Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ε αυτο ειναι και το σωστο.δηλαδη,εγω που ειμαι θετικη πρεπει να διαλεξω υποχρεωτικα το 3ο πεδιο?

Θεωρω οτι δεν εχεις κανενα περιορισμο.

ισως επειδη εχεις μαθηματα αυξημενης βαρυτητας πχ μαθηματικα και φυσικη...ενω εγω σε 2ο-4ο απο θεωρητικη εχω γλωσσα και μαθηματικα γενικης (χανω μορια δηλαδη) τωρα για το 5ο πεδιο ειναι ιδιο για ολους. δεν ξερω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν εχεις απολυτως κανεναν περιορισμο στα πεδια που θα δηλωσεις. Απλα, αν διαλεξεις πεδιο που δεν αντιστοιχει στην κατευθυνση σου, χανεις μορια, και αρκετα μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δεν εχεις απολυτως κανεναν περιορισμο στα πεδια που θα δηλωσεις. Απλα, αν διαλεξεις πεδιο που δεν αντιστοιχει στην κατευθυνση σου, χανεις μορια, και αρκετα μαλιστα.

καποιος μου βρηκε το παρακατω

Αν επιλέξουν δύο επιστημονικά πεδία, τότε το ένα τουλάχιστον θα έχει μαθήματα αυξημένης βαρύτητας τα μαθήματα της κατεύθυνσης στα οποία εξετάστηκαν το σχολικό έτος που απέκτησαν την ανωτέρω Βεβαίωση


τωρα αν επιλεξω 4ο-5ο το αοθ και τα μαθηματικα δεν ειναι αυξ. βαρυτητας?

https://neoellines.wordpress.com/2008/12/09/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%AF/ ειναι απο το 2009 το κειμενο δεν ξερω αν ισχυουν.
πουθενα δεν υπαρχουν διευκρινισεις για αυτο που ψαχνω και το θεωρω αρκετα σημαντικο...υπαρχει και κινδυνος να μην ισχυει το μηχανογραφικο αν κανω λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notisia

Νεοφερμένος

Η notisia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ανάμεσα στη διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών παντείου και πειραιά, ποια να επιλέξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο διλημα...
Εχω πιασει για το 4ο πεδιο : 15450 μορια και για το 5ο : 16620 μορια...
Τωρα το διλημα ειναι.... Μενω Θεσσαλονικη και εχω τρελο παθος με την Πληροφορικη , αλλα στην Θεσσαλονικη δεν παιρναω σε καμια τετοια σχολη και σκεφτομαι να δηλωσω αυτην που ειναι στο Ηρακλειο και εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλη. Αλλα παραλληλα εχοντας βγαλει 16620 μορια στο 5ο πεδιο μπορω να περασω στο οικονομικο Θεσσαλονικης. Εδω λοιπον ειναι το δοιλημα , Οικονομικο που θεωρειται και καλο πανεπηστημιο και εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και μαλιστα θα το σπουδαζω εκει που μενω ή Ηρακλειο ( που ειναι στου διαολου τη μανα :P ) και κανω αυτο που μ'αρεσει , αλλα δεν ειναι σιγουρο το μελλον για επαγγελματικη αποκατασταση ;
Παρακαλω βοηθηστε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας του μηχανογραφικου απο κεπ ή γενικα αλλες υπηρεσιες εκτος σχολειου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
καποιος μου βρηκε το παρακατω

Αν επιλέξουν δύο επιστημονικά πεδία, τότε το ένα τουλάχιστον θα έχει μαθήματα αυξημένης βαρύτητας τα μαθήματα της κατεύθυνσης στα οποία εξετάστηκαν το σχολικό έτος που απέκτησαν την ανωτέρω Βεβαίωση


τωρα αν επιλεξω 4ο-5ο το αοθ και τα μαθηματικα δεν ειναι αυξ. βαρυτητας?

https://neoellines.wordpress.com/2008/12/09/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%AF/ ειναι απο το 2009 το κειμενο δεν ξερω αν ισχυουν.
πουθενα δεν υπαρχουν διευκρινισεις για αυτο που ψαχνω και το θεωρω αρκετα σημαντικο...υπαρχει και κινδυνος να μην ισχυει το μηχανογραφικο αν κανω λαθος...

H αληθεια ειναι οτι σου απαντησα εχοντας υποψιν μου τις οδηγιες του φετινου μηχανογραφικου. Για περαιτερω πληροφοριες, ρωτα τον διευθυντη του σχολειου σου.

Ανάμεσα στη διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών παντείου και πειραιά, ποια να επιλέξω;

Δεν νομιζω να εχει και μεγαλη διαφορα :)

Ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο διλημα...
Εχω πιασει για το 4ο πεδιο : 15450 μορια και για το 5ο : 16620 μορια...
Τωρα το διλημα ειναι.... Μενω Θεσσαλονικη και εχω τρελο παθος με την Πληροφορικη , αλλα στην Θεσσαλονικη δεν παιρναω σε καμια τετοια σχολη και σκεφτομαι να δηλωσω αυτην που ειναι στο Ηρακλειο και εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλη. Αλλα παραλληλα εχοντας βγαλει 16620 μορια στο 5ο πεδιο μπορω να περασω στο οικονομικο Θεσσαλονικης. Εδω λοιπον ειναι το δοιλημα , Οικονομικο που θεωρειται και καλο πανεπηστημιο και εχει καλες προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης και μαλιστα θα το σπουδαζω εκει που μενω ή Ηρακλειο ( που ειναι στου διαολου τη μανα :P ) και κανω αυτο που μ'αρεσει , αλλα δεν ειναι σιγουρο το μελλον για επαγγελματικη αποκατασταση ;
Παρακαλω βοηθηστε με...

Καταρχην μην εισαι 100% σιγουρος οτι δεν περνας στην Θεσσαλονικη, και επισης μην εισαι και τοσο σιγουρος για την επαγγελματικη αποκατασταση των οικονομολογων :Ρ Στο αρχικο κειμενο αυτου του θεματος, οπως και σε μια απαντηση μου λιγο πιο μετα, θα δεις οτι υποστηριζα οτι προτεραιοτητα εχει η προτιμηση. Αν οι γονεις σου αντεχουν οικονομικα να σε στειλουν στην Κρητη, να το τολμησεις. Ριξε μια ματια και στα πρωτα ποστς αυτου του θεματος, για να διαβασεις την σκεψη μου πιο αναλυτικα.


Γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας του μηχανογραφικου απο κεπ ή γενικα αλλες υπηρεσιες εκτος σχολειου??

https://www.ypepth.gr/docs/mhxanografiko_deltio_2010_100304.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notisia

Νεοφερμένος

Η notisia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η διαφορα ειναι πως απο του πειραια μπορεις να γραφτεις στο επιμελιτιριο κ να εισαι ιδιωτης οικονομολογος,ενω απο του παντειου οχι....ομωσ αλλο κυρος το παντειο κ αλλο ο πειραιας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karxarini

Νεοφερμένος

Η Κλαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
υπαρχει η δυνατοτητα καποιος απο θεωρητικη να επιλεξει το 4ο-5ο, 2ο-4ο, 2ο-5ο πεδιο? εφοσον εχει εξεταστει πανελλαδικα στις αοθ και στα μαθηματικα γενικης..δηλαδη να μην επιλεξει καθολου το 1ο πεδιο που ειναι στην κατευθυνση του.

από θεωρητική και με πανελλαδική εξέταση στα μαθηματικά γ.π. και στο αοθ μπορείς να δηλώσεις τα πεδία 1 και 5 χωρίς περιορισμούς. αλλα απ' ό,τι ξέρω δεν σε υποχρεώνει κανείς να δηλώσεις το πρώτο πεδίο λόγω κατεύθυνσης.μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.
όταν πας στο λύκειο σου για τη βεβαίωση πρόσβασης ρώτα τους καθηγητές σου, αυτοί λογικά θα ξέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
καποιος μου βρηκε το παρακατω
Αν επιλέξουν δύο επιστημονικά πεδία, τότε το ένα τουλάχιστον θα έχει μαθήματα αυξημένης βαρύτητας τα μαθήματα της κατεύθυνσης στα οποία εξετάστηκαν το σχολικό έτος που απέκτησαν την ανωτέρω Βεβαίωση
τωρα αν επιλεξω 4ο-5ο το αοθ και τα μαθηματικα δεν ειναι αυξ. βαρυτητας? ...
Τελικά (δυστυχώς) αυτό που σου είπε ο κάποιος ισχύει:
Στην νέα ...ιστιοσανίδα του υπουργείου παιδείας κλπ: Εξετάσεις - Γενικό Λύκειο - Έντυπα εξετάσεων Γενικού Λυκείου Πληροφοριακό έντυπο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2010: https://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=269%3A------2010-&catid=56%3A2010-02-16-10-31-18&Itemid=788&lang=el
στη σελίδα 15 (κεφάλαιο ΣΤ - β) γράφει ακριβώς αυτό.
Άρα αν το κατάλαβα καλά, αφού είσαι θεωρητική το 1 από τα 2 πεδία σου πρέπει οπωσδήποτε να είναι το 1ο (Λυπάμαι - πιστεύω ότι καταβαίνεις και γιατί έχω την υπογραφή αυτή...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή αναγκαστικά εμείς που μαστε θετική πρέπει να διαλέξουμε του χρόνου 3ο πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Mου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες απ' την πρώτη δημοσίευση.
1) Όταν λέμε μια χ σχολή έχει βάση 18.100 μόρια λόγου χάριν, αυτή η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου εισακτέου στη σχολή ή ο μέσος όρος των εισακτέων της σχολής;
2) Οι πιθανότητες που έχεις για να μπεις σε μια φαινομενικά υψηλόβαθμη σχολή όντας χαμηλόβαθμος, καθορίζονται και από τον αριθμό εισακτέων της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα προμηθειας του μηχανογραφικου απο κεπ ή γενικα αλλες υπηρεσιες εκτος σχολειου??
https://www.ypepth.gr/docs/mhxanograf...010_100304.pdf
Νομιζω δεν αναφερει κατι σχετικο ο συνδεσμος, ειναι αντιγραφο του μηχανογραφικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δηλαδή αναγκαστικά εμείς που μαστε θετική πρέπει να διαλέξουμε του χρόνου 3ο πεδίο;
Όχι βέβαια. Και τα μαθηματικά κατ και η φυσική κατ που είναι μαθήματα κατεύθυνσης στη θετική, είναι μαθήματα βαρύτητας για 2ο και 4ο. Άρα από θετική δεν έχεις περιορισμό.
Νομίζω (αν το σκέφτηκα σωστά) ότι ο μόνος περιορισμός που μπάινει από αυτό είναι ότι ένας της θεωρητικής δεν μπορεί με μαθηματικά ή και με ΑΟΘ να πάρει τους συνδιασμόυς πεδίων (2,4), (2,5), (4,5). Αν βλέπετε και άλλη περιπτωση που δεν βλέπω πέστε το.

Νομιζω δεν αναφερει κατι σχετικο ο συνδεσμος, ειναι αντιγραφο του μηχανογραφικου
Δεν υπάρχει επίσημο μηχανογραφικό. Από το ίντερνετ θα το κατεβάσεις για πρόχειρο.
https://www.esos.gr/index.php?option...0-15&catid=227:2009-12-01-11-41-03&Itemid=805
πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην Επιτροπή από 7 μέχρι και 20 Ιουλίου του τρέχοντος έτους. Το μηχανογραφικό δελτίο υποβάλλεται μόνο ηλεκτρονικά με τη βοήθεια του εντύπου που οι υποψήφιοι προμηθεύονται από την επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΔΒΜΘ στο διαδίκτυο (www.ypepth.gr/exams) ή από το Λύκειό τους για να χρησιμοποιηθεί ως πρόχειρο προκειμένου να υποβοηθηθούν στην σωστή συμπλήρωση των προτιμήσεών τους. Επισημαίνεται ότι το έντυπο αυτό δεν υποβάλλεται στην επιτροπή .
Δες και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2332787#post2332787
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Η βάση είναι ο βαθμός του τελευταίου:)

Επομένως αν κάποιος που έβγαλε 16, θέλει να μπει σε υψηλή σχολή (18+) με αριθμό θέσεων 300 πχ και οι 299 έχουν καλυφθεί, σιγά να μην τον πάρουν.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funker_3

Νεοφερμένος

Ο funker_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδες εγω που εγραψα 5400 αξιζει να κανω μηχανογραφικο?
ηθελα φυτικης παραγωγης αλλα δεν το βλεπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα το κάνεις, έχεις να χάσεις τίποτα; Απλά μην μπεις στη σκέψη του σπουδάζω ο,τι να'ναι απλά για να έχω ένα πτυχίο. ΔΝΤ και κρίση δεν επιτρέπουν στις περισσότερες οικογένειες να έχουν φοιτητές έτσι απλά για να το λένε. Μπορείς αν δεν τα καταφέρεις να πιάσεις μια δουλειά και ταυτόχρονα να προετοιμάζεσαι σιγά σιγά για του χρόνου. Αλλά μην προδικάζεις από τώρα την αποτυχία, ποτέ δεν ξέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
παιδες εγω που εγραψα 5400 αξιζει να κανω μηχανογραφικο?
ηθελα φυτικης παραγωγης αλλα δεν το βλεπω
Φυσικά και αξίζει!Ειδικά φέτος που καταργήθηκε η βάση του 10,δεν ξες που θα κυμανθούν οι χαμηλόβαθμες σχολές.Άρα συμπληρώνεις πάντα με τη σειρά προτίμησης σου το μηχανογραφικό και αφού ανακοινωθούν οι βάσεις αποφασίζεις για το αν θα ξαναδώσεις ή όχι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η διαφορα ειναι πως απο του πειραια μπορεις να γραφτεις στο επιμελιτιριο κ να εισαι ιδιωτης οικονομολογος,ενω απο του παντειου οχι....ομωσ αλλο κυρος το παντειο κ αλλο ο πειραιας....

Πιστεύω ότι το το δικαίωμα να ανήκεις στο οικονομικο επιμελητήριο της Ελλάδας είναι καθοριστικός παράγοντας για να προτιμήσει κάποιος τον Πειραιά. Αν και δεν ξέρω καλά τις οικονομικές σχολές θεωρώ καλύτερα κάποιος να πάει σε μια σχολή που του δίνει παραπάνω επαγγελματικές προοπτικές (και να εργαστείς ιδιωτικά με δικό σου γραφείο είναι μία από αυτές)

___________________

Επίσης όποιος συμπλήρωσε το μηχανογραφικό του και θέλει μια τρίτη συμβουλη δεν είναι κακό να ποστάρει τις επιλογές του σε ένα ποστ. Υπάρχουν πολλοί φοιτητές στις αντίστοιχες σχολές και καθηγητές που μπορούν να δώσουν χρήσιμες συμβουλες και πληροφορίες για τις σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top