλευω
εβουλευον
βουλευσω
εβουλευσα
βεβουλευκα
εβεβουλευκειν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ναι και γω ήμουν ανάμεσα σε πλ.ερ και αιτιολογική από το θαυμάζω αλλά μεταφραστικά μου βγαίνει καλύτερα αιτιολογική :hmm:
αν είναι διορθώστε με

Εφόσον προηγείται ρήμα ψυχικού πάθους (θαυμάζω) είναι αιτιολογική υποθετικής αιτιολογίας (εισάγεται με το ει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Εφόσον προηγείται ρήμα ψυχικού πάθους (θαυμάζω) είναι αιτιολογική υποθετικής αιτιολογίας (εισάγεται με το ει)


great :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictinaki16

Νεοφερμένος

Η xrictinaki16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μούδρος (Λέσβος). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το γνωριζω αλλα ηδη ειμαι στον δρομο για το ταξιδι δεν εχω ουτε γραμματικη ουτε χρνο χρειαζομαι βοηθεια αν γινεται ξερω ειναι πολλα βατα και ευκολα και γελοια αλλα ειναι περιεργο ...οποιος καταλαβαινει ας βοηθησει!!!!
Σπυράκο....-->απαγάγει, απήγε(μ περισπωμενη) , απάξει, απήγαγε , απαγηόχε , απαγηόχειν
-->λαμβάνει, ελάμβανε, λήψεται , έλαβε , είληφε , ειλήφει
-->πέμπει , έπεμψε , πέμψεις , έπεμψε , πέπομφε , επεπόμφει
-->κελεύει , εκέλευε , κελεύσει , εκέλευσε , κεκέλευκε , εκεκελεύκει
-->γίγνονται , εγίγνοντο , γενήσονται , εγένοντο , γεγένηται , εγεγένητο
-->λαμβάνοντες , - , λάψόμενοι , λαβόντες , ειληφότες , -
--> απαγγέλει , απήγγελλε , απαγγελεί(μ περισπωμένη) , απήγγειλε , απήγγελκε , απηγγέλκει
-->ποιείν , - , ποιήσειν, ποιήσαι(μ πειρσπωμενη) , πεποιηκέναι (μ περισπωμένη) , -
-->εισί , ήσαν , έσονται , εγένοντο , γεγόνασι , εγεγόνεσαν
-->απαγγέλλοντα , - , απαγγελούντα (μ περισπωμένη) απαγγείλαντα , απηγγελκότα , -
μαλλον το "ησαν"ειναι μαζι μ το εψηφισμενοι παρολ'αυτα στα εκλεισα και τ δυο-->ψηφίζονται, εψηφίζοντο , ψηφιούνται(μ περισπωμενη) , εψηφίσαντο , εψηφισμένοι εισί , εψηφισμένοι ήσαν
-->γιγνόμενα , - , γενησόμενα , γενόμενα , γεγονότα/γεγενημένα , -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top