Εναλλακτικές επιλογές για Νομικές σπουδές

st.tony

Νεοφερμένος

Ο st.tony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σε ολους..
Ειμαι γ'λυκειου ,θεωρητικη και φιλοδοξω(ή μαλλον φιλοδοξουσα)για νομικη
Οπως ,λογικα,γνωριζετε σημερα γραφαμε ιστορια.δυστυχως,λογω ανοησιας(ακουσα απο -νομιζα τουλαχιστον- εγκυρη πηγη για αντισος) κ διαφορων αντιξοοτητων δεν εγραψα καλα(υπολογιζω 16).
Θα ηθελα λοιπον,να ξερω τι εναλλακτικες εχω για νομικη
υπαρχει ιδιωτικη νομικη σε αθηνα/θεσσαλονικη?τι καλες νομικεσ υπαρχουν στο εξωτερικο και πως θα μπορουσα να περασω εκει?
Συγγνωμη αν ειμαι σε λαθος θρεντ
ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st.tony

Νεοφερμένος

Ο st.tony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παρακαλω ασ απαντησει καποιος......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ιδιωτικες νομικες σχολες δεν υπαρχουν στην Ελλαδα ακομα δυστυχως και αμφιβαλλω αν θα υπαρξουν και στο αμεσο μελλον.Υπαρχει σε ενα κολλεγιο idef λεγεται οπου παιρνεις πτυχιο απο γαλλικο πανεπιστημιο και πρεπει να κανεις πρακτικη στην Γαλλια.Οταν το εψαχνα και εγω η αληθεια ειναι οτι δεν επεισε το συγκεκριμενο κολλεγιο και δεν στο συνιστω.Απο εκει και περα στο εξωτερικο εχεις αρκετες λυσεις απο οτι ξερω αλλα αν το αποφασισεις μαθε αν θα σου αναγνωριζει το πτυχιο ο δικηγορικος συλλογος γιατι εχω ακουσει οτι αρκετοι εχουν προβληματα και πρεπει να κανουν και ενα χρονο εδω για να παρουν αδεια.Ως γνωστον το δικαιο σε καθε χωρα διαφερει αλλα νομιζω της Αγγλιας ειναι πιο κοντα στο ελληνικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariathess

Νεοφερμένος

Η mariathess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω στο εξωτερικό και ιδιαίτερα στη Γαλλία υπάρχουν πόλλα πανεπιστημία που προσφέρουν πολύ καλές σπουδές στο αντικέιμενο μπορείς να μπεις εδώ και να βρείς διάφορα προγράμματα για master και bachelor https://www.mastersportal.eu/ . Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st.tony

Νεοφερμένος

Ο st.tony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστω και τους δυο για την απαντηση σας.αν και τωρα σκεφτομαι και το πολιτικο της νομικης (πολιτικων επιστημων και δημοσιας διοικησης) και επειτα κατατακτηριες....υπαρχουν καθολου πληροφοριες πανω σε αυτο το θεμα?επισησ εχω ακουσει για πανεπιστημια σε γαλλια/αγλια που αναγνωριζουν το πτυχιο του πολιτικου και σε βαζουν στο 3ο περιπου ετοσ νομικης αλλα δεν ειμαι σιγουροσ.αν μπορει καποιοσ να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων..
.Ως γνωστον το δικαιο σε καθε χωρα διαφερει αλλα νομιζω της Αγγλιας ειναι πιο κοντα στο ελληνικο
Βασικα το προβλημα στην αναγνωριση επικεντρωνεται σε πτυχια απο αγγλικο πανεπιστημιο καθωσ ακολουθουν το αγγλοσαξωνικο συστημα στην αγγλια...πιο κοντα στο ελληνικο ειναι τησ γαλλιασ/ιταλιας αν δεν απατωμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top