Σχολή Ικάρων

Respect

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να προσθέσω και εγώ λίγα πράγματα που ξέρω.

Καλός φίλος πέρασε φέτος στον Σ.Ι
Του άρεσε πολύ να γίνει μηχανικός και ήταν μες στην καλή χαρά όλο το καλοκαίρι :)
Πήγε εκεί και απο την πρώτη μέρα άρχισαν τα καψόνια. Πάταγαν τα πράγματα στο πάτωμα πάρε 15 και σε πάταγαν κι όλας και άλλα πολλά που δεν σας λέω ...
Έκαναν καθημερινά τρελές ασκήσεις και στο τέλος το παιδί έπαθε ζημιά στο πόδι του και τώρα είναι σπίτι του!

Θέλω να πω οτι αυτή η σχολή είναι παλούκι, αγγούρι, ρόπαλο του baseball και όλα τα συναφή.

Πρέπει να είσαι αναίσθητος και ''τρελός'' να το αγαπάς και να το θέλεις πραγματικά για να καταφέρεις να ''επιβιώσεις'' το πρώτο έτος...

Άσε που φήμες λένε οτι κάποιος τρελός βγαίνει στις 6 το πρωί με το Μ4 και δίνει για πάρτη του (αλλιώς εγερτήριο σάλπισμα).

Σκεφτείτε καλά πρίν να παραδώσετε το μηχανογραφικό. Η Σ.Ι δεν παύει να είναι στρατιωτική σχολή και δυστυχώς σε αυτές υπάρχουν όλα τα είδη των κομπλεξικών που μπορείτε να δείτε!

Αυτά είχα να πω. Τα γράφω αυτά για να σας παρουσιάσω και την άλλη πλευρά απο αυτή που παρουσιάζετε στο haf.gr !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Επειδη και εγω ενδιαφερομαι να περασω φετος στη σχολη αυτη εχω να πω τα εξης...

Η σχολη ικαρων οπως και οι περισσοτερες στρατιωτικες σχολες απαιτει σωματοτυπο καταλληλο και ταυτοχρονα ισχυρο ψυχολογικο τομεα
Ας ξεκινησουμε απο το σωματικο τομεα...

Πραγματικα αν καποιος-α δεν αντεχει το τρεξιμο το συνεχες η γενικα δεν γουσταρει τον αθλητισμο ας μην δωσει .Ειναι καλυτερα να περασει ΣΜΑ αν γουσταρει το διαβασμα γενικως . Εχουμε καταντησει - οχι τοσο στην Ικαρων- να εχουμε στρατιωτες και αστυνομικους υπερβαρους αν ειναι δυνατον...

Οσο αναφορα τον ψυχολογικο τομεα...Αν ειστε παιδι υπερευαισθητο και δεν γουσταρετε πολλα πολλα με τον καθενα καλυτερα να μην γινεται στρατιωτικος γενικα. Ο στρατος στο συνολο του απαιτει ψυχη δυνατη με θαρρος ,τολμη και αντοχη . Τωρα ενταξει ξερω δεν εχουμε και πολεμο αλλα το σωστο για μενα αυτο ειναι.

Σχολια για την Ικαρων

1)Η ικαρων ειναι απο τις λιγες στρατιωτικες σχολες που καθε χρονο αυξανεται ελαχιστα βαθμολογικα (κοντα στα 17400 μορια τωρα).
2)Μεσα στη σχολη τους πρωτους μηνες τρως το καψωνι της ζωης σου απο καμψεις μεχρι πρωινο ξυπνημα με κορνα στο αυτι σου.Πολλοι αποχωρουν στους 3 πρωτους μηνες.
3)Οσο αναφορα το διαβασμα...Επειδη προκειται να πεταξεις μαχητικο εκατομμυριων εκτος απο αθλητικη εκπαιδευση (που λιωνεις) πρεπει να διαβασεις και πολυ.Διαβασμα 4 ωρες με 5 την ημερα (οχι καθε φορα αλλα οταν χρειαζεται).

Ολα αυτα δεν τα λεω απο μονος μου.Το εχω ψαξει το θεμα.Τοσο απο το ιντερνετ οσο και απο μαρτυριες φιλων που σπουδαζουν ακομα ή εχουν βγει απο τη σχολη.Ευχομαι να περασουμε οσοι τουλαχιστον ενδιαφερομαστε πραγματικα...

Καλο μυαλο και ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε ολους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Είναι σχολή σαν τις ΑΕΝ και τις Στρατιωτικές-Αστυνομικές,δηλαδή σίγουρη δουλειά-καλός μισθός (συγκριτικά πάντα) και το κεφάλι ήσυχο...
Σιγα τον καλο μισθο, να το ξεραμε να παμε και εμεις δηλαδη. Αναπηροι αποστρατευονται. Με τα g που αναπτυσσονται με τις επιταχυνσεις οι περισσοτεροι αποκτουν καρδιαγγειακα προβληματα.
Αλλά αν θέλεις και μια προσωπική γνώμη,προτιμώ αυτή τη σχολή από το να βλέπω νέα παιδιά να γίνονται "μπάτσοι" και "φάνταροι" (χωρίς παρεξήγηση) απλώς για τη "σιγουριά"!Είναι μαγκιά να είσαι πιλότος (και κυρίως σε πολεμικά αεροσκάφη!)...και ακόμη και αν το βλέπεις σαν βόλεμα,η "Ικάρων" βγάζει τους πιο νεαρούς συνταξιούχους (αν και να ξέρεις απ'αυτά που ακούω τέτοιες παροχές θα κοπούν στο άμεσο μέλλον) και παίρνεις ανάλογα bonus όσο περισσότερο πετάς!
Και απορώ πως έχει βάση χαμηλότερη από αυτές των Στρατιωτικών σχολών!
Δεν ειναι παροχες, ειναι οτι αχρηστευονται αυτα τα ατομα, οποτε τι να τα κανει πλεον, απο το να τα αποστρατευσει, σουταρισμα δηλαδη στα σκουπιδια.. Δεν προκειται να αλλαξει αυτο.

Και μη μου πει κανείς για "επικινδυνότητα"...όσο πιθανό είναι να πεθάνει κάποιος στο σκάφος άλλο τόσο και περισσότερο είναι να πεθάνω εγώ που είμαι 3 ώρες την ημέρα στο αυτοκίνητο!:iagree:
Out of reality.
Προφανως δεν ξερεις ποσοι νεκροι πιλοτοι εχουν υπαρξει την τελευταια εικοσαετια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αν Περάσεις ικαρων και επιλέξεις να μην κριθεις ικανός για πτήση,τότε σε βάζουν στο έδαφος σε άλλες ειδικότητες,σωστά;τότε όμως ποια η διάφορα με τη στυα καθώς απ την ικαρων βγαίνεις και αξιωματικός;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flou_17

Νεοφερμένος

Η flou_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια ποιος θελει να παει ικαρων? μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι οι ψυχομετρικες εξετασεις? μεχρι και τα 21 μπορουν να σε παρουν? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
H σχολή αυτή (αναφέρομαι για τους ιπτάμενους) είναι μουράτη γκλάμουρ και κάνει την ιατρική να φαίνεται νηπιαγωγείο.

Μπορείς μετά την συνατξιοδότηση ή όταν δε σου αρέσει ο στρατός να εργαστείς στην πολιτική αεροπορία με μισθούς πολύ καλούς, αμέτρητα ταξίδια.

Επίσης τα κορίτσια πρέπει να κολλάνε σαν μαγνήτη στους πιλότους.


για να μπεις στην σχολή πρέπει να είσαι εώς 21 χρονών (εγώ δε μπορώ :( ) και ύψος πάνω από 1,65 και κάτω από 1,90 και να είσαι άγαμος. Οι ψυχομετρικές εξετάσεις είναι στην ουσία κατι ηλίθια ψυχολογικά τεστάκια και σε συνδιασμό με συνέντευξη με τους ψυχολόγους ψυχίατρους (και κόβουν γενικά πολύ κσόμο). . Σου κάνουν επίσης και υγειονομικές εξετάσεις απαιτούν 10/10 όραση και σου κάνουν τριπλεξ καρδιάς και τεστ αντοχής. Επίσης σε παιρνάνε από δερματολόγο και παθολόγο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η ικάρων είναι όντος πολύ γκλάμουρ. τό όνομα της το έκανε λόγο και της δυσκολίας.
δέν την περνάνε όλοι και πολλοί τα παρατάνε και ξαναδίνουν πανελλήνιες για κάπου αλλού.

το 1 έτος έιναι παλούκι. ελάχιστος ύπνος, όλη μέρα φωνές απο 3ετής-4ετής και στελέχη, καψώνια τρέξιμο, ελάχιστος προσωπικός χρόνος, ακόμα και τα μπάνια γίνονται ταχύτατα, άγρια ξυπνήματα και συναγερμοί μέσα στην νύχτα, και φυσικά όποιος της επιλέξει να ξεχάσει φοιτητικές ζωές φίλους διασκεδάσεις γκόμενες κτλ.
και η ευελπίδων και σμύ είναι παρόμιες αλλα η ικάρων έχει πολύ πιο πολύ ένταση..

βέβαια όταν βγαίνεις έξω στις εξόδους ή άδειες θα νιώθεις φυσικά αλλιώς, και όλοι θα σε σέβονται. αλλα πραγματικά θα το αξίζεις..
επι 4 χρόνια οι μόνοι φίλοι θα είναι οι άλλοι ίκαροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
η ικάρων είναι όντος πολύ γκλάμουρ. τό όνομα της το έκανε λόγο και της δυσκολίας.
δέν την περνάνε όλοι και πολλοί τα παρατάνε και ξαναδίνουν πανελλήνιες για κάπου αλλού.

το 1 έτος έιναι παλούκι. ελάχιστος ύπνος, όλη μέρα φωνές απο 3ετής-4ετής και στελέχη, καψώνια τρέξιμο, ελάχιστος προσωπικός χρόνος, ακόμα και τα μπάνια γίνονται ταχύτατα, άγρια ξυπνήματα και συναγερμοί μέσα στην νύχτα, και φυσικά όποιος της επιλέξει να ξεχάσει φοιτητικές ζωές φίλους διασκεδάσεις γκόμενες κτλ.
και η ευελπίδων και σμύ είναι παρόμιες αλλα η ικάρων έχει πολύ πιο πολύ ένταση..

βέβαια όταν βγαίνεις έξω στις εξόδους ή άδειες θα νιώθεις φυσικά αλλιώς, και όλοι θα σε σέβονται. αλλα πραγματικά θα το αξίζεις..
επι 4 χρόνια οι μόνοι φίλοι θα είναι οι άλλοι ίκαροι
Τι πάει να πει όλοι θα σε σέβονται?Ο κολλητός μου που είναι ίκαρος δεν βγαίνει να φωνάξει οτι είναι ιπτάμενος...
Προφανώς δε γίνεσαι ίκαρος για το "γκλάμουρ",αλλά γιατί αυτό που θές να κάνεις στη ζωή σου είναι να πετάς αεροπλάνα...πολύ γρήγορα αεροπλάνα^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και πιλότος της formula 1 δε γίνεσαι λόγω γκλάμουρ ούτε λεφτών αλλά επειδή σου αρέσει απαιτεί πλήρη αφοσίωση και θυσίες. Όπως και η φόρμουλα έτσι και οι ίκαροι κουράζονται πάρα πολύ και κερδίζουν τον σεβασμό όλων και αποκτάς γκλαμουριά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ωραίο photoshop btw
σουρεαλισμός σκέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flou_17

Νεοφερμένος

Η flou_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες...ειμαι το 92 γεννημενη και θελω να δωσω πανελληνιες του χρονου..αν δεν περασω θα μπορεσω να ξαναδωσω? να επισιμανω οτι ειμαι καλοκαιρι γεννημενη..παει με τη χρονια οταν λες μεχρι τα 21..ξεκινοντας απο ιανουαριο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ευχαριστω για τις πληροφοριες...ειμαι το 92 γεννημενη και θελω να δωσω πανελληνιες του χρονου..αν δεν περασω θα μπορεσω να ξαναδωσω? να επισιμανω οτι ειμαι καλοκαιρι γεννημενη..παει με τη χρονια οταν λες μεχρι τα 21..ξεκινοντας απο ιανουαριο..?

μπορείς ναι. να ξέρεις όμως οτι οι γυναίκες είναι προσωπικό εδάφους όταν τελειώσουν. δέν πετάνε αεροπλάνο ακόμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Aυτό έλειπε να πιλοτάρουν αερομαχητικά γυναίκες.:P:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flou_17

Νεοφερμένος

Η flou_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μπορείς ναι. να ξέρεις όμως οτι οι γυναίκες είναι προσωπικό εδάφους όταν τελειώσουν. δέν πετάνε αεροπλάνο ακόμα;)

πιλοταρουν αεροπλανα μεχρι και βομβαρδιστικα...αναχαιτισης οχι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πιλοταρουν αεροπλανα μεχρι και βομβαρδιστικα...αναχαιτισης οχι :/:

Όταν τελειώσεις την σχολή θα με πάρεις μια βόλτα :redface: με το βομβαρδιστικό ;

Σίηουρσ θσ είναι μοναδική εμπειρία για μας τους από κάτω

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flou_17

Νεοφερμένος

Η flou_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ας περαω εγω καποτε φιλε μου και σε παω οσες βολτες θες !!!

ξερει κανεις τι επικρατει μεσα στη σχολη η καθημερινοτητα πως ειναι είτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο καποιον γνωστο? εχω ακουσει για ακραιες ιστοριες σε καποιους μεσα στην σχολη.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
H σχολή αυτή (αναφέρομαι για τους ιπτάμενους) είναι μουράτη γκλάμουρ και κάνει την ιατρική να φαίνεται νηπιαγωγείο.

Μπορείς μετά την συνατξιοδότηση ή όταν δε σου αρέσει ο στρατός να εργαστείς στην πολιτική αεροπορία με μισθούς πολύ καλούς, αμέτρητα ταξίδια.

Επίσης τα κορίτσια πρέπει να κολλάνε σαν μαγνήτη στους πιλότους.
Ο μισθος δεν εχει σημασια για αυτη τη δουλεια.
Προσωπικα αν μπορουσα θα εφευγα και τωρα για αεροπορος, ακομα και αν δε επαιρνα ουτε ενα ευρω.
Η δουλεια ειναι απλα υπεροχη, συστηνω αυτη τη σχολη σε ολους οσους αγαπανε τα αεροπλανα, και ιδιως τα μαχητικα.
Το μονο που χρειαζεται ειναι να εχει αντοχη οποιος παει, γιατι η εκπαιδευση ειναι πολυ σκληρη, ακομα και οι ειδικες δυναμεις του στρατου η η ΕΚΑΜ της αστυνομιας φανταζουν παιχνιδι μπροστα της.
Για αυτο θεωρω μεγιστο λαθος καποιος να παει πιεζομενος ειτε απο τους γονεις του, ειτε προκειμενου να παιρνει δυο χιλιαρικα σαν ιπταμενος. Πολυ απλα, αυτοι που σκεφτονται ετσι ειναι αυτοι που παραιτουνται και δεν αντεχουν ουτε μια βδομαδα στη Σχολη.
Καλυτερα να πανε για δημοσιουπαλληλισκοι κατι τετοιοι, να εχουν το ωραριακι τους, το γραφειακι τους και ας αφησουν τα αεροπλανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ας περαω εγω καποτε φιλε μου και σε παω οσες βολτες θες !!!

ξερει κανεις τι επικρατει μεσα στη σχολη η καθημερινοτητα πως ειναι είτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο καποιον γνωστο? εχω ακουσει για ακραιες ιστοριες σε καποιους μεσα στην σχολη.:hmm:
Παρε μια ιστορια απο καποιον που προφανως παραιτηθηκε. :P
https://kmas01.pblogs.gr/2008/11/352659.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flou_17

Νεοφερμένος

Η flou_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παρε μια ιστορια απο καποιον που προφανως παραιτηθηκε. :P
https://kmas01.pblogs.gr/2008/11/352659.html

ναι αυτο με τους τετραετοις φοιτητες το εχω ακουσει.. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ναι αυτο με τους τετραετοις φοιτητες το εχω ακουσει.. :mad:
Αυτο σε ολες τις σχολες ενοπλων σωματων ισχυει, οχι μονο στην Ικαρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top