Β' Λυκείου χωρίς φροντιστήριο;

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλημέρα. Φέτος θα πάω Β' Λυκείου και η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο αδύναμος στα μαθηματικά. Δεν έχω τρομερά κενά πιστεύω αλλά δεν καταλαβαίνω και τα πάντα. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που τελείωσαν αν αξίζει να κάνω φροντιστήριο στα μαθηματικά της Β Λυκείου ή αν είναι χαμένος χρόνος και χρήμα και είναι καλύτερα να προσπαθήσω να καλύψω τα κενά μόνος μου. Ευχαριστώ.

Στην Β'Λυκείου θεωρώ αναγκαίο το φροντιστήριο ιδιαίτερα στα μαθηματικά τόσο κατεύθυνσης όσο και γενικής. Η άλγεβρα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ αν δεν κάνεις φροντιστήριο καθώς και της κατεύθυνσης αφού οι έννοιες που περιέχει σου είναι ξένες και θέλει αρκετή εξοικείωση. Επίσης αν στην Γ'λυκείου επιλέξεις τα μαθηματικά ώς πανελλαδικό μάθημα θα πρέπει να χτίσεις τις γνώσεις σου με την άλγεβρα της β'λυκείου πχ λογάριθμοι, συναρτήσεις κοκ. Επομένως δεν είναι χαμένος χρόνος ούτε χρήμα :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Στην Β'Λυκείου θεωρώ αναγκαίο το φροντιστήριο ιδιαίτερα στα μαθηματικά τόσο κατεύθυνσης όσο και γενικής. Η άλγεβρα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ αν δεν κάνεις φροντιστήριο καθώς και της κατεύθυνσης αφού οι έννοιες που περιέχει σου είναι ξένες και θέλει αρκετή εξοικείωση. Επίσης αν στην Γ'λυκείου επιλέξεις τα μαθηματικά ώς πανελλαδικό μάθημα θα πρέπει να χτίσεις τις γνώσεις σου με την άλγεβρα της β'λυκείου πχ λογάριθμοι, συναρτήσεις κοκ. Επομένως δεν είναι χαμένος χρόνος ούτε χρήμα :P:P
Απορία: από πού συμπεραίνεις ότι είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Μήπως από το φετινό βατερλώ στις πανελλήνιες; Αφού όλοι (ή σχεδόν όλοι) πήγαιναν φροντιστήριο, γιατί απέτυχαν παταγωδώς; Εγώ μόνο θα αναφέρω την περίπτωση ενός σχολείου της Αθήνας (τα στοιχεία του είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου), όπου στη Γ λυκείου προσανατολισμού (θετική και οικον./πληροφορικής) το μεγαλύτερο βαθμό στα μαθηματικά (18,3) έπιασε ο μοναδικός μαθητής που δεν πήγαινε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Απορία: από πού συμπεραίνεις ότι είναι αναγκαίο το φροντιστήριο; Μήπως από το φετινό βατερλώ στις πανελλήνιες; Αφού όλοι (ή σχεδόν όλοι) πήγαιναν φροντιστήριο, γιατί απέτυχαν παταγωδώς; Εγώ μόνο θα αναφέρω την περίπτωση ενός σχολείου της Αθήνας (τα στοιχεία του είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου), όπου στη Γ λυκείου προσανατολισμού (θετική και οικον./πληροφορικής) το μεγαλύτερο βαθμό στα μαθηματικά (18,3) έπιασε ο μοναδικός μαθητής που δεν πήγαινε φροντιστήριο.
Είπα την προσωπική μου άποψη και πως θα μπορούσα εγώ να ανταποκριθώ στα μαθηματικά Γ'λυκείου δίχως το φροντιστήριο. Οι μεταβολές στην εκπαίδευση το καθιστούν αναγκαίο..
Στο δικό μου σχολείο προσωπικά , και ξαναλέω προσωπικά, στους λογαρίθμους και στις συναρτήσεις ,που η σημασία τους για την επόμενη χρονιά είναι μεγάλη, αφιερώσαμε μόλις 3 εβδομάδες χωρίς να προλάβουμε να καλύψουμε απορίες και μεγάλο εύρος ασκήσεων...Παρ'όλα αυτά εμείς είχαμε ασκήσεις υψηλού επιπέδου με λογαρίθμους στις τελικές εξετάσεις.
Επομένω εγώ είπα απλώς την γνώμη μου και την συμβουλή μου! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadStudent

Νεοφερμένος

Ο BadStudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στην Β'Λυκείου θεωρώ αναγκαίο το φροντιστήριο ιδιαίτερα στα μαθηματικά τόσο κατεύθυνσης όσο και γενικής. Η άλγεβρα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ αν δεν κάνεις φροντιστήριο καθώς και της κατεύθυνσης αφού οι έννοιες που περιέχει σου είναι ξένες και θέλει αρκετή εξοικείωση. Επίσης αν στην Γ'λυκείου επιλέξεις τα μαθηματικά ώς πανελλαδικό μάθημα θα πρέπει να χτίσεις τις γνώσεις σου με την άλγεβρα της β'λυκείου πχ λογάριθμοι, συναρτήσεις κοκ. Επομένως δεν είναι χαμένος χρόνος ούτε χρήμα :P:P

Ευχαριστώ, λέω να προσπαθήσω πρώτα λίγο μόνος μου να βγάλω αυτά τα κεφάλαια που λες και αν δω ότι δεν τα καταφέρνω ίσως πάω σε φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LostQueen

Νεοφερμένος

Η LostQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ μόλις τελείωσα τη β λυκείου και δεν έκανα φροντιστήριο μαθηματικά γιατί δεν θα τα επιλέξω για τις πανελλαδικές. Είχα τον ίδιο καθηγητή και στα τρία μαθηματικά(άλγεβρα-γεωμετρία-μαθηματικά κατεύθυνσης) αλλά δεν ήταν και πολύ καλός. Αυτό που έκανα και τα πήγα πολύ καλά και στα τρία παρόλο που γενικά δεν πολυσυμπαθώ τα μαθηματικά, ήταν να αγοράσω βοηθήματα. Με βοήθησαν ΠΑΡΑ πολύ και χάρη σε αυτά έγραψα πολύ καλά στις εξετάσεις. Σίγουρα το φροντιστήριο βοηθάει περισσότερο, αλλά άμα έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις/δανειστείς βοηθήματα και έχεις υπομονή να λύνεις πολλές ασκήσεις, τότε τελειώνοντας τη β λυκείου θα έχεις μάθει σχεδόν όσα θα μάθαινες από ένα φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapl

Νεοφερμένος

Η elenapl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια Β' Λυκείου ΓΕΛ (μόλις ξεκίνησα σήμερα) και σκοπεύω να σπουδάσω βιολογία. Η απορία μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να τελειώσω την τάξη με ένα βαθμό πάνω από 18.10 ας πούμε χωρίς καθόλου φροντιστήρια?

Λεπτομέρειες:

Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου φροντιστήριο ή κάποιο ιδιαίτερο μάθημα και πέρσυ έβγαλα Μ.Ο. 19.2 .Βέβαια όλη τη χρονιά προσπάθησα αρκετά στο σχολείο ενώ στο παρελθόν ήμουν πάντα πολύ καλή μαθήτρια χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, με αρκετό διάβασμα μόνο σε διαγωνίσματα και εξετάσεις.
Πέρσυ είχα δυσκολευτεί προς το τέλος της άλγεβρας στην οποία έγραψα σχεδόν 18 στις εξετάσεις, ενώ μέσα στη χρονιά τα πήγαινα πάρα πολύ καλά και στο μάθημα και σε διαγωνίσματα (κάτι το οποίο οφείλεται στην καθηγήτρια η οποία ήταν εξαιρετική και ποτέ δε βασίστηκε στο τι θα έπρεπε να ξέρουμε ή θα μάθουμε σε φροντιστήρια, την οποία όμως δε θα έχω φέτος). Στη φυσική έγραψα 18 αλλά γενικά και στο μάθημα δυσκολεύουν αρκετά διότι και ο καθηγητής δεν ενδιαφερόταν τόσο στο σχολείο όσο στα ιδιαίτερα που κάνει. Ενώ τέλος στη χημεία έγραψα περίπου 17 αλλά τα βρήκα πάρα πολύ σκούρα όλη τη χρονιά και στο μάθημα γενικά έβλεπα πως δυσκολεύουν να ανταπεξέλθω σε αυτά που ζητούσε το βιβλίο λόγω του καθηγητή που με το ζόρι έμπαινε στη ταξη ( τον οποίο θα έχω και φέτος). Κάτι που με αγχώνει εξαιρετικά εφόσον για την κατεύθυνση μου η χημεία ειναι το πιο σημαντικό μάθημα μετά τη βιολογία. Στη βιολογία πέρσυ ομως έβγαλα καθαρό 20 και δεν είχα πρόβλημα ποτέ, το οποίο όμως και πάλι οφείλεται καθαρά στο βιολόγο μου ο οποίος είναι πραγματικά εξαιρετικός και διευκολύνει το μάθημα πάρα πολύ .
Συγνώμη για το τεράστιο κείμενο απλά ήθελα να καλύψω κάθε απορία.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγω είμαι Β Λυκείου θετικών σπουδών και δεν κάνω καθόλου φροντιστήριο. Αν δεις οτι οτι τα καταφέρνεις μόνη σου, τολμησε το.
 

elenapl

Νεοφερμένος

Η elenapl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σκέφτομαι να το αφήσω μέχρι τα Χριστούγεννα και αν δω ότι τα βγάζω πέρα να ξεκινήσω στη τρίτη πια
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top