[23/5/2011] Λατινικά Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 14 40.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 5 14.3%
  • Καλά

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 4 11.4%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 2.9%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 9 25.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγραψα 96-98!!! ηταν δυσκολουτσικα αλλα ο διαβασμενος εγραφε ανεταααα!!!! οσον αφορα τον πλαγιο λογο το ad eam γινοταν και ad illam!!! και τα 2 ειναι σωστααα!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
αντε τελειωσαμε και εμεις! καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα παιδια! :):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγραψα 96-98!!! ηταν δυσκολουτσικα αλλα ο διαβασμενος εγραφε ανεταααα!!!! οσον αφορα τον πλαγιο λογο το ad eam γινοταν και ad illam!!! και τα 2 ειναι σωστααα!!!1
Αλήθεια???????? :clapup:Τελικά καλά κάνω που ακολουθώ το ένστικτό μου.....
Κατι ακυρο,Αν γραψουμε το quoddam με ενα d αντι για 2 ειναι λαθος ολο ή μας δινουν μιση μοναδα;
Εεε κοίτα βασικά ναι είναι λάθος και μπορεί να το κόψουν όλο... πολύ απλά γιατί η αντωνυμία δεν σχηματίζεται ως "qui quae quo". Δε λες quo, λες quod στο ουδέτερο, και κολλώντας το πρόσφυμα -dam επόμενο είναι να γράφεται με dd ? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisgreece

Νεοφερμένος

Ο chrisgreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αλήθεια???????? :clapup:Τελικά καλά κάνω που ακολουθώ το ένστικτό μου.....
Εεε κοίτα βασικά ναι είναι λάθος και μπορεί να το κόψουν όλο... πολύ απλά γιατί η αντωνυμία δεν σχηματίζεται ως "qui quae quo". Δε λες quo, λες quod στο ουδέτερο, και κολλώντας το πρόσφυμα -dam επόμενο είναι να γράφεται με dd ? :/:
ΜΑ ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ; ΠΟ ΠΟ τωρα ειμαι στανταρ στο 97 :( :( :( Παει η νομικη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
99.5
.

Αυτό το tonsorium το εβαλά γενικη κτητικη

Κι εγώ. Είναι σίγουρα λάθος; Πάω να δω τη σύνταξη του καθηγητή μου.

Κατι ακυρο,Αν γραψουμε το quoddam με ενα d αντι για 2 ειναι λαθος ολο ή μας δινουν μιση μοναδα;

Όλο λάθος δυστυχώς. =/


Ρε παιδιά, εγώ Λατινικά πήγαινα για 14 κι έχω λογικά πάνω από 90 :D. Μπορεί να είναι λατινικά και ο καλά διαβασμένος γράφει, αλλά μια χαρά απαιτητικά τα λες τα θέματα, και σύμπτυξη που δεν έπεσε ποτέ είχαν!

Έχω χάσει το talium, νόμιζα γενική ενικού και έβαλα talius η βλαμμένη ΠΑΝΤΑ το κάνω αυτό, διόρθωσα 50 λάθη, άλλα ζητούσαν άλλα έβαζα η καθυστερημένη. Μετά πρέπει να έχω 2-3 στα ρήματα και στον πλάγιο στο venio το έβαλα veneri η πόντια, αντί για VENISSE.


EDIT το tonsoris πιο κάτω είναι κτητική. Μαλακία μας. Λογικά 95, δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
tonsorius ειναι δυστυχως επίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Εγω εγραψα 94 με 95 επειδη εκανα απροσεξιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L North

Νεοφερμένος

Ο L North αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
tonsorius, -a, um ήταν, επίθετο.
Πολλοί το πήρα ως tonsor, -oris και το γράψανε για γενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Eγω ειμαι στο 97-98,αφησα το praerepuisset ενω επρεπε να το κανω praerepuerit γαμω!αχ αχ!!!
κι εγώ έτσι το άφησα, σωστό είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδια, εχει προκυψει τεραστιο θεμα με το praeripuerit. Οι οδηγιες της ΚΕΕ λενε τον πρκ, ομως καθηγητες και πανεπιστημιακοι αντιδρουν και υποστηριζουν οτι σωστη απαντηση ειναι το praeripuisset. Στο ιντερνετ εχει γινει χαμος, αν ψαξετε στο google θα δειτε τι εννοω. Το δικαιο θα ηταν και τα δυο να παρθουν σωστα. Τι γνωμη εχετε; Τι λενε οι καθηγητες σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Btw είσαι μέλος τόσα χρόνια (μου είχε κάνει εντύπωση το nickname, θυμάμαι) και έπρεπε να δώσουμε πανελλαδικές για να ποστάρεις; :P

Ontopic στο εξεταστικό κέντρο που διορθώνει η καθηγήτριά μου παίρνουν και τα 2 ως σωστά. Ελπίζω και στα υπόλοιπα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V@silis

Νεοφερμένος

Ο V@silis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Οντως παιδια τι ειναι αυτο με το praeripuisset kai praeripuerit; To praeripuisset ειναι σωστο ,οχι μονο γιατι μπορουμε να θεωρησουμε οτι εξαρταται απο το venisse (που ειναι απρφ. Πρκ. Και αρα ιστορικος χρονοσ), αλλα και γιατι πολλα συντακτικα της λατινικης τονιζουν ρητα πως η υποτακτικη υπερσυντελικου του ευθεος λογου δεν αλλαζει στον πλαγιο, ανεξαρτητα απο το χρονο εξαρτησησ! Σε καθε περιπτωση ας πιασουν και τα 2 σωστα, δεν μπορουν ομως να απορριψουν τη διατηρηση της υποτ. Υπερσυντελικου που ειναι μια απαντηση, η οποια τεκμηριωνεται πληρως βασει βιβλιογραφιων... Δειτε και τα εξης links: https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=547 και https://mariak-theory.blogspot.com/2011/05/blog-post_31.html
Δυστυχως μια καθηγητρια απ'το σχολειο μου που διορθωσε λατινικα μου ειπε πως τους εδωσαν σαφη οδηγια να πιασουν σωστο μονο το praeripuerit!!! Αυτο σημαινει πως πολλοι απο εμας που τα γραπτα μας θα βαθμολογηθουν σε κεντρα με τετοια οδηγια θα βαθμολογηθουμε αρνητικα που βαλαμε το σωστο! Δε λεω μικρο το κακο (γυρω στο ενα μοριο),αλλα ειναι εντελως αδικο να κοψουν για κατι που και τεκμηριωμενο ειναι και στο κατω-κατω δεν φταινε σε καμια περιπτωση οι μαθητες αλλα οι φιλολογοι που ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θελουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top