Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσ. Επιστημών ΕΜΠ

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Επιλέγοντας ΣΕΜΦΕ με κατεύθυνση μαθηματικών και αξιοποιώντας τα οικονομικά και χρηματοκοικονομικά μαθήματα που προσφέρει+ μεταπτυχιακό σε κάποιο τομέα των οικονομικών, τι ευκαιρίες μπορεί να έχω στην αγορά εργασίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,047 μηνύματα.
Επιλέγοντας ΣΕΜΦΕ με κατεύθυνση μαθηματικών και αξιοποιώντας τα οικονομικά και χρηματοκοικονομικά μαθήματα που προσφέρει+ μεταπτυχιακό σε κάποιο τομέα των οικονομικών, τι ευκαιρίες μπορεί να έχω στην αγορά εργασίας;
Εξαρτάται από το για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι.

Αν σκέφτεσαι για την Ελλάδα . . .
. . .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εξαρτάται από το για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι.

Αν σκέφτεσαι για την Ελλάδα . . .
. . .


Τόσο ενδιαφέρουσα σχολή και την έχουν σκοτώσει με τις επαγγελματικές προοπτικές είναι αδικία ρε παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Τόσο ενδιαφέρουσα σχολή και την έχουν σκοτώσει με τις επαγγελματικές προοπτικές είναι αδικία ρε παιδιά.

φιλε μου αμα εχεις την διαθεση, μπορεις να γινεις καταπληκτικος φροντιστηριαρχης με αυτη τη σχολη ;)
Δηλαδη συνδυασμος διδασκαλιας σε φυσικη και μαθηματικα. Ερευνες και λοιπα μην αναμενεις ευκολα
στην Ελλαδα αλλα σημασια εχει το μερακι. Δυστυχώς το επίπεδο στη σχολή αυτή είναι απο μέτριο ως
κακό, αλλα η καλή διάθεση επιβραβευει. Εφοσον βρεις την καταλληλη παρέα μπορείς να το προσπεράσεις.

Υ.Γ. η σχολή έχει υπεργαματο προγραμμα σπουδων για αυτους που γουσταρουν φυσικομαθηματικα. Εαν
γουσταρεις μονο φυσικη ή μαθηματικα, απλα πηγαινε εκπα ffs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δυστυχώς το επίπεδο στη σχολή αυτή είναι απο μέτριο ως
κακό, αλλα η καλή διάθεση επιβραβευει. Εφοσον βρεις την καταλληλη παρέα μπορείς να το προσπεράσεις.

Υ.Γ. η σχολή έχει υπεργαματο προγραμμα σπουδων για αυτους που γουσταρουν φυσικομαθηματικα.

Με ποιο κριτήριο είναι κακό το επίπεδο μιας σχολής με «υπεργαμάτο πρόγραμμα σπουδών»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Με το κριτήριο της ηθελημένης άγνοιας ή του "σε κουβέντα να βρισκόμαστε γιατί δεν κοιτάμε την καμπούρα μας"..Έλεος με αυτές τις επεισοδιακές και χαζές συγκρίσεις μεταξύ επιστημών και Τμημάτων. Ρε demlogic μη το συνεχίζεις άλλο, αφού το ξέρεις και εσύ ότι τρολλάρεις..:) Γίνεται Τμήμα με αντικείμενο σπουδών τα μαθηματικά ή τη φυσική να έχει περιορισμένο εύρος επαγγελματικών / επιστημονικών διεξόδων; Όχι. Μαθηματικά και φυσική στην χώρα μας δεν προσφέρει μόνο το Τμήμα ΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Για ποιό λογο απο κατατατήριες προτιμούν να πάρουν το 5 % απο ΤΕΙ και το 2 % απο ΑΕΙ στο συγκεκριμένο τμήμα; Ουσιαστικά κάποιος που έχει τελειώσει ΑΕΙ δεν είναι σε καλύτερο επίπεδο απο κάποιον που έχει τελειώσει ΤΕΙ; Ας μου το δικαιολογήσει κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιό λογο απο κατατατήριες προτιμούν να πάρουν το 5 % απο ΤΕΙ και το 2 % απο ΑΕΙ στο συγκεκριμένο τμήμα; Ουσιαστικά κάποιος που έχει τελειώσει ΑΕΙ δεν είναι σε καλύτερο επίπεδο απο κάποιον που έχει τελειώσει ΤΕΙ; Ας μου το δικαιολογήσει κάποιος...
Αυτά τα ποσοστά δεν ισχύουν μόνο για τη συγκεκριμένη σχολή αλλά για τις κατατακτήριες όλων των σχολών ΑΕΙ. Κανένας δεν έχει εξηγήσει το σκεπτικό αλλά η πιο λογική εξήγηση είναι ότι ο απόφοιτος ΑΕΙ κατατάσσεται σε μια σχολή του ίδιου επιπέδου ενώ ο απόφοιτος ΤΕΙ κατατάσσεται σε μια σχολή ανώτερου επιπέδου. ΄Αρα βοηθειέται αυτός που θέλει να ανέβει επίπεδο από αυτόν που ήδη το κατέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Οπότε υπό μια έννοια συμφέρει να περάσεις πρώτα ΤΕΙ..και μετά να σπουδάσεις ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Επιλέγοντας ΣΕΜΦΕ με κατεύθυνση μαθηματικών και αξιοποιώντας τα οικονομικά και χρηματοκοικονομικά μαθήματα που προσφέρει+ μεταπτυχιακό σε κάποιο τομέα των οικονομικών, τι ευκαιρίες μπορεί να έχω στην αγορά εργασίας;

Μονο ως αναλογιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα μπορούσα να σου πω πολλα πράγματα που μπορείς να κανείς σε Ελλάδα και εξωτερικό απο Σεμφε στα οικονομικά αλλα επειδη θα έρχεται ο καθένας και θα λέει τα δικά του άμα θες πληροφορίες στείλε μου προσωπικό μήνυμα . Αν θες την άποψη μου έλα μεσα στη βδομάδα Σεμφε , μιλά στον ψαρράκο και θα καταλάβεις . Για μένα με κατεύθυνση μαθηματικού και ροές εφαρμοσμένη ανάλυση ( στην οικονομία ) και στατιστική έχεις τρομερό πτυχίο . Αλλα για να μην στα λέω εγω που στο κάτω κάτω μπορει και να τρόλλαρω η να έχω μπει και να γράφω βλακείες έλα στη σχολη κ ρωτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top