Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Δεν σκοπεύω να δώσω 500€+ αλλά θα ήθελα να ακούσω μια μέση τιμή.
Αν κοιτάξεις σε διάφορες ιστοσελίδες εδώ θα δεις ότι ξεκινούν από 80 ευρώ και κάτι περίπου,μπορεί να φτάσουν και πάνω από 500 εξαρτάται τι θα πάρεις.Οι ακριβές κυρίως είναι και οι επαγγελματικές οπότε μην πολυκοιτάς.Εγώ θα σε συμβούλευα να μην την παραγγείλεις από το ίντερνετ αλλά να πας σε μαγαζί τοπικό που δεν είναι αλυσίδα για να μπορείς να παίξεις με την τιμή και να σου την χαμηλώσουν.Εμένα πχ έκανε 100 ευρώ και την πήρα 80 ευρώ επειδή μαζί με την θεία μου τους πείσαμε και δεν ήθελαν να χάσουν και πελάτη ήταν και το τελευταίο συγκεκριμένο κομμάτι :hehe: κιόλας οπότε να τη και η 20% έκπτωση :hehe:
Επίσης για ηλεκτρικές δεν ξέρω αλλά πρέπει νομίζω να πάρεις και ενισχυτή αν θες μελλοντικά.
Γενικά η κιθάρα έχει μικροεξοδάκια.Πένες,πανάκια,χορδές όταν σπάνε και άλλα μικροεξοδάκια και επίσης μία καλή θήκη για να μην γδαρθεί ή σου χαλάσει κάπου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Λοιπόν! Απο που ν' αρχίσω;
Πρώτα απ' όλα, γνώμη μου είναι να μη πάρεις την κιθάρα και όλα τα σχετικά απο μαγαζιά γνωστά όπως Φίλιππος Νάκας. Πήγαινε σε κανένα μικρότερο μαγαζί, ώστε να γνωρίσεις αυτόν που τον έχει και να έχεις μεγαλύτερη οικειότητα μαζί του (για απορίες, για επιδιορθώσεις και τα λοιπά)
Δεύτερον, πρέπει να πάρεις έναν ενισχυτή μιας και θέλεις ηλεκτρική κιθάρα.Και με 100 ευρώ πιστεύω θα βρεις κάποιο καλό, εξάλλου δε θες τίποτα επαγγελματικό. Υπάρχουν και κάποιοι που έχουν output για υπολογιστή. Αλλά αυτοί βγαίνουν 200+. Εγώ θυμάμαι 90 ευρώ τον είχα πάρει, απο ένα μαγαζί πίσω απ' το σπίτι μου.
Τρίτον! Το κουρδιστήρι. Είσαι άπειρος, και δε θα μπορέσεις με τίποτα να κουρδίσεις την κιθάρα με το αυτί. Θέλει να παίζεις αρκετά χρόνια κιθάρα, να την έχεις μελετήσει καλά, για να μπορέσεις να την κουρδίσεις μόνος σου. Θα πάρεις ενα μηχανηματάκι (με 20 ευρώ βρίσεκις), το οποίο συνδέεται με καλώδιο στην κιθάρα και με τα λαμπάκια θα μπορείς να τη κουρδίζεις ευκολότατα.
Τέταρτον! Χρειάζεσαι και πένες, ω ναι... Για αρχή μη πάρεις σκληρές πένες, γιατί μπορεί να σπάσεις καμια χορδή, και δε το θέλεις αυτό. Πάρε ευλύγιστες, απλές δηλαδή για αρχάριους.
Πέμπτον! Η κιθάρα! Αν θες να πάρεις καμια τέτοια (είναι γαμάτη, την έχει ένας φίλος μου), θα σκάσεις γύρω στο 1200. Γι' αυτό βολέψου με μια απλή. Συνήθως στην κιθάρα πληρώνεις 2 πράγματα κατα κύριο λόγο. Εμφάνιση και ποιότητα. Με 150 ευρώ βρίσκεις μια αρκετά καλή κιθάρα που θα σε πάει αρκετό καιρό. Χωρίς πολλά πολλά σχέδια βέβαια, αλλά θα είναι καλή. Εγώ μια τέτοια έχω και δεν είχα δώσει πάνω απο 150 ευρώ σίγουρα (πριν 4-5 χρόνια)
Έκτον! Οι λεπτομέρειες. Τα καλώδια δηλαδή, η θήκη και τα σχετικά. Εγώ τα καλώδια δε τ' αγόρασα. Αν πας σε ενα μαγαζάκι μικρό, με λίγο ψήσιμο και παζάρια μπορεί να σου δώσει τα καλώδια τζάμπα, και τις πένες. Αν πας στον Νάκκα, απλά να ξέρεις οτι εκεί δε χωράνε παζάρια...

Πως θα μάθεις!!
Ή θα πας σε ωδείο και με τα χρόνια θα παίζεις σαν κι αυτόν ή θα μάθεις μόνος σου, και θα παίζεις τραγουδάκια «Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον» :P
Με την ηλεκτρική μπορείς να παίξεις με 2 τρόπους. Είτε με συγχορδίες (τα ελληνικά έντεχνα τραγούδια) είτε με το γνωστό Fingerstyle και θα είσαι και πολύ γαμώ!

Ελπίζω να βοήθησα !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Λοιπόν! Απο που ν' αρχίσω;
Πήγαινε σε κανένα μικρότερο μαγαζί, ώστε να γνωρίσεις αυτόν που τον έχει και να έχεις μεγαλύτερη οικειότητα μαζί του (για απορίες, για επιδιορθώσεις και τα λοιπά)
Σωστός.Μικρά μαγαζιά που θα τον εξυπηρετήσουν καλύτερα και θα νιώθει πιο οικεία.:D
Δεύτερον, πρέπει να πάρεις έναν ενισχυτή μιας και θέλεις ηλεκτρική κιθάρα.Και με 100 ευρώ πιστεύω θα βρεις κάποιο καλό, εξάλλου δε θες τίποτα επαγγελματικό. Υπάρχουν και κάποιοι που έχουν output για υπολογιστή. Αλλά αυτοί βγαίνουν 200+. Εγώ θυμάμαι 90 ευρώ τον είχα πάρει, απο ένα μαγαζί πίσω απ' το σπίτι μου.
Ξέχασα να του το πω.Πάνω κάτω αν καταφέρει να κάνει παζάρι θα του ρίξουν την τιμή αρκετά νομίζω αν τα πάρει μαζί.
Τρίτον! Το κουρδιστήρι. Είσαι άπειρος, και δε θα μπορέσεις με τίποτα να κουρδίσεις την κιθάρα με το αυτί. Θέλει να παίζεις αρκετά χρόνια κιθάρα, να την έχεις μελετήσει καλά, για να μπορέσεις να την κουρδίσεις μόνος σου. Θα πάρεις ενα μηχανηματάκι (με 20 ευρώ βρίσεκις), το οποίο συνδέεται με καλώδιο στην κιθάρα και με τα λαμπάκια θα μπορείς να τη κουρδίζεις ευκολότατα.
Έλα βρε cha0s 3 ώρες παιδευόμουν να θυμηθώ πως το λένε το πραγματάκι που είχα πάρει εγώ :hehe:
Στο μαγαζί που πήγα εγώ είχε και με 13,5 ευρώ.Κάπως έτσι έμοιαζε:
.
Για την ηλεκτρική είναι διαφορετικό;ή το ίδιο κουρδιστήρι για όλες τις κιθάρες;:confused:
Τέταρτον! Χρειάζεσαι και πένες, ω ναι... Για αρχή μη πάρεις σκληρές πένες, γιατί μπορεί να σπάσεις καμια χορδή, και δε το θέλεις αυτό. Πάρε ευλύγιστες, απλές δηλαδή για αρχάριους.
Θα συμφωνήσω και εδώ :P πάρε ψιλές..Θα δεις την διαφορά στο μαγαζί στο πάχος.

οφφ ερώτηση:P
Παίζεις κιθάρα cha0s;και πόσο;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Για την ηλεκτρική είναι διαφορετικό;ή το ίδιο κουρδιστήρι για όλες τις κιθάρες;:confused:
Ενα είναι το κουρδιστήρι, απλά αν απ' τα πλάγια σχεδόν όλα έχουν μια τρύπα για να τη συνδέσεις με την κιθάρα. Δηλαδή αντί να συνδέσεις την κιθάρα με τον ενισχυτή, τη συνδέεις με το κουρδιστήρι.

Παίζεις κιθάρα cha0s;και πόσο;:eek:
Επαιζα αρκετό καιρό, αλλά σταμάτησα. Εχω και κλασσική και ηλεκτρική, και αν με το καλό κερδίσω κανένα τζόκερ, θα πάρω μια ακουστική :) Τώρα καμιά φορά μπορεί απλά να πάρω τη κιθάρα και να πιάσω κανένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (Παντελίδης κι έτσι :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ενα είναι το κουρδιστήρι, απλά αν απ' τα πλάγια σχεδόν όλα έχουν μια τρύπα για να τη συνδέσεις με την κιθάρα. Δηλαδή αντί να συνδέσεις την κιθάρα με τον ενισχυτή, τη συνδέεις με το κουρδιστήρι.
Ένα μοντέλο από κουρδιστήρι μου είχαν δείξει και εμένα και δεν το είχα πάρει μαζί με την κιθάρα γι'αυτό απόρησα με την τιμή που είπες.Μπορεί να βρει με λιγότερο από 20 ευρώ που είπες αν θυμάμαι καλά:confused:.


Επαιζα αρκετό καιρό, αλλά σταμάτησα. Εχω και κλασσική και ηλεκτρική, και αν με το καλό κερδίσω κανένα τζόκερ, θα πάρω μια ακουστική :) Τώρα καμιά φορά μπορεί απλά να πάρω τη κιθάρα και να πιάσω κανένα τραγουδάκι που μ' αρέσει (Παντελίδης κι έτσι :P )
Να ξαναρχίσεις δεν το συζητώ:pfff:
Ότι δεν έχεις εσύ το έχω εγώ και το αντίστροφο σε θέμα κιθάρας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
@Chaos να σε καλά ρε με βοήθησες αρκετά.
Θα ψαχτώ τέλη Σεπτ. για ηλεκτρική κιθάρα.
Δηλαδή πάνω κάτω θα πρέπει να δώσω 150€ για κουρδιστήρι πένες και τα σχετικα...
Για τον Νάκα είχα ακούσει και γω ότι είναι πανάκριβος αλλά ακόμα να ρίξει τις τιμές;;;
Στην εγνατία πρέπει να είχα δει ένα μαγαζάκι με όργανα μουσικής, ξέρεις τίποτα γι'αυτό;
Σε ωδείο δεν θα πάω, πολλά τα έξοδα(!!!), γι'αυτό πρότεινε αν έχεις κάποιο καλό βιβλίο για εκμαθηση ηλ. κιθάρας από το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MusEditor

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ΘΕΛΩ ν'αρχίσω να "γρατζουνώ" κιθάρα κατά προτίμηση ηλεκτρική!!!:D
Είμαι εντελώς άσχετος από νότες και τα σχετικά...
Είναι δύσκολο να αρχίσω από το 0 μόνος μου;
Υπάρχουν σχετικά βιβλία που σας βοήθησαν και πόσο χρόνο διαθέτατε καθημερινά;:)
Επίσης αν αγοράσω ηλεκτρική, πρέπει να ψαχτώ σε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα κτλ; επειδή το μέτρο σύγκρισης μου αυτή την στιγμή είναι το χρώμα.:P

Λοιπόν όντας κιθαρίστας θα σου πω τη γνώμη μου. Λοιπόν αρχικά θα σου πρότεινα δεδομένου ότι μπορείς οικονομικά , να ξεκινήσεις μαθήματα με κάποιο δάσκαλο ή ωδείο. Όχι μόνο θα σε βοηθήσει σε ασκήσεις και θεωρία αλλά θα πιάσετε άπειρες κουβέντες γύρω από μουσική και θα ανοίξεις τους μουσικούς σου ορίζοντες. Ένα αυτό. Τώρα με ένα ποσό της τάξης των 250-300 ευρώ μπορείς να βρεις εξαιρετικά πράγματα που θα σου φανούν χρήσιμα πέρα απ τα πρώτα 2 χρόνια προσαρμογής. Αν θες μου λες τι ποσό έχεις και σου προτείνω πράγματα αναλόγως. Τώρα για χρόνο, ποικίλλει από το ρυθμό με τον οποίο μαθαίνεις, αν κάνεις ασκήσεις μόνο ή τζαμάρεις κτλ κτλ. Γενικά το καλύτερο είναι ο συνδυασμός. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου που λέμε. Αααα και σημαντικό στις αγορές σου. Να παίρνεις από εξωτερικό . Τα μεγαλύτερα ίσως μουσικά καταστήματα στην Ευρώπη (Music Store, Thomann) στέλνουν Ελλάδα και με ΠΟΛΥ καλύτερες τιμές και με μεγαλύτερη ποικιλία. Για πες κανα 2 κουβέντες παραπάνω , τι ακούς τι θες να παίξεις τι στόχο έχεις και τέτοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
μικρή βοήθεια από όσους έχουν γνώσεις για κιθάρες! θέλω να αγοράσω αυτές τις πέννες ως δώρο αλλά δεν ξέρω για τι είδους κιθάρες προορίζονται. κάπου διάβασα για ηλεκτρική αλλά δεν βρήκα άλλες πληροφορίες. για μπάσο κάνουν? αν όχι, ποιες πέννες θεωρούνται καλές γι' αυτό τον σκοπό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top