[2011] Αλλαγές στο βιβλίο της Βιολογίας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν ξερω αν εχει αλλαξει αλλα ελπιζω να ειναι ποιο σαφες και καλητερα γραμμενο απο το παλιο:)

το ζητημα δεν ειναι μονο το βιβλιο αλλα να σταματησει και αυτη η στειρα παπαγαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλύτερα πάντως που το διόρθωσαν γιατί το 'πρασινάκι' είχε πάρα πολλά λάθη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εγω μια χαρα το εχω μαθει.Αλλα γιατι ομως τωρα να το αλλαξουνε????Και εγω που δινω δευτερη φορα φετος απο που σκατα θα το βρω??Που αν παω στο σχολειο μου να το ζητησω θα με πεταξουν εξω με τις κλωτσιες???Να το αγορασω??Εδω δεν εχουνε βιβλια να δωσουνε στα σχολεια.Θα τους περισεψουν κιωλας για να πουλησουν τα βιβλιοπωλεια???Τι μπουρδελο ειναι αυτο ρε γαμωτο...Εντωμεταξυ στο υπουργειο παιδειας εχει αναρτηθει ψηφιακα το παλιο βιβλιο.Μηπως ολο αυτο ειναι βλακειουλες κοπανιστες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sgt.Cross

Νεοφερμένος

Ο Sgt.Cross αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Με βάση αυτό που παρέθεσε ο Sourotiri, το βιβλίο μάλλον έχει αλλάξει (αναμορφωθεί - στο Ελλαδιστάν θα περάσουν χρόνια μέχρι να ξαναγραφτούν από την αρχή βιβλία...).
Η διατύπωση, όμως,
Από το βιβλίο ‘’Βιολογία’’ της Γ’ τάξης Γενικού Λυκείου Γενικής Παιδείας των Αδαμαντιάδου Σ. κ.ά., όπως αυτό αναμορφώθηκε από τους Καλαϊτζιδάκη Μ. και Πανταζίδη Γ., έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2011.
μάλλον μπερδεύει έτσι όπως είναι γραμμένη. Για την ιστορία, το βιβλίο αυτό είχε γραφτεί το 1999 (αν δεν κάνω λάθος) όμως το 2001 η Μ. Καλαϊτζιδάκη και ο Γ. Πανταζίδης έκαναν μια αναθεώρηση της προηγούμενης έκδοσης (το γράφει άλλωστε και στά εισαγωγικά του βιβλίου). Οπότε, η παραπάνω φράση ΔΕΝ σημαίνει ότι οι δύο αυτοί άνθρωποι αναμόρφωσαν το βιβλίο για το 2011, μιας και αυτό έγινε ήδη πριν 10 χρόνια (και σε αυτό -το πριν 10 χρόνια- αναφέρεται η φράση). Μάλλον θα έγινε και άλλη αναθεώρηση, αλλά πού να ξέρω κ εγώ..;

Μπορεί να συμβεί, βέβαια, ότι έγινε και με το βιβλίο "Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας, Γ΄ Λυκείου - Θεωρητικής". Από το 2006 προστέθηκε ένα πέμπτο κεφάλαιο και ήδη από το 2003 είχε προστεθεί μια παραπάνω φράση (μη "βαρέσετε", μια φράση σε μάθημα που οι μισοί το παπαγαλίζουν κάνει τη διαφορά) στο μάθημα με την "παρακμή των ξενικών κομμάτων". Παρόλα αυτά, το υπουργείο έχει ανεβάσει άλλα αντ' άλλων. Ενώ υπάρχει μια έκδοση ολόκληρου του βιβλίου με το 5ο κεφάλαιο και με την προσθήκη της φράσης https://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C102/79/), εντούτοις στην κύρια σελίδα του μαθήματος (https://digitalschool.minedu.gov.gr/courses/DSGL-C102/) υπάρχουν 4 κεφάλαια και το pdf του δεύτερου κεφαλαίου δεν έχει τη φράση.

(PS: Επειδή σας έπρηξα με τη φράση, αυτή είναι η εξής: "Είχε προηγηθεί και η υπόθεση Πατσίφικο, η οποία είχε δυσχεράνει τις σχέσεις των χωρών"...)

Επαναφέρομαι on topic: Η σίγουρη λύση είναι μία. Όταν εκτυπωθούν μερικά καινούρια βιβλία (φέξε μου και γλύστρησα...) που θα γράφουν στην τελευταία σελίδα ΕΚΔΟΣΗ 2011, ψάξτε να βρείτε αν έχει διαφορές με τις προηγούμενες εκδόσεις. Λογικά σε κάποιο σχολείο της Ελλάδας θα πάει και ένα τέτοιο βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω παντως ειχα σταματησει βιολογια επειδη και γω διαβασα πως θα αλλαζε το βιβλιο... εκανα μονο το 1ο μαθημα και αυριο ξεκιναω παλι με το παλιο βιβλιο αφου δεν εχει αλλαξει η υλη... ποτε δηλ. να αρχισω βιολογια ? τον Νοεμβριο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αρχίστε διάβασμα, δε νομίζω να έχει τεράστιες διαφορές. Ίσως διόρθωσαν κάποια λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδιά εγω συναντήθηκα τις προάλλες με την καθηγήτρια που μου έκανε φροντιστήριο πέρσι βιολογία παιδείας και μου είπε πως ουσιαστικά δεν άλλαξε τιποτα! Ουτε τις απαραίτητες διορθωσεις δεν έχουν κάνει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top