Εφηβική απερισκεψία στο sex

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, το θεμα μεγαλο και περιπλοκο, και δεν ξερω και πως ακριβος να θεσω καπια απο τα ερωτιματα μου αλλα δεν πειραζει... θα βρουμε τροπο...
Λοιπον, νομιζω ολοι το βλεπετε γυρο σας, αλλα σιγουρα εγω και οι υπολιποι εφηβοι του φορουμ μας πιο πολυ και πιο αμεσα, οτι οι σημερινοι εφηβοι (ισως και οι παλεοτεροι, δεν γνωριζω) τινουν να θεωρουν μαγκια την ανηθικοτιτα, την ανωριμοτιτα και το να πρατεις χωρις να σκευτεσε...
Τι θελω να πω με αυτα; Βλεπω τρυγιρο μου καθημερινα, φιλους-φιλες και γνωστους, ολοι ενα μεγαλο κουλουβαχατο... Σχεσεις της μιας εβδομαδας, φασωματα τις μιας ωρας, φασωματα ενω τα εχουμε με αλλων/αλλη, ειναι μαγκια να κανεις σεξ απο τα 12, κανεις σεξ απλα για να το κανεις, αδιφορωντας πιων/πια εχεις απο πανω/κατω σου... Φυσικα τα αγορια δεν μπορουν να εμπιστευτουν τον εαυτο τους που δεν τους βγηκε ποτε απο μονο του να τους αρεσει ενα αλο αγορακι, πρεπει να φιλιθουν η και να πανε παραπερα με ενα αγορακι για να διαπιστοσουν αν τους αρεσουν τα αγορακια, και τα κοριτσακια ενοειτε οτι ολα ειναι bi...
Και δεν ειναι μονο αυτα φυσικα... Και ολα αυτα, φυσικα για να δειξουμε, και οχι για να νιωσουμε...
Εσας πια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα; Απο που πιστευετε οτι προερχονται; Γιατι εχει γινει τοσο τις μοδας αυτο το πραγμα; Γιατι ειναι μαγκια να εχεις παει με ολο το νησι, να ειμαστε ολοι μια μεγαλη κρεβατοκαμαρα; Και ποσο μαλλον, αυτο να μην γινετε στα 20, αλλα στα 15-18...
Θα μου πειτε, δεν ειναι ολα απο αυτα που ανεφερα κακα, ισως κανενα... Δεν ξερω, αλλα ολα αυτα μαζι, και ενω φενετε οτι ολα ειναι ενα μεγαλο πεπλο, και βλεπω ποσο μετανιωνουν καπιοι για ολα αυτα, τοτε ναι ειναι κακο. Και ειναι κακο να κανεις οτιδηποτε οχι γιατι το θες, αλλα γιατι ειναι μαγκια και το προσταζει η μοδα η το οτιδηποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Με λίγα λόγια πιστεύω το εξής: στα χρόνια μου, μαγκιά ήταν να καπνίσεις, και αυτό το λάθος το κάναμε πολλοί, στα χρόνια σας έχουμε ξεφύγει από αυτό και το πράγμα έχει χοντρύνει... Πλέον τα παιδιά από τα 15 έχουν κάνει πράγματα που εγώ έκανα στα 18-19.:/:
Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό θα το κρίνει το μέλλον, πάντως αν με ρώταγες που θα ήθελα να ζω τότε χαλαρά θα σου έλεγα πως τα χρόνια μου (όταν ήμουν δηλαδή στην ηλικία σου) ήταν καλύτερα.

Θα με χάλαγε πολύ να είχα ένα παιδί που για να φανεί μάγκας θα έκανε πράγματα πολύ μακριά από την ηλικία του, με χαλάει που τα κοριτσάκια στα 15 τους ποζάρουν σα γκόμενες στα 25 και διαβάζουν περιοδικά για το πως θα βελτιώσουν το handjob στον φίλο τους, με χαλάει που τα 15 ετών αγοράκια κάθονται 30' στο καθρέπτη για να φτιαχτούν και να πάνε σχολείο. Με χαλάει να βλέπω στο δρόμο πιτσιρίκια γυμνασίου να φιλιούνται με ένα τρόπο τόσο μακριά από την ηλικία τους και εν τέλει με χαλάει να μεγαλώνει ο οποιοσδήποτε πριν την ώρα του.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και σκεψου οτι "τα χρονια σου" δεν ειναι ουτε καν πριν 10 χρονια...
Ωρες-ωρες νιωθω τοσο εξω απο την εποχη μου, νευριαζω τοσο με ολους τους συνομιλικους μου... Δλδ τι στο καλο;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tι στο ίντερνετ να λες και τι στη τηλεόραση.;)

Άλλες εποχές Κρόνε παιδί μου και ας πάνε και ούτε 10 χρόνια. :(
πς: αν είναι έξω από την εποχή αυτό που νιώθεις και αν κρίνω από τις σκέψεις σου, καλά κάνεις και είσαι εκτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω πιστευω πως καλα κανω, και χαιρομαι που ειμαι εκτος... Λυπαμε για την γενια μου ομως... Ειπαμε προοδω, αλλα αυτο δεν ειναι προοδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και ειναι κακο να κανεις οτιδηποτε οχι γιατι το θες, αλλα γιατι ειναι μαγκια και το προσταζει η μοδα η το οτιδηποτε....

Αυτή σου η φράση τα λέει όλα.
Αν νοιώθεις ότι διαφέρεις απο τους υπόλοιπους ή ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις καθόλου δεν πειράζει.
Ξέρεις καμμιά φορά δεν αρμενίζουμε εμείς στραβά, είναι ο γυαλος στραβός;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Αυτή σου η φράση τα λέει όλα.
Αν νοιώθεις ότι διαφέρεις απο τους υπόλοιπους ή ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις καθόλου δεν πειράζει.
Ξέρεις καμμιά φορά δεν αρμενίζουμε εμείς στραβά, είναι ο γυαλος στραβός;)

+1. Και να παρατηρήσω ότι αυτά δεν ήταν τόσο έντονα ούτε καν όταν ήμουν εγώ στην ηλικία σου. Δηλαδή εμένα η πραγματικότητα ήταν πολύ πιο κοντά στου Γιάννη. Τουτέστιν μαγκιά ήταν να καπνίζεις, να έχεις μηχανάκι, να κάνεις graffiti στους τοίχους και τέτοια πράγματα. Πώς στο καλό άλλαξαν όλα τόσο απότομα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτή σου η φράση τα λέει όλα.
Αν νοιώθεις ότι διαφέρεις απο τους υπόλοιπους ή ότι δεν μπορείς να ακολουθήσεις καθόλου δεν πειράζει.
Ξέρεις καμμιά φορά δεν αρμενίζουμε εμείς στραβά, είναι ο γυαλος στραβός;)

Νιωθω οτι διαφερω, αν θελω μπορω να ακουλουθισω, αλλα απλα δεν θελω!! Δεν βρισκω το νοημα, την απολαυση, την ευχαριστιση και ολα αυτα... Εγω βλεπω κατι που ειναι απλα, και επιοικος, ηλιθιο. Γιατι λοιπον να ακολουθισω;
Δεν ξερω αν εγω αρμενιζω στραβα η αν ο γυαλος ειναι στραβος, δεν ξερω αν εγω ειμαι ο "πουριτανος", "κλειστομυαλος", "ξεπερασμενος", "κοροΐδο", "βλακας" και αυτοι οι "μαγκες" που περνανε καλα, εγω βλεπω οτι εγω πραγματικα περναω καλα... Για αυτους αμφιβαλω...

+1. Και να παρατηρήσω ότι αυτά δεν ήταν τόσο έντονα ούτε καν όταν ήμουν εγώ στην ηλικία σου. Δηλαδή εμένα η πραγματικότητα ήταν πολύ πιο κοντά στου Γιάννη. Τουτέστιν μαγκιά ήταν να καπνίζεις, να έχεις μηχανάκι, να κάνεις graffiti στους τοίχους και τέτοια πράγματα. Πώς στο καλό άλλαξαν όλα τόσο απότομα; :worry:

Ναι ρε φουστη μου...! Και εμενα μου φαινετε σαν ολο αυτο να εχει γινει ξαφνικα...! Τι να πω.. Ισως ειναι και μονο εδω περα, τοπικο, με ολα τα μπαζα που εχουν μαζευτει και το παιζουν παρακμη, κουλτουρα, μουσικη, αλητεια και ολα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ναι ρε φουστη μου...! Και εμενα μου φαινετε σαν ολο αυτο να εχει γινει ξαφνικα...! Τι να πω.. Ισως ειναι και μονο εδω περα, τοπικο, με ολα τα μπαζα που εχουν μαζευτει και το παιζουν παρακμη, κουλτουρα, μουσικη, αλητεια και ολα καλα...

Nope, δυστυχώς όχι. Και στο παλιό μου σχολείο τα ίδια γίνονται, μου το έχουν πει.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τον Τάσο στα περισσότερα...τα τελευταία 2-3 χρόνια τα ελληνικά σχολεία έχουν γίνει ''χτυποκάρδια στο beverly hills'', πραγματικά! Όλοι πάνε με όλους-για την πλάκα τους και καλά, ξαφνικά όλοι σου λένε ότι είναι bi, έχουν γίνει όλοι μαλλιοκούβαρα.
Δεν ξέρω αν φταίει η τηλεόραση, το ίντερνετ ή οι ίδιοι οι γονείς για την όλη κατάσταση αλλά νομίζω ότι κάπου έχει χαθεί το νόημα...ακούστε διάλογο πέρσι ανάμεσα σε δύο κοπέλες-βία 13χρονών- στο λωφορείο:((τα ονόματα είναι τυχαία)
''...με ποιον φασώθηκες; Με τον Μιχάλη; Αααα, δεν είναι καλός το ξέρω τον δοκίμασα στο πάρτυ της Ελένης...με τον Γιώργο έχεις δοκιμάσει; Αααα, δεν ξέρεις τι χάνεις, πολύ καλός...ρώτα και τον Αλέκο!!!:eek:'' τα άκουσα και εγώ αυτά και περίμενα να δω τίποτα 30+ και βλέπω κάτι πιτσιρίκια...η εποχή μας τρέχει πιο γρήγορα από εμάς μου φαίνεται!!
Και το κακό είναι πως κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν όλοι αυτοί και θα κλαίνε για την χαμμένη τους παιδική ηλικία-που δεν έζησαν...αλλά δυστυχώς θα είναι πια αργά...

Τουτέστιν μαγκιά ήταν να καπνίζεις, να έχεις μηχανάκι, να κάνεις graffiti στους τοίχους και τέτοια πράγματα. Πώς στο καλό άλλαξαν όλα τόσο απότομα; :worry:
Τώρα πια μαγκιά είναι να καπνίζεις μπάφους, τα τσιγάρα είναι passe...βάλτε με το μυαλό σας πόσο χαζά είναι κάποια άτομα που για να κερδίσουν αποδοχή βάζουν τον εαυτό τους σε αυτήν την διαδικασία!

Kαι για να τελειώνω, γιατί πολλά έγραψα δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθει ο Τάσος ή ο κάθε Τάσος εκτός εποχής επειδή η εποχή μας είναι μαύρα χάλια...σημασία έχει να είναι ο καθένας οκ με τον εαυτό του, αυτό!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν φταίει η τηλεόραση, το ίντερνετ ή οι ίδιοι οι γονείς για την όλη κατάσταση αλλά νομίζω ότι κάπου έχει χαθεί το νόημα...

Χμμ... Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι περισσοτερο φταινε οι γονεις... Και γενικα οι κοντινοι συγκενεις που εχουν εποιροες... Και εγω βλεπω τηλεωραση, εγω χρησιμοποιω πολυ περισσοτερο ιντερνετ απο ολους οσους ξερω, δεν ειμαι ετσι ομως... Οποτε αν προερχετε απο αυτα τα δυο, αυτοι που φταινε ειναι οι γονεις, που δεν μαθανε στα παιδια τους να δεχονται αβασανιστα οτι βλεπουν και ακουνε, και δεν τους εδωσαν μια τροφη για σκεψη που θα τους φερει μια ωριμοτιτα... Ενταξη, σιγορουρα δεν γινετε να κανεις ενα 10 χρονο να εχει ωριμοτιτα 30χρονου, και ουτε πρεπει, αλλα μπορεις να το κανεις να εχει ωριμοτιτα 10χρονου, οχι 3χρονου....

ακούστε διάλογο πέρσι ανάμεσα σε δύο κοπέλες-βία 13χρονών- στο λωφορείο:((τα ονόματα είναι τυχαία)
''...με ποιον φασώθηκες; Με τον Μιχάλη; Αααα, δεν είναι καλός το ξέρω τον δοκίμασα στο πάρτυ της Ελένης...με τον Γιώργο έχεις δοκιμάσει; Αααα, δεν ξέρεις τι χάνεις, πολύ καλός...ρώτα και τον Αλέκο!!!:eek:'' τα άκουσα και εγώ αυτά και περίμενα να δω τίποτα 30+ και βλέπω κάτι πιτσιρίκια...η εποχή μας τρέχει πιο γρήγορα από εμάς μου φαίνεται!!

Δεν εχεις ακουσει (και δει) τιποτα ακομα...


Και το κακό είναι πως κάποια στιγμή θα ξυπνήσουν όλοι αυτοί και θα κλαίνε για την χαμμένη τους παιδική ηλικία-που δεν έζησαν...αλλά δυστυχώς θα είναι πια αργά...

Δεν ξερω αν θα κλαινε περισσοτερο για αυτα που εχασαν η για αυτα που εκαναν... Εγω οσους ξερω που εχουν καταφερει να πανε ενα βημα πιο μπροστα και να συνιδιτοποιησουν μερος του τι εκαναν κλαινε και για τα δυο....


Τώρα πια μαγκιά είναι να καπνίζεις μπάφους, τα τσιγάρα είναι passe...βάλτε με το μυαλό σας πόσο χαζά είναι κάποια άτομα που για να κερδίσουν αποδοχή βάζουν τον εαυτό τους σε αυτήν την διαδικασία!
Τα τσιγαρα δεν ειναι passe, απλα δεν ειναι τιποτα... Δεν το κανπιζουν πλεων για μαγκια, το καπνιζουνοσοι προλαβαν να το μαθουν οσο ητανε μαγκια, η για να μαθουν απο αυτο πως να κατεαζουν τον καπνο για να μην παει χαμενο το χορτο που ειναι πιο ακριβο...
Και σκεψου ποσο πιο χαζα θα γινουν, οταν στα 16 τους και στα 17 τους φαινετε οτι ειναι χασικληδες...


Kαι για να τελειώνω, γιατί πολλά έγραψα δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθει ο Τάσος ή ο κάθε Τάσος εκτός εποχής επειδή η εποχή μας είναι μαύρα χάλια...σημασία έχει να είναι ο καθένας οκ με τον εαυτό του, αυτό!!:)

Δεν θα ελεγα οτι νιωθω εκτος εποχης, απλα νιωθω οτι δεν ειμαι τις ιδιας εποχης με τους συμαθιτες-φιλους-γνωστους μου. Το ξερω οτι η εποχη ειναι μαυρα χαλια... Το βλεπω γυρο μου... Και ειμαι πολυ οκ με τον ευατο μου, απλα νευριαζω με αυτ απου βλεπω...Και δεν μπορω να βρω πουθενα το δικιο μου, θα με βγαλουν παραλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
...ακούστε διάλογο πέρσι ανάμεσα σε δύο κοπέλες-βία 13χρονών- στο λωφορείο:((τα ονόματα είναι τυχαία)
''...με ποιον φασώθηκες; Με τον Μιχάλη; Αααα, δεν είναι καλός το ξέρω τον δοκίμασα στο πάρτυ της Ελένης...με τον Γιώργο έχεις δοκιμάσει; Αααα, δεν ξέρεις τι χάνεις, πολύ καλός...ρώτα και τον Αλέκο!!!:eek:'' τα άκουσα και εγώ αυτά και περίμενα να δω τίποτα 30+ και βλέπω κάτι πιτσιρίκια...η εποχή μας τρέχει πιο γρήγορα από εμάς μου φαίνεται!!
ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΡΕΨΟΥΜΕ ΓΟΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΤΑ ΑΝΗΘΙΚΑ ΠΑΛΙΟΚΟΡΙΤΣΑ. :verymad:



:rofl:
Για πείτε μου λίγο... Πόσο εύκολο είναι για ένα παιδί 13, 14, 15 χρονών να έχει το μυαλό του στο κεφάλι του; Πόσο εύκολο είναι το να μπορέσει να κρίνει το τι είναι σωστό και τι θα του κάνει ζημιά, ιδιαίτερα αν αυτό το κάτι φαντάζει τόσο ελκυστικό; Πόσο εύκολο είναι το να μην παρασύρεται από τους φίλους του, τα μεγαλύτερα παιδιά, τον κάθε επιτήδειο που θα συναντήσει έξω; Πόσο εύκολο είναι το να μη πουλήσουν λίγη ψεύτικη μαγκιά, μόνο και μόνο για να γίνουν αρεστοί σε αυτούς που θεωρούνται ήδη "μάγκες" (και συνήθως είναι απλά κάγκουρες...);

Πριν βιαστείτε να κατηγορήσετε τους σημερινούς εφήβους γι' αυτά που κάνουν, θυμηθείτε τι κάνατε εσείς (και εγώ φυσικά) όταν είσασταν (είμασταν) έφηβοι. Τότε, μαγκιά θεωρούνταν το κάπνισμα, τα graffiti και τα μηχανάκια, ενώ για μια μικρή μειοψηφία (ευτυχώς) τα ναρκωτικά και οι μικροκλοπές. Εγώ προσωπικά, δεν έχω γνωρίσει ακόμα κανέναν που να μην έχει κάνει έστω μια φορά στη περίοδο της εφηβείας του τουλάχιστον ένα τσιγάρο (εξαιρούνται οι ασθματικοί) ή που να μην έχει κάνει graffiti ή που να μην είχε όνειρο να πάρει μηχανάκι (δεν είναι και λίγοι αυτοί που πήραν πάντως).
Τώρα, η μαγκιά είναι το ξεπαρθένιασμα στα 12-13 (παλιά ήταν στα 15-17), τα φασώματα κ.ο.κ. Και ξαναρωτάω, όταν το κάθε ψιλικατζίδικο δίνει αβέρτα τις τσόντες σε 12χρονα και 13χρονα, ποιός θα τους πει ότι αυτό που βλέπουν εκεί ΔΕΝ είναι το σεξ που γίνεται σε μια υγιή σχέση; και ότι με το να μαμιούνται με τους πάντες, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να πληγώσουν τον/την σύντροφό τους και ότι κινδυνεύουν απο τα ΣΜΝ; Γι αυτό και βλέπω εγώ ο ίδιος παιδιά που πάνε σε παιδιάτρο και τους λέει ότι έχουν κονδυλώματα και στα καπάκια το μαθαίνουν οι γονείς τους και γίνεται χαμός μετά...
Αυτά τα παιδιά, απλώς ακολουθούν τα χνάρια μας και κάνουν αυτό που τώρα θεωρείται "μαγκιά". Και το τι είναι μαγκιά σήμερα, το είχαμε αποφασίσει εμείς, όταν είμασταν έφηβοι, γιατί λίγο πολύ και εμείς (όχι όλοι φυσικά) γουστάραμε να έχουμε τη γκομενίτσα μας και να φασωνόμαστε με όλες τις φίλες της, απλά είμασταν κάπως πιο συγκρατημένοι, κυρίως λόγω της εποχής.
Μην κρίνετε αυτά τα παιδία με τον τρόπο που σκέφτεστε τώρα, που γίνατε 17-18-19 χρονών, ωριμάσατε και καταλάβατε τα λάθη σας, αν φυσικά έχετε κάνει λάθη γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα.

Και για να κλείσω, το RESPECT μου στο Τάσο και στη Μάρα, που είναι στα 16 και στα 17 τους χρόνια τόσο προσγειωμένοι.




Άσχετο, αλλά έχει πρόβλημα το upload της γραμμής μου ή ο server και έχω πρόβλημα στο να ποστάρω; (είναι η 8η-9η προσπάθεια που κάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Σε κάθε εποχή πιστεύω υπάρχουν οι εντός και εκτός (και επί τα αυτά ως γνωστόν:P). Εγώ ήμουν ένα ακόμη παράδειγμα ανθρώπου "εκτός εποχής". Φανταστείτε ένα παιδί που στα 15 του άκουγε τραγούδια της δεκαετίας του '60 και '70 (και δεν ήταν Πασχάλης κλπ), που σιχαινόταν τα club και που του έφερναν βαρεμάρα τα πάρτι! Που τρελαινόταν να κουβεντιάζει με μεγάλους και βαριόταν αφόρητα την παρέα των περισσοτέρων συνομηλίκων του! Μεγαλώνοντας, κατάλαβα το εξής: Μπορεί να ήμουν λίγο (ή πολύ) διαφορετικός, αλλά δεν ήμουν και κανένα αγιόπαιδο! Εϊχα κι εγώ τις εμμονές μου, τη στενοκεφαλιά μου όπως κάθε έφηβος. Απλώς εγώ τα συναισθήματά μου τα διοχέτευα με ένα διαφορετικό τρόπο απ' ό, τι οι περισσότεροι. Το θέμα δεν είναι να σνομπάρουμε και να διαμαρτυρόμαστε για τους άλλους, αλλά το πώς θα τους προσεγγίζουμε χωρίς βέβαια να εξομοιωθούμε στη νοοτροπία. Εντέλει οι άλλοι δεν είναι εχθροί μας. Σε όσους το μυαλό τους κινείτε σε μεγαλύτερες στροφές από τους περισσοτέρους και έχουν ένα όραμα -έστω και θολό- στο μυαλό τους, αφιερώνω αυτό το τραγούδι του Μ. Θεοδωράκη που θεωρώ ότι με εκφράζει:

Στίχοι: Ν. Γκάτσου
Μουσική: Μ. Θεοδωράκη

Σ' αυτό το δρόμο
που διάλεξες να πας
κοίτα να προφτάσεις τον καιρό
που 'ναι σαν το κύμα
τ' αλμυρό

Σ' αυτό το δρόμο
που διάλεξες να πας
πέρασα κι εγώ κάποια βραδιά
για του φεγγαριού
την αμμουδιά

Στράτα τη στράτα
σου τό 'χω πει
φεύγουν τα νιάτα
σαν αστραπή

καλή συνέχεια στο δρόμο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@Τσιπουρο, δεν ξερω ποσο ευκολα ειναι ολα αυτα που λες, αυτο που ξερω ειναι οτι αρκετα παιδια δεν βγηκαν ετσι, γιατι λοιπον σε αυτα να ητανε δυνατων και σε αλλα να μην ητανε;... Ουτε ηλιθιοι ειναι ολοι τους, ουτε εχουν εντελως λαλακες γονεις ολοι τους ουτε τιποτα τετιο... Γιατι λοιπον να υπαρχει τετια διαφορα;
Δεν λεω οτι εγω ειμαι αλανθαστος, σιγουρα και εγω εχω κανει καπια λαθη, ισως οχι στον συγκεκριμενο τομεα (που και εδω ισως να εχω κανει και να μην τα εχω συνιδιτοποιηση ακομα), αλλα τουλαχιστουν σε αλλους τομεις εχω συνιδιτοποιησει και ο ιδιος καπια λαθη που εκανα μικροτερος, αλλα και τωρα. Και αν θες και ενα παραδειγμα να σου δωσω, δεν μπορω καν να μετρισω ποσες μπυρες εχω πιει χωρις κανεναν λογο... Και ομως δεν το εχεσ@ τοσο ποτε... Δεν εδωσα ολο μου τον ευατο καπου χωρις λογο... Δεν κατεστρεψα τον ευατο μου, την ψυχολογια μου, το σωμα μου, το μελλον και τοσα αλλα, για το τιποτα... Δεν μπηκα σε κατι που θα το μετανιωνω για μια ζωη...! Συνιδιτοποιησα οτι θα μπορουσα να μπω σε αυτην την λουμπα, προτου εθιστω, και το προλαβα προτου το κανω... Σαν να μην ειχα προχωρισει με το σεξ αλλα να ειχα μεινει στο στοματικο ξερω γωμ η ουτε καν εκει...
Και επανερχομαι στο θεμα των γωνιων... Δηλαδη οι γονεις δεν ξερουν οτι το παιδι τους, ακομα και αν δεν περνει, σιγουρα εχει δει τσοντες; Δεν πρεπει κατι να του πει για αυτο;... Εμενα γιατι ο μπαμπας μου μου ειξε εξηγισει απο πολυ νωρις οτι αυτο δεν ειναι σεξ και εγω παντα ηξερα οτι το σεξ που θα κανω δεν θα ειναι ετσι, και αυτο το ειχα απλα γιατι σαν παιδι επρεπε καπου να ξεδινω και εγω;

Και αν στην τελικη για ολο αυτα ευθινονται η πρωηγουμενες γενιες νεων, απλα λυπαμε ακομα περισσοτερο, γιατι αυτες τις γενιες τις θαυμαζα λιγο...




@pitg21 Μην φανταστεις, και εγω δεν διαφερω μονο σε αυτο το θεμα... Βρησκω πολυ πιο ενιαφερουσα την παρεα με φιλους του πατερα μου και με την παρεα του ξαδερφου μου (27αριδες, 28αριδες και βαλε) παρα με τους "φιλους" μου... βαριεμε καθε περιπτωση οπου υπαρχουν πολοι απο αυτους, ειτε αυτο ειναι παρτυ, ειτε ειναι μαγαζια γεματα με γνωστους συνομιλικους ειτε οτιδηποτε. Και η μουσικη που ακουω, μπορει να ειναι κοινη μεν, και να την ακουνε παρα πολυ, αλλα την ακουω εντελος διαφορετικα και εκτος απο 3-4 πολυ γνωστα ονοματα, δεν εχουν καμια σχεση τα ακουσματα μου με αυτα των συνομιλικων "μεταλαδων"
Και ναι, το οτι διαφερω δεν συμενει οτι ειμαι καλητερος... Οπως το λες... Εχω και εγω κανει τα λαθη μου, πολυ πιθανων να κανω και τωρα λαθη που δεν τα βλεπω...
Δεν τους σνομπαρω, αλλα δεν θελω και να τους προσεγκισω... Αρκετα κοντα τους ειμαι... Ασε, μου αρεσει η αντικοινονικοτιτα που με διεπει... Δεν χρειαζετε ουτε να γινουμε ποπος και βρακακι, ουτε να προσπαθισω να τους μεταπισω αφου δεν θα με ακουσουν ουτος η αλλος... Αν καπιος ηθελε να ακολουθισει το παραδειγμα μου θα το επρατε απο τις πραξεις μου, δεν θα περιμενε να του το πω...
Και δεν θα πω οτι το μυαλο μου κινιετε σε περισσοτερες στροφες... Ισως να κινιτε και σε λιγοτερες, και αυτο να με οφελει γιατι ετσι δεν κουραζετε ο κινιτιρας και δεν βγαζει βλαβες, με αποτελεσμα να μην ειναι απλος προχεραι φτιαγμενο για να κινιτε, αλλα να ειναι πραγματικα σε καλη κατασταση, αν καταλαβενεις τι ενοω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
@Τσιπουρο, δεν ξερω ποσο ευκολα ειναι ολα αυτα που λες, αυτο που ξερω ειναι οτι αρκετα παιδια δεν βγηκαν ετσι, γιατι λοιπον σε αυτα να ητανε δυνατων και σε αλλα να μην ητανε;... Ουτε ηλιθιοι ειναι ολοι τους, ουτε εχουν εντελως λαλακες γονεις ολοι τους ουτε τιποτα τετιο... Γιατι λοιπον να υπαρχει τετια διαφορα;
Δεν είναι τόσο το θέμα των γονιών, ούτε θέμα ευφυίας, είναι η τάση να προσπαθείς να ξεχωρίσεις. να γίνεις αποδεκτός απ' όλους, να σε θεωρούν μάγκα, άρχοντα. Κάτι που είναι έμφυτο χαρακτηριστικό όλων των εφήβων. Και αυτό μπορεί να το πετύχει ένας έφηβος μόνο μέσω του να κάνει ότι έχει αρχίσει να θεωρείται "μαγκιά". Και δυστυχώς, αυτή η "μαγκιά" βρίσκεται στο να περάσεις μια εφηβεία κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.
Δεν λεω οτι εγω ειμαι αλανθαστος, σιγουρα και εγω εχω κανει καπια λαθη, ισως οχι στον συγκεκριμενο τομεα (που και εδω ισως να εχω κανει και να μην τα εχω συνιδιτοποιηση ακομα), αλλα τουλαχιστουν σε αλλους τομεις εχω συνιδιτοποιησει και ο ιδιος καπια λαθη που εκανα μικροτερος, αλλα και τωρα. Και αν θες και ενα παραδειγμα να σου δωσω, δεν μπορω καν να μετρισω ποσες μπυρες εχω πιει χωρις κανεναν λογο... Και ομως δεν το εχεσ@ τοσο ποτε... Δεν εδωσα ολο μου τον ευατο καπου χωρις λογο... Δεν κατεστρεψα τον ευατο μου, την ψυχολογια μου, το σωμα μου, το μελλον και τοσα αλλα, για το τιποτα... Δεν μπηκα σε κατι που θα το μετανιωνω για μια ζωη...! Συνιδιτοποιησα οτι θα μπορουσα να μπω σε αυτην την λουμπα, προτου εθιστω, και το προλαβα προτου το κανω... Σαν να μην ειχα προχωρισει με το σεξ αλλα να ειχα μεινει στο στοματικο ξερω γωμ η ουτε καν εκει...
Αν θέλεις, κάθησε και σκέψου, ποιός ήταν ο λόγος που άρχισες να πίνεις;
Σκεπτόμενος έγω για τον εαυτό μου το λόγο για τον οποίο έπινα σε μικρή ηλικία, ήταν κυρίως η παρέα μου. Ε, και ότι το να πίνεις μέχρι να μπεις γκολ ήταν και καλά "μαγκιά" τότε, και τώρα.
Επίσης, γιατί πίνεις χωρίς λόγο, όταν έχεις νεύρα π.χ., ενώ σίγουρα υπάρχουν πολύ λιγότερο επιβλαβείς τρόποι για να ξεσπάσεις.
Και επανερχομαι στο θεμα των γωνιων... Δηλαδη οι γονεις δεν ξερουν οτι το παιδι τους, ακομα και αν δεν περνει, σιγουρα εχει δει τσοντες; Δεν πρεπει κατι να του πει για αυτο;... Εμενα γιατι ο μπαμπας μου μου ειξε εξηγισει απο πολυ νωρις οτι αυτο δεν ειναι σεξ και εγω παντα ηξερα οτι το σεξ που θα κανω δεν θα ειναι ετσι, και αυτο το ειχα απλα γιατι σαν παιδι επρεπε καπου να ξεδινω και εγω;
Οι περισσότεροι γονείς αποφεύγουν να κάνουν τέτοιες συζητήσεις με τα παιδιά τους όχι μόνο όταν είναι 12-13, αλλά ακόμα και όταν είναι 15-16 χρονών. Αλλά και στις περιπτώσεις που οι γονείς συζητούν γι' αυτό το θέμα με τα παιδιά τους, νομίζεις ότι τα παιδιά στην πλειοψηφία τους θα κάτσουν να τους ακούσουν; Το παιδί δεν θα μπει καν στον κόπο να σκεφτεί ότι ο πατέρας του έχει περισσότερη εμπειρία σε τέτοια ζητήματα απ' ότι ένας φίλος τους που είναι 2-3 χρόνια μεγαλύτερος και έχει πάει με 10 γκόμενες. Οπότε, θα προτιμήσει να συζητήσει με το φίλο του, με τον οποίο θα νιώθει και πιο άνετα. Μόνο που ο γονιός θέλει το καλό του παιδιού του, ενώ ο φίλος δε μπορεί να ξέρει κανείς αν το θέλει ή όχι. Ακόμα κι αν είναι ο κολλητός του.
Και εγώ όταν συζητούσα με τον πατέρα μου για γυναίκες κ.τ.λ., δεν είχα την ίδια άνεση όπως όταν μιλούσα με τους φίλους μου.

Και αν στην τελικη για ολο αυτα ευθινονται η πρωηγουμενες γενιες νεων, απλα λυπαμε ακομα περισσοτερο, γιατι αυτες τις γενιες τις θαυμαζα λιγο...
Λίγο πολύ όλες οι γενιές νέων που υπήρχαν εδώ και 2-3 δεκαετίες και αυτή που υπάρχει τώρα έχουν πάνω κάτω τις ίδιες "αξίες" και "ιδανικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο το θέμα των γονιών, ούτε θέμα ευφυίας, είναι η τάση να προσπαθείς να ξεχωρίσεις. να γίνεις αποδεκτός απ' όλους, να σε θεωρούν μάγκα, άρχοντα. Κάτι που είναι έμφυτο χαρακτηριστικό όλων των εφήβων. Και αυτό μπορεί να το πετύχει ένας έφηβος μόνο μέσω του να κάνει ότι έχει αρχίσει να θεωρείται "μαγκιά". Και δυστυχώς, αυτή η "μαγκιά" βρίσκεται στο να περάσεις μια εφηβεία κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο.

Εαν λοιπον ειναι χαρακτιριστικο ολων τον εφηβων, γιατι δεν το κανουν ολοι; Και γιατι δεν διαλεγουν ολοι αυτων τον τροπο για να δειξυν οτι ειναι μαγκες; Και γιατι δεν κανουν τπτ απολυτος για να δειξουν οτι ειναι μαγκες;...

Αν θέλεις, κάθησε και σκέψου, ποιός ήταν ο λόγος που άρχισες να πίνεις;
Σκεπτόμενος έγω για τον εαυτό μου το λόγο για τον οποίο έπινα σε μικρή ηλικία, ήταν κυρίως η παρέα μου. Ε, και ότι το να πίνεις μέχρι να μπεις γκολ ήταν και καλά "μαγκιά" τότε, και τώρα.
Επίσης, γιατί πίνεις χωρίς λόγο, όταν έχεις νεύρα π.χ., ενώ σίγουρα υπάρχουν πολύ λιγότερο επιβλαβείς τρόποι για να ξεσπάσεις.
Ξερω πολυ καλα γιατι επινα σε καθε περιπτωση... Αρχικα απλα για κατι καινουργειο, ειχα βαρεθει την κοκα κολα, και μετα σε καθε περιπτωση ξερω πολυ καλα γιατι επινα. Ποτε λοογ παρεας, ποτε λογο απερισκεψιας, μερικες φορες για να δειξω ποσο αντεχω να πιω χωρις να μεθυσω αρα και ποσο συνιθισμενος ειμαι (κατι ειπαμε για μαγκια;...)
Δεν υπαρχει λογος να συζιταμε για αυτο, ξερω πολυ καλα, και για αυτο και εχω σταματισει να πινω.


Οι περισσότεροι γονείς αποφεύγουν να κάνουν τέτοιες συζητήσεις με τα παιδιά τους όχι μόνο όταν είναι 12-13, αλλά ακόμα και όταν είναι 15-16 χρονών. Αλλά και στις περιπτώσεις που οι γονείς συζητούν γι' αυτό το θέμα με τα παιδιά τους, νομίζεις ότι τα παιδιά στην πλειοψηφία τους θα κάτσουν να τους ακούσουν; Το παιδί δεν θα μπει καν στον κόπο να σκεφτεί ότι ο πατέρας του έχει περισσότερη εμπειρία σε τέτοια ζητήματα απ' ότι ένας φίλος τους που είναι 2-3 χρόνια μεγαλύτερος και έχει πάει με 10 γκόμενες. Οπότε, θα προτιμήσει να συζητήσει με το φίλο του, με τον οποίο θα νιώθει και πιο άνετα. Μόνο που ο γονιός θέλει το καλό του παιδιού του, ενώ ο φίλος δε μπορεί να ξέρει κανείς αν το θέλει ή όχι. Ακόμα κι αν είναι ο κολλητός του.
Και εγώ όταν συζητούσα με τον πατέρα μου για γυναίκες κ.τ.λ., δεν είχα την ίδια άνεση όπως όταν μιλούσα με τους φίλους μου.
Το οτι το αποφεγουν ομως δεν ειναι ενα λαθος απο μερους των γωνιων;.. Και γιατι τα παιδια δεν νιωθουν ανετα; Εγω γιατι νιωθω ανετα οταν μιλαμε για αυτα με τον πατερα μου; Αν δεν φταινε οι γονεις τι φταιει; Το φως το αληθινο; Που και αυτο να φταιει, με πια κριτιρια διαλεξε να κατευει πανω μου και οχι σε οπιωνδηποτε αλλο;

Λίγο πολύ όλες οι γενιές νέων που υπήρχαν εδώ και 2-3 δεκαετίες και αυτή που υπάρχει τώρα έχουν πάνω κάτω τις ίδιες "αξίες" και "ιδανικά".

Δεν ξερω για τις αξιες και τα ιδανικα, παντως δεν εμαθα ποτε για τετιες καταστης στην γενια του ξαδερφου μου πχ, η του αλλου μου ξαδερφου... Τωρα αν γινοντουσαν και δεν τα ξερω ειναι αλλο θεμα...
Γενικα εγω εχω μια πολυ πιο καλη εικονα για τις περασμενες γενιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Λοιπόν,

Ας μιλήσω κι εγώ σ'ένα αρκετά ενδιαφέρον θέμα.

Η κατάσταση έχει ως εξής. Το κάπνισμα ή οι "τολμηρές" επιλογές στην εμφάνιση, δεν με αγγίζουν. Υπάρχει, βέβαια διαφορά ανάμεσα σε έναν καπνιστή του Λυκείου και σε έναν του Δημοτικού. Αλλάζει και η πίεση και τα αλλά "προβλήματα". Το ντύσιμο ή τα piercings ή ο,τιδήποτε άλλο είναι πάλι πιο συνειδητοποιημένο στους "μεγαλύτερους". Όταν είδα δύο τσιγάρα τυλιγμένα σε αλουμινόχαρτο με ταμπελίτσες ονομάτων στην αυλή του Δημοτικού μου, έπαθα ένα μίνι εγκεφαλικό, αλλά κατέληξα να γελάω με το θέαμα. Όταν βλέπω, πάλι, παράξενα χτενίσματα ή εκκεντρικές ενδυματολογικές επιλογές, ούτε καν τα προσέχω. Κάθε εποχή έχει τα δικά της. Τα πράγματα αλλάζουν κα τα "περίεγα" γίνονται αναμνήσεις. Τις φαρδιές καρό πουκαμίσες της αδελφής μου, τις κάναμε κουβερτούλες για τα γατάκια. Το σιντί με την υπογραφή του Ρουβά και τα αυτοκολλητάκια beverly hills ήθελε να τα κρατήσει [:worry:]. Το κάπνισμα άλλοι το σταματούν, άλλοι το συνεχίζουν. Τα ακούσματα τα προεκτείνουν και τις συνήθειες σίγουρα τις αλλάζουν.

Αυτά που αξίζει να προσέξουμε είναι τα υπόλοιπα, αυτά που δύσκολα ανατρέπονται και που αφήνουν το στίγμα τους οπωσδήποτε . Οι σχέσεις ερωτικές και μη, το ενδιαφέρον για τα κοινά, η ανάπτυξη της προσωπικότητας. Αυτά είναι που πλήττονται. Οι σημερινοί έφηβοι είναι στην πλειοψηφία τους παθητικοί, αντισυλλογικοί, χωρίς ικανότητα να κρίνουν και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους. Λείπουν τα υγιή κίνητρα, λέιπουν και τα πρότυπα. Δε λείπουν όμως οι παγίδες. Ποτέ δεν έλειψαν. Τώρα, βρίσκουν το έδαφος πιο κατάλληλο. Και πάλι κάνουμε το συνηθισμένο και δεν κοιτάμε τις ρίζες του δέντρου αλλά τους σάπιους καρπούς του. Το σεξ "από τα δώδεκα", το "κουλουβάχατο" που επικρατεί στις φιλίες και στους έρωτες, οι λάθος αντιμετωπίσεις της παιδείας ως αξίας, τα μαζικά ξετρελαμένα πιτσιρίκια που μας κακοφαίνονται δεν είναι παρά οι αντανακλάσεις μιας θλιβερής κρίσης. Δεν είναι το πρόβλημα, είναι τα ίχνη του.

Και εξετάζοντας αυτά τα ίχνη, μένει, αφού βρούμε και το πρόβλημα, να ξεκεθαρίσουμε τις αιτίες. Η επιφανειακότητα της εκπαίδευσης, η υπερπροστατευτική ή αποπροσανατολισμένη οικογένεια, τα Μ.Μ.Ε.- δημαγωγοί, η μεταβατικότητα της εποχής, ο κοινωνικός ανταγωνισμός, οι υλιστικές τάσεις, όλα αυτά τα "κατεστημένα" δημιουργούν απειλές, τη μαζικοποίηση, τη συναισθηματική αγκύλωση, την ατομιστική διάθεση, την ακρισία, που γίνονται πράξη. Βρίσκουν τη φυσική τάση των νέων για μίμηση, την αδιαφορία των "μεγάλων", τις σημερινές "απαιτήσεις" και τις ανάγκες, και προκαλούν αυτό που βλέπουμε ότι προκαλείται.

Μένει να κάνει ό,τι μπορεί ο καθένας μας, όχι για να σώσει τα παιδιά του ή για να σωθεί, για να αντιμετωπιστεί η κατάσταση που φυσικά δεν αφορά μόνο στους εφήβους. Στο σύνολο της κοινωνίας υπάρχει το πρόβλημα. Και πρέπει να λυθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εαν λοιπον ειναι χαρακτιριστικο ολων τον εφηβων, γιατι δεν το κανουν ολοι; Και γιατι δεν διαλεγουν ολοι αυτων τον τροπο για να δειξυν οτι ειναι μαγκες; Και γιατι δεν κανουν τπτ απολυτος για να δειξουν οτι ειναι μαγκες;...
Αγόρι, υπάρχουν έφηβοι που είναι προσγειωμένοι, αλλά αυτοί είναι το 5% όλων των εφήβων. Για το υπόλοιπο 95% δε χρειάζεται να μιλήσω, το περιγράφουμε τόσην ώρα.


Το οτι το αποφεγουν ομως δεν ειναι ενα λαθος απο μερους των γωνιων;.. Και γιατι τα παιδια δεν νιωθουν ανετα; Εγω γιατι νιωθω ανετα οταν μιλαμε για αυτα με τον πατερα μου; Αν δεν φταινε οι γονεις τι φταιει; Το φως το αληθινο; Που και αυτο να φταιει, με πια κριτιρια διαλεξε να κατευει πανω μου και οχι σε οπιωνδηποτε αλλο;
Εννοείται πως είναι λάθος των γονιών.
Όσων αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι γονείς σωστή επικοινωνία με τα παιδιά τους. Και σε αυτό δε νομίζω, χωρίς παράλληλα να είμαι σίγουρος, ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το αν ο γονιός αγαπά το παιδί του και περνά πολλές ώρες την ημέρα μαζί του, αλλά κυρίως το επικοινωνιακό χάρισμα. Επίσης, πολλές φορές τα παιδιά παρεξηγούν την υπερβολική πολλές φορές αυστηρότητα και την παρερμηνεύουν ως προσπάθεια του γονιού να τα ελέγξει.


@Nininaou: Το εικοσάρι στην έκθεση το χτυπάς χαλαρά πάντως :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εννοείται πως είναι λάθος των γονιών.
Όσων αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι γονείς σωστή επικοινωνία με τα παιδιά τους. Και σε αυτό δε νομίζω, χωρίς παράλληλα να είμαι σίγουρος, ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το αν ο γονιός αγαπά το παιδί του και περνά πολλές ώρες την ημέρα μαζί του, αλλά κυρίως το επικοινωνιακό χάρισμα. Επίσης, πολλές φορές τα παιδιά παρεξηγούν την υπερβολική πολλές φορές αυστηρότητα και την παρερμηνεύουν ως προσπάθεια του γονιού να τα ελέγξει.

Δεν λεω πως εχει να κανει με την αγαπη η μη των γωνιων, δεν τους κατηγορω οτι δεν αγαπανε τα παιδια τους... Ευτιχος, λιγοι ειναι αυτοι που δεν αγαπανε τα παιδια τους (η τουλαχιστων ετσι πιστευω... Και απο οσα παιδια ξερω, μονο για ενα παιδι μπορω να το πω αυτο, χωρις βεβαια να ξερω τι γινετε μεσα στα σπιτια ολων)
Ποτε φταιει το επικοινωνιακο χαρισμα που απουσιαζει, ποτε τα ταμπου, ποτε η ανιδεοτιτα καπιων γωνιων (ισως ενα γονιως που δεν ειναι "περπατιμενος" και που δεν εχει κανει και αυτος τα λαθη του να μην μπορει να δει καπια πραγματα και να σωσει το παιδι του απο αυτα), ποτε κατι αλλο... Σπανια πιστευω πως ειναι η αδιαφορια..

(και οσο για το ποσοστο που ειπες, δεν ειναι και το 95% των παιδιων ετσι... Ευτιχος ειναι λιγοτεροι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Και γω μιά απ'τα ίδια νιώθω κολλη΄τε.Η πρώην μου απο τα 15 της έχει στήσει ................ ξέρεις τι και το έπαιζε και καλά γυναίκα.Αλλά θα έρθει ο καιρός που το μυαλό θα επανέλθει στο κεφάλι και θα είναι πλέον όλα αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top