Γενικό -  Τι χρειάζεται από προηγούμενες τάξεις;

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
μην εχεις καμια ανασφαλεια εμενα γενικη μου εβαλε στο 1ο τετραμηνο 14 στο δευτερο 17 και της εγραψα 20 πολυ απλα διαβαζοντας στις εξετασεις...και φετος μαλλον(αυριο θα ξερω ακριβως) εχω γραψει χημεια κατ 19 και πανω...ειναι μεγαλο βοηθημα δεν θα τα κανεις και ολα εννοειται αλλα εχε υποψιν σου οτι μεχρι να πας να δωσεις θα ξερεις τα κεφαλαια του απ'εξω διοτι πολυ απλα θα το εχεις διαβασει ολοκληρο τουλαχιστον 4 φορες!!!ασκησεις εμεις καναμε ολες τις ασκησεις απο τα κεφαλαια και οχι τις ασκησεις απο τον δευτερο τομο που ειναι επαναληψης εκει εκανα οσες μπορουσα και ειχα ορεξη να κανω...προτιμουσα να κανω επαναληψη απο τα αλλα κεφαλαια(του σαλτερη) και να ξαναλυνω ηδη λυμενες ασκησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εμάς αυτός που μας έκανε φέτος χημεία γενικής μας είπε ότι του χρόνου θα χρειαστούμε και παρασκευές,οι οποίες όμως φέτος ήταν εκτός ύλης από το υπουργείο και δεν αναφερθήκαμε καν!Βλακείες έλεγε τελικά?..:hmm:
τα βιβλία όντως είναι μεγάλα (1600 σελίδες περίπου!!)
1600 σελίδες????:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Εμάς αυτός που μας έκανε φέτος χημεία γενικής μας είπε ότι του χρόνου θα χρειαστούμε και παρασκευές,οι οποίες όμως φέτος ήταν εκτός ύλης από το υπουργείο και δεν αναφερθήκαμε καν!Βλακείες έλεγε τελικά?..:hmm:

1600 σελίδες????:confused::confused::confused:
εννοει το βοηθημα οχι το βιβλιο του σχολειου...παρασκευες???? αμα μπουν οντως ειναι δυσκολα τα πραγματα....αλλα απλες υποθεσεις κανει ο καθηγητης σας προς το παρον διοτι δεν εχει βγει ακομη η υλη και αμα μπει ενταξει θα τις κανετε...το σοκ που θα παθεις εσυ θα το παθουν και ολοι οι υπολοιποι αρα μην αγχωνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
εννοει το βοηθημα οχι το βιβλιο του σχολειου...παρασκευες???? αμα μπουν οντως ειναι δυσκολα τα πραγματα....αλλα απλες υποθεσεις κανει ο καθηγητης σας προς το παρον διοτι δεν εχει βγει ακομη η υλη και αμα μπει ενταξει θα τις κανετε...το σοκ που θα παθεις εσυ θα το παθουν και ολοι οι υπολοιποι αρα μην αγχωνεσαι...
Χμμ,τι να πω..:hmm:Έτσι όπως το έλεγε,καταλάβαμε ότι είναι ήδη στην ύλη και μάλιστα από τα στάνταρ κομμάτια..Βασικά ο συγκεκριμένος ήταν γενικά ψιλοάσχετος(για την ακρίβεια δεν ήταν καν χημικός,φυσικός ήταν:P),οπότε δε δίνω και πολλή βάση...Όσο για τις 1600 σελίδες,το κατάλαβα ότι λέει για το βοήθημα,αλλά και πάλι είναι ΠΑΡΑ πολλές!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
θεωρώ πολύ δύσκολο να βάλουν κάτι που έχει βγει εκτός στην β! πιθανόν να το βγάλουν και στην γ!

petrosod τα ξανακοίταξα και δεν βλέπω κάτι που να με φοβίζει! τζάμπα τελικα :)

πάντως έχεις να προτείνεις κάτι στον τρόπο διαβάσματος του συγκεκριμένου βιβλίου; πχ ούτε εγω στην β έκανα τις επαναληπτικές! τις βρήκα περιττές! και για να έγραψες ένα τσακ πριν το "ταβάνι" κάτι θα ξέρεις :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
(Εμπνευσμένο από το αντίστοιχο θέμα για την οργανική χημεία:P)...Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιες επαναλήψεις σιγά σιγά και θα ήθελα να μου πείτε,όσοι γνωρίζετε,τι να ξανακοιτάξω από Φυσική-Χημεία-Άλγεβρα της Α' Λυκείου...Για παράδειγμα,έχω ακούσει ότι η Φυσική της Α' είναι πολύ βασική για του χρόνου...Κάτι πιο συγκεκριμένο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όλα τα χρειάζεσαι βασικά, δεν είναι ότι κάτι δε θα το ξαναδείς για να πεις ότι το αφήνεις. Αλλά τίποτα απ' όσα θα χρησιμοποιήσεις δε θέλει κάτι παραπάνω από το διάβασμα που έριξες στην Α, αν έριξες. Αν είχες ασχοληθεί δηλαδή δε χρειάζεται να θυμηθείς κάτι, καλύτερα ξεκουράσου για να συγκεντρωθείς μια και καλή στην ύλη της Γ.

Αν θες όμως να νιώθεις πιο σίγουρη -ξαναλέω δεν είναι απαραίτητο- κοίτα απλά να 'χεις στο μυαλό σου τα βασικά που είδες σε κάθε μάθημα, να θυμάσαι δηλαδή πέντε πράγματα για να τα ορίσεις. Φυσική νόμοι του Νεύτωνα, εντάξει, και ενεργειακή προσέγγιση όλων των φαινομένων που είδες (κινήσεις & κρούσεις). Δες όμως τι εννοώ ΟΧΙ ασκήσεις αλλά κατανόηση των φαινομένων. Μην πάρεις δηλαδή δέκα βοηθήματα κι αρχίσεις να λύνεις δεν έχει νόημα. Κοίτα να μην παπαγαλίσεις τους νόμους, για παράδειγμα, αλλά να καταλαβαίνεις την ουσία τους, τι σου λένε και πώς εφαρμόζονται, με τις ενέργειες το ίδιο -ε, φυσική φαντάζομαι ξέρεις να διαβάζεις δε θα μάθεις τώρα. :P

Χημεία θα καταρρίψεις Ό,ΤΙ έμαθες εκτός από την ονοματολογία. Το πρότυπο του Bohr - gone, η ηλετρολυτική διάσταση του Arrhenius -gone, ό,τι είδες για το χημικό δεσμό -αναθεώρηση και συμπλήρωση. Απλά την επαφή με το μάθημα να έχεις δηλαδή και είσαι εντάξει.

Τώρα άλγεβρα δε θυμάμαι και τι υπάρχει στην Α αλλά τι να σου πω ξέρωγω, πήγαινε διάβασε απόλυτα και ρίζες; Αυτά υποτίθεται τα ξέρεις και τα χρησιμοποιείς άνετα, δεν έχει νόημα λοιπόν. Το κολπάκια που μαθαίνεις στην Α και τη Β τα κουβαλάς μέχρι τη Γ. Αν ήσουν εντάξει στη Β θα 'σαι εντάξει και τώρα, όσον αφορά αυτά που πρέπει να ξέρεις από την Α.

Αυτά πάνω κάτω. Δε χρειάζεται να δεις κάτι για μένα και σου λέω πάλι καλύτερα να ξεκουραστείς όσο μπορείς τώρα που μπορείς. If anything καλύπτεις και μέσα στη χρονιά μικρά κενά. Χαλαρά τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χμμ...Ναι,μάλλον δίκιο έχεις..Είναι μωρέ που τώρα ξεκίνησε θερινά όλη μου η παρέα και έχω αγχωθεί στην ιδέα ότι το Σεπτέμβρη εγώ θα είμαι στον κόσμο μου και αυτοί θα έχουν μπει σε σειρά και σε πρόγραμμα...Τέσπα,ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα πάω Τεχνολογική Πληροφορικής.
Τι επαναλήψεις μου συστίνετε να αρχίσω από τώρα?

1) Αοδέ. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο τον καθηγητή μου και με καθοδηγήσει στο τι πρέπει να αρχίσω να διαβάζω από τώρα
2) Για μαθηματικά νομίζω χρειάζονται πολλά από άλγεβρα α λυκείου
3) Φυσική δεν είμαι και πολύ καλός. Τι πρέπει να διαβάσω?
4) Για ΑΕΕΠ? Ξέρω c++. Για πείτε μου για ψευδογλώσσα. Βρήκα ένα διερμηνευτή αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω. Υπάρχει κάνα βιβλιαράκι ή κατι?

Ευχαριστώ, Λέων! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Χμμ...Ειμαι θετικη οποτε δε μπορω να σε βοηθησω απολυτως σχετικα με τη κατευθυνση σου
ομως απο μαθηματικα ναι πραγματι κανε επαναληψη την αλγεβρα α λυκειου, συναρτησεις

οπως επισης και Φυσικη Α λυκειου, χρειαζεσαι καποια πραγματα οπως Θ.Μ.Κ.Ε, Α.Δ.Μ.Ε
εξισωσεις κινησεις, 2ος νομος Newton, ορμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά κανένας από τεχνολογική για να μάθω και για ΑΕΕΠ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Κι εγώ θετική ήμουν.

Για μαθηματικά, ξαναδές εξισώσεις γεωμετρικών τόπων (κύκλος, έλλειψη, παραβολή, υπερβολή, ευθείες κλπ) από κατεύθυνση Β' Λυκείου.
Από Άλγεβρα Α' Λυκείου δεν θυμάμαι κάτι απαιτούμενο.

Για φυσική, κάνε επανάληψη στις εφαρμογές της Αρχής της Διατήρησης της Ορμής, Αρχής Διατήρησης Ενέργειας, Θεωρήματος Μεταβολής Κινητικής Ενέργειας από Α' Λυκείου (δεν νομίζω να παρέλειψα καμία).

Όσον αφορά το ΑΟΔΕ, ο γιος του καθηγητή μου στα μαθηματικά είχε βγάλει την ύλη μέσα στο καλοκαίρι, σε σχετικά πιο χαλαρή φάση βέβαια, χωρίς φροντιστήριο, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από Άλγεβρα Α' Λυκείου δεν θυμάμαι κάτι απαιτούμενο.

Απόλυτα & ρίζες. Ιδιότητες και ό,τι σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ευχαριστώ αλλά κανένας από τεχνολογική για να μάθω και για ΑΕΕΠ? :)

Αφου ηδη ξερεις μια γλωσσα θα το παιζεις στα δαχτυλα το μαθηματακι. (κατα πασα πιθανοτητα):P
Οριστε η υλη.
Και ο,τι απορια εχεις για την ψευδογλωσσα εδω ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αφου ηδη ξερεις μια γλωσσα θα το παιζεις στα δαχτυλα το μαθηματακι. (κατα πασα πιθανοτητα):P
Οριστε η υλη.
Και ο,τι απορια εχεις για την ψευδογλωσσα εδω ειμαστε.

ΑΞίζει να αρχίσω από τώρα ΑΕΕΠ? Και αν ναι να αρχίσω με τις άλυτες ασκήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
ΑΞίζει να αρχίσω από τώρα ΑΕΕΠ? Και αν ναι να αρχίσω με τις άλυτες ασκήσεις?

αφου εχεις δουλεψει και αλλη γλωσσα θα σου φανει πολυ ευκολο το μαθημα...οποτε μπορεις να αρχισεις απο Σεπτέμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Φιλε μου ημουν τεχνολογικη εγω.Αμα θες χαλαρα αρχισε κανα προγραμματακι αεππ αν και ειναι γελοιο μαθημα ειδικα για εσενα που ξερεις και γλωσσα προγραμματισμου.Αοδε αρχισε απο τωρα για μενα το πιο χρονοβορο μαθημα της κατευθυνσης,θα τρεχεις και δεν θα προλαβαινεις αμα το αφησεις.ΜΑθηματικα περα παο αυτα που σου ειπαν πιο πανω να διαβασεις θα σου προτινα μια επαναληψη λογαριθμους.Να τους κατανοησεις καλα.Παντος αφου ξερεις γλωσσα προγραμματισμου δες την ΓΛΩΣΣΑ του υπουργειου και προσπαθησε να λυσεις 3α και 4α θεματα πανελληνιων απο το 2000-2004 που βαζαν προγραμματα και αλγοριθμους νηπιαγωγιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
και τα φετινα να δεις θα μπορεσεις να τα λυσεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Bασικα ηθελα να του πω να δει ολες τι χρονιες θα μπορει να τις λυσεις αμα ξερει γλωσσα προγραμματισμου αλλα δεν του το ελεγα μην με αρχισετε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πολυ καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top