Ειδικές κατηγορίες στις ΣΣΑΣ σχολές

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Παιδιά πείτε λιγάκι τι ξέρετε για τη σχολή αυτή παρακαλώ..
Για παράδειγμα, πόσα άτομα παίρνουν κάθε χρόνο;
Ποια είναι το όρια για τα αθλήματα;
Πόσο ύψος χρειάζεται να έχεις;
Πόσα μόρια πρέπει να συγκεντρώσεις;

Παρακαλώ βοηθήστε αν μπορείτε, ό,τι πείτε σχετικό είναι σημαντικό για μένα :)

Για δες και αυτό (είναι από το https://www.ssas.gr/ ,το site των στρατιωτικών σχολών που θα βρεις και άλλες πληροφορίες).

Πέρσι,στη γενική σειρά,τα μόρια εισαγωγής ήταν 19171 ,ενώ στην ειδική κατηγορία 18979.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Για δες και αυτό (είναι από το https://www.ssas.gr/ ,το site των στρατιωτικών σχολών που θα βρεις και άλλες πληροφορίες).

Πέρσι,στη γενική σειρά,τα μόρια εισαγωγής ήταν 19171 ,ενώ στην ειδική κατηγορία 18979.


Σ' ευχαριστώ μα μπήκα κι εγώ στο site και εκτός του προγράμματος δε βρήκα κάτι ουσιαστικό :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Xμ,τουλάχιστον τα 3 τελευταία ερωτήματά σου,νομίζω ότι έχουν απαντηθεί και στο site έχει πληροφορίες για την ακαδημαϊκή και στρατιωτική εκπαίδευση.Δεν τα διάβασα όλα όσα λέει,ούτε έχω καμία σχέση με τη σχολή,απλά πιστεύω ότι έχει αρκετές χρήσιμες και κατατοπιστικές πληροφορίες.Δεν ξέρω όμως τι θα ήθελες πιο συγκεκριμένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Τα όρια για τα αθλήματα πού υπάρχουν;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Eκεί,στις συχνές ερωτήσεις που λέει, υπάρχει και η ερώτηση για τα όρια αθλητικών δοκιμασιών.Αφού το πατήσεις αυτό,έχει ένα λινκ: «Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών- τριών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ»
Εκεί στην 24 σελίδα από τις 84 λέει τα όρια,αν δεν κάνω λάθος.Δηλαδή,ναι θέλει λίγο ψάξιμο,έχει αρκετές σελίδες αλλά νομίζω ότι καλύπτει τις βασικότερες απορίες.:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouska

Νεοφερμένος

Η marouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
μπορει καποιος να με διαφωτισει οσον αφορα την Στρατιωτικη Ψυχολογια??
πραγματικα νομιζω οτι εχω μαυρα μεσανυχτα,ομως επειδη ουτως η αλλως με ενδιεφερε η ψυχολογια θα ηθελα να ψαξω λιγο και την Στρατιωτικη..καταρχην οι βασεις φετος για την συγκεκριμενη σχολη στην Θεσ/νικη που ηταν??και επισης ειναι υποχρεωικη η διαμονη στο στρατοπεδο,οπως οι αλλες στρατιωτικες??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
www.ssas.gr για περισσοτερες πληροφοριες.Ψαξτο καλα.Ειναι στρατος , εισαι ψυχολογος στο στρατο, μενεις εσωκλειστος 4 χρονια με εξοδους τεταρτη και σ/κ ενω τα μαθηματα γινονται κανονικα μαζι με τους υπολοιπους πολιτες φοιτητες στο αριστοτελειο. Τα λεφτα που παιρνεις μεσα στη σχολη ειναι περιπου 140 ευρω. Κανεις σκοπιες και στρατιωτικη εκπαιδευση κανονικα.

Οταν αποφοιτησεις υπηρετεις ενα απο τα τρια σωματα ( στρατο ξηρας , αεροπορια ή λιμενικο) , εχεις μεταθεσεις καθε τρια χρονια. Εαν εχεις βλεψεις να κανεις μεταπτυχιακα κλπ καλυτερα να το ξεχασεις . Απο τη στιγμη που υπηρετεις το στρατο , υπηρετεις και τις αναγκες του. Αν εχει αναγκη ο στρατος να κανεις μεταπτυχιακο θα κανεις , διαφορετικα δε θα πληρωσει για να κανεις εσυ "τα δικα σου".

Η βαση ηταν γυρω στα 19,200 μορια και οι θεσεις 8 για τη γενικη σειρα του 90%, 2 για τους πολυτεκνους επιπλεον και μια για το 10% .

Επιπλεον εξεταζεσαι μετα τις πανελλαδικες σε αθληματα(100μ,1000μ1,σφαιρα , υψος , μηκος) με ορια που πρεπει απλως να περασεις κανεις εξετασεις υγειας , πρεπει να εισαι πανω απο 1,65(για τα κοριτσια , 1,70 για τα αγορια).

Ενδιαφερομουν και εγω για αυτη τη σχολη , εβγαλα τα μορια , εδωσα τα αθληματα και τελικα δεν πηγα. Γιατι καταλαβα οτι δεν αξιζει τον κοπο. σκεψου το καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
www.ssas.gr για περισσοτερες πληροφοριες.Ψαξτο καλα.Ειναι στρατος , εισαι ψυχολογος στο στρατο, μενεις εσωκλειστος 4 χρονια με εξοδους τεταρτη και σ/κ ενω τα μαθηματα γινονται κανονικα μαζι με τους υπολοιπους πολιτες φοιτητες στο αριστοτελειο. Τα λεφτα που παιρνεις μεσα στη σχολη ειναι περιπου 140 ευρω. Κανεις σκοπιες και στρατιωτικη εκπαιδευση κανονικα.

Οταν αποφοιτησεις υπηρετεις ενα απο τα τρια σωματα ( στρατο ξηρας , αεροπορια ή λιμενικο) , εχεις μεταθεσεις καθε τρια χρονια. Εαν εχεις βλεψεις να κανεις μεταπτυχιακα κλπ καλυτερα να το ξεχασεις . Απο τη στιγμη που υπηρετεις το στρατο , υπηρετεις και τις αναγκες του. Αν εχει αναγκη ο στρατος να κανεις μεταπτυχιακο θα κανεις , διαφορετικα δε θα πληρωσει για να κανεις εσυ "τα δικα σου".

Η βαση ηταν γυρω στα 19,200 μορια και οι θεσεις 8 για τη γενικη σειρα του 90%, 2 για τους πολυτεκνους επιπλεον και μια για το 10% .

Επιπλεον εξεταζεσαι μετα τις πανελλαδικες σε αθληματα(100μ,1000μ1,σφαιρα , υψος , μηκος) με ορια που πρεπει απλως να περασεις κανεις εξετασεις υγειας , πρεπει να εισαι πανω απο 1,65(για τα κοριτσια , 1,70 για τα αγορια).

Ενδιαφερομουν και εγω για αυτη τη σχολη , εβγαλα τα μορια , εδωσα τα αθληματα και τελικα δεν πηγα. Γιατι καταλαβα οτι δεν αξιζει τον κοπο. σκεψου το καλα.


γιατί δεν άξιζε?αν θες πολυ να γινεις ψυχολόγος καλύτερα να πάς εκεί παρά στην απλή ψυχολογία γιατί έχει ανεργία...άλλο δεν άξιζε κι άλλο σκέφτηκα πως θα ναι πιεστικά στο στρατό κλπ κλπ και τελικά δεν πήγα...εγω αυτό σκεφτηκα για τη στρατιωτική νομική και ενω είχα στειλει τα χαρτιά μου δεν την έβαλα στο μηχανογραφικό επδ φοβηθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
στην στρατιωτικη ψυχολογια εχει σημασια εαν οι υποψηφιοι εχουν μυωπια:Υπαρχει κινδυνος να κοπω:Ρωτω γιατι εχω αρκετη μυωπια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας!θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με αυτο το -ειδ κατ-....με ενδιαφερουν και τα στρατολογικα και θα με βοηθουσατε ιδιαιτερα!περιμενω τα μηνυματα σας!ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ειδική κατηγορία; Στις βάσεις το είδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ναι...δηλαδη τι κατηγορια??επειδη ηταν κατα πολυ χαμηλοτερες οι βασεις....παντως σε καποια που κατεβαινει η βαση λογω πολυτεκνιας η τριτεκνιας το εδειχνε....σε αυτο εγραφε μονο ειδ κατ και μου εκανε εντυπωση επειδη ηταν η σχολη κανονικα 19:κατι και το ειδ κατ ηταν 12κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νόμος 3648/2008 (Ρυθμίσεις θεμάτων αναπήρων πολέμου, προσωπικού του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και άλλες διατάξεις)
Άρθρο 11
Ειδικές κατηγορίες εισαγωγής στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και τις Ανώτατες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών

1.α. Από το ακαδημαϊκό έτος 2008−2009 στα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα – Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΕΙ−ΑΣΣΥ), επί του εκάστοτε καθοριζόμενου αριθμού εισακτέων και μέχρι ποσοστού τριάντα πέντε επί τοις εκατό (35%),εισάγονται, κατά σειρά επιτυχίας, οι ανήκοντες στις παρακάτω ειδικές κατηγορίες:
i. Τέκνα πολυτέκνων.
ii. Τέκνα οικογενειών με τρία παιδιά.
β. Επί του ανωτέρω ποσοστού (35%) και μέχρι ποσοστού δέκα επί τοις εκατό (10%) επʼ αυτού, σε κάθε περίπτωση όμως τουλάχιστον ένα άτομο, εισάγονται,κατά σειρά επιτυχίας, οι ανήκοντες στις παρακάτω ειδικές κατηγορίες:
i. Τέκνα ή αδελφοί αναπήρων και τραυματισθέντων σε πολεμικές επιχειρήσεις, καθώς και στρατιωτικών και των τριών Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων ειρηνικής περιόδου, οι οποίοι έχουν αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά επί τοις εκατό (67%) και άνω, λόγω παθήσεώς τους σε διατεταγμένη υπηρεσία και ένεκα αυτής.
ii. Τέκνα των θανόντων στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων στον πόλεμο ή στην ειρήνη κατά την εκτέ− λεση διατεταγμένης υπηρεσίας και ένεκα αυτής.
iii. Τέκνα Ελλήνων μόνιμων στρατιωτικών, εφέδρων και κληρωτών οπλιτών, που συμμετείχαν με οποιονδήποτε τρόπο στα πολεμικά γεγονότα της χρονικής περιόδου από την 20ή Ιουλίου έως την 20ή Αυγούστου 1974 στην Κύπρο, καθώς και στα γεγονότα που έλαβαν χώρα το 1964 στην Τυληρία και Λευκωσία και το 1967 στην Κοφίνου και τους Αγίους Θεοδώρους της Κύπρου.
γ. Οι Έλληνες του εξωτερικού, του άρθρου 3 παράγραφος 1 του ν. 1351/1983 (ΦΕΚ 56 Α΄), όπως οι δια− τάξεις αυτού τροποποιήθηκαν και συμπληρώθηκαν με τις διατάξεις της παραγράφου 11 του άρθρου 10 του ν. 2327/1995 (ΦΕΚ 156 Α΄) και της παραγράφου 4 του άρθρου 5 του ν. 2517/1997 (ΦΕΚ 160 Α΄), επιφυλασσομένων των διατάξεων του άρθρου 12 παρ. Α1 και 4 του ν. 2552/1997 (ΦΕΚ 266 Α΄).
2. Σε περίπτωση ύπαρξης κενών θέσεων αυτές συμπληρώνονται από υποψηφίους της γενικής σειράς.
3. Στην προκήρυξη κάθε διαγωνισμού εισαγωγής καθορίζονται τα αποδεικτικά της ιδιότητας των αναφερόμενων στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου προσώπων.
4. Η εισαγωγή των υποψηφίων στις σχολές συντελείται αφού κριθούν κατάλληλοι στις υγειονομικές, αθλητικές και ψυχοτεχνικές εξετάσεις που ορίζονται κάθε φορά για τους λοιπούς υποψηφίους.
5. Από το ακαδημαϊκό έτος 2008−2009 στα ΑΣΕΙ−ΑΣΣΥ, δεν είναι δυνατή η εισαγωγή υποψηφίων ως επιλαχόντων, για πλήρωση τυχόν κενών θέσεων οι οποίες δημιουργούνται λόγω μη παρουσιάσεως, παραιτήσεως ή απομακρύνσεως υποψηφίων που έχουν κριθεί εισακτέοι στις Σχολές αυτές, βάσει των αποτελεσμάτων που εκδόθηκαν από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.


Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ευχαριστω θεοδωρα!αληθεια, εσυ δουλευεις εδω????ολες μ τις αποριες εσυ τις λυνεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ευχαριστω θεοδωρα!αληθεια, εσυ δουλευεις εδω????ολες μ τις αποριες εσυ τις λυνεις!!
Τίποτα! Όπου μπορώ να βοηθήσω, βοηθάω.
ναι, δουλεύει τον κόσμο
Πως με ξέρεις! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris123dim

Νεοφερμένος

Ο dimitris123dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια επειδή ενδιαφέρομαι πολυ για την στρατιωτική ψυχολογία θα ήθελα να μου εξηγισει καποιος οσο πιο αναλυτικα τη σχολη και ολα γενικα... Πιο σημαντικο για μενα: (να μου απαντησει καποιος σας παρακαλώ) Αν περάσει καποιος μετα τι κανει; Μενει στο στρατοπεδο κανονικα και κανει τη θητεια του στον θαλαμο με ολους τους απλους στρατιωτες; απαντηστε μου σας παρακαλω ειναι πολυ σημαντικο για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris123dim

Νεοφερμένος

Ο dimitris123dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δηλαδη κανεις κανονικα την θητεια σου μαζι με τους αλλους στρατιωτες στον θαλαμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti!

Νεοφερμένος

Η Areti! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σόρρυ...Γνωρίζει κάποιος για ποιούς είναι οι ειδικές κατηγορίες: N.3648/08 /A
Και: N.3648/08 /B ?:confused:

Ισχύει η κατηγορία που λένε για τους αθλητές με νίκες κτλ; Please αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stylianh

Νεοφερμένος

Η stylianh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας:)

Εχω μερικες αποριες με αυτην την συγκεκριμενη σχολη. Μου αρεσει πολυ η ψυχολογια ομως διαλεξα αυτη τη σχολη λογω της επαγγελματικης αποκαταστασης. Το μονο που φοβαμαι ειναι οι συνεχεις μεταθεσεις και δεν θελω να φυγω απο τον τοπο μου. Απο την αλλη μερια πιστυω οτι η σκετη ψυχολογια δεν σε αποκαταστα οσο η ΣΣΑΣ. Θελω γνωμες....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σόρρυ...Γνωρίζει κάποιος για ποιούς είναι οι ειδικές κατηγορίες: N.3648/08 /A
Και: N.3648/08 /B ?:confused:

Ισχύει η κατηγορία που λένε για τους αθλητές με νίκες κτλ; Please αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει...

Υπάρχουν τρεις (3) κατηγορίες (με διαφορετικές βάσεις) για τις στρατιωτικές σχολές:
1. Η Γενική Σειρά,
2. Η Ειδική Κατηγορία 3648/α, στην οποία εισάγονται σε ποσοστό 35% επί του εκάστοτε καθοριζόμενου αριθμού εισακτέων κατά σειρά επιτυχίας οι ανήκοντες στις ακόλουθες ειδικές κατηγορίες: Α) τέκνα Πολυτέκνων β) τέκνα Οικογενειών με τρία παιδιά
3. Η Ειδική Κατηγορία 3648/β, στην οποία εισάγονται επί του ανωτέρου ποσοστού 35% και μέχρι ποσοστόυ 10% επ’ αυτού, σε κάθε περίπτωση όμως τουλάχιστον ένα άτομο, οι ανήκοντες στις ακόλουθες ειδικές κατηγορίες: α) τέκνα ή αδερφοί αναπήρων και τραυματισθέντων σε πολεμικές επιχειρήσεις, καθώς και στρατιωτικών και των τριών Κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων ειρηνικής περιόδου, οι οποίοι έχουν αναπηρία σε ποσοστό 67% και άνω, λόγω παθήσεώς τους σε διατεταγμένη υπηρεσία και ένεκα αυτής, β) τέκνα των θανόντων στρατιωτικών των Ενόπλων Δυνάμεων στον πόλεμο ή στην ειρήνη κατά την εκτέλεση διατεταγμένης υπηρεσίας και ένεκα αυτής, γ) τέκνα Ελλήνων Μονίμων Στρατιωτικών Εφέδρων και Κληρωτών Οπλιτών, που συμμετείχαν με οποιοδήποτε τρόπο στα πολεμικά γεγονότα της χρονικής περιόδου από την 20η Ιουλίου ως την 20η Αυγούστου 1974 στην Κύπρο, καθώς και στα γεγονότα που έλαβαν χώρα το 1964 στην Τυληρία και Λευκωσία και το 1967 στην Κοφίνου και τους Αγ. Θεοδώρους της Κύπρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top