[16/6/2017] Βιολογία Γενικής Παιδείας

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2017, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια...

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.


Καλή επιτυχία! :D


Θέματα - Απαντήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Με 2 ώρες διάβασμα έχω γράψει ενα 5-10. Πρέπει τα θέματα να ήταν "βατά αλλά για τους καλά διαβασμένους". Τη μοναδική άσκηση που ήξερα να λύνω δεν την έβαλαν φέτος οι παπάρες. Έγραψα ο,τι ήξερα μέχρι τις 9μιση και ως τις 10 που ήταν η δυνατή αποχώρηση ζωγράφιζα κουνέλια λουλούδια και φιογκους στο πρόχειρο. Overall ωραία εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κανονικής δυσκολίας θεματάκια, οι καλά διαβασμένοι δεν θα είχαν πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Και τα θέματα της Βιολογίας αρκετά έξυπνα και ήθελαν καλή κατανόηση της θεωρίας. Η μέση μαθήτρια της θεωρητικής, όπως λέει και ο Stickerbush, θα τα έβρισκε λίγο σκούρα στις ασκήσεις, οι οποίες παρόλα αυτά δεν είχαν καν αριθμητικές πράξεις :P

Λάτρεψα το θέμα Δ που έπρεπε να αντιστοιχίσεις τα κύτταρα του ανοσοβιολογικού. Θυμάμαι είχα μάθει ακριβώς έτσι τα στάδια της πρωτογενούς ανοσοβιολογικής απόκρισης, σχηματικά, γιατί ειδάλλως δεν υπήρχε περίπτωση να τα θυμάσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Και τα θέματα της Βιολογίας αρκετά έξυπνα και ήθελαν καλή κατανόηση της θεωρίας. Η μέση μαθήτρια της θεωρητικής, όπως λέει και ο Stickerbush, θα τα έβρισκε λίγο σκούρα στις ασκήσεις, οι οποίες παρόλα αυτά δεν είχαν καν αριθμητικές πράξεις :P

Λάτρεψα το θέμα Δ που έπρεπε να αντιστοιχίσεις τα κύτταρα του ανοσοβιολογικού. Θυμάμαι είχα μάθει ακριβώς έτσι τα στάδια της πρωτογενούς ανοσοβιολογικής απόκρισης, σχηματικά, γιατί ειδάλλως δεν υπήρχε περίπτωση να τα θυμάσαι :P

Καλά αν έβαζαν και μια μέθοδο των τριών, πολλούς υπολογισμούς σε τροφικά πλέγματα κλπ, θα είχαμε κλάμματα :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Καλά αν έβαζαν και μια μέθοδο των τριών, πολλούς υπολογισμούς σε τροφικά πλέγματα κλπ, θα είχαμε κλάμματα :rofl:
Πλάκα μου κάνεις; :P Όταν έδινα εγώ το 2015, όπου και να πήγαινες άκουγες παράπονα για το Γ' θέμα της Βιολογίας γενικής που (άκουσον άκουσον) είχε μία πρόσθεση 40+60, πολλαπλασιασμούς με το 10 ΚΑΙ μία διαίρεση με το 2 :hehe: (4/2=2:P)!!!

Εντάξει, αν δεν είσαι σε θέση να πας super market, επειδή χρειάζεται... "πράξεις", τότε το πανεπιστήμιο ίσως να μην είναι για εσένα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και στα δικά μας θέματα το 2011 θυμάμαι έκλαιγε όλη η θεωρητική γιατί είχαν βάλει και στο Γ και στο Δ θέμα ασκήσεις. Εντωμεταξύ 3 τύπους ασκήσεων είχε το καημένο το μάθημα, οι 2 έπεσαν. Πόσο να δυσκολεύτηκαν; Και μετά το πήραν όλα τα σάιτ αυτό και το έκαναν ότι "τα θέματα ήταν δύσκολα", αφήστε τα θυμάμαι και συγχύζομαι 6 χρόνια μετά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από την πλάκα, που πάνε ξυπόλυτοι στ' αγκάθια οι «θεωρητικοί», αν δεν μπορούν να λύσουν ασκήσεις; Δεν έπρεπε να τους δίνεται η δυνατότητα να ανοίγουν το 3ο πεδίο. Αν και μου άρεσε η Βιολογία γενικής, δεν την έδωσα, γιατί ήξερα τι κενά θα αντιμετώπιζα αν πέρναγα σε παραϊατρική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, που πάνε ξυπόλυτοι στ' αγκάθια οι «θεωρητικοί», αν δεν μπορούν να λύσουν ασκήσεις; Δεν έπρεπε να τους δίνεται η δυνατότητα να ανοίγουν το 3ο πεδίο. Αν και μου άρεσε η Βιολογία γενικής, δεν την έδωσα, γιατί ήξερα τι κενά θα αντιμετώπιζα αν πέρναγα σε παραϊατρική σχολή.
Τι κενά θα αντιμετωπιζες σε εργοθεραπεια/λογοθεραπεια/αισθητικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μόνο στην Ελλάδα βγαίνουν φυσικοθεραπευτές, νοσηλευτές κοκ εξεταζόμενοι σε αρχαία και ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι κενά θα αντιμετωπιζες σε εργοθεραπεια/λογοθεραπεια/αισθητικη;
Μου φαίνεται ότι με έχεις στοχοποιήσει. :P

Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω τι μαθήματα έχουν οι σχολές που ανέφερες, πάντως ξέρω ότι γενικά δύσκολα θα ανταπεξερχόταν ένας από θεωρητική κατεύθυνση, γιατί δεν θα είχε μπει στο πνεύμα των θετικών μαθημάτων. Γνωρίζω άτομο από θεωρητική που μπήκε Νοσηλευτική ΕΚΠΑ και έκανε 10%.

Προσωπική μου άποψη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι με έχεις στοχοποιήσει. :P

Σοβαρά τώρα, δεν ξέρω τι μαθήματα έχουν οι σχολές που ανέφερες, πάντως ξέρω ότι γενικά δύσκολα θα ανταπεξερχόταν ένας από θεωρητική κατεύθυνση, γιατί δεν θα είχε μπει στο πνεύμα των θετικών μαθημάτων. Γνωρίζω άτομο από θεωρητική που μπήκε Νοσηλευτική ΕΚΠΑ και έκανε 10%.

Προσωπική μου άποψη. :)

Φυσικά και δε σε εχω στοχοποιήσει.:P

Δεν έχεις άδικο στη νοσηλευτική ή ακόμα χειρότερα στο χημικό! (Λολ, να περνάει θεωρητικός στο χημικό, γέλιο για αιώνες), αλλά υπάρχουν πολλές σχολές που πέρα από βιολογία (νομίζω δηλαδη, ούτε κι εγώ είμαι σίγουρη), δε χρειάζονται άλλα θετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Σε ολες , περα των θεωρητικων σχολων υπαρχει τουλαχιστον ενα μαθημα μαθηματικων, στατιστικης , πληροφορικης και τουλαχιστον ενα χημειας. Οποτε αν νομιζεις οτι θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις τοτε δοκιμασε το. Πχ ξερω οτι στο τει ιατρικων εργαστηριων εδω στην Αθηνα υπαρχουν περισσοτεροι θεωρητικοι απο θετικοι (Πραγμα απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου). Επισης η αισθητικη δεν ειναι παραιατρικη σχολη απο οσο ξερω. Μπορει να κανω και λαθος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Επειδή κάπως τοποθετήθηκα παραπάνω και έγινα παρεξηγήσιμος. Ρε παίδες, δε γίνεται στα ΤΕΙ εργαστηρίων και Μαιευτικής, ακόμη και στις Νοσηλευτικές, οι φοιτητές να είναι στη πλειοψηφία τους οι "μέτριες" μαθήτριες της θεωρητικής! Και ότι δηλαδή τους "καλύπτει" το μαθηματάκι της Βιολογίας Γενικής... Δεν νομίζω ότι λέω κάτι μη λογικό. Είναι ένα παραθυράκι του συστήματος, που κατ' εμέ θα πρέπει να κλείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top