Eμπορικό-Πολεμικό Nαυτικό

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Παρακαλώ οτι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1 ακόμα ερώτηση.Επειδή γενικά ενδιαφέρομαι για τέτοιου είδους σχολές(αστυνομία,στρατιωτικές σχολές),από θεωρητική ποιες άλλες σχολές είναι διαθέσιμες σε όχι σχετικά υψηλά μόρια(πχ ΣΣΑΣ ψυχολογων-19000 μόρια).Και προτίμηση μου είναι να μην έχω την θέση μηχανικού,θέλω να είμαι μαχιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
1 ακόμα ερώτηση.Επειδή γενικά ενδιαφέρομαι για τέτοιου είδους σχολές(αστυνομία,στρατιωτικές σχολές),από θεωρητική ποιες άλλες σχολές είναι διαθέσιμες σε όχι σχετικά υψηλά μόρια(πχ ΣΣΑΣ ψυχολογων-19000 μόρια).Και προτίμηση μου είναι να μην έχω την θέση μηχανικού,θέλω να είμαι μαχιμος

Δυο σχολές μπορείς να επιλέξεις που είναι ΣΣΑΣ στρατολογικό και ψυχολογικό και οι δυο 19000+ και δεν είναι μάχιμες είναι γραφειακή δουλειά.Επιλέγοντας βιολογία γενικής παιδείας μπορείς να ανοίξεις ΣΣΑΣ ιατρικό/οδοντιατρικό/φαρμακευτικό/κτηνιατρικό και Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής που επίσης δεν είναι μάχιμες και έχουν και εκείνες πολύ υψήλα μόρια.Επίσης επειδή είναι βιολογία γενικής παιδείας και οχι κατεύθυνσης όπως έχει η θετική κατεύθυνση έχεις μειωμένα μόρια γιατί έχει συντελεστή βαρύτητας 0,9 και οχι 1,3 που έχει η βιολογία κατευθύνσεως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Άρα για μαχιμος πουθενά δεν μπορώ να καταλήξω?:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εμμ,στο λιμενικο στις γραπτες εξετάσεις ποια μαθήματα συμπεριλαμβανονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δυο σχολές μπορείς να επιλέξεις που είναι ΣΣΑΣ στρατολογικό και ψυχολογικό και οι δυο 19000+ και δεν είναι μάχιμες είναι γραφειακή δουλειά.Επιλέγοντας βιολογία γενικής παιδείας μπορείς να ανοίξεις ΣΣΑΣ ιατρικό/οδοντιατρικό/φαρμακευτικό/κτηνιατρικό και Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής που επίσης δεν είναι μάχιμες και έχουν και εκείνες πολύ υψήλα μόρια.Επίσης επειδή είναι βιολογία γενικής παιδείας και οχι κατεύθυνσης όπως έχει η θετική κατεύθυνση έχεις μειωμένα μόρια γιατί έχει συντελεστή βαρύτητας 0,9 και οχι 1,3 που έχει η βιολογία κατευθύνσεως
Νομίζω οτι μπορει να παρει και μαθηματικα γεν. και να ανοιξει σμυ /οπλα ,σσε /οπλα κτλ
Εμμ,στο λιμενικο στις γραπτες εξετάσεις ποια μαθήματα συμπεριλαμβανονται?
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4204585&postcount=20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με μαθηματικά δεν γίνεται μου είχαν πει,μόνο παιδαγωγικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Με μαθηματικά δεν γίνεται μου είχαν πει,μόνο παιδαγωγικα
Τότε έτσι θα είναι. Στο παλιό σύστημα πάντως με τα 6 μαθήματα γινόταν από θεωρητική να πάρεις μαθηματικά γεν. και να ανοίξεις 4ο πεδίο (σμυ,σσε κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κρίμα πάντως έτσι όπως έχουν κάνει τα πράγματα...από θεωρητική δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για τέτοιου είδους σχολές :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κρίμα πάντως έτσι όπως έχουν κάνει τα πράγματα...από θεωρητική δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες για τέτοιου είδους σχολές :/

Ρε μεγάλε που πας απο θεωρητική χωρίς μαθηματικά χωρίς φυσικής τι θα πας να κάνεις σε σχολές που αυτά τα μαθήματα είναι ο κορμός της ακαδημαικής εκπαίδευσης που διδάσκεσαι σε αυτές (ΣΜΥ/ΣΣΕ/ΣΝΔ/ΣΜΥΝ/ΣΙ/ΣΤΥΑ/ΣΥΔ κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ρε μεγάλε που πας απο θεωρητική χωρίς μαθηματικά χωρίς φυσικής τι θα πας να κάνεις σε σχολές που αυτά τα μαθήματα είναι ο κορμός της ακαδημαικής εκπαίδευσης που διδάσκεσαι σε αυτές (ΣΜΥ/ΣΣΕ/ΣΝΔ/ΣΜΥΝ/ΣΙ/ΣΤΥΑ/ΣΥΔ κτλ)
Ξέρω 2-3 άτομα που από θεωρητική πήγαν σμυ/όπλα και μια χαρά τα κατάφεραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristinaki123

Νεοφερμένος

Η Xristinaki123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι για εμπορικό ναυτικό, έχοντας βέβαια αρκετά διλήμματα.Αρχικά,αν είναι κάποιος εδώ μέσα από το εμπορικό ναυτικό ή ξέρει έχει συγγενή,φίλο κλπ, να μου πει πως είναι η καθημερινότητα τους σε γενικές γραμμές.Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα χρονικά ταξίδια με αγχώνουν και αν υπάρχει χρόνος για "προσωπική ζωή", τόσο όταν θα είσαι σπουδαστής όσο και όταν θα τελειώσω τη σχολή και θα δουλεύω κανονικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δυστυχώς από όσο γνωρίζω όταν τελειώσεις την σχολή δεν είναι σίγουρο πως θα βρείς δουλειά,επιπλέον κατά την διάρκεια των σπουδών σου θα πρέπει να βρείς πλοίο για πρακτική.

Το επάγγελμα του ναυτικού είναι αρκετά επικίνδυνο δεδομένου πως θα ταξιδεύεις σε πειρατικές ζώνες άμα κάνεις υπερπόντια ταξίδια.

Δές εδώ https://e-nautilia.gr/καριέρα-στο-εμπορικό-ναυτικό-χρήσιμα/
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι για εμπορικό ναυτικό, έχοντας βέβαια αρκετά διλήμματα.Αρχικά,αν είναι κάποιος εδώ μέσα από το εμπορικό ναυτικό ή ξέρει έχει συγγενή,φίλο κλπ, να μου πει πως είναι η καθημερινότητα τους σε γενικές γραμμές.Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα χρονικά ταξίδια με αγχώνουν και αν υπάρχει χρόνος για "προσωπική ζωή", τόσο όταν θα είσαι σπουδαστής όσο και όταν θα τελειώσω τη σχολή και θα δουλεύω κανονικά.
Λογο φύλου οι εταιρείες θα σε αντιμετωπίσουν διαφορετικά απο οτι τους άντρες κι αυτό γιατί όπως έχει προκύψει οι γυναίκες τις περισσότερες φορές δεν κάνουν καριέρα στην θάλασσα.Αν το σκέφτεσαι απο τώρα για προσωπική ζωή και για αγχος για μεγάλα ταξίδια ξέχνα το ξεκάθαρα ειδικά τα επόμενα χρόνια που η ναυτιλία θα φτάσει σε εξωφρενικά ποσοστά αυτοματοποιήσης και θα μειωθούν κι άλλο οι θέσεις εντος πλοίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι για εμπορικό ναυτικό, έχοντας βέβαια αρκετά διλήμματα.Αρχικά,αν είναι κάποιος εδώ μέσα από το εμπορικό ναυτικό ή ξέρει έχει συγγενή,φίλο κλπ, να μου πει πως είναι η καθημερινότητα τους σε γενικές γραμμές.Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα χρονικά ταξίδια με αγχώνουν και αν υπάρχει χρόνος για "προσωπική ζωή", τόσο όταν θα είσαι σπουδαστής όσο και όταν θα τελειώσω τη σχολή και θα δουλεύω κανονικά.
Αν τελικα επιμεινεις στις ΑΕΝ και μονο για θεσεις γεφυρας τοτε τα μονα πεδια που μπορει να σταθει κοπελα ειναι η ακτοπλοοια και η κρουαζιερα ( εξωτερικο, εδω δεν εχουμε). Η ποντοπορος ναυτιλία ειναι αφιλοξενη για κοριτσια.
Παραλληλα η εργασια στα πεδια αυτα ειναι αυξημενη σε σχεση με την ποντοπορο λογω της συχνης προσεγγισης σε λιμανια και τις φροντιδας των επιβατων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας! Σκέφτομαι για εμπορικό ναυτικό, έχοντας βέβαια αρκετά διλήμματα.Αρχικά,αν είναι κάποιος εδώ μέσα από το εμπορικό ναυτικό ή ξέρει έχει συγγενή,φίλο κλπ, να μου πει πως είναι η καθημερινότητα τους σε γενικές γραμμές.Η αλήθεια είναι ότι τα μεγάλα χρονικά ταξίδια με αγχώνουν και αν υπάρχει χρόνος για "προσωπική ζωή", τόσο όταν θα είσαι σπουδαστής όσο και όταν θα τελειώσω τη σχολή και θα δουλεύω κανονικά.

Δεν είχα προσέξει πως είσαι Κοπέλα ! Θα σου πρότεινα να πάς Υπαξιωματικών Πολεμικού Ναυτικού ! Πάνε πολλές γυναίκες.Θα έχεις και σίγουρη δουλειά.

 

Xristinaki123

Νεοφερμένος

Η Xristinaki123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Σχολή Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ερώτηση ξανά μετά από δύο μήνες για εμπορικό ναυτικό.Εχω μάθει τόσα αρνητικά, δύσκολη αποκατάσταση ιδίως για μια κοπέλα, άθλιες πολλές φορές οι συνθήκες στο πλοίο, πειρατικές ζώνες, καιρικά φαινόμενα κλπ, αλλά εγώ επιμένω στο ν θέλω τουλάχιστον να το δοκιμάσω.Εχω στο μυαλο μου και τις οικονομικές ή ναυτιλιακές σπουδές,αλλά πιστεύω είναι καλύτερα πρώτα να δοκιμάσω στις ΑΕΝ και μετά εύκολα κοιτάω τα ναυτιλιακά με ένα 10% ή σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ,παρά το αντίστροφο.Πειτε μου μια γνώμη αντικειμενικά και σεις γτ Δευτέρα στέλνω μηχανογραφικό
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Ερώτηση ξανά μετά από δύο μήνες για εμπορικό ναυτικό.Εχω μάθει τόσα αρνητικά, δύσκολη αποκατάσταση ιδίως για μια κοπέλα, άθλιες πολλές φορές οι συνθήκες στο πλοίο, πειρατικές ζώνες, καιρικά φαινόμενα κλπ, αλλά εγώ επιμένω στο ν θέλω τουλάχιστον να το δοκιμάσω.Εχω στο μυαλο μου και τις οικονομικές ή ναυτιλιακές σπουδές,αλλά πιστεύω είναι καλύτερα πρώτα να δοκιμάσω στις ΑΕΝ και μετά εύκολα κοιτάω τα ναυτιλιακά με ένα 10% ή σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ,παρά το αντίστροφο.Πειτε μου μια γνώμη αντικειμενικά και σεις γτ Δευτέρα στέλνω μηχανογραφικό
Ε αφου σου εχει καρφωθει στο μυαλο να δοκιμασεις πλοιαρχων. Φετος η εισαγωγη ειναι πολυ ευκολη αν πιανεις την ΕΒΕ. Η ακτοπλοια και ο τουρισμος χρειαζονται γυναικες αξιωματικους και για λογους μαρκετιγκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top