Φυσικό ή Μαθηματικό;

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα.
Εδώ και κάποια χρόνια θέλω να ασχοληθώ με την Φυσική και πιο συγκεκριμένα με την Κβαντομηχανική. Όμως στο φροντιστήριο κάναμε ένα τεστ επαγγελματικών ενδιαφερόντων (Το Horizon από το orientum) στο οποίο έπρεπε να απαντήσουμε σε 190 ερωτήσεις που σχετίζονται με 6 διαφορετικούς Επαγγελματικούς Τύπους και 36 Επαγγελματικές Κατηγορίες βάση της τυπολογικής θεωρίας του Holland. Όταν όμως πήρα τα αποτελέσματα... Άρχισα να έχω existential crisis. Συγκεκριμένα από τους Επαγγελματικούς Τύπους μου έχουν βγει όλα χαμηλά εκτός από το Ερευνητικός που βγήκε μέτριο (6.7/10) ενώ σε ότι αφορά αυτό τον Τύπο έχω πάρει αναλυτικά τα εξής :

Έρευνα 10/10

Φυσικές Επιστήμες 2.4/10 (? !)

Χημεία και Επιστήμες Ζωής 6.8/10

Επιστήμες Υγείας 5.3/10

Μαθηματικά και Στατιστική 8.9/10


Οπότε όπως είναι λογικό άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου : <<Μήπως αυτό που μου αρέσει στη Φυσική είναι ότι την περιγράφουν τα μαθηματικά ή η θεωρία του Holland είναι λανθασμένη και ο άνθρωπος δεν χωράει σε κατηγορίες... Και ένα ολόκληρο φροντιστήριο μαζί με ένα ερευνητικό κέντρο έχουν κάνει λάθος... ;>>

Δεν μπορώ να καταλάβω τι απ τα δύο ισχύει. Heeelp! Όμως ενδεικτικά για να σας φωτίσω όσον αφορά τα ενδιαφέροντά μου, θα αναφέρω με τι ακριβώς έχω ασχοληθεί από μικρός μέχρι τώρα με χρονολογική σειρά...

Έχω ασχοληθεί με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό (σε C++) αλλά και με την δημιουργία ιστοσελίδων (HTML, CSS, Javascript, PHP)

Έχω προσπαθήσει να καταλάβω το πώς δημιουργείται το DNA με βάση τον διπλό έλικα με τις γραμμούλες που έδειχνε το βιβλίο της Β' γυμνασίου. Πλέον ντρέπομαι να το αναφέρω σε οποιαδήποτε συζήτηση...

Έχω ασχοληθεί με Λογισμό καθώς και τον έχω εφαρμόσει σε διάφορες ασκήσεις Φυσικής.

Έχω προσπαθήσει να φτιάξω μια θεωρία για τον τρόπο που λειτουργεί ο χρόνος. Τότε ανακάλυψα ότι δεν ξέρω Κβαντομηχανική.

Έχω προσπαθήσει να περιγράψω τα μαθηματικά ενός χώρου που η μορφή του εξαρτάται από την τα αντικείμενα που βρίσκονται πάνω του και παράλληλα τα αντικείμενα αυτά αλλάζουν σχήμα ανάλογα με την καμπύλοσή του.

Έχω ασχοληθεί με τη δημιουργία ενός αλγορίθμου κρυπτογράφησης και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα προσπαθούσα να γράψω έναν αλγόριθμο Hash. Περιττό να πω ότι απέτυχα..

Έχω προσπαθήσει να περιγράψω την συμπεριφορά του ανθρώπου με την βοήθεια μαθηματικών εργαλείων. Στο τέλος ανακάλυψα ότι χρειάζομαστε Λογισμό με άπειρες μεταβλητές για να γίνει μια τέτοια περιγραφή.

Έχω προσπαθήσει να ορίσω γωνία με κανόνα και διαβήτη μαζί με ένα τρόπο μετρησής της.

Γενικά μου αρέσει με τα μαθηματικά να περιγράφω όχι μόνο αυτό το κόσμο αλλά και άλλους κόσμους ιδέες κ. α.

Τι να κάνω, αυτά συμπίπτουν με τα ενδιαφέροντα ενός Φυσικού ή ενός Μαθηματικού; Μου σηκώνεται όταν κάνουμε Φυσική αλλά και όταν κάνουμε Μαθηματικά. Ποια σχολή θα μου αρέσει πιο πολύ με βάση αυτά; Μαθηματικό ΕΚΠΑ (βγαίνει πρώτο πρώτο στο τεστ) ή Φυσικό ΕΚΠΑ.



ΥΓ:

Συγγνώμη που το κείμενο είναι τόσο αναλυτικό αλλά νιώθω ότι αν έλειπε κάποια πληροφορία από αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλημέρα.
Εδώ και κάποια χρόνια θέλω να ασχοληθώ με την Φυσική και πιο συγκεκριμένα με την Κβαντομηχανική. Όμως στο φροντιστήριο κάναμε ένα τεστ επαγγελματικών ενδιαφερόντων (Το Horizon από το orientum) στο οποίο έπρεπε να απαντήσουμε σε 190 ερωτήσεις που σχετίζονται με 6 διαφορετικούς Επαγγελματικούς Τύπους και 36 Επαγγελματικές Κατηγορίες βάση της τυπολογικής θεωρίας του Holland. Όταν όμως πήρα τα αποτελέσματα... Άρχισα να έχω existential crisis. Συγκεκριμένα από τους Επαγγελματικούς Τύπους μου έχουν βγει όλα χαμηλά εκτός από το Ερευνητικός που βγήκε μέτριο (6.7/10) ενώ σε ότι αφορά αυτό τον Τύπο έχω πάρει αναλυτικά τα εξής :

Έρευνα 10/10

Φυσικές Επιστήμες 2.4/10 (? !)

Χημεία και Επιστήμες Ζωής 6.8/10

Επιστήμες Υγείας 5.3/10

Μαθηματικά και Στατιστική 8.9/10


Οπότε όπως είναι λογικό άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου : <<Μήπως αυτό που μου αρέσει στη Φυσική είναι ότι την περιγράφουν τα μαθηματικά ή η θεωρία του Holland είναι λανθασμένη και ο άνθρωπος δεν χωράει σε κατηγορίες... Και ένα ολόκληρο φροντιστήριο μαζί με ένα ερευνητικό κέντρο έχουν κάνει λάθος... ;>>

Δεν μπορώ να καταλάβω τι απ τα δύο ισχύει. Heeelp! Όμως ενδεικτικά για να σας φωτίσω όσον αφορά τα ενδιαφέροντά μου, θα αναφέρω με τι ακριβώς έχω ασχοληθεί από μικρός μέχρι τώρα με χρονολογική σειρά...

Έχω ασχοληθεί με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό (σε C++) αλλά και με την δημιουργία ιστοσελίδων (HTML, CSS, Javascript, PHP)

Έχω προσπαθήσει να καταλάβω το πώς δημιουργείται το DNA με βάση τον διπλό έλικα με τις γραμμούλες που έδειχνε το βιβλίο της Β' γυμνασίου. Πλέον ντρέπομαι να το αναφέρω σε οποιαδήποτε συζήτηση...

Έχω ασχοληθεί με Λογισμό καθώς και τον έχω εφαρμόσει σε διάφορες ασκήσεις Φυσικής.

Έχω προσπαθήσει να φτιάξω μια θεωρία για τον τρόπο που λειτουργεί ο χρόνος. Τότε ανακάλυψα ότι δεν ξέρω Κβαντομηχανική.

Έχω προσπαθήσει να περιγράψω τα μαθηματικά ενός χώρου που η μορφή του εξαρτάται από την τα αντικείμενα που βρίσκονται πάνω του και παράλληλα τα αντικείμενα αυτά αλλάζουν σχήμα ανάλογα με την καμπύλοσή του.

Έχω ασχοληθεί με τη δημιουργία ενός αλγορίθμου κρυπτογράφησης και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα προσπαθούσα να γράψω έναν αλγόριθμο Hash. Περιττό να πω ότι απέτυχα..

Έχω προσπαθήσει να περιγράψω την συμπεριφορά του ανθρώπου με την βοήθεια μαθηματικών εργαλείων. Στο τέλος ανακάλυψα ότι χρειάζομαστε Λογισμό με άπειρες μεταβλητές για να γίνει μια τέτοια περιγραφή.

Έχω προσπαθήσει να ορίσω γωνία με κανόνα και διαβήτη μαζί με ένα τρόπο μετρησής της.

Γενικά μου αρέσει με τα μαθηματικά να περιγράφω όχι μόνο αυτό το κόσμο αλλά και άλλους κόσμους ιδέες κ. α.

Τι να κάνω, αυτά συμπίπτουν με τα ενδιαφέροντα ενός Φυσικού ή ενός Μαθηματικού; Μου σηκώνεται όταν κάνουμε Φυσική αλλά και όταν κάνουμε Μαθηματικά. Ποια σχολή θα μου αρέσει πιο πολύ με βάση αυτά; Μαθηματικό ΕΚΠΑ (βγαίνει πρώτο πρώτο στο τεστ) ή Φυσικό ΕΚΠΑ.



ΥΓ:

Συγγνώμη που το κείμενο είναι τόσο αναλυτικό αλλά νιώθω ότι αν έλειπε κάποια πληροφορία από αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

Εάν είσαι σε τέτοιο δίλημμα,σου προτείνω να σπουδάσεις και τα δύο.Και τα δύο μπορούν να συνδυαστούν αφού η μία επιστήμη εξαρτάται από την άλλη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Ιάκωβε για την γρήγορη απάντηση. Το θέμα μου είναι το κατά πόσο θα μου αρέσουν τα μαθήματα της φυσικής στο ΕΚΠΑ, με βάση αυτά. Σύμφωνα με το τεστ αυτό δεν θα μου αρέσουν σχεδόν καθόλου. Οπότε προσπαθώ να καταλάβω το αν πρέπει να πάω για Φυσικό ή όχι. Το να τα κάνω και τα δύο είναι μία πολύ καλή ιδέα αρκεί να ξέρω ότι θα μ'αρέσει το Φυσικό. Για αυτό και όλη αυτή ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Ιάκωβε για την γρήγορη απάντηση. Το θέμα μου είναι το κατά πόσο θα μου αρέσουν τα μαθήματα της φυσικής στο ΕΚΠΑ, με βάση αυτά. Σύμφωνα με το τεστ αυτό δεν θα μου αρέσουν σχεδόν καθόλου. Οπότε προσπαθώ να καταλάβω το αν πρέπει να πάω για Φυσικό ή όχι. Το να τα κάνω και τα δύο είναι μία πολύ καλή ιδέα αρκεί να ξέρω ότι θα μ'αρέσει το Φυσικό. Για αυτό και όλη αυτή ανάλυση.

Αυτά τα τεστ δεν δείχνουν τίποτα,σημασία έχει τι σου αρέσει εσένα.:)
Αν είσαι Α' ή Β' Λυκείου έχεις καιρό ακόμη να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αυτό είναι που δεν ξέρω... Θα μου αρέσει η Φυσική ή θα το μετανιώσω; Για αυτό παρέθεσα τις ενασχολήσεις μου με χρονολογική σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αυτό είναι που δεν ξέρω... Θα μου αρέσει η Φυσική ή θα το μετανιώσω; Για αυτό παρέθεσα τις ενασχολήσεις μου με χρονολογική σειρά.

Μίλα με φοιτητές και καθηγητές φυσικής και μαθηματικών να σου πουν τις εμπειρίες τους.Θα βοηθηθείς αρκετά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα τεστ δείχνουν που εισαι καλος, να ασχοληθείς με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ιάκωβε, θα το συζητήσω κάποια στιγμή με τη Φυσικό μου, ευχαριστώ για τη συμβουλή, απλά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να το ψάξω διαδικτυακά. Απ'ό, τι ξέρω, αυτή η ιστοσελίδα έχει ως μέλη και καθηγητές και φοιτητές. Γιάννη, αυτό το τεστ αναφέρεται σε επαγγελματικά ενδιαφέροντα δεν είναι τεστ αξιολόγησης. Καταλαβαίνω ότι έχω γίνει σε ορισμένα σημεία βαρετός και το κείμενο που έχω γράψει είναι αρκετά μεγάλο, αλλά πριν γράψεις κάποιο σχόλιο προσπάθησε να διαβάσεις ό, τι έχει ειπωθεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vzs

Νεοφερμένος

Ο vzs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι σε ενδιαφέρει να ερευνήσεις τους νόμους που διέπουν το φυσικό μας περιβάλλον, να μάθεις το "πώς" και το "γιατί" των πραγμάτων.

Θα μιλήσω συγκεκριμένα απο την εμπειρία που έχω ως φοιτητής σε τμήμα πολιτικών μηχανικών:
Αν δεν το γνωρίζεις ήδη, οι μηχανικοί γενικότερα χρειάζεται να ξέρουν να χρησιμοποιούν τα μαθηματικά σε υψηλό επίπεδο, ώστε να μπορέσουν να λύσουν σύνθετα και απαιτητικά προβλήματα. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι γνωρίζουν την θεώρηση πίσω απο τα μαθηματικά που χρησιμοποιούν με την αυστηρότητα που διδάσκεται σε ένα τμήμα μαθηματικών. Στο τμήμα μου τουλάχιστον μέχρι τώρα, το τρίτο έτος φοίτησης, ο τρόπος με τον οποίο αποδεικνύονται σπουδαία μαθηματικά θεωρήματα δεν είναι τόσο σημαντικός όσο η εφαρμογή τους.

Αποφοιτώντας απο ένα τμήμα καθαρών μαθηματικών οι γνώσεις περί φυσικής που θα έχεις σε σύγκριση με το αν αποφοιτούσες απο ένα τμήμα φυσικής θα είναι προφανώς ελάχιστες. Αξίζει να αναφερθεί ότι ορισμένα τμήματα μαθηματικών (αν όχι τα περισσότερα) καλύπτουν τους τομείς των εφαρμοσμένων μαθηματικών σε ένα επίπεδο. Για παράδειγμα τέτοιοι τομείς είναι η μηχανική, η κινηματική, τα οικονομικά και άλλα, για τα οποία μπορούν να σου μιλήσουν όσοι φοιτούν ή έχουν αποφοιτήσει απο αυτα τα τμήματα.
Θεωρώ ότι τελειώνοντας ένα τμήμα μαθηματικών δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα έχεις γνώση της φυσικής, αλλά για να τελειώσεις ένα τμήμα φυσικής είναι σίγουρο ότι θα μάθεις να χρησιμοποιείς τα μαθηματικά. Τώρα, το επίπεδο της αυστηρότητας πίσω απο την εφαρμογή των μαθηματικών σε ένα τμημά φυσικής δεν το γνωρίζω.
Τελικά, νομίζω ότι θα σου ταίριαζε περισσότερα η σπουδή της φυσικής. Αυτό μπορείς να το επιτύχεις με διάφορους τρόπους και συνδυασμό σχολών/τμημάτων. Τέτοια τμήματα είναι αυτά της φυσικής, ή η σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών και φυσικών επιστημών του ΕΜΠ.
Μπορείς επίσης να αποφοιτήσεις απο τμήμα μαθηματικών και ύστερα να σπουδάσεις σε τμήμα φυσικής. (Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η απόφαση δεν μπορεί να ληφθεί σε μικρή ηλικία, γιατί προϋποθέτει ότι τα ενδιαφέροντά σου δεν θα αλλάξουν για ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, αυτό των τεσσάρων ετών κατ' ελάχιστο, που απαιτούνται για το πρώτο πτυχίο)
Μην θεωρήσεις όμως ότι είσαι περιορισμένος μόνο στα παραπάνω, αφού μπορείς να λάβεις υπόψιν σου και τα μεταπτυχιακά προγράμματα ή πιθανώς άλλα τμήματα που θα ανακαλύψεις ότι σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή vzs. Λοιπόν είδα τα μαθήματα σε κάθε εξάμηνο στη ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ και νομίζω ότι κατέληξα. Μόνο αυτά τα επιλογής δεν μου πολυαρέσουν αλλά αυτά δεν παίζουν και πολύ ρόλο. ^^ Η ΣΕΜΦΕ φαίνεται να είναι αυτό που χρειάζομαι. 15800 νομίζω πώς πιάνω άνετα. Οπότε το κρατάω αυτό και περιμένω και άλλες απόψεις. Ευχαριστώ και πάλι :D

Βασικά συγγνώμη Γιάννη, τώρα κατάλαβα τι ήθελες να πεις. Τα πηγαίνω πολύ καλά και στα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πήγαινε στη σχολή ΣΕΜΦΕ που έχει αυτό ακριβώς που θέλεις : εφαρμοσμένα μαθηματικά και φυσική. Αφού σου αρέσει να χρησιμοποιείς μαθηματικά εργαλεία για να περιγράφεις διάφορα πράγματα είτε υπολογιστικής φύσεως είτε αναφορικά με τον κόσμο, θα σου αρέσει σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

env

Νεοφερμένος

Ο env αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, Γιάννη. Έχω αρχίσει να είμαι σχεδόν σίγουρος για ΣΕΜΦΕ. Απ'ό, τι φαίνεται το τεστ ήταν χάσιμο χρόνου και απλά με μπέρδεψε πιο πολύ. Εν πάση περιπτώσει, ας κλείσει αυτό το θέμα. Ευχαριστώ και πάλι όσους ενδιαφέρθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κατι σημαντικο ειναι πως η Κβαντομηχανικη δεν αποτελει καποιο συγκεκριμενο πεδιο ερευνας αλλα αποτελει ενα εργαλειο για διαφορα πεδια ερευνας. Βασικοι τομεις εφαρμογης της Κβαντομηχανικης ειναι η πυρηνικη φυσικη και η φυσικη συμπυκνωμενης υλης. Το αναφερω αυτο για να μην σου δημιουργηθουν, προτου ακομα μπεις στη σχολη,παρανοησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Επίσης προσωπική μου άποψη είναι από αυτό που λέει το αρχικό ποστ ότι προσπάθησες να φτιάξεις μια θεωρια για το πως λειτουργεί ο χρόνος είναι να μην τυρανιεσαι με τέτοια ερωτήματα γιατί εκτός από το ότι δεν έχεις ακόμα το κατάλληλο υπόβαθρο γνώσεων δεν θα σε οδηγήσουν και πουθενά παρα μονο στο ίσως να μισήσεις την επιστήμη. Τι θέλω να πω και άλλοι πριν από σένα έχουν προσπαθήσει να απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα πχ που έχω την εντύπωση πως δεν έχει άμεση σχέση με την κβαντομηχανική που ανέφερες και κάποιοι κατέληξαν να αυτοκτονήσουν κιόλας. Συνοψίζοντας μην τυρανιεσαι με τέτοια ερωτήματα πριν ακόμα έχεις το υπόβαθρο να τα σκεφτείς σοβαρά γιατί σκέψου ότι αποκλείεται να μην τα έχει σκεφτεί και κάποιος άλλος πριν από σενα. Δεν θέλω να σε μείωσω ή ότιδηποτε νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω φιλικά πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οσο υπαρχουν θεωριες που μιλανε για οχι μονο τις 3+1 διαστασεις αλλα για αλλες τοσες διαστασεις, τοτε η εννοια οχι μονο του χρονου αλλα και του χωρου δεν θα ειναι πληρως καθορισμενη. Παντως το να μιλαμε για φυσικη περαν του καθιερωμενου προτυπου με γνωσεις επιπεδου αρμονικου ταλαντωτη(κλασσικου κιολας) ειναι ανουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγω αν καταλαβα καλα προς ΣΕΜΦΕ πρεπει να πας, το οποιο ηταν και ερωτας οταν το ειχα επισκεφτει πριν 4-5 χρονια :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μερικά πολυτεχνεία, μαθηματικά και φυσικά είναι οι δυσκολότερες σχολές γενικά, και αυτό δε το λέω εγώ, το λένε τα ποσοστά αυτών που τελειώνουν στα 4 έτη. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο η κατάσταση δεν αλλάζει ή ότι είναι αδύνατο να αποφοιτήσεις στα 4 χρόνια.

Από κει και πέρα η επαγγελματική αποκατάσταση εξαρτάται από το τι άλλα προσόντα έχεις, τι μεταπτυχιακά θα κάνεις, πόσο καλός είσαι, αν είσαι διατεθειμένος να φύγεις σε άλλη χώρα κλπ. Αν σε ενδιαφέρει πάντως μόνο η επαγγελματική αποκατάσταση, δε θα πρότεινα με τίποτα μαθηματικό. Πρέπει να σε ενδιαφέρουν πολύ σαν επιστήμη για να τα βγάλεις πέρα αξιοπρεπώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrissps

Νεοφερμένος

Ο dimitrissps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!Τι σχολή θα μου προτείνατε για γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση?

Παιδιά καταρχάς καλησπέρα είμαι μαθητής α λυκείου και σκέφτομαι να πάω μαθηματικό...Τι γνώμη έχετε εσείς όσο για τη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και την δυσκολία της σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!Τι σχολή θα μου προτείνατε για γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση?


Στρατό, αστυνομία, πυροσβεστική, εμπορικό ναυτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Παιδιά καταρχάς καλησπέρα είμαι μαθητής α λυκείου και σκέφτομαι να πάω μαθηματικό...Τι γνώμη έχετε εσείς όσο για τη επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και την δυσκολία της σχολής?


Καλησπέρα Δημήτρη! Αρχικά να σου πω ότι τα μόρια που θέλει η συγκεκριμένη σχολή κατά τη γνώμη μου δεν την εκφράζουν καθόλου. Φέτος είχε μόλις 15000 μόρια (ενώ κανονικά έπρεπε να χει τουλάχιστον 17000 αν όχι παραπάνω) . Επιπλέον, ο Μ.Ο. αποφοίτησης είναι 7-8 χρόνια καθώς είναι αρκετά δύσκολη σχολή για να τη βγάλεις (όχι όμως ακατόρθωτη ειδικά αν σου αρέσει το αντικείμενο και ασχολείσαι) . Επίσης τα μόρια μιας σχολής δεν εκφράζουν απαραίτητα τη δυσκολία της αλλά και τη ζήτηση της (παράδειγμα οι Πολιτικοί μηχανικοί παλιότερα είχαν 19000 μόρια τώρα όμως που υπάρχει κορεσμός στο επάγγελμα και δεν είναι πρώτη επιλογή, έχει πέσει στα 16900.). Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση έχεις 3 επιλογές. 1ον, το κράτος πλέον δεν διορίζει μαθηματικούς στα σχολεία οπότε αν θες να ασχοληθείς με δευτεροβαθμια εκπαίδευση μόνο στα φροντιστήρια. 2ον, μπορείς αν σε ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καριέρα να κάνεις έρευνα στους κλάδους των μαθηματικών κι όχι μόνο καθώς τα μαθηματικά χρησιμοποιούνται σε σχεδόν κάθε επιστήμη. 3ον, μπορείς να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό σε εναν σχετικό με τα μαθηματικά τομέα όπως πληροφορική ή οικονομικά και να ασχοληθείς με κάτι που τα συνδυάζει (πχ data analyst, οικονομολόγος κλπ.). Αυτά πάνω κάτω, δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς οτι θα βρεις άμεσα δουλειά απ το συγκεκριμένο τμήμα αλλά αν ασχοληθείς αρκετά είναι σίγουρο ότι θα βρεις κάτι και πάνω στο αντικείμενο σου. Καλή συνέχεια και σου εύχομαι να επιτυχείς στον στόχο σου :D. (σορρυ για το μεγάλο κείμενο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top