Παιδαγωγικό ΑΠΘ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
εν ξερω ρε παιδια και εγω παιδαγωγικο αθηνα ειμαι και μας εχοθν πηξει στα μαθηματικα!!!!για ποιο λογο???στα παιδακια δημοτικου θα διδασκω τετοιου επιπεδου μαθηματικα???μην τρελαθουμε και ειμαι και απο θεωρητικη!!!τι να καταλαβω???!!!τιποτα.....(ξερω την απαντηση!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μη μου λέτε για μαθηματικά.
ΜΗ.-
Δεύτερο έτος και δεν έχουμε μαθηματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Οι αποφοιτοι παιδαγωγικων σχολων δυστυχως απο του χρονου ή απο φετος (δεν θυμαμαι πότε) πλεον θα διοριζονται κατοπιν εξετασεων ΑΣΕΠ...Περαστικα...
Δεν εχω πηγη 'η ηχογραφημενα μηνυματα αλλα μου το ειπε φιλη που σπουδαζει τωρα στο παιδαγωγικο οποτε ελπιζω για μια διασταυρωση ή απορριψη της ειδησης αυτης απο οποιον απο εσας ξερει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ανέκαθεν έτσι δεν ήταν; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ιδεα δεν εχω....εχω την εντυπωση οτι ναι μεν ειχε μια διαδιακσια τυπου εξετασεις,ουρα αναμονης κλπ αλλα οχι ΑΣΕΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πάντα ήταν έτσι.
Και όχι μόνο για τα παιδαγωγικά. Ίσως κάνω και λάθος βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ΑΣΕΠ θετικό είναι και δε σημαίνει απαραίτητα εξετάσεις....
Όπως και να έχει πάλι οι δάσκαλοι θα διορίζονται πιο εύκολα από τους άλλους κλάδους.

Το μεγάλο θετικό του ΠΑΣΟΚ είναι η δημιουργία του ΑΣΕΠ πλέον και οι νέοι έχουν δικαίωμα στο διορισμό όχι μόνο οι δεινόσαυροι και αυτοί που έχουν γνωριμίες. Μακάρι παντού στο δημόσιο να υπήρχε αυτός ο θεσμός΄.

Και εγώ με ΑΣΕΠ διορίστηκα αν δεν υπήρχε ΑΣΕΠ δε θα διοριζόμουνα ούτε σε 10 χρόνια.
Το ότι τα ΜΜΕ βρίζουν τον ΑΣΕΠ δε σημαίνει ότι είναι κακό μέτρο.

Το παιδαγωγικό είναι μια πολύ καλή σχολή η οποία έχει και θα έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση ότι και να λένε οι καθηγητες της δευτεροβάθμιας.
[οfftopic]

Γενικά δεν λυπάμαι καθόλου τους νέους καθηγητές δευτεοβάθμιας (ειδικά τους φιλόλογους) που διαμαρτύρονται πως δε μπορούν να διοριστούν. Όταν μπαίναnε στην σχολή ξέρανε ότι υπάρχει κορεσμός στην εκπαίδευση. Πολλοί από αυτούς όταν μπαίνανε θέλανε να ασχοληθούνε με την έρευνα μεγαλώνοντας και αφού καταλάβουν πως για την έρευνα χρειάζεται χορηγος και δεν είναι καθόλου κερδοφόρο στρέφονται όλοι στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Μετά δε μπορούνε να διοριστούνε και αρχίζουν διαμαρτυρίες για το Ελληνικό σύστημα και αρχίζουν απεργίες και πορείες.

40 χρονοι καθηγητές με μεγάλη εμπειρία δε μπορούν να διοριστούνε στο δημόσιο θα διοριστούνε οι νέοι;

[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μπράβο βρε Φόκε πες τα αγόρι μου, γιατί μας έχει κουράσει η ιστορία με τον ΑΣΕΠ.
Μέχρι και πέρυσι υπήρχε η λεγόμενη επετηρίδα και οι υποψήφιοι δάσκαλοι διορίζονταν με σειρά προτεραιότητας ενώ υπήρχαν ΚΑΙ εξετάσεις ΑΣΕΠ. Τώρα καταργήθηκε η σειρά αυτή και όσοι πρόκειται να δουλέψουν θα περνάνε πρώτα από εξετάσεις ΑΣΕΠ.
Πράγμα που σημαίνει όπως είπε και ο Φόκος ότι θα υπάρχει μια τυπική αξιολόγηση και θα μπαίνουν λιγότεροι με βύσμα. Παιχνιδάκι των παρατάξεων είναι όλο το σκηνικό με τον ΑΣΕΠ που παρουσιάζεται ως αρνητικό. Ουσιαστικά εμείς επωφελούμαστε, καθώς όλοι οι υποψήφιοι που αγόρασαν τα πτυχία τους από τη Βουλγαρία και μπήκαν σφήνα θα αποκλείονται επιτέλους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
κ εγω παιδαγωγικο θελω να περασω...το θελω απο μικρη....τα μορια τα εχω!!!!:)αλλα πολλα ακουγονται για μειωση προσληψεων κ τετοια!!!ας ελπισουμε πως οσο υπαρχει ο ασεπ θα υπαρχουν κ διορισμοι..;) τι λετε?υπαρχει ακομα φως στο τουνελ για τους δασκαλους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει πρόβλημα με τους διορισμούς παρόλα αυτά τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα και από τους φιλόλογους και από τους λοιπούς κλάδους. Σίγουρα ποια δε θα μπορέσει να δουλέψεις στο δημόσιο με το πτυχίο σου όπως παλιά αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο μαύρα όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι (κυρίως φιλόλογοι)..

Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει φως στο τούνελ απλώς ακολούθα το ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ευχαριστω!!!:)αλλα οταν λες οτι δν θα μπορεσω να δουλεψω στο δημοσιο με το πτυχιο τι εννοεις?οτι θα πρεπει να δωσω ασεπ κ οτι δν θα διοριστω αμεσα οπως παλια??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ευχαριστω!!!:)αλλα οταν λες οτι δν θα μπορεσω να δουλεψω στο δημοσιο με το πτυχιο τι εννοεις?οτι θα πρεπει να δωσω ασεπ κ οτι δν θα διοριστω αμεσα οπως παλια??:hmm:

Το ότι ο διορισμός είναι μέσω ΑΣΕΠ δε σημαίνει ότι θα δώσεις εξετάσεις. Ο ΑΣΕΠ δεν έχει ως κύριο στόχο τις εξετάσεις αλλά την αντικειμενικότητα συην ουσία καταθέτεις ένα χαρτί σαν μηχανογραφικό με τις θέσεις που θέλεις να πάρεις .


Στην εποχή μου πριν 4,5 χρόνια :redface: οι δάσκαλοι και οι δασκάλες διορίζονταν πριν ακόμα ορκιστούν. Αυτό στις μέρες μας δε συμβαίνει αλλά μπορείς να βρεις άμεσα θέσεις (όχι μόνιμες). Καθώς αποκτάς εμπεριρία και εμπλουτίζεις το βιογραφικό θα μπορείς να πιάσεις και μόνιμη θέση στο δημόσιο (σε 4,5 χρονάκια από το πτυχίο σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
οκ αλλα αμα δωσεις εξετασεις ασεπ δν εισαι σε καλυτερη μοιρα απο τους υπολοιπους π δν εχουν δωσει???γτ εχω ακουσει οτι προηγουνται σε διορισμο αυτοι π εχουν δωσει ασεπ κ φυσικα εχουν επιτυχει ή ειναι απο τους πρωτους να το πω διαφορετικα..
τεσπα αυτο π καταλαβαινω ειναι οτι ο κλαδος των δασκαλων ειναι πολυ μεγαλος κ πως παντα υπαρχουν ελπιδες για αυτους π αγαπουν αυτο π κανουν κ εχουν ορεξη για δουλεια αλλα κ για διαβασμα προκειμενου να βελτιωνονται συνεχως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι εξετάσεις απλά δίνουν μόρια... τίποτα παραπάνω... τίποτα λιγότερο/

Μόρια παίρνεις και με ξένες γλώσσες , μεταπτυχιακά, εμπειρία ..... δεύτερο πτυχίο κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το ότι ο διορισμός είναι μέσω ΑΣΕΠ δε σημαίνει ότι θα δώσεις εξετάσεις. Ο ΑΣΕΠ δεν έχει ως κύριο στόχο τις εξετάσεις αλλά την αντικειμενικότητα συην ουσία καταθέτεις ένα χαρτί σαν μηχανογραφικό με τις θέσεις που θέλεις να πάρεις .


Στην εποχή μου πριν 4,5 χρόνια :redface: οι δάσκαλοι και οι δασκάλες διορίζονταν πριν ακόμα ορκιστούν. Αυτό στις μέρες μας δε συμβαίνει αλλά μπορείς να βρεις άμεσα θέσεις (όχι μόνιμες). Καθώς αποκτάς εμπεριρία και εμπλουτίζεις το βιογραφικό θα μπορείς να πιάσεις και μόνιμη θέση στο δημόσιο (σε 4,5 χρονάκια από το πτυχίο σου).


Τί ακριβώς εννοείς "άμεσα θέσεις (όχι μόνιμες)"; Σκέφτομαι να βάλω παιδαγωγικό Πάτρας αλλά με όλα αυτά που ακούω σχετικά με την αποκατάσταση των δασκάλων έχω αρχίσει και απογοητεύομαι :(. Σκέφτομαι ακόμα και των νηπιαγωγών μιας και αν είναι να δώσω ΑΣΕΠ τουλάχιστον φαντάζομαι ο ΑΣΕΠ των νηπιαγωγών θα είναι ευκολότερος. Τί μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Άμεσα θέσεις αλλά χωρίς να ειναι μόνιμες είναι αυτές που είναι με σύμβαση (εξαμηνιαία, ενός χρόνου κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happykar

Νεοφερμένος

Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και μπορώ να βρω τέτοιες θέσεις ούσα ακόμα φοιτήτρια στο παιδαγωγικό; Από πού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ifigenia18

Νεοφερμένος

Η ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
με τους αναπληρωτες τι γινεται???γιατι ακουσα πως μονο αναπληρωτες θα παιρνουν για να καλυφθουν οι αναγκες κ δε θα διοριζουν μονιμους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top