Οικονομικών Επιστημών Αθήνα ΕΚΠΑ

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Νομικών και Οικονομικών σπουδών , 2 απο τα τμήματα αυτού είναι η Νομική και το Οικονομικό

Η Σχολή Θετικών Επιστημών έχει μεταξύ άλλων το Μαθηματικό , το Χημικό κλπ

σε κάθε περίπτωση τα τμήματα αυτα είναι ξεχωριστά

εννοω δεν υπάρχει κανένας να λέει "εγω τελείωσα το Μαθηματικο της ΣΘΕ " ή το "Οικονομικό της Σχολής Νομικών και οικονομικών σπουδών"

καταλαβαίνετε τι λέω φφαντάζομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τα λεγόμενα τμήματα "Οικονομικά της Νομικής" είναι το Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών , όπως επίσης και το Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης!

Αν μπορείς rainbow , πες μου για ποιό απο τα 2 ενδιαφέρεσαι , και θα σου απαντήσω άμεσα!

Anthony,το οικονομικό της νομικής λέγεται έτσι γιατί παλιά ήταν 1 τμήμα (Νομική) και μετά διαχωρίστηκε σε Νομική και Πολιτικών & Οικονομικών Επιστημών!Και αργότερα το Πολιτικών & Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε σε 2 ανεξάρτητα τμήματα.
Αν δεν είσαι γνώστης επι του θέματος,παρακαλώ μην απαντάς!

Ας παραθέσω και τις σχετικές πληροφορίες :

Από το 1926 έως το 1967 εξειδικευμένα μαθήματα οικονομικής επιστήμης προσφέρονταν στο πλαίσιο της Νομικής Σχολής. Μετά από τρία έτη κοινών μαθημάτων, οι φοιτητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν στο τέταρτο έτος των σπουδών τους μεταξύ δύο κατευθύνσεων: νομική ή οικονομική. Το 1967, οι δύο αυτές κατευθύνσεις οδήγησαν στην ίδρυση, εντός της Νομικής Σχολής, δύο νέων τμημάτων: Το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών στο οποίο τα πρώτα τρία έτη ήταν κοινά ενώ οι φοιτητές επέλεγαν μεταξύ των Πολιτικών και των Οικονομικών Επιστημών στο τέταρτο έτος των σπουδών τους. Εν τέλει, το 1972, η Σχολή πήρε την σημερινή της μορφή, καθώς το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε στα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης.

Από τότε, το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών λειτουργεί ανεξάρτητα ως ένα από τα τρία τμήματα τής Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Πηγή : https://www.econ.uoa.gr/to-tmima.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ηρεμήστε ρε.:P
Σε ποιο πεδίο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αν θες σου λέω για το Παιδαγωγικό του Χημικού και το Βιολογικό της Φιλοσοφικής
ευχαριστω για την ειρωνια..να εισαι καλα!!

Τα λεγόμενα τμήματα "Οικονομικά της Νομικής" είναι το Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών , όπως επίσης και το Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης!

Αν μπορείς rainbow , πες μου για ποιό απο τα 2 ενδιαφέρεσαι , και θα σου απαντήσω άμεσα!

Anthony,το οικονομικό της νομικής λέγεται έτσι γιατί παλιά ήταν 1 τμήμα (Νομική) και μετά διαχωρίστηκε σε Νομική και Πολιτικών & Οικονομικών Επιστημών!Και αργότερα το Πολιτικών & Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε σε 2 ανεξάρτητα τμήματα.
Αν δεν είσαι γνώστης επι του θέματος,παρακαλώ μην απαντάς!

Ας παραθέσω και τις σχετικές πληροφορίες :

Από το 1926 έως το 1967 εξειδικευμένα μαθήματα οικονομικής επιστήμης προσφέρονταν στο πλαίσιο της Νομικής Σχολής. Μετά από τρία έτη κοινών μαθημάτων, οι φοιτητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν στο τέταρτο έτος των σπουδών τους μεταξύ δύο κατευθύνσεων: νομική ή οικονομική. Το 1967, οι δύο αυτές κατευθύνσεις οδήγησαν στην ίδρυση, εντός της Νομικής Σχολής, δύο νέων τμημάτων: Το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών στο οποίο τα πρώτα τρία έτη ήταν κοινά ενώ οι φοιτητές επέλεγαν μεταξύ των Πολιτικών και των Οικονομικών Επιστημών στο τέταρτο έτος των σπουδών τους. Εν τέλει, το 1972, η Σχολή πήρε την σημερινή της μορφή, καθώς το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε στα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης.

Από τότε, το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών λειτουργεί ανεξάρτητα ως ένα από τα τρία τμήματα τής Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Πηγή : https://www.econ.uoa.gr/to-tmima.html
ευχαριστω για τη διευκρινηση.εννοω το τμημα του καποδιστριακου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ευχαριστω για την ειρωνια..να εισαι καλα!!


ευχαριστω για τη διευκρινηση.εννοω το τμημα του καποδιστριακου.

Λοιπόν,η βάση του τμήματος είναι αρκετά χαμηλή κάτι που οφείλεται βέβαια στα 288 άτομα που πέρνει κάθε χρόνο!
Πέρσυ η βάση της σχολής ήταν 16589!
Σε θέμα κατευθύνσεων είναι σουπερ και τα μαθήματα είναι πολύ ωραία!
Στα 2 πρώτα έτη έχει γενικά μαθήματα και στο 3ο έτος διαλέγεις Κατεύθυνση!
Τα γενικά μαθήματα είναι κυρίως οικονομικά αλλά έχει φυσικά στατιστική,μαθηματικά,λογιστική!
Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...κάνουν και ιδιαίτερα μαθήματα μέσα στη σχολή για τους "αδύναμους" στα μαθηματικά!
Είναι μια πολύ καλή επιλογή!
Εμένα ήταν η τέταρτή μου στο μηχανογραφικό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ!! ησουν κατατοπιστικος..μακαρι να την πιασω! και παλι ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Τα λεγόμενα τμήματα "Οικονομικά της Νομικής" είναι το Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών , όπως επίσης και το Οικονομικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης!
Από το 1926 έως το 1967 εξειδικευμένα μαθήματα οικονομικής επιστήμης προσφέρονταν στο πλαίσιο της Νομικής Σχολής. Μετά από τρία έτη κοινών μαθημάτων, οι φοιτητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν στο τέταρτο έτος των σπουδών τους μεταξύ δύο κατευθύνσεων: νομική ή οικονομική. Το 1967, οι δύο αυτές κατευθύνσεις οδήγησαν στην ίδρυση, εντός της Νομικής Σχολής, δύο νέων τμημάτων: Το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών στο οποίο τα πρώτα τρία έτη ήταν κοινά ενώ οι φοιτητές επέλεγαν μεταξύ των Πολιτικών και των Οικονομικών Επιστημών στο τέταρτο έτος των σπουδών τους. Εν τέλει, το 1972, η Σχολή πήρε την σημερινή της μορφή, καθώς το Τμήμα Πολιτικών και Οικονομικών Επιστημών διαιρέθηκε στα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών και Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης.

Από τότε, το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών λειτουργεί ανεξάρτητα ως ένα από τα τρία τμήματα τής Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Πηγή : https://www.econ.uoa.gr/to-tmima.html
Είσαι φοβερός. Εγώ που έχω αποφοιτήσει εδώ και πολλά χρόνια από τη συγκεκριμένη σχολή δεν ήξερα τέτοιες λεπτομέρειες για αυτήν, ούτε είχα διαβάσει το συγκεκριμένο λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
θελω να κανω μια σημαντικη δηλωση!!!!!!!!!!!:hmm: δεν μου πολυαρεσει να συγκρινω τις σχολες μεταξυ τους :(:(αλλα αυτο θα το πω γτ θα σκασω!:knife:
στο εκπα για να κανουν πρακτικη ασκηση οι τριτοετεις πρεπει να εχουν περασει 25 μαθηματα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ! https://www.econ.uoa.gr/to-tmima/praktiki-askhsh.html
ενω στην ασοεε οι τριτοετεις πρεπει να εχουν περασει 14 τουλαχιστον (αστειο μου φαινεται...:jumpy::jumpy::laugh::laugh::laugh:καπου εδω γελαμε) και οι τεταρτοετεις τουλαχιστον 20!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! για του λογου το αληθες...:https://www.econ.aueb.gr/practice2.pdf
αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσω μεχρι να παλαβωσω τελειως!:wall::wall::wall::wall:
μακακες του παπει λεγεται οικονομικης επιστημης
ενω της νομικης οικονομικων επιστημων
ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ λεει πολλα:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

τι λεει ρε που κοτσοπηδας κιολας; για πεσμας τι λεει να το μαθουμε και εμεις!που μου εχουν ολοι αποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εχω περασει στο οικονομικο του καποδιστριακου και ψαχνω για πρωτοετεις,like me.Λοιπον,ποσοι μπορουμε μαζευτουμε; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εχω περασει στο οικονομικο του καποδιστριακου και ψαχνω για πρωτοετεις,like me.Λοιπον,ποσοι μπορουμε μαζευτουμε; ;)

απο το σχολειο μου ,περασανε 2-3 ατομα νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelis23

Νεοφερμένος

Ο angelis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εχω περασει στο οικονομικο του καποδιστριακου και ψαχνω για πρωτοετεις,like me.Λοιπον,ποσοι μπορουμε μαζευτουμε; ;)

Ειδα και το μηνυμα σου !! Και εγω πρωτοετης στο οικονομικο του εκπα !!!!! :) αντε να μαζευτουμε κι'αλλοι...απο το σχολειο μου περασα εγω και ενας ακομη συμμαθητης μου!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ειδα και το μηνυμα σου !! Και εγω πρωτοετης στο οικονομικο του εκπα !!!!! :) αντε να μαζευτουμε κι'αλλοι...απο το σχολειο μου περασα εγω και ενας ακομη συμμαθητης μου!!! :D

Ετσι,ωραια.Μεχρι στιγμης εχουμε μαζευτει 4.Μαζευτειτε ολοι οι πρωτοετεις του οικονομικου του εκπα και στειλτε μου προσωπικο μηνυμα για να επικοινωνισουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savvina_edw

Νεοφερμένος

Η Savvina_edw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ετσι,ωραια.Μεχρι στιγμης εχουμε μαζευτει 4.Μαζευτειτε ολοι οι πρωτοετεις του οικονομικου του εκπα και στειλτε μου προσωπικο μηνυμα για να επικοινωνισουμε.

Δυο εσεις και μια εγω -> 3...ποιος ειναι ο τεταρτος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δυο εσεις και μια εγω -> 3...ποιος ειναι ο τεταρτος??

Ενας φιλος του αγγελη ειναι ο τεταρτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savvina_edw

Νεοφερμένος

Η Savvina_edw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
βρε παιδιά την έχω καιρό την απορία,αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει.
υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ του οικονομικού στο ΕΚΠΑ και του οικονομικού στο ΠΑ.ΠΕΙ. ;
αν είναι τα ίδια γιατί να μην υπάρχει 1 τμήμα στην Αττική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
βρε παιδιά την έχω καιρό την απορία,αν μπορεί κάποιος να μου τη λύσει.
υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ του οικονομικού στο ΕΚΠΑ και του οικονομικού στο ΠΑ.ΠΕΙ. ;
αν είναι τα ίδια γιατί να μην υπάρχει 1 τμήμα στην Αττική;
Tο οικονομικό του ΕΚΠΑ, το οικονομικό του ΠΑΠΕΙ και το οικονομικό του ΟΠΑ ελάχιστες διαφορές έχουν. Το γιατί σήμερα υπάρχουν 3 τμήματα στην Αττική είναι θέμα ιστορικό. Το ΟΠΑ και το ΠΑΠΕΙ πριν από χρόνια δεν ήταν πανεπιστήμια. Ήταν αντίστοιχα η "ανωτάτη εμπορική" (ΑΣΟΕΕ) και η "ανωτάτη βιομηχανική" (ΑΒΣΠ). Όταν έγιναν πανεπιστήμια διατήρησαν τα τμήματα που είχαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Παίδες ξέρετε τίποτα για εγγραφές;
Δικαιολογητικά 2012,περίοδος εγγραφών κτλ.
Δεν βρήκα κάτι στην ιστοσελίδα του τμήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bapctotax

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παίδες ξέρετε τίποτα για εγγραφές;
Δικαιολογητικά 2012,περίοδος εγγραφών κτλ.
Δεν βρήκα κάτι στην ιστοσελίδα του τμήματος!

Απο οσο ξερω ξεκινουν 11 σεπτεμβριου και τελειωνουν 28.Δικαιολογιτικα ταυτοτητα,πιστοπιτικο γεννησης,χαρτι βαθμου προσβασης,απολυτηριο και φωτογραφιες τυπου ταυτοτητας.Τωρα δεν ξερω για αν χρειαζονται εξετασεις απο παθολογους Ή ακτινογραφιες.Εισαι και εσυ σε αυτο το τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top