Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
:worry:Μεχρι ποσες σχολες μπορουμε να δηλωσουμε στο μηχανογραφικο, απειρες ή υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος σχολων που πρεπει να διαλεξουμε?

παιδες εγω που εγραψα 5400 αξιζει να κανω μηχανογραφικο?
ηθελα φυτικης παραγωγης αλλα δεν το βλεπω
Κανε δεν χανεις τιποτα ..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
οποιος αλλος ξερει μια σιγουρη απαντηση για αν θεωρητικος μπορει αποκλησει το 1ο πεδιο πεδιο και να δηλωσει 2 αλλα..ας απαντησει.υπαρχει κανεις που να εχει μπει σε αυτη την διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ποια θεωρειτε καλυτερη σχολη λογιστικη ή εφαρμογες πληροφορικης?

οποιος αλλος ξερει μια σιγουρη απαντηση για αν θεωρητικος μπορει αποκλησει το 1ο πεδιο πεδιο και να δηλωσει 2 αλλα..ας απαντησει.υπαρχει κανεις που να εχει μπει σε αυτη την διαδικασια?
μπορεις αλλα χανεις μορια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα καταρχίν.

Έδωσα πέρυσι εξετάσεις,και δεν έκανα μηχανογραφικό είχα έναν αξιοπρεπή βαθμό για την δουλειά που έκανα (δηλαδή τίποτα σχεδόν οπότε αυτός μου άρμωζε,γιατί απλά δεν μπορούσα να γράψω καλύτερα).
Λοιπόν είπα φέτος μιας που καταργείτε το θέμα των 10.000 μορίων να κάνω μηχανογραφικό.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και αύριο θα κάνω κατάθεση λογικά η μεθαύριο.

Ποιές βάσεις κοιτάω ? 2009 ,2008 , 2007 ? Πως θα ξέρω ? Είμαι στο 10 % ? Είμαι στο 90 % ? Τι πρέπει να προσέξω ?

Τα έχω ξεχάσει όλα.
όποιος μπορεί να με βοηθήσει.;)

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα καταρχίν.

Έδωσα πέρυσι εξετάσεις,και δεν έκανα μηχανογραφικό είχα έναν αξιοπρεπή βαθμό για την δουλειά που έκανα (δηλαδή τίποτα σχεδόν οπότε αυτός μου άρμωζε,γιατί απλά δεν μπορούσα να γράψω καλύτερα).
Λοιπόν είπα φέτος μιας που καταργείτε το θέμα των 10.000 μορίων να κάνω μηχανογραφικό.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και αύριο θα κάνω κατάθεση λογικά η μεθαύριο.

Ποιές βάσεις κοιτάω ? 2009 ,2008 , 2007 ? Πως θα ξέρω ? Είμαι στο 10 % ? Είμαι στο 90 % ? Τι πρέπει να προσέξω ?

Τα έχω ξεχάσει όλα.
όποιος μπορεί να με βοηθήσει.;)

Ευχαριστώ πολύ.

Λοιπόν αφού έδωσες πέρσυ τότε θα ανταγωνιστείς με τους υποψηφίους του 10%. Σε αυτό έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν όσοι έδωσαν εξετάσεις πέρσυ 2009 και πρόπερσυ 2008. Δηλαδή κοιτάς τις βάσεις του 90% του 2009 και του 2008. Βέβαια το 10% ειναι απρόβλεπτο εξαιτίας των λίγων θέσεων που δίνονται και εκτιμήσεις δεν μπορούν να γίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το θέμα είναι οτι το 10 % που λέει στα Downloads,λέει 10 % και 90 % εγώ ποιο απο τα δυο κοιτάω?

Βάσεις και 2008 θέλω μπορώ να έχω για να δώ τις σχολές,που είναι κάτω απο την βάση γιατί στου 2009 δεν τις βρίσκω.

Μέχρι πότε θα κάνω κατάθεση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
το θέμα είναι οτι το 10 % που λέει στα Downloads,λέει 10 % και 90 % εγώ ποιο απο τα δυο κοιτάω?

Βάσεις και 2008 θέλω μπορώ να έχω για να δώ τις σχολές,που είναι κάτω απο την βάση γιατί στου 2009 δεν τις βρίσκω.

Μέχρι πότε θα κάνω κατάθεση ?
Aν μπορείς δώσε link για να καταλάβω τι εννοείς. Οι βάσεις του 2009 για το 90% που δεν βρίσκεις είναι στα παρακάτω link


Για να καταλάβεις πως δουλεύει το 10% κοίταξε τις περσινές βάσεις 10% του 2009 και το 90% του 2008 και του 2007. Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι εκτιμήσεις για τις βάσεις του 10% δεν μπορούν να γίνουν.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δηλαδή τώρα στο μηχανογραφικό που έχω μπροστά μου δηλώνω όποια μου καπνίσει σωστά ?Πλην αυτές που είναι 15 και πάνω χιλιάδες μορία.

Δηλαδή βάζω αυτην με 7000,8000,9000,10000,11000 παροτι εχω 9000 και κατι μορια... γιατι μπορει να μπω σε καποια που επεσε η βαση της,αρα τα βαζω οπως θελω ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλώνεις ότι σχολή θες ανεξάτητα από τα μόρια ακόμα 19500 μόρια να έχει...... Τα μόρια τα κοιτάς για να δεις τις πιθανότητες που έχεις για να περάσεις (αν και με το 10% δεν έχει νόημα)


Με άλλα λόγια πες ότι μια σχολή για το 10% διαθέτει 13 θέσεις..... Αν αυτή την δηλώσουν λιγότερο από 13 άτομα όσα μόρια και γράψεις περνάς αφού το πλαφόν του 10 έχει καταργηθεί πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ με βάση το 10 % τώρα πως μπορώ να σκεφτώ δηλαδή ??? Θα περάσω μέσα σε σχολή ακόμα και ποιο χαμηλά απο εμένα απο τα μόρια μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμβουλή μου είναι να μην κοιτάξεις καθόλου τις βάσεις και τα μόρια και να δηλώσεις όλες τις σχολές κατά σειρά προτίμησης....

Αν προσέξεις σε αρκετές σχολές οι περσινές βάσεις του 10% είναι από 9000 μόρια και πάνω.... Αυτό σημαίνει ότι έμειναν αρκετές θέσεις κενές ακάλυπτες αφού οι υπόλοιποι που τις δήλωσαν δεν είχαν ΓΒΠ πάνω από 10.... και οι βάσεις είναι πλασματικες. Δεν μπορεί να ξέρεις ποια είναι η πραγματική βάση της σχολή στην περίτπωση που δεν ίσχυε η βάση του 10

Τις βάσεις μην τις κοιτάς καθόλου θα είχε νόημα να τις κοιτάξεις αν είχες πάνω από 10.000 μόρια. Αν μείνουν θέσεις ακάλυπτες θα την πάρει κάποιος ακόμα και 1 μόριο να έχει. Βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιες σχολές θα συμβεί αυτό (περιφερειακές κυρίως) γι΄ αυτό δήλωσε όσες περισσότερες σχολές μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο διλημα...
Εχω πιασει για το 4ο πεδιο : 15450 μορια και για το 5ο : 16620 μορια...
Τωρα το διλημα ειναι.... Μενω Θεσσαλονικη και εχω τρελο παθος με την Πληροφορικη , αλλα στην Θεσσαλονικη δεν παιρναω σε καμια τετοια σχολη και σκεφτομαι να δηλωσω αυτην που ειναι στο Ηρακλειο και εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλη. Αλλα παραλληλα εχοντας βγαλει 16620 μορια στο 5ο πεδιο μπορω να περασω στο οικονομικο Θεσσαλονικης. Εδω λοιπον ειναι το δοιλημα , Οικονομικο που θεωρειται και καλο πανεπηστημιο και εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και μαλιστα θα το σπουδαζω εκει που μενω ή Ηρακλειο ( που ειναι στου διαολου τη μανα :P ) και κανω αυτο που μ'αρεσει , αλλα δεν ειναι σιγουρο το μελλον για επαγγελματικη αποκατασταση ;
Παρακαλω βοηθηστε με...


E,όχι και στου διαόλου τη μάνα το Ηράκλειο!
Υπερβάλλεις:P
Με αεροπλάνο φτάνεις σε καμιά ώρα απο Θεσσαλονίκη.
Και μια χαρά πολη είναι.
Όσο για τη σχολή,είναι εξαιρετική απ'όσο λένε όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ωραία εγώ μένω Θεσσαλονίκη.

Κοιτάω για σχολές πληροφορικής γιατί αυτό μου αρέσει κοιτάω απο τον πίνακα 90 % ,τις βάσεις έχω και το μηχανογραφικό μου διαλέγω ΟΛΕΣ οσες μου αρεσουν κατα σειρα προτιμησης στην πολη μου ,και μετα κοιτα και βαζω και σε αλλες πολεις την ιδια κατηγορια,και στο τελος βαζω οτι ναναι σχολες μονο και μονο για να περασω ?σωσταα?

Το 10 % που μου λες ξανα και ξανα,τι σημαίνει εγώ θα κοιτάω τα αρχεία του excel με το 90 % η το 10 % ???? μπερδεύτηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**Fifi [xixi]

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καταπληκτικο!! ευχαριστουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiria91

Νεοφερμένος

Η sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
https://dide.chan.sch.gr/anakoinwseis/mixanografiko_kiprou_2009.pdf

Μηχανογραφικό- για εισδοχή Ελλαδιτών στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ωραία εγώ μένω Θεσσαλονίκη.

Κοιτάω για σχολές πληροφορικής γιατί αυτό μου αρέσει κοιτάω απο τον πίνακα 90 % ,τις βάσεις έχω και το μηχανογραφικό μου διαλέγω ΟΛΕΣ οσες μου αρεσουν κατα σειρα προτιμησης στην πολη μου ,και μετα κοιτα και βαζω και σε αλλες πολεις την ιδια κατηγορια,και στο τελος βαζω οτι ναναι σχολες μονο και μονο για να περασω ?σωσταα?

Το 10 % που μου λες ξανα και ξανα,τι σημαίνει εγώ θα κοιτάω τα αρχεία του excel με το 90 % η το 10 % ???? μπερδεύτηκα.

Βάσεις δεν έχει νόημα να κοιτάς. Οι βάσεις αυτές ήταν όταν ίσχυε το πλαφόν του 10. Δεν μπορείς να ξέρεις ποια ήταν η "πραγματική" βάση της αν δεν ίσχυε αυτό το πλαφόν.

Με το 10% έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν όσοι έχουν δώσει πανελλαδικές εξετάσεις τα τελευταία 2 χρόνια. Ανταγωνίζονται με τα τότε μόρια τους για θέσεις που είναι ανεξάρτητες από αυτές που ανταγωνίζονται οι φετινοί.

Π.χ Μια σχολή διαθέτει 100 θέσεις για νέους φοιτητές... Από αυτές
- Οι 90 θέσεις (90%) δινονται για τους φετινούς που δώσανε εξετάξεις
- Οι 10 θέσεις (10%) για αυτούς που δώσανε πέρσυ και πρόπερσ

Για περισσότερες πληροφορίες και περεταίρω απορίες για το 10% διάβασε και αν έχεις απορίες ρώτα σε αυτό το thread Φέτος με το 10%.

Στην αρχική ερώτηση σου: Ναι αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

accountsaver

Νεοφερμένος

Ο accountsaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
μια βοήθεια σε εμένα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiria91

Νεοφερμένος

Η sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι συγγνώμη, έκανα ένα λάθος το σωστό είναι το παρακάτω.

Πανεπιστήμιο Κύπρου : https://www.ucy.ac.cy/data/acafsw/Announcements/Aitisi eisdoxis elladiton 2010.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
μια βοήθεια σε εμένα ?

Αν θές να ελέγξεις τις περσινές βάσεις παρόλο που δεν υπάρχει προφανής λόγος, θα κοιτάξεις τις βάσεις του 2009 για το 10%, αφού καταθέτεις μηχανογραφικό για το 10%.
Τα παιδιά έχουν δίκιο στο ότι δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις οπότε δήλωσε όσες σχολές σε ενδιαφέρουν,δεν έχεις να χάσεις τίποτα και ΝΑΙ αξίζει να κάνεις μηχανογραφικό.
Όσο για το πότε θα το καταθέσεις, γιατί αν θυμάμαι σε προηγούμενο ποστ σου το σχολίασες-αλλιώς απλά αγνόησε το- πήγαινε μια βόλτα από το λύκειο σου και είτε ρώτα τους καθηγητές σου είτε δες τις αναρτήσεις (υποθέτωντας πάντα ότι έχουν αναρτήσει ενημερωτικά φυλλάδια στην πόρτα/στα παράθυρα κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top