Γιατί οι αδύναμοι μαθητές πηγαίνουν ΕΠΑ.Λ ;

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Γιατι συνηθως οι αδυναμοι μαθητες πανε σε επαγγελματικα λυκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Προσδιόρισε το αδύναμοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Προσδιόρισε το αδύναμοι.

Aυτοί οι οποίοι για οποιοδήποτε λόγο αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις του σχολείου.

Προσωπικά, το βλέπω από 2 σκοπιές:

1. Σε ΕΠΑ.Λ. πάνε μαθητές οι οποίοι έχουν κατασταλάξει, γνωρίζουν τί ακριβώς θέλουν να κάνουν στη ζωή τους, και κατευθύνονται προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα είτε μέσω Πανελληνίων προς ένα ΤΕΙ, είτε μέσω του διπλώματος που τούς δίνεται. Γνωρίζω κάποια άτομα.

2. Σε ΕΠΑ.Λ. πάνε οι φυγόπονοι μαθητές. Αυτό. Κι έχω γνωρίσει αρκετούς από αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Θα χρησιμοποιουσα μια αλλη λεξη αλλα θα φαινοταν καπως.
Με τον ορο αδυναμο εννοω το μαθητη/τρια ο οποιος/α εχει πολλα κενα ,δε μπορει να παρακολουθησει το μαθημα και κατ'επεκταση να κατανοησει αυτα που λεει ο καθηγητης.

Ελα μεταξυ μας καταλαβες τι εννοω.
Ενας ΚΑΚΟΣ μαθητης οπως λενε οι περισσοτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γιατί το απολυτήριο ΕΠΑΛ είναι ισάξιο του ΓΕΛ και περνάς πολύ πιο καλά στην 3ετία φοίτησής σου. Υπάρχει και μια μειοψηφία που πάει ΕΠΑΛ επειδή ξέρει τι θέλει (πχ πληροφορική, μηχανικη κτλ κτλ), αν και το θεωρώ αρκετά δύσκολο αυτό, αφού εγώ έχω φτάσει Γ λυκ και δεν είμαι σίγουρος τι θέλω. :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
διότι μέχρι την τρίτη γυμνασίου οι αδύνατοι (ως αδύνατους καταλαβαίνω τους ματητες με χαμηλές επιδώσεις) δεν έχουν "μάθει να διαβάζουν" και ίσως έχουν σημαντικές ελλείψεις που στο λύκειο θα πρέπει να της ξεπεράσουν. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι λιγότεροι έξυπνοι από τους ειπολοιπους απλά δεν ασχολήθηκαν για διάφορους λόγους με το να διαβάζουν, δεν έμαθαν να συγκεντρώνονται, και να οργανωνται ίσος, και αυτές είναι μεγάλες δυσκολίες για καπιον στο λύκειο, Από την άλλη και το απεγγαλματικό θεωρητικά δεν είναι και τοσο ευκολο απλά πιστευω είναι σαν να ξεκινάς από το μηδέν η τελοσπάντων οι προιπάρχουσες γνώσεις δεν έχουν τόση τεράστια σημασία όση στο λύκειο, και στη συνέχεια οι περισσότεροι των επαγγελματικών λυκείων δεν στοηεβουν σε συνέχιση των σπουδών τους σε πανεπιστημιακό επίπεδο.
άσχετο αλλά γιατί άνοιξες τοπικ με τέτοιο θέμα; τόσο πολύ σε απασχολούσε γιατί οι αδυνατοι μαθητές επιλεογούν επαγ λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Θεέ μου,
δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι στα Ενιαία λύκεια όλοι οι μαθητές πιάνουν πουλιά στον αέρα, ξέρουν να διαβάζουν, να συγκεντρώνονται, να οργανώνονται, ενώ όσοι δεν κατάφεραν τα παραπάνω πήγαν οι καημένοι σε ΕΠΑΛ μπας και μάθουν τίποτα;


Όλοι αυτοί οι μαθητές, οι κακοί όπως λέτε για να μιλάω και στη γλώσσα σας πάνε σε ΈΠΑΛ γιατί πολύ απλά πίστεψαν το παραμυθάκι που πιστεύετε και εσείς αυτή τη στιγμή... "ότι ανήκουν εκεί", θαρρείς και το ΕΠΑΛ είναι για λεπρούς ή για κακούς μαθητές.
Σταματήστε το επιτέλους αυτό.
Με ενιαίο ξεκίνησα, είδα ότι αντί να διαβάζω μαλακίες (που τις διάβαζα και τα πήγαινα μια χαρά, αλλά το έκανα με το ζόρι) μου αρέσει να σχεδιάζω, πήγα γραφιστική σε ΕΠΑΛ και την έβγαλα ζάχαρη.
4 ώρες την ημέρες έκανα τα απαραίτητα μαθήματα γενικής και μετά όλα ήταν ειδικότητας. Μια χαρά πράγματα έμαθα εκεί, πράγματα που με ενδιέφεραν στα αλήθεια και στο κάτω- κάτω πέρασα και γαμάτα 2 χρόνια, με εκπαιδευτικές εκδρομές σε εξωτερικό και εσωτερικό, με ομαδικές εργασίες, με συνεργασίες για δουλειά σε εταιρίες, με φιλότιμους καθηγητές και οργανωμένα/εξοπλισμένα εργαστήρια.

Το ΕΠΑΛ είναι πιο εύκολο,αλλά όχι με την έννοια που εσείς φαντάζεται.. απλά καταπιάνεσαι με κάτι που σου αρέσει, οπότε λογικό να πέφτεις με τα μούτρα και να ασχολείσαι...
Και μη ξεχνάτε ότι το ΕΠΑΛ δίνει πολλές εναλλακτικές οπότε και ο κάθε μαθητής το επιλέγει για διαφορετικούς τρόπους, άλλος για να πάρει μόνο το πτυχίο, άλλος για να πάρει το πτυχίο και το απολυτήριο,και άλλος για να δώσει πανελλαδικές για εισαγωγή σε ΤΕΙ, και άλλος για εισαγωγή σε ΑΕΙ.
Σταματήστε με αυτή τη καραμέλα πια, δεν είναι νόμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Θεέ μου,
δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι στα Ενιαία λύκεια όλοι οι μαθητές πιάνουν πουλιά στον αέρα, ξέρουν να διαβάζουν, να συγκεντρώνονται, να οργανώνονται, ενώ όσοι δεν κατάφεραν τα παραπάνω πήγαν οι καημένοι σε ΕΠΑΛ μπας και μάθουν τίποτα;

:P Καλά, μην νευριάζεις τόσο γρήγορα εσύ. Άλλωστε δεν σχολιάσαμε το επίπεδο των ΓΕΛ. Και τα ΓΕΛ είναι γελοία, μόνο να είσαι μέσα στην τάξη χρειάζεται επί 3 χρόνια και παίρνεις απολυτήριο! :P Απλά στα ΕΠΑΛ όλο κάτι παραπάνω εκδρομές, κάτι παραπάνω καταληψούλες, στο κοντινό μου ΕΠΑΛ οι απουσίες σπάνια μπαίνουν κοκ. Γενικά είναι πιο ευχάριστη φάση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όταν λέω ότι έχετε λανθασμένη εικόνα αυτό εννοώ.
Οι εκδρομούλες που λες είναι σχετικές με την ειδικότητα. Δε πάμε "περιπάτους" και εκδρομές σε θέατρα, αυτή είναι η διαφορά.
Όσο για τις καταλήψεις, προσωπικά στη Α τάξη στο Ενιαίο έχασα περισσότερες μέρες μάθημα από ότι έχασα και τις δύο χρονιές μαζί στα ΕΠΑΛ, επίσης στο Ενιαίο κάναμε κατάληψη επειδή η τυρόπιτα στο κυλικείο ήταν τρίγωνη (?) ενώ στα ΕΠΑΛ επειδή είχαν αρχίσει τα εργαστήρια μας να αδειάζουν από υλικά και τα μηχανήματα που δούλευαν άλλες ειδικότητες ήθελαν συντήρηση...
Τώρα θα μου πεις με το να παραθέτει ο καθένας τις εμπειρίες του δε βγαίνει άκρη και θα έχεις δίκιο.

Και δεν νευριάζω για το τρόπο που σκέφτεστε σε αυτό το θέμα, νευριάζω με την συνολική εικόνα της κατάστασης γιατί άλλοι σας τα φύτεψαν αυτά στο μυαλό.
Και λογικό να μιλάμε για ευχάριστη φάση, αφού στη δευτέρα τάξη ασχολείσαι 15 ώρες τη βδομάδα με κάτι που σου αρέσει και στη τρίτη τάξη 18-20. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Όσο για τις καταλήψεις, προσωπικά στη Α τάξη στο Ενιαίο έχασα περισσότερες μέρες μάθημα από ότι έχασα και τις δύο χρονιές μαζί στα ΕΠΑΛ,

Επειδή ξέρω σε ποιο ΕΠΑΛ πήγαινες, αυτό που λες δεν ισχύει. Οταν εμείς κάναμε κατάληψη 1 μέρα, το ΕΠΑΛ σας έκανε 2-3 εβδομάδες. Και μη με βγάλεις ψεύτη γιατί για να πάω στο σχολείο μου κάθε πρωί, αναγκαστικά περνάω απ' το ΕΠΑΛ + έχω και πολλούς γνωστούς εκεί.
Εκλεινε το ΕΠΑΛ και μετά οι περισσότεροι με τα μηχανάκια ερχόντουσαν στο ΓΕΛ μας και βοηθούσαν να το κλείσουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
+ το κυριότερο, οι απουσίες μπαίνουν όποτε να ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Επειδή ξέρω σε ποιο ΕΠΑΛ πήγαινες, αυτό που λες δεν ισχύει. Οταν εμείς κάναμε κατάληψη 1 μέρα, το ΕΠΑΛ σας έκανε 2-3 εβδομάδες. Και μη με βγάλεις ψεύτη γιατί για να πάω στο σχολείο μου κάθε πρωί, αναγκαστικά περνάω απ' το ΕΠΑΛ + έχω και πολλούς γνωστούς εκεί.
Εκλεινε το ΕΠΑΛ και μετά οι περισσότεροι με τα μηχανάκια ερχόντουσαν στο ΓΕΛ μας και βοηθούσαν να το κλείσουμε :P

Να σου θυμίσω ότι το συγκεκριμένο κτήριο στεγάζει 2 ΕΠΑΛ και την ΕΠΑΣ οαεδ.
Το ένα ΕΠΑΛ έκανε, εμείς πάλι είχαμε μάθημα κανονικά και εγκλωβιζόμασταν σε 2 διαδρόμους γιατί όλοι οι άλλοι ήταν κλειστοί από το άλλο ΕΠΑΛ με τα θρανία τους και τις καρέκλες τους...
Αν έχεις μπει στο κτήριο θα είδες ότι οι διάδρομοι του κτηρίου χωρίζονται και με κάγκελα απλά χρησιμοποιούνται μόνο στις πανελλαδικές, κατά τα άλλα υπάρχουν για να χωρίζουν τα 2 λύκεια, που είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ. :)



Όταν είπα πως αν πιαστούμε από προσωπικές εμπειρίες άκρη δε θα βγει, ΑΥΤΌ ΑΚΡΙΒΏΣ ΕΝΝΟΟΎΣΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
+ το κυριότερο, οι απουσίες μπαίνουν όποτε να ναι :P

Δὲν εἶναι ἀπόλυτο... Ἐγὼ στὸ Λύκειο στὸ ὁποῖο πήγαινα (Γενικὸ Λύκειο καὶ ἀπὸ τὰ «καλὰ» τῆς Πάτρας), ἤξερα περιπτώσεις μὲ ὑπευθύνους τῶν τάξεων νὰ σβήνουν ἀβέρτα ἀπουσίες προκειμένου νὰ μὴ μείνουν κάποια παιδιὰ τὰ ὁποῖα τὴ μισὴ χρονιὰ δὲν εἶχαν πατήσει κἂν στὴν τάξη... Οἱ ἀπουσίες οἱ ὁποῖες μπαίνουν ἀπὸ τὸ ἀπουσιολόγιο πρέπει νὰ περασθοῦν στὸ βιβλίο τῆς τάξης καὶ σὲ διαβεβαιώνω ὅτι εἶχα δεῖ μὲ τὰ ἴδια μου τὰ μάτια αὐτὸ νὰ μὴ συμβαίνῃ πάντοτε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Γιατι συνηθως οι αδυναμοι μαθητες πανε σε επαγγελματικα λυκεια?
Θα διατυπώσω την ερώτηση λίγο διαφορετικά:
Γιατί στην Ελλάδα τόσο λίγοι αδύνατοι μαθητές πηγαίνουν στα ΕΠΑΛ?
(Για παράδειγμα, στη Φινλανδία (που την έχουμε και υπόδειγμα), μετά το γυμνάσιο το 55% κατευθύνεται στην τεχνικοεπαγγελματική εκπαίδευση και μόνον το 45% στα γενικά λύκεια).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Διότι φίλε ο ελληνικός λαός, οι έλληνες γονείς δεν έχουν αναγνωρίσει την αξία της τεχνικής εκπαίδευσης. Την υποτιμάνε δηλαδή. Και δίνουν πολύ αξία στην ανώτατη πανεπιστημιακή εκπαίδευση λόγου κύρους (κάποτε και έμεινε μέχρι τις μέρες μας) και λόγου της κάποτε αποκατάστασης κυρίως σε καλή θέση του Δημοσίου. Επομένως γιαυτό και τα ΓΕΝΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ τα έχουν πιο ψηλά σε εκτίμηση διότι στοχεύουν προετοιμάζουν περισσότερο επιστημονικά για Πανεπιστήμιο. Επομένως τα ΕΠΑΛ τα έχουν και αυτά υποτιμημένα μιάς και στοχεύουν σε μια και καλά υποτιμημένη εκπαίδευση (λες και είναι χάλια και ντροπή τα τεχνικά πρακτικά επαγγέλματα, ίσα ίσα είναι πολυ χρήσιμα και ενδιαφέροντα!!!! Και είμαι άτομο που βρίσκεται σε Πανεπιστήμιο που το λέει αυτό). Έτσι όσοι πάνε ΕΠΑΛ και καλά είναι κακοί μαθητές....δε λέω ισχύει συχνά όχι ότι δεν είναι έξυπνα τα παιδά, κάθε άλλο, απλά δεν είναι ίσως τόσο επιμελείς στο διάβασμα όσο εκείνοι που πάνε για ΓΕΛ.

Ο καθένας στο τομέα που ανήκει παιδιά. Μπορώ να πώ πως το πρόγραμμα των ΕΠΑΛ και συχνά οι υποδομές τους είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Δηλαδή είναι αποτελεσματικά όσον αφορά τη τεχνικη εκπαίδευση. Το ίδιο και με τα ΓΕΛ που κ αυτό σχετικά κάνει καλή δουλειά αναλογιζόμενοι ποιός είναι ο σκοπός του ΓΕΛ.

Δεν πρέπει να υποτιμούμε καμία εκπαίδευση και τους αποφοίτους της. Και τα δύο αλληλοσυμπληρώνονται! Δεν γίνεται να υπάρχει μόνο το ένα από τα δύο. Και οι αδύναμοι μαθητές εν τέλει πανε ΕΠΑΛ διότι απαιτείται λιγότερο διάβασμα αλλά ενδιαφέρον ατομικό για το επιλεγόμενο αντικέιμενο και επειδή δεν είναι ακριβλως μια συνέχεια του γυμνασίου αλλά μπορεί να γίνει μια νέα αρχή εκεί. συνήθως παιδιά στο γυμνάσιο που δε ασχολούνταν πολυ με το μάθημα ασχολούνταν με κάτι άλλο όχι τόσο ανιαρό, ε και στο ΕΠΑΛ απλά εξαρχής τους δίδεται η δυνατότητα να ασχοληθούν και να παρακολουθήσουν αυτό ακριβώς που θέλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niki00200

Νεοφερμένος

Η niki00200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καταρχήν ο σχολικός και επαγγελματικός προσανατολισμός στη γ γυμνασίου αλλα και γενικά είναι αποραδεκτος!!! Η αλήθεια είναι πως πολλα παιδιά στο επαλ υστερούν σε γνώσεις σε σχέση με παιδιά του ενιαίου λυκείου! Απο την άλλη εχουμε μείνει ακόμα στη δεκαετία του 60 πιστεύοντας πως η μονη λύση είναι το πανεπιστήμιο! Για όνομα του θεού! Μη μου πείτε πως έχω άδικο, χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν, πιστεύω πως υπάρχουν ειδικότητες που δε βγαίνεις τιποτα, π.χ ΦΠΨ, τι είναι αυτο το πράγμα, ούτε ψυχολόγος βγαίνεις ούτε φιλόλογος. Το θέμα είναι πως όλη η διαδικασία εισαγωγής σε ΑΕΙ η ΤΕΙ είναι Π.Χ ! Πως θελουμε οι μαθητές να έχουν όρεξη για γνώση όταν τους δίνεται απλα μια μάζα πληροφοριών; Βάζουν το μυαλό στη κατάψυξη και κρατάνε μόνο τα κύτταρα του παπαγαλου! Οχι οτι στο επαλ δε γίνεται αυτο! Κακογραμμενα βιβλία ( Οδοντιατρος γράφει βιβλίο ανατομίας χωρίς κάν επίβλεψη ανατομου) παπαγαλιζουν ΛΑΘΟΣ πραγματα γιατι απλα το υπουργείο δεν έχει δώσει διορθώσεις! Τέλος πάντων, οι πανελλήνιες είναι απλα διαγωνισμός! Πως είναι δυνατόν να κρίνεται ένας μαθητής μέσα σε 3 ώρες! Η μήπως δεν υπάρχει η περίπτωση να γράψεις λιγότερο καλα σε σχέση με το πόσο έχεις προετοιμαστεί; Το καλύτερο θα ήταν η κάθε σχολη να έχει τα δικά της μαθήματα, αλλα αν συμβεί κάτι τέτοιο εδω στην Ελλάδα, θα μπαίνουν πρώτοι μαθητές- συγγενείς καθηγητών και θα αφήνουν και 5 θέσεις για τα ματιά του κόσμου. Η Ελλάδα δεν έχει ούτε παιδεία ούτε και εκπαίδευση! ( συγκριτικά με Ε.Ε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top