Παράλληλη φοίτηση σε ΑΕΙ και ιδιωτική σχολή

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
επιτρέπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina5

Νεοφερμένος

Η nina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας,επειδη και εγω ενδιαφερομαι να παω σε καποιο ιεκ παραλληλα με τη σχολη μου,γινεται και σε δημοσιο η μονο σε ιδιωτικο;μηπως ξερει καποιος σιγουρα;ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Μόνο σε ιδιωτικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina5

Νεοφερμένος

Η nina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση.ειναι σίγουρο για το ιδιωτικό δηλαδή?για να κοιτάξω σε ιδιωτικά ιεκ οπότε.ρωτησα για δημόσιο γιατί είδα στις δημοσιεύσεις ότι έχουν γράψει ότι γίνεται και σε δημόσιο, δεν ξέρω σιγουρα.και πάλι ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση.ειναι σίγουρο για το ιδιωτικό δηλαδή?για να κοιτάξω σε ιδιωτικά ιεκ οπότε.ρωτησα για δημόσιο γιατί είδα στις δημοσιεύσεις ότι έχουν γράψει ότι γίνεται και σε δημόσιο, δεν ξέρω σιγουρα.και πάλι ευχαριστω

Κατα την εγγραφή σου υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση οτι δε σπουδάζεις κάπου αλλού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina5

Νεοφερμένος

Η nina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ναι στο αεί,υπογράφουμε δήλωση ότι δεν είμαστε σε άλλο τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,για τα ιεκ δεν ξέρω τι ισχύει.αλλα αν παω σε ιδιωτικό και πληρώνω ,τι πειραζει.ελπιζω να μάθω σιγουρα ,οποίος ξέρεις ας βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina5

Νεοφερμένος

Η nina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος σιγουρα? ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας,

Θα θελα κάποιες απόψεις από άτομα που παρακολουθούν ΑΕΙ και Κολέγιο ταυτόχρονα.

Πέρασα φέτος Αγγλική Φιλολογία στο ΕΚ ΠΑ. Δεν έχουμε ξεκινήσει βέβαια ακόμα λόγω την φρικτής κατάστασης που επικρατεί ...

Κάνω, λοιπόν, διάφορες σκέψεις για λύσεις που ενδεχομένως να μου εξασφαλίσουν μια καλύτερη επαγγελματική πορεία στο εξωτερικό.

Μια από αυτές είναι η εγγραφή μου σε κάποιο ιδιωτικό κολέγιο το οποίο θα παρακολουθώ παράλληλα με την Αγγλική Φιλολογία, όταν αρχίσει.

Είδα ότι από στο IST έχει Politics and International Relations από το LSE και μ κίνησε πολύ το ενδιαφέρον.

Ξέρει κανείς αν είναι δυνατή , όχι νομικά, αλλά ψυχικά, η συμμετοχή σε 2 προγράμματα;

Τι γίνετε με τις εξεταστικές κτλ; Αν σπουδάζει κανείς στο IST, ας πει τις εντυπώσεις του.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
νολαν ισως επειδη φετος περασες και μαλλον δεν θα χεις ενημερωθει επαρκως οτι στο πανεπιστημιο δεν ειναι οπως στο σχολειο. Και κανονικα να ειχες μαθημα χωρις απεργιες, στην τελικη εσυ καθοριζεις την πορεια του διαβασματος και τις αποφασεις. Θα πρεπε να χεις ενημερωθει απο εναν παλιοτερο φοιτητη της σχολης και να διαβαζεις μονη σου. Αργα ή γρηγορα θα ξεκινησει το μαθημα, οποτε καλο ειναι να ξερεις 5 πραματα γτ γενικα σας πανε και τρεχοντας. Τωρα αν θες να βρεις καμμια προχειη δουλεια ή να σπουδασεις κατι αλλο οκ, απλα μην περιμενεις απ τη σχολη να σε καθοδηγει στο διαβασμα σου, στο πανεπιστημιο ειναι οτι κανεις μονος σου. Ρωτα λοιπον παιδια που σπουδαζουν εκει ή αποφοιτους, ψαξε και το διαδικτυο και ξεκινα διαβασμα. Οσο πιο πολλα ξερεις τοσο το καλυτερο γιατι καποια στιγμη θα ανοιξει η σχολη και θα σαι ετοιμη. Πες οτι πηγαινες σχολειο και οι καθηγητες καναν απεργια, τι θα κανες? Το μαιο αντε τον ιουνιο θα δινες πανελλαδικες. Θα λεγες δε διαβασα? Το να δινεται παραταση δεν αλλαζει σημαντικα τα πραγματα. Τωρα τι επαγγελματικα δικαιωματα εχουν αυτα τα κολεγια δε το χω ψαξει. Τα θεωρω ομως για την περιπτωση σου χασουρα χρηματος. Στη θεση σου θα διαβαζα για τη σχολη ή θα εφτιαχνα σημειωσεις για να κανω λιγα μαθηματα σε παιδακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
aladdin, πρώτον είμαι αγόρι, όχι ότι έχει σημασία, just saying.

Δεύτερον, κοίτα, γνωρίζω πως είναι τα πράγματα στο πανεπιστήμιο, δεν είμαι ανίδεος. Απλά ρώτησα αν κάποιος έχει επιχειρήσει να παρακολουθεί συγχρόνως πανεπιστήμιο και κολέγιο και πως του φάνηκε.Πως χειρίστηκε τις εξεταστικές κτλ.. Σε καμιά περίπτωση δεν θα άφηνα τις σπουδές μου επειδή δεν θα έκανα μαθήματα. 'Ηδη σε ενημερώνω ότι ασχολούμαι με την αγγλική γλώσσα και λογοτεχνία χρόνια, έχω μελετήσει πληθώρα έργων και για 1,5 χρόνο παρέδιδα μαθήματα σε παιδάκια. Πλέον ασχολούμαι με διεθνές marketing σε μια αμερικάνικη εταιρεία. Όπως και να έχει διαθέτω ένα καλό υπόβαθρο για την σχολή μ.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα τα έχω ψάξει και είμαι καλυμμένος από κει. Ξέρω ότι στην Αγγλία, όπου θέλω να μετακομίσω μόνιμα σε 5-6 χρόνια, αναγνωρίζεται το πτυχίο που σου παρέχει το IST και θα είναι μεγάλο plus για μένα. Άλλωστε ο τομέας που με ενδιαφέρει να επιλέξω στο IST ( International Relations ) σχετίζεται με την τρέχουσα εργασία μου και θα μπορούσα, σε συνδυασμό με τις γνώσεις μ στη φιλολογία και κάποιο μεταπτυχιακό, να ασχοληθώ με δημοσιογραφία ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας,σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω φετος με πανελληνιες σε μια σχολη Ιστοριας που μου αρεσει πολυ[περισσοτερο γιατι το γουσταρω,αλλα δεν υπαρχει καμια αλλη σχολη που να μου αρεσει]και να γραφτω σε ενα Δημοσιο ΙΕΚ,τεχνικος δικτυων και τηλεπικοινωνιων,την οποια ειδηκοτητα γουσταρω επισης πολυ.Πιστευετε οτι θα θα προλαβαινω και για τα δυο?Να παω μονο στο δημοσιο ΙΕΚ,μιας και τα τεχνικα επαγγελματα εχουν πιο πολυ ζητηση?Τι να κανω !!!Γαμω την κριση,γαμω, ουτε τις σπουδες μου δεν μπορω να επιλεξω χωρις να εχω τυψεις!
Ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε μάθε σοβαρή τέχνη, ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, συκγολιτής κτλ ώστε να έχεις δουλειά και άσε την Ιστορία και τα ΙΕΚ. Όταν θα είσαι οικονομικά αυτάρκης μετά σπούδασε ότι τραβάει η όρεξή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Γνωρίζω αρκετά άτομα που προλαβαίνουν να παρακολουθούν δύο σχολές ταυτόχρονα, μία δημόσια και μία ιδιωτική, και να τα πηγαίνουν εξίσου καλά και στις δύο. Αυτό που δεν είμαι σίγουρη και δεν ξέρω είναι αν γίνεται να είσαι γραμμένος σε δύο δημόσιες σχολές, τα άτομα που γνωρίζω εγώ είναι σε μία δημόσια και μία ιδιωτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Για αυτο που ενδιαφερομαι εγω,τι εχεις να πεις?[Τεχνικος διμτυων και τηλεπικοινωνιων?]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Σίγουρα στο δημόσιο ΙΕΚ θα τελειώσεις πιο γρήγορα και θα υπάρχει μία γρηγορότερη απορρόφηση στον επαγγελματικό τομέα από την άλλη όμως μέσα σε 2 χρόνια δεν ξέρω πόσα θα μπορέσεις να μάθεις (ανάλογα και με το πρόγραμμα σπουδών) ώστε να βγεις και να είσαι ανταγωνιστικός σε μία αγορά που όπως λες τα τεχνικά επαγγέλματα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση όμως πλέον είναι περισσότεροι και εκείνοι που τελειώνουν τέτοιου είδους σχολές, είτε ΙΕΚ είτε ΤΕΙ είτε ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Επειδη εχω περασει απο τη φαση σπουδες σε δυο σχολες να δωσεις ιδιαιτερη βαρυτητα σε αυτα που θα σουπω.Προσπαθησε να ασχοληθεις με ενα αντικειμενο.
Εαν σου αρεσει η ιστορια δες τις προοπτικες της και ασχολησου αποκλειστικα με αυτο.Ψαξε να βρεις τι μπορεις να κανεις με το πτυχιο ιστοριας η και αρχαιολογιας.εαν δεν βλεπεις προοπτικες κατευθυνσου αλλου αλλα σε ενα αντικειμενο.

Το να βγαλεις δυο σχολες θα καταλαβεις μετα απο 8 χρονια οτι τη μια την εβγαλες για πλακα και εδωσες τζαμπα λεφτα πχ στο ιεκ και τζαμπα χρονο.Και οτι δεν εγινες καλος στην αλλη.Καθοτι ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και πρεπει να εχεις ιδιαιτερες δεξιοτητες πανω στο αντικειμενο που θα ασχοληθεις δεν υπαρχει χωρος για δυο,ενα αντικειμενο πρεπει να παντρεφτεις.Βρες το και τρεξε να διαβασεις πολυ και να γινεις καλος και να πετυχεις τους στοχους σου.Δεν εχει σημασια εαν δεν ειναι η πρωτη επιλογη σου.Σημασια εχει πλεον να μπορεις να βιοποριστεις.Ξεχνα τις δυο σχολες λοιπον και βρες μια και καλη.Ολοι εχουμε περασει απο αυτη τη φαση και την ξεπερασαμε και καταληξαμε σε ενα αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για αυτο που ενδιαφερομαι εγω,τι εχεις να πεις?[Τεχνικος διμτυων και τηλεπικοινωνιων?]

Η μόνη δουλειά που θα βρεις με αυτό το πτυχίο είναι πωλητής στο Πλαίσιο ή κάτι παρόμοιο. Τα ΙΕΚ είναι ότι χειρότερο και πλέον μέχρι και τα ΕΠΑΛ δίνουν αντίστοιχο πτυχίο δεν έχει κανένα νόημα να πας εκεί να χαραμίσεις δυο χρόνια. Κοίτα το έχεις πάρει λάθος από την αρχή.

Ή πας και σπουδάζεις κάτι που είναι αρκετά δύσκολο όπως μηχανικός, πράγμα που σημαίνει ότι θα λιώσεις στο διάβασμα αλλά μετά θα έχεις κάποιες ικανότητες που οι περισσότεροι δεν έχουν και άρα θα μπορείς να βρεις μια δουλειά με καλά λεφτά, ή μη σπουδάζεις καθόλου και απλά όπως είπα και πριν πήγαινε και μάθε να κάνεις πρακτικό όπως υδραυλικός, ηλεκτρολόγος κτλ. Δεν θα γίνεις πλούσιος αλλά δεν θα πεινάσεις κιόλας.

Αυτά που προτείνεις, κάτι ιστορίες και κάτι ΙΕΚ τηλεπικοινωνιών φωνάζουν "δεν θέλω να προσπαθήσω να μάθω τίποτα ουσιαστικό, θέλω απλά να χάσω τον καιρό μου ελπίζοντας". Σόρρυ αλλά έτσι δουλειά δε γίνεται. Έχουμε που έχουμε κρίση στην Ελλάδα, αν βαριόμαστε να δουλέψουμε κιόλας κλάφτα Χαράλαμπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FreePepper

Νεοφερμένος

Ο FreePepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η σχολη Ιστοριας δεν ειναι ''δεν θελω να διαβασω....''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι το ουσιαστικό θα μάθεις στο τμήμα Ιστορίας που θα σε βοηθήσει να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top