Έκανα σωστά που εγκατέλειψα τη Φιλολογία;

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια στο λύκειο το όνειρο μου ήταν να γίνω φιλόλογος λόγω της αγάπης μου για τα αρχαία και τα λατινικά.μετά όμως από τα όσα διάβαζα για την αποκατάσταση και την ανεργία που επικρατεί σε αυτούς που τελειώνουν φιλόλογοι αποφάσισα να εγκαταλείψω αυτό το όνειρο.δεν ήθελα εξάλλου να σπουδάσω κάτι με το οποίο δεν θα ασχοληθώ καθόλου το πιο πιθανόν μετα τις σπουδές λόγω του ότι δεν υπάρχουν προοπτικές και κάθε χρόνο αποφοιτούν χιλιάδες από όλες αυτές τις φιλοσοφικές που υπάρχουν.. έκανα σωστά λέτε?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια στο λύκειο το όνειρο μου ήταν να γίνω φιλόλογος λόγω της αγάπης μου για τα αρχαία και τα λατινικά.μετά όμως από τα όσα διάβαζα για την αποκατάσταση και την ανεργία που επικρατεί σε αυτούς που τελειώνουν φιλόλογοι αποφάσισα να εγκαταλείψω αυτό το όνειρο.δεν ήθελα εξάλλου να σπουδάσω κάτι με το οποίο δεν θα ασχοληθώ καθόλου το πιο πιθανόν μετα τις σπουδές λόγω του ότι δεν υπάρχουν προοπτικές και κάθε χρόνο αποφοιτούν χιλιάδες από όλες αυτές τις φιλοσοφικές που υπάρχουν.. έκανα σωστά λέτε?:/:

Έκανες μια πολύ καλή επιλογή. Αν σου αρέσουν τα παιδιά και να διδάξεις μπορείς να ασχοληθείς με άλλες καθηγητικές ειδικότητες που στην κύπρο τουλάχιστον διορίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αν αυτο που στραφηκες τελικα σε ικανοποιει περισσοτερο απο το ονειρο για την φιλολογια νομιζω ναι ...Απ την αλλη πλευρα του νομισματος ολοι λιγο-πολυ ξερουμε πως οι εποχες ειναι δυσκολες και πρεπει να προσαρμοστουμε...Το θεμα ομως ειναι αν ησουν ετοιμος αν ακολουθουσες το επαγγελματικο ονειρο των τελευταιων δυο ετων σου και να παλεψεις γι αυτο οσο τιποτα αλλο ή αν τελικα συνειδητοποιησες οτι κατι τετοιο δεν ισχυει...
Στην πρωτη περιπτωση αν τελικα το αφησες επειδη φοβηθηκες ισως να εκανες και λαθος.Μπορει ομως να καταπιαστεις αργοτερα με κατι που θα δεν θα μπορουσεμς να φανταστεις τον εαυτο σου χωρις αυτο..Δηλαδη ειναι 50-50..
Στην β περιπτωση αν τελικα καταλαβες οτι δεν το ηθελες τοσο πολυ τοτε εκανες πολυ καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εκανες σωστα,περα απο το τι μας αρεσει η δουλεια ειναι ενα καθαρα βιοποριστικό μεσο....θα το δεις και στο μελλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια στο λύκειο το όνειρο μου ήταν να γίνω φιλόλογος λόγω της αγάπης μου για τα αρχαία και τα λατινικά.μετά όμως από τα όσα διάβαζα για την αποκατάσταση και την ανεργία που επικρατεί σε αυτούς που τελειώνουν φιλόλογοι αποφάσισα να εγκαταλείψω αυτό το όνειρο.δεν ήθελα εξάλλου να σπουδάσω κάτι με το οποίο δεν θα ασχοληθώ καθόλου το πιο πιθανόν μετα τις σπουδές λόγω του ότι δεν υπάρχουν προοπτικές και κάθε χρόνο αποφοιτούν χιλιάδες από όλες αυτές τις φιλοσοφικές που υπάρχουν.. έκανα σωστά λέτε?:/:

Διαφωνώ με τους περισσότερους προλαλήσαντες....Αφού λες πως ήταν όνειρο πως μπόρεσες να το εγκαταλείψεις?? Γιατί δεν ονειρευτηκες ένα επάγγελμα που δεν μπορεις να το κάνεις σαν να πούμε πρωθυπουργός αλλά ένα πτυχίο που σου δείχνει επαγγελματικά δικαιώματα να διδάξεις αυτό που σπούδασες ακόμα και με βαθμό 5,1!!.

Προοπτικές??? Το ότι σε κάθε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση αυξάνονται οι φιλολογικές ώρες και ότι υπάρχει ολοκληρη θεωρητική κατευθυνση ,δείχνει πως για πολλά χρόνια θα υπάρχουν φιλόλογοι και θα είναι χρήσιμοι..Για ρώτα κοινωνιολογους-πολιτικους επιστήμονες,θεολόγους ή γυμναστές αν έχουν την ίδια πρόσβαση στο διδάσκειν με εσένα,αν μπορούν να κάνουν μισό ιδιαίτερο ας πούμε...Επίσης δεν ξέρεις ποτέ τί γίνεται..Ποιός θα το πιστευε το 1995 πως το πτυχίο παιδαγωγικών δημοτικής εκπαιδευσης θα ήταν το πιο περιζήτητο το 2008??? Ποιός πιστευε πως ο δασκαλάκος θα είχε καρέκλα στο δημόσιο και θα δίδασκε??? Με τις αποχωρήσεις-συνταξιοδοτήσεις θα δημιουργηθεί κάποτε πρόβλημα και το ξέρει η ίδια η Υπουργός..Η σε φροντιστήρια ιδιωτικά εκπαιδευτηρια θα μπει κόσμος ή θα ανοιξει τις πόρτες του δημοσίου πάλι για τους φιλολόγους και όλους τους καθηγητές.

Η υπερπληθώρα πτυχιουχων είναι κοινό παντού.Δηλαδή δεν υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι πολυτεχνείων,οικονομικών ή ιατρικής?Αλλά προσπαθούν οι πτυχιούχοι εκείνοι να αναπτύξουν δεξιότητες όπως γλώσσες,μεταπτυχιακά,σεμινάρια,εξειδικεύσεις.Μπορεί να βγαίνουν 4000 φιλόλογοι αλλά πόσοι από αυτούς είναι πραγματικά διατεθειμένοι να κάνουν σεμινάρια σε δυσλεξία,μα8ησιακές δυσκολίες,ειδική αγωγή,ελληνικά ώς ξένη γλώσσα, ή μεταπτυχιακά σε ιστορια-αρχαια ή νέα φιλολογία ή πόσοι ξέρουν ξένες γλώσσες??? Αλλά παίρνουν ένα πτυχίο με 6 και εχουν απαιτήσεις!!!Μπαίνουν με 14,5 στην επαρχία και βγαίνουν με 6 ενώ άλλοι μπαινουν με 18 και βγαίνουν με 8.5 δεν πιστευεις πως η αγορά θα τους αντιμετωπισει αλλιώς???

Αν φοβάσαι τον ανταγωνισμό τότε μην ασχοληθείς με τον φιλολογικό-καθηγητικό κλάδο.Αν όμως θες να πετύχεις προσπάθησε να κάνεις πράγματα να φανείς καλός στην αγορά.Ρίξε την τιμή ανά ώρα ή δούλεψε περισσότερες ώρες!!Κάνε σεμινάρια,μεταπτυχιακό...Θέλει τρέξιμο πια αφού η έδρα στο σχολείο δεν είναι εξασφαλισμένη.Η αποψή μου είναι αυτή τώρα εσύ δεν ξέρω μπορεί να έχεις ήδη αποφασίσει και να μην αλλάζει..
Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοίτα το παιδί είναι από την Κύπρο και εκεί δεν κάνουνε τόσο πολλοί φροντιστήρια όσο εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα έχει υπερκορεστεί .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ίσως και να έχεις δίκαιο φίλε Αλέξανδρε όμως τα πράγματα εδώ στη Κύπρο είναι πολύ διαφορετικά.πχ δεν ύπαρχει ο ασεπ παρά μόνο η λίστα όπου ήδη περιμένουν 4 χιλιάδες φιλόλογοι με αποτέλεσμα όσοι τελειώνουν σήμερα να διορίζονται τουλάχιστον σε 25-30 χρόνια...άσε που ιδιαίτερα σε φιλολογικά μαθάματα εδώ μόνο στη β και γ λυκείου πηγαίνουν οι περισσότεροι μαθητές και για να σε πιάσουν σε κάποιο φροντιστήριο επειδή παρακαλάνε πολλοί το εκμεταλλεύονται δίνοντας σου ψίχουλα..επίσης δεν νομίζω ότι οι 4 χιλιάδες αδιόριστοι που υπάρχουν κάθονται με σταυρωμάνα χέρια αντιθέτως προσπαθούν να βρουν διεξόδους είτε στα ΜΜΕ είτε σε βιβλιοπωλεία είτε σε επαγγέλματα που δεν έχουν καμία σχέση με τα αρχαία και την ιστορία που παιδεύονταν 4 και βάλε χρόνια στο πανεπιστήμιο να τα μάθουν..αυτά όλα άλλα και η παρότρυνση των ίδιων των φιλολόγων στο σχολείο με έκαναν να το σκεφτώ τα 2 χρονια που ήμουν στο στρατό και να αλλάξω γνώμη..ίσως έκανα και λάθος γιατί όντως όλοι οι κλάδοι είναι κορεσμένοι απλώς νομιζώ οτι η φιλολογία με τις τόσες σχολές που υπάρχουν και τις τόσο περιορισμένες προοπτικές έχει ξεφύγει εντελώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Κοίτα το παιδί είναι από την Κύπρο και εκεί δεν κάνουνε τόσο πολλοί φροντιστήρια όσο εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι το επάγγελμα έχει υπερκορεστεί .

Αυτήν την μικρή λεπτομέρεια ομολογώ πως δεν την πρόσεξα...Όμως επειδή δεν είναι ο μόνος που έχει περιελθει σε τέτοιες σκέψεις ας το δουν αυτό που έγραψα, πολλοί με παρόμοιο προβληματισμό..Και τί σημαίνει αυτό ότι έχουν υπερκορεστεί??Οτι έχει μείνει μια θέση για 100 συμμετέχοντες σημαίνει πως πρέπει να εγκαταλειφθεί η προσπάθεια?? Αλήθεια πόσες θέσεις δίνονται πια σε νοσοκομεία και πόσοι είναι οι συμμετέχοντες πτυχιουχοι γιατροί??Η αναλογία είναι και εκεί μεγάλη...Η Ιατρική λοιπον είναι κορεσμένος κλάδος!! Βλέπεις να πτοούνται οι υποψήφιοι των πανελληνίων?? Με 19000 μόρια οι Ιατρικές είναι στην κορυφή των προτιμήσεων!!! Και δεν κάθονται με σταυρωμένα χέρια και δαπανούνται πολλές χιλιάδες ευρώ για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό σε λιγότερο διαδεδομένους κλάδους και μετά από πολλή προσπάθεια κάνουν το ονειρό τους πραγματικότητα.!!!!Τα ίδια και στην Νομική!! Γιατί ένας απόφοιτος φιλολογίας να μην προσπαθήσει τόσο πολύ και αναζητά τον ευκολο δρόμο των ιδιαίτερων σε παιδιά δημοτικού-γυμνασίου ή την ετεροαπασχόληση?? Γιατί να μην δαπανήσει και αυτός χρήματα για σεμινάρια για την δυσλεξία ή μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή αλλά να περιμενει τον διορισμό και το βόλεμα στο δημόσιο?? Η αναγκη για καθηγητές γλωσσικών μαθημάτων θα είναι απαραίτητη όσο επικοινωνούμε με τον λόγο είτε είναι Ελληνικά στην περιπτωση-Ελλάδας Κυπρου ή Αγγλικά,Γαλλικά,Γερμανικά όπως και για μαθηματικούς και φυσικούς!! Οι 3 αυτοί κλάδοι είναι οι πυλώνες της εκπαιδευσης και κάθε καινούριο φροντιστήριο δεν έχει υπόσταση χωρίς τις 3 αυτές ειδικότητες. Μπορεί ακόμα στην Κύπρο να μην έχει αναπτυχθεί η παραπαιδεία αλλά και εκεί ετοιμάζονται περικοπές και λιτότητα και εκεί θα υποβαθμιστί το εκπαιδευτικό σύστημα άρα και εκεί οι γονείς θα προσπαθησουν να μορφώσουν τα παιδιά τους με τον ίδιο τρόπο όπως εδώ!!....

Ίσως και να έχεις δίκαιο φίλε Αλέξανδρε όμως τα πράγματα εδώ στη Κύπρο είναι πολύ διαφορετικά.πχ δεν ύπαρχει ο ασεπ παρά μόνο η λίστα όπου ήδη περιμένουν 4 χιλιάδες φιλόλογοι με αποτέλεσμα όσοι τελειώνουν σήμερα να διορίζονται τουλάχιστον σε 25-30 χρόνια...άσε που ιδιαίτερα σε φιλολογικά μαθάματα εδώ μόνο στη β και γ λυκείου πηγαίνουν οι περισσότεροι μαθητές και για να σε πιάσουν σε κάποιο φροντιστήριο επειδή παρακαλάνε πολλοί το εκμεταλλεύονται δίνοντας σου ψίχουλα..επίσης δεν νομίζω ότι οι 4 χιλιάδες αδιόριστοι που υπάρχουν κάθονται με σταυρωμάνα χέρια αντιθέτως προσπαθούν να βρουν διεξόδους είτε στα ΜΜΕ είτε σε βιβλιοπωλεία είτε σε επαγγέλματα που δεν έχουν καμία σχέση με τα αρχαία και την ιστορία που παιδεύονταν 4 και βάλε χρόνια στο πανεπιστήμιο να τα μάθουν..αυτά όλα άλλα και η παρότρυνση των ίδιων των φιλολόγων στο σχολείο με έκαναν να το σκεφτώ τα 2 χρονια που ήμουν στο στρατό και να αλλάξω γνώμη..ίσως έκανα και λάθος γιατί όντως όλοι οι κλάδοι είναι κορεσμένοι απλώς νομιζώ οτι η φιλολογία με τις τόσες σχολές που υπάρχουν και τις τόσο περιορισμένες προοπτικές έχει ξεφύγει εντελώς..

Δεν ξέρω..μπορεί στην Κύπρο να μην είναι τόσο ευκολα τα πράγματα,όχι ότι εδώ είναι ευκολα αντιθέτως πιο οξυμμενα τα πράγματαα..Εσείς έχετε 3 φιλολογιες και εμείς 20!! Εχουμε τον ΑΣΕΠ που ουσιαστικά η αναλογία είναι ένας προς 40 άρα...........Δεν ξέρω αν δεν έχεις πάθος με φιλολογία τότε ίσως έπραξες σωστά αλλά αν ακόμα θες να ασχοληθείς με το αντικείμενο μπορεί να έρθεις και στην Ελλάδα ακόμα που ίσως είναι καλύτερααα.... πάντα υπάρχουν διέξοδοι και αυτοί που ανέφερες είναι ιδανικοί για έναν φιλόλογο...Δεν μπορώ να πω παραπάνω για την Κύπρο που έχω πάει μόνο σε διακοπές αλλά πιστευω πως δεν θα είναι τόσο διαφορετικά από εδώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η Κύπρος θα καταστραφεί ως χώρα εξαιτίας των Ελλαδιτών. Πλέον οι Ελλαδίτες εξαιτίας της Ε.Ε. μπορούν να παίρνουν μέρος σε Κυπριακούς διαγωνισμούς. Οπότε σύντομα το νησί θα γνωρίσει τρομερά προβλήματα ανεργίας.

Για την Ελλάδα τώρα
Θα παγώσουν τους διορισμούς. Σε 5 χρόνια από σημερα θα αναγκαστεί το κράτος να προσλάβει αρκετούς καθηγητές παρόλα αυτά πιστεύω ότι οι φιλόλογοι θα έχουν ένα πάρα πολυ μεγάλο χρόνο αναμονής.


Συμβουλή προς νέους απόφοιτους φυσικής, μαθηματικών.... κάντε αίτηση στις κατατάξεις της Κύπρου όσο είναι καιρό. (όποιος με άκουσε με ακουσε).....

Γενικά για κάποιον που θέλει να κάνει ιδιαίτερα (Δηλαδή μαύρα) να ξέρει πως δε θα μπορεί να φτιάξει εύκολα οικογένεια. Χωρίς ασφάλεια θα πρέπει να πληρώνει επισκέψεις σε ιατρούς, εμβόλια, εξετάσεις από την τσέπη του - που μερικές είναι απαραίτητες- . Το να παίρνεις μαύρα λεφτά σε περιορίζει αρκετά στην ζωή και στην εξέλιξη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreaas1945

Νεοφερμένος

Ο αντρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
focko ούτε εδώ διορίζονται εύκολα οι καθηγητές..δε ξέρω σίγουρα για τους φυσικούς αλλά οι μαθηματικοί σίγουρα αργούν πολύ!το ξέρω απο τη γυναίκα που μου έκανε ιδιαίτερα και ο διορισμός ήρθε στα 42 της...όσο για τις φιλολογίες Αλέξανδρε δεν έχουμε μόνο 3 αλλά 23 μαζί με τισ δικές σας εφόσον λίγοι κύπριοι περνούν πανεπιστήμιο Κύπρου και γι'αυτό οι περισσότεροι έρχονται Ελλάδα που είναι πιο χαμηλές οι βάσεις για εμάς.Να φανταστείτε φιλολογία αθήνας μπορείς να περάσεις και με 15 γενικό στις παγκύπριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
focko ούτε εδώ διορίζονται εύκολα οι καθηγητές..δε ξέρω σίγουρα για τους φυσικούς αλλά οι μαθηματικοί σίγουρα αργούν πολύ!το ξέρω απο τη γυναίκα που μου έκανε ιδιαίτερα και ο διορισμός ήρθε στα 42 της...όσο για τις φιλολογίες Αλέξανδρε δεν έχουμε μόνο 3 αλλά 23 μαζί με τισ δικές σας εφόσον λίγοι κύπριοι περνούν πανεπιστήμιο Κύπρου και γι'αυτό οι περισσότεροι έρχονται Ελλάδα που είναι πιο χαμηλές οι βάσεις για εμάς.Να φανταστείτε φιλολογία αθήνας μπορείς να περάσεις και με 15 γενικό στις παγκύπριες..

Αρα και εμείς τόσες έχουμε, γιατί είναι συχνό φαινόμενο Κύπριοι απόφοιτοι να ζητούν εργασία στην Ελλάδα όπως επίσης παρατηρώ αυξημένο ενδιαφέρον των Ελλαδιτών για τις σχολές της Κυπρου που ειδικά φέτος θα φανεί περισσότερο...Και για να μπεις στο Ιστορικό-Αρχαιολογικού Κυπρου ως Ελλαδίτης χρειάζεσαι 12-13!!!!! Τέλος πάντων...Εφόσον άφησες την φιλολογία τί κλάδο επέλεξες αν επιτρέπεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Διαφωνώ με τους περισσότερους προλαλήσαντες....Αφού λες πως ήταν όνειρο πως μπόρεσες να το εγκαταλείψεις?? Γιατί δεν ονειρευτηκες ένα επάγγελμα που δεν μπορεις να το κάνεις σαν να πούμε πρωθυπουργός αλλά ένα πτυχίο που σου δείχνει επαγγελματικά δικαιώματα να διδάξεις αυτό που σπούδασες ακόμα και με βαθμό 5,1!!.

Προοπτικές??? Το ότι σε κάθε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση αυξάνονται οι φιλολογικές ώρες και ότι υπάρχει ολοκληρη θεωρητική κατευθυνση ,δείχνει πως για πολλά χρόνια θα υπάρχουν φιλόλογοι και θα είναι χρήσιμοι..Για ρώτα κοινωνιολογους-πολιτικους επιστήμονες,θεολόγους ή γυμναστές αν έχουν την ίδια πρόσβαση στο διδάσκειν με εσένα,αν μπορούν να κάνουν μισό ιδιαίτερο ας πούμε...Επίσης δεν ξέρεις ποτέ τί γίνεται..Ποιός θα το πιστευε το 1995 πως το πτυχίο παιδαγωγικών δημοτικής εκπαιδευσης θα ήταν το πιο περιζήτητο το 2008??? Ποιός πιστευε πως ο δασκαλάκος θα είχε καρέκλα στο δημόσιο και θα δίδασκε??? Με τις αποχωρήσεις-συνταξιοδοτήσεις θα δημιουργηθεί κάποτε πρόβλημα και το ξέρει η ίδια η Υπουργός..Η σε φροντιστήρια ιδιωτικά εκπαιδευτηρια θα μπει κόσμος ή θα ανοιξει τις πόρτες του δημοσίου πάλι για τους φιλολόγους και όλους τους καθηγητές.

Η υπερπληθώρα πτυχιουχων είναι κοινό παντού.Δηλαδή δεν υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι πολυτεχνείων,οικονομικών ή ιατρικής?Αλλά προσπαθούν οι πτυχιούχοι εκείνοι να αναπτύξουν δεξιότητες όπως γλώσσες,μεταπτυχιακά,σεμινάρια,εξειδικεύσεις.Μπορεί να βγαίνουν 4000 φιλόλογοι αλλά πόσοι από αυτούς είναι πραγματικά διατεθειμένοι να κάνουν σεμινάρια σε δυσλεξία,μα8ησιακές δυσκολίες,ειδική αγωγή,ελληνικά ώς ξένη γλώσσα, ή μεταπτυχιακά σε ιστορια-αρχαια ή νέα φιλολογία ή πόσοι ξέρουν ξένες γλώσσες??? Αλλά παίρνουν ένα πτυχίο με 6 και εχουν απαιτήσεις!!!Μπαίνουν με 14,5 στην επαρχία και βγαίνουν με 6 ενώ άλλοι μπαινουν με 18 και βγαίνουν με 8.5 δεν πιστευεις πως η αγορά θα τους αντιμετωπισει αλλιώς???

Αν φοβάσαι τον ανταγωνισμό τότε μην ασχοληθείς με τον φιλολογικό-καθηγητικό κλάδο.Αν όμως θες να πετύχεις προσπάθησε να κάνεις πράγματα να φανείς καλός στην αγορά.Ρίξε την τιμή ανά ώρα ή δούλεψε περισσότερες ώρες!!Κάνε σεμινάρια,μεταπτυχιακό...Θέλει τρέξιμο πια αφού η έδρα στο σχολείο δεν είναι εξασφαλισμένη.Η αποψή μου είναι αυτή τώρα εσύ δεν ξέρω μπορεί να έχεις ήδη αποφασίσει και να μην αλλάζει..
Φιλικά

Προσυπογράφω κάθε λέξη του Αλέξη ( για να κάνω κι ομοιοκαταληξία )

Κι εγώ είχα από μικρή το ίδιο όνειρο μ' εσένα : να γίνω φιλόλογος. Δεν το εγκατέλειψα ούτε για μια στιγμή, ήταν η πρώτη μου και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ μου επιλογή στο μηχανογραφικό πριν 2 χρόνια. Τελικά, πέρασα στην Φιλολογία Αθηνών. Δεν θα σου πω ψέματα. Τον πρώτο καιρό, απογοητεύτηκα, από το χώρο, από τα άτομα, αλλά κυρίως με απογοήτευσε το γεγονός ότι ΠΑΛΙ είχα να αντιμετωπίσω την ίδια, σχεδόν, παπαγαλία και την σκέψη ότι σε 4 χρόνια δεν θα 'χω εργασία. Μου πέρασε από το μυαλό να την εγκαταλείψω, αλλά μόνο για μια στιγμή, σαν σκέψη φευγαλέα και εκ προοιμίου καταδικασμένη. Δεν μπόρεσα να προδώσω το όνειρό μου πριν καν προλάβει να πάρει σάρκα και οστά. Αποφάσισα να δοθώ σ' αυτό περισσότερο. Φέτος, έκανα το πρώτο μου ιδιαίτερο. Η χαρά που πήρα όταν η μαθήτριά μου έγραψε από μονάδα, 14 στα αρχαία, δεν περιγράφεται με λόγια. Δεν θ' άλλαζα με τίποτε, με κανένα πτυχίο καμίας σχολής την χαρά και την ικανοποίηση που ένιωσα όταν είδα τον εαυτό μου, όπου τον είχα ονειρευτεί. Σε μια καρέκλα, πλάι στο παιδί κι όχι σε μια έδρα, απέναντί του. Μην κολλάτε στον ΑΣΕΠ, στο δημόσιο, στο κλασικό καθηγητιλίκι. Μπορείς να κυνηγήσεις πράγματα και να πετύχεις. Φτάνει να θες και να αγαπάς πραγματικά το όνειρο σου.

Για να εγκαταλείψεις την φιλολογία, δύο τινά μπορούν να υπάρχουν : ή δεν ήταν ποτέ πραγματικά το όνειρό σου, παρά μόνο μια ψευδαπάτη, άρα έκανες καλά που την εγκατέλειψες, ή έκανες λάθος κι ο φόβος του μέλλοντος νίκησε το όνειρο του παρόντος. Εύχομαι, ολόψυχα, να ισχύει το πρώτο. Σ' ότι κι αν επέλεξες σου εύχομαι καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Κατα την γνώμη μου κακώς την εγκατέλειψες αν ο μόνος λόγος ήταν ο φόβος της ανεργίας.Ολες οι σχολές πλέον αβέβαιη αποκατάσταση έχουν.Το κακό βέβαια με την φιλολογία είναι ότι είναι σχεδόν μονόδρομος η εκπαίδευση,αλλά σαν σχολή είναι σταθερή αξία πιστεύω και ανοίγει πόρτες έστω και σε άλλους τομείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν θες αποκατάσταση πάνε να γίνεις μπάτσος (ή στρατιωτικός)... σε ΟΛΕΣ τις άλλες σχολές δεν θα βρεις αποκατάσταση σήμερα. Δεν είναι διαφορετικά στις άλλες σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τους δύο φίλους παραπάνω, αν και θέλω να πω πως η φιλολογία δεν είναι μονόδρομος, απλά οι περισσότεροι ακολουθούν το έναν δρόμο. Η φιλολογία σαν σχολή δεν βγάζει καθηγητές, βγάζει επιστήμονες πάνω στο αντικείμενο της φιλολογίας. Το πτυχίο της είναι ένα χαρτί που θα μπορούσε να σου ανοίξει τον δρόμο της δημοσιογραφίας, της διαφήμισης, της επιμέλειας-διόρθωσης-μετάφρασης κειμένων, της έρευνας, της συγγραφής (λεξικών, επιστημονικών βιβλίων, κλπ) και της υπολογιστικής γλωσσολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisED

Νεοφερμένος

Ο GiannisED αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν εκανες καλα που παρατησες την φιλολογια λογω επαγγελματικης
αποκαταστασης αφου σου αρεσε καλυτερα να συνεχιζες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top