Νομική στο εξωτερικό

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχας στο πτυχιο νομικης, νομιζω δεν παιρνεις νομιζω κατευθυνση. Με επιφυλαξη βεβαια, γιατι και εδω μεχρι τωρα δεν ειχε και κατι ακουγεται οτι θα εισαχθουν με το νεο προγραμμα σπουδεων.

Κατα δευτερον στην πραξη θα ασχολεισαι με ολα. Εκτος εαν εχεις ετοιμη δουλεια, η μεγαλη πλειοψηφια των γραφειων ειναι αυτο που λεμε ''γενικων υποθεσεων''. Αρα λιγο πολυ πρεπει να ξερεις απο ολα, εαν θες να κανεις καλα τη δουλεια σου, ασχετα εαν θα ''εξειδικευτεις'' καπου επενδυοντας προσωρινα χρονο και διαβασμα.

Το διεθνες παλι δικαιο δεν ξερω πως ο εννοεις, αλλα τα δικαστηρια με δημοσιο διεθνες δεν ασχολουνται. Με ιδιωτικο διεθνες αντε να σου τυχει καμια υποθεση, ή εαν το γραφειο εχει πελατες που ασχολουνται με διασυνοριακες συναλλαγες, οποτε θες εμπορικο διεθνες. Αλλα και παλι δεν θα ασχολεισαι μονο με το ''διεθνες'' κομματι, αυτο ειναι συμπληρωματικο, θελει να εχεις βασεις σε αστικο, εμπορικο και πολιτικη δικονομια.

Τωρα για τις απαιτησεις που βαζεις, παλι καλα που δεν ζητησες να ειναι ευκολες οι εξετασεις. Και χωρις διδακτρα, και χαμηλο κοστος και καλο πανεπιστημιο... Το πρωτο και το τριτο μπορω να σκεφτω παραδειγματα, αλλα χαμηλο κοστος ζωης , στην καλυτερη να ειναι πανω κατω οπως στην Ελλαδα. Για βορεια Ευρωπη μιλαω παντα.

Απο την αλλη, ενω υποτιθεται οι γερμανοφωνες χωρες ειναι πιο κοντα στο δικο μας δικαιο, γιατι το αστικο και ποινικο μας εν πολλοις ειναι βασισμενα στο γερμανικο, Γερμανια δεν θα συνιστουσα. Απο γνωστους ξερω οτι ειναι πολυ απαιτητικες σχολες οι Νομικες στη Γερμανια, δεν υπαρχει αυτο που υπαρχει εδω οτι και στα 5 και στα 6 και στα 7 χρονια θα κατσεις και θα τις βγαλεις. Εχει εξετασεις προ-πτυχιακες για να πας απο το επιπεδο α΄ στο επιπεδο β΄ (ορολογια δεν θυμαμαι τωρα), εξετασεις πτυχιακες, για να παρεις πτυχιο (που απο οτι εχω καταλαβει ειναι κατι σαν τις δικες μας Συνθεσεις/Εμβαθυνσεις σε ομαδες μαθηματων) και εξετασεις στον Δικηγορικο Συλλογο για την αδεια που δεν εχουν καμια σχεση με τις δικες μας, αλλα ειναι πολυ απαιτητικες. Υποψιν οτι για τις τελικες εξετασεις ακομα και μεσα στη Σχολη αν κοπεις τρεις φορες παιρνεις ποδι και χανεις οσα χρονια εχεις κανει. Για αλλερς γερμανοφωνες χωρες δεν ξερω.

Γενικα προπτυχιακο σε Νομικη εξω νομιζω λεει, μονο εαν σκοπευεις να κατσεις εκει, εαν θες να γυρισεις Ελλαδα δεν νομιζω οτι αξιζει. Με αστερισκο παλι, εαν εχεις συγγενη ή γνωστο δικηγορο, ή εχεις δικτυωση ωστε να βρεις ενα γραφειο που δεν θα εισαι απλως ενας σκουμενος αλλα θα ασχοληθει ο δικηγορος να σου δειξει πεντε πραγματα για το πως λειτουργει το συστημα στην Ελλαδα.

Καλησπέρα,

αυτό πάλι δεν το ήξερα, καινούριο για εμένα. Καλά, ως νομικός, λογικό να πρέπει να έχεις ιδέα γενικά από δίκαιο, απλά θα ήθελα να εξειδικευτώ στο διεθνές, διότι τα υπόλοιπα είναι πολύ μεταβαλλόμενα, για την Ελλάδα μιλώ και γιατί δεν θα με ενοχλούσε καθόλου κάποια δουλειά στην ΕΕ, ΟΗΕ, δεν ξέρω, κάποιον διεθνή οργανισμό πάντως.

Καλά, ξέρω πως ακούστηκαν πολλά αυτά που έβαλα για να ζητήσω ιδέες, αλλά για το χαμηλό κόστος διαβίωσης στο εξωτερικό, εννοούσα φυσικά να είναι παρόμοιο με αυτό στην Ελλάδα, γιατί σε Αγγλία Αμερική, Αυστραλία κ.τ.ό, το πράγμα ξεφεύγει, οπότε χαμηλό κόστος διαβίωσης σε σχέση με αυτές τις χώρες, πάνω κάτω σαν την Ελλάδα. Οι εξετάσεις σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να είναι εύκολες πουθενά, ότι και να ζητούμε, ας είναι δύσκολες, να μπουρούμε να μαθαίνουμε πώς θα ανταπεξερχόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις στην ζωή :).

Καλά, για Γερμανία ότι είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα, εκτός το ότι είναι λογικό, με βάση την νοοτροπία και την οργάνωσή τους, είναι κάτι που λίγο πολύ το ξέρω, μιας και μαθαίνω γερμανικά από ε' δημοτικού, κάνω τώρα μαθήματα για το b2, θα το δώσω τον αύγουστο. Επίσης αυτό με τις τρεις αποτυχίες το είχα ακούσει αλλά τώρα μου το επιβεβαιώνεις εσύ.

Γενικά, τι σχολές προτείνεις εσύ, οπουδήποτε, αν πληρούν τα "κριτήρια"(εγώ όρους τους ονόμασα, εσύ κριτήρια, ας τα αφήσουμε κριτήρια λοιπόν), εν πολλοίς τουλάχιστον;

Εγώ για δικηγόρος δεν σκοπεύω να πάω, τουλάχιστον έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ. Είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει. Το πολύ για δικαστικό σώμα, αλλά και αυτό με επιφύλαξη στο λέω, βασικά δεν ξέρω τι θα κάνω έπειτα, σίγουρα ένα μεταπτυχιακό αλλά μετά... δεν ξέρω, αυτό θα το αποφασίσω όταν έλθει ο καιρός.

Επίσης, δεν έχω γνωστό στο εξωτερικό δικηγόρο, από όσο ξέρω τουλάχιστον.

Αυτά. Επίσης, ξέρεις τίποτε για φοιτητικά δάνεια ή υποτροφίες. Γιατί κάτι που έχω δει και μου αρέσει είναι ο Καναδάς, αλλά... λίγο ακριβά:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα,

αυτό πάλι δεν το ήξερα, καινούριο για εμένα. Καλά, ως νομικός, λογικό να πρέπει να έχεις ιδέα γενικά από δίκαιο, απλά θα ήθελα να εξειδικευτώ στο διεθνές, διότι τα υπόλοιπα είναι πολύ μεταβαλλόμενα, για την Ελλάδα μιλώ και γιατί δεν θα με ενοχλούσε καθόλου κάποια δουλειά στην ΕΕ, ΟΗΕ, δεν ξέρω, κάποιον διεθνή οργανισμό πάντως.

Καλά, ξέρω πως ακούστηκαν πολλά αυτά που έβαλα για να ζητήσω ιδέες, αλλά για το χαμηλό κόστος διαβίωσης στο εξωτερικό, εννοούσα φυσικά να είναι παρόμοιο με αυτό στην Ελλάδα, γιατί σε Αγγλία Αμερική, Αυστραλία κ.τ.ό, το πράγμα ξεφεύγει, οπότε χαμηλό κόστος διαβίωσης σε σχέση με αυτές τις χώρες, πάνω κάτω σαν την Ελλάδα. Οι εξετάσεις σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να είναι εύκολες πουθενά, ότι και να ζητούμε, ας είναι δύσκολες, να μπουρούμε να μαθαίνουμε πώς θα ανταπεξερχόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις στην ζωή :).

Καλά, για Γερμανία ότι είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα, εκτός το ότι είναι λογικό, με βάση την νοοτροπία και την οργάνωσή τους, είναι κάτι που λίγο πολύ το ξέρω, μιας και μαθαίνω γερμανικά από ε' δημοτικού, κάνω τώρα μαθήματα για το b2, θα το δώσω τον αύγουστο. Επίσης αυτό με τις τρεις αποτυχίες το είχα ακούσει αλλά τώρα μου το επιβεβαιώνεις εσύ.

Γενικά, τι σχολές προτείνεις εσύ, οπουδήποτε, αν πληρούν τα "κριτήρια"(εγώ όρους τους ονόμασα, εσύ κριτήρια, ας τα αφήσουμε κριτήρια λοιπόν), εν πολλοίς τουλάχιστον;

Εγώ για δικηγόρος δεν σκοπεύω να πάω, τουλάχιστον έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ. Είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει. Το πολύ για δικαστικό σώμα, αλλά και αυτό με επιφύλαξη στο λέω, βασικά δεν ξέρω τι θα κάνω έπειτα, σίγουρα ένα μεταπτυχιακό αλλά μετά... δεν ξέρω, αυτό θα το αποφασίσω όταν έλθει ο καιρός.

Επίσης, δεν έχω γνωστό στο εξωτερικό δικηγόρο, από όσο ξέρω τουλάχιστον.

Αυτά. Επίσης, ξέρεις τίποτε για φοιτητικά δάνεια ή υποτροφίες. Γιατί κάτι που έχω δει και μου αρέσει είναι ο Καναδάς, αλλά... λίγο ακριβά:hmm:.


Μα εγω ξεκινησα με την λογικη οτι σου αρεσει ( ; ) και θελεις τελως παντων να γινεις δικηγορος, αν δεν ειναι αυτο που θες τι το συζηταμε :P

Αν ξεκινας με την λογικη εμενα δεν μου αρεσει δικηγορος, αλλα θα κοιταξω με τον καιρο να παω δικαστης, καλυτερα αστο, γιατι απο δικηγορος μεχρι τα 28 θα περασεις θες δεν θες. Επισης εχει σημασια νομιζω να σου αρεσει αυτο που κανεις, δεν ειναι κανω μια δουλεια και βγαζω χρηματα εστω και δεν την παλευω. Για να πας μπροστα και στις σπουδες και στην δουλεια πρεπει να σου αρεσει ή τουλαχιστον να μην ασφυκτιας. Ξερω πολυ καλους μαθητες που τα παρατησαν επειδη δεν τους τραβουσε η Νομικη και μερικοι ουτε πτυχιο εχουν παρει, παροτι και εξυπνοι και διαβαζαν στο Λυκειο.

Γενικα απο ο,τι καταλαβα νομικη δεν τρελενεσαι να πας. Τωρα το να προτεινω εγω σχολες δεν εχει νοημα εσυ πρεπει να βρεις τι σου αρεσει. Πολιτικες επιστημες ειναι συναφεις, Ιστορια, Κοινωνικη Ανθρωπολογια, και τα παντα απο Φιλολογια μεχρι Ψυχολογια αλλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε τα ενδιαφεροντα σου. Ειπες σου αρεσουν τα Γερμανικα, μηπως να σπουδαζες Γερμανικη Φιλολογια σε μια Γερμανοφωνη χωρα, ωστε εσαι και αναμεσα σε natives; Ιδεα, δεν ξερω.....

Απο εδω και περα με πασα επιφυλαξη:

Για κοστη ζωης και δανεια αναλυτικα δεν εχω δει. Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι γενικα σε γερμανοφωνες ειναι τσαμπα για μαθητες απο ΕΕ. Ελβετια εχει διδακτρα, αλλα Ελβετια νομιζω ουτως ή αλλως και το κοστος ζωης ειναι πολυ υψηλο. Αυστρια και Γερμανια πλεον ειναι τσαμπα νομιζω, αλλα το κοστος ζωης εξαρταται απο την πολη, στις μεγαλες ειναι σιγουρα πολυ υψηλοτερο, για Μοναχο συγκεκριμενα ξερω ειναι φαρμακι. Αλλου ισως ειναι χαμηλοτερο. Για αυτο ειπα ειναι δυσκολο να συνδυαστουν τα κριτηρια που εθεσες ειδικα αυτο για το κοστος διαβιωσεις.

Για UK σιγουρα υπαρχουν πιο αρμοδιοι απο εμενα να πουν, απο τα γενικα που ξερω ειναι οτι Αγγλια τα διδακτρα εχουν εκτοξευθει στις 9000 λιρες/ ετος για τα οποια ως μαθητης απο ΕΕ παιρνεις δανειο χαμηλοτοκο που αρχιζεις να το αποπλειωνεις απο οταν αρχισεις να βγαζεις 21000 λιρες/ ετος και μετα τα 30 χρονια διαγραφεται οσο υπολοιπο εχεις, ακακα τα ψεματα ομως το χρεος ειναι χρεος.

Σκωτια νομιζω ειναι καλυτερα,γιατι για το πρωτο πτυχιο σου πληρωνει η κυβερνηση τα διδακτρα (που ουτως ή αλλως ειναι χαμηλοτερα), δεν ειναι δανειο δηλαδη, δεν χρωστας κατι μετα. Δανειο για τα εξοδα διαβιωσης ομως ως μαθητης απο ΕΕ δεν βλεπω να δικαιουσαι.
https://www.gov.scot/Topics/Education/UniversitiesColleges/16640/financial-help

Για Ιταλια, Γαλλια, Ισπανια και αλλες χωρες με γλωσσες που δεν μιλιουνται τοσο πχ Ολλανδικα ή Σουηδικα δεν εχω πραγματικα ιδεα, αν και νομιζω στις σκανδιναβικες χωρες ειναι δωρεαν απλα πρεπει να μαθεις την γλωσσα, ενω Ολλανδια ειναι καπου στα 2000 ευρω/ ετος.

Εαν ξερεις αγγλικα αρχισε να ψαχνεις στο google.

Γενικα παντως θα προτιμουσα για προπτυχιακο καποιο πανεπιστημιο στην ΕΕ, παρα αλλου, για να αναγνωριστουν και ευκολοτερα τα επαγγελματικα δικαιωματα. Εκτος εαν σκοπευεις να κατσεις εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον φταίει ο τρόπος που τα γράφω, ώστε να μου λες πράγματα μένα που δεν ισχύουν. Με συγχωρείς για αυτό και πραγματικά, αυτό δεν είναι ειρωνεία. Τςλος πάντων, Θέλω να πάω στην νομική, δεν θα διάλεγα μία τέτοια δύσκολη και υψηλόβαθμη σχολή αν δεν μου άρεσε. Το να γίνω δικηγόρος όμως, δεν μου αρέσει. Μπορεί κατά την διάρκεια των σπυδων μου να αλλάξω γνώμη, δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό τώρα. Αλλά η ιδέα του δικηγόρου αυτήν την στιγμή δεν με ενδιαφέρει. Πολλές φορές αναγκάζονται να προσποιηθούν και να πουν ψέματα για τον πελάτη τους, και αυτό εγώ δεν θα το άντεχα. Συν τω ότι μπορεί και να εκμεταλλευτούν πελάτες τους σε δύσκολες για τους τελευταίους συνθήκες. Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω τετοιος άνθρωπος, και φυσικά, προς Θεού, δεν κατηγορώ τους δικηγόρους για τίποτε. Αυτά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Το δικαστικό το ανέφερα ως πιθανή μου κατάληξη, οχι ως στόχο της ζωής μου. Αν διαβάσεις ξανα το μήνυμά μου, θα το καταλάβεις αυτό.

Για Αγγλία οι £9.000/χρόνο είναι το minimum; Για δάνεια από οτι είδα στα αντίστοιχα site είναι μόνο για βρετανούς και άτομα που ζουν τουλάχιστον 3 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ξέρεις μήπως κάτι άλλο;

Για Σκωτία, πραγματικά μου κίνησες το ενδιαφέρον. Το ψάχνω περισσότερο αυτές τις μέρες.

Θα ψάξω επίσης και τις σκανδιναβικές λίγο αργότερα.

Φυσικά και ξέρω Αγγλικά. Είπαμε, Θέλω να πάω εξω. Πώς θα συνεννοηθώ αλλιώς :-D ;-) ;;

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με ΕΕ, απλά μου άρεσε πολύ και ο Καναδάς.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ως τώρα βοήθειά σου.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μάλλον φταίει ο τρόπος που τα γράφω, ώστε να μου λες πράγματα μένα που δεν ισχύουν. Με συγχωρείς για αυτό και πραγματικά, αυτό δεν είναι ειρωνεία. Τςλος πάντων, Θέλω να πάω στην νομική, δεν θα διάλεγα μία τέτοια δύσκολη και υψηλόβαθμη σχολή αν δεν μου άρεσε. Το να γίνω δικηγόρος όμως, δεν μου αρέσει. Μπορεί κατά την διάρκεια των σπυδων μου να αλλάξω γνώμη, δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό τώρα. Αλλά η ιδέα του δικηγόρου αυτήν την στιγμή δεν με ενδιαφέρει. Πολλές φορές αναγκάζονται να προσποιηθούν και να πουν ψέματα για τον πελάτη τους, και αυτό εγώ δεν θα το άντεχα. Συν τω ότι μπορεί και να εκμεταλλευτούν πελάτες τους σε δύσκολες για τους τελευταίους συνθήκες. Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω τετοιος άνθρωπος, και φυσικά, προς Θεού, δεν κατηγορώ τους δικηγόρους για τίποτε. Αυτά για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Το δικαστικό το ανέφερα ως πιθανή μου κατάληξη, οχι ως στόχο της ζωής μου. Αν διαβάσεις ξανα το μήνυμά μου, θα το καταλάβεις αυτό.

Χωρις παρεξηγηση, απλα προσπαθω να ''αποκωδικοποιησω'' το σκεπτικο με το οποιο θες να πας Νομικη, εαν δεν σε ενδιαφερει η δουλεια του δικηγορου και για δικαστικο εισαι ετσι κι ετσι, ουτε κρυο ουτε ζεστη. Το λεω γιατι πολλα απο αυτα που γραφεις δεν απεχουν ιδιαιτερα απο την αληθεια, εμενα η δικηγορικη πραξη και η νοοτροπια πολων στο επαγγελμα δεν μου αρεσει, απλα οταν ημουν στο Λυκειο και αργοτερα στα πρωτα ετη του προπτυχιακου, νομιζα οτι θα την ''παλευα''. Εσενα σε βρισκω ακομα πιο συνειδητοποιημενο, για αυτο το λεω. Στη σχολη μεσα δεν θα ασχοληθεις θεωρητικα ιδιαιτερα με φιλοσοφια ή μεθοδολογια του Δικαιου αν αυτα ειναι που σε ενδιαφερουν, αλλα τελοσπαντων οπως εσυ κρινεις, εξαλλου ειπες οτι σκεφτεσαι το εξωτερικο, δεν μπορω να κρινω πως διδασκεται το Δικαιο εξω.

Για Αγγλία οι £9.000/χρόνο είναι το minimum;

Το maximum ειναι. Απλα ειναι οπως περιπου οταν μπαινει πλαφον στην τιμη ενος προιοντος, οι περισσοτεροι βαζουν την maximum τιμη. Ολα Αγγλια που εχω κοιταξει ειναι 9000. Ουαλια ισως καπως χαμηλοτερα, αλλα δεν νομιζω να εχει τρελη διαφορα. Συν οτι ουτως ή αλλως δανειο θα παρεις για τα διδακτρα με τους ιδιους ορους, ασε που Αγγλια νομιζω εχει και πιο φημισμενες σχολες.


Για δάνεια από οτι είδα στα αντίστοιχα site είναι μόνο για βρετανούς και άτομα που ζουν τουλάχιστον 3 χρόνια στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ετσι ειναι οπως τα λες για δανεια για τα εξοδα διαβιωσης. Εγω μιλουσα για τα δανεια για τα διδακτρα της σχολης. Αυτο το δικαιουσαι ως πολιτης χωρας της ΕΕ, εαν ειναι το πρωτο σου πτυχιο τριτοβαθμιας.

Για Σκωτία, πραγματικά μου κίνησες το ενδιαφέρον. Το ψάχνω περισσότερο αυτές τις μέρες.

Εαν καταληξεις τελικα στο UK για Νομικη, εγω την Σκωτια την θεωρρω καλυτερη επιλογη για πολλους λογους.
1. Δεν εχει διδακτρα. Δεν παιρνεις ουτε δανειο, οποτε δεν χρωστας χρηματα, απλα το ποσο που σου αναλογει το πληρωνει η κυβερνηση της Σκωτιας.
2. Η Σκωτια σε καποιο βαθμο εχει ενσωματωσει το ηπειρωτικο ευρωπαικο δικαιο στο συστημα της, οπτε δεν ειναι το αμιγες αγγλοσαξωνικο που ισχυει σε Αγγλια και ΗΠΑ. Αρα μαθαινεις και καποια πραγματα απο ηπειρωτικο δικαιο, που ειναι καπως πιο κοντα στο δικο μας. Καλα παλι εχει μεγαλες διαφορες, αλλα εχει και λιγο civil law απο την γαλλικη και γερμανικη παραδοση.
3. Σε πολλα πανεπιστημια μπορεις να κανεις Joint ή Double Honours, δηλαδη να σπουδασεις δυο αντικειμενα τατυτοχρονα, πχ να κανεις Νομικη και Ιστορια ή Κοινωνιολογια. Ειδικα το πανεπιστημιο της Γλασκωβης σου παρεχει απιστευτη απο οσο εχω δει ευελιξια. Απλα για τα πτυχια αυα πρεπει να εχεις δυο πραγματα υποψιν σου για την Ελλαδα:
α. απο ακαδημαικης πλευρας, προς το παρον, ο ΔΟΑΤΑΠ δεν τα αναγνωριζει ως ισοτιμα και αντιστοιχα με τα ελληνικα πτυχια, ακομα και αν ειναι 4ετους φοιτησης.
β. απο επαγγελματικης πλεον δεν χρειαζεται αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ, αλλα οι Δικηγορικοι Συλλογοι θα αποφασιζουν για το κατα ποσο ο κατοχος πτυχιου της αλλοδαπης πληροι τις προυποθεσεις για να εγγραφει στα Μητρωα του ΔΣ ως ασκουμενος. Εμπειρια δεν εχω πανω σε αυτο, αλλα ξεροντας οτι ειναι επιφυλακτκικοι και φειδωλοι γενικα με τα πτυχια απο εξωτερικο, κατι μου λεει οτι θα ειναι διπλα διστακτικοι με ενα Joint Degree αντι ενος ''καθαρου'' πτυχιου Νομικης. Κακως κατα την γνωμη μου μαλλον, αλλα αλλη συζητηση αυτη.

Εγω θα εκανα χαλαρα ενα Joint Degree εξω αν ημουν τοτε ενημερος για την κατασταση, αλλα οχι με σκεπτικο να γυρισω Ελλαδα, αλλα να κατσω εκει. Καλο ειναι που τα παιδια στο Λυκειο ''ψαχνονται'' σημερα, εγω θυμαμαι απο το περιβαλλον μου οτι για εξωτερικο σκεφτονταν ή οι πραγματικα πρωτοι των πρωτων ή οσοι δεν περασαν καπου εδω, ολοι οι υπολοιποι κινουμασταν με την λογικη οτι οι Πανελληνιες ειναι ο,τι πιο καθοριστικο για εμας.

Α, για σκανδιναβικες χωρες δεν ξερω κατι, μονο καπου ειχα διαβασει οτι το δικαιο τους κι αυτο ειναι καπως ιδιαιτερο και εχει στοιχεια και απο ηπειρωτικο και απο αγγλοσαξωνικο. Νομιζω επισης δεν εχουν διδακτρα, αλλα στα προπτυχιακα δεν υπαρχουν πτυχια εξ ολοκληρου στα Αγγλικα εκτος απο κατι σε θετικες επιστημες ή οικονομικα και management.

Αν θες κατι για πιο αναλυτικα σε pm μην διστασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως σου είπα, δεν με ενδιαφέρει, τουλάχιστον επί του παρόντος, η δικηγορία. Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα για δουλειά, πχ στην ΕΕ ή ΟΗΕ. Δεν ξέρω γιατί, το δίκαιο με ενδιαφέρει, και γενικότερα οι νομικές-πολιτικές επιστήμες. Σε αυτόν τον κλάδο σίγουρα θα κινηθώ.

Δηλαδή, ως προς τα δίδακτρα, μου λες ότι μπορώ, εάν με πάρουν, να πάω Κέιμπριτζ ή Οξφόρδη με £9000/χρόνο και επιπλέον να πάρω δάνειο για να καλύψω αυτό το έξοδο και μόνο να πληρώνω για διαμονή, τροφή και τα συναφή; Αν ισχύει, αυτό είναι πάρα πολύ καλό.

Φυσικά όμως, αφού η Σκωτία δεν έχει δίδακτρα, είναι για μένα κατι πιο προσιτό. Εσύ θεωρείς το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης ή του Εδιμβούργου πιο καλό. Είδα ότι του Εδιμβούργου έχει τώρα την 27η καλύτερη νομική στον κόσμο, δεν έχω δει ομως για την Γλασκώβη. Καλά, μετα τις σχολικές εξετάσεις, θα τα ψάξω καλύτερα.

Αυτό με το Joint Degree καινούργιο και ενδιαφέρον για μένα.

Καλά, δεν λέω, και οι σκανδιναβικές πολύ ενδιαφέρουσες ακούγονται, αλλά αυτήν την στιγμή μου έχει κολλήσει Βρετανία

Αν δεν μου τα έλεγες αυτά, χωρίς υπερβολές, θα ήμουν ακόμη στα σκοτάδια. Σε ευχαριστώ παρα πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Δηλαδή, ως προς τα δίδακτρα, μου λες ότι μπορώ, εάν με πάρουν, να πάω Κέιμπριτζ ή Οξφόρδη με £9000/χρόνο και επιπλέον να πάρω δάνειο για να καλύψω αυτό το έξοδο και μόνο να πληρώνω για διαμονή, τροφή και τα συναφή; Αν ισχύει, αυτό είναι πάρα πολύ καλό.

Οχι οπως διαβασες και εγραψες και εσυ δεν δικαιουσαι δανειο για διαμονή, τροφή και τα συναφή. Αυτο που δικαιουσαι ως πολιτης χωρας της ΕΕ ειναι μονο δανειο για τα διδακτρα σε Αγγλια/Ουαλια και νομιζω Β.Ιρλανδια. Επισης νομιζω δεν μπορεις να συμπεριλαβεις στην ιδια αιτηση και Cambridge και Οξφορδη, μονο ενα απο τα δυο πανεπιστημια, αλλα ψαξτο να εισαι σιγουρος.

Νομιζω πως ασχετως λιστων παγκοσμιας καταταξς, γιατι αυτες κυμαινονται αναλογα με τον φορεα, τα κριτηρια που βαζει και τη χρονια, τα τεσσαρα λεγομενα ''αρχαια'' πανεπιστημια της Σκωτιας δηλαδη τα Glasgow, Edinbourgh, Aberdeen και Dundee (το St.Andrews δεν εχει Νομικη Σχολη), ειναι γενικα τοπ. Και το Strahclyde που ειναι πιο ''καινουριο'' πανεπιστημιο διαβαζω σε βρετανικα sites οτι εχει καλη φημη.

Δες πχ εδω για την καταταξη οσον αφορα την Νομικη σε Σκωτια αλλα και γενικοτερα στο UK
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland&s=Law

To Joint Degree σκεψου το, αλλα αφου ζυγισεις αυτα που σου ειπα, οτι δηλαδη Ελλαδα παιζει να εχεις προβλημα στην αναγνωριση. Βρετανια εννοειται αναγνωριζονται κανονικοτατα εαν πληρουν καποιες προυποθεσεις, ψαξε πχ να δεις οταν αποφασισεις να το κανεις, τι modules θελει ας πουμε ο φορεας των Δικηγορων στη Σκωτια να εχεις κανει στο πανεπιστημιο για να εχεις δικαιωμα ασκησης. Στη Βρετανια απο οσο ξερω βεβαι δεν χρειαζεται σε μερικες περιπτωσεις να εχεις καν πτυχιο Νομικης, απλα κανεις extra training και πιστοποιησαι μετα ως δικηγορος οπως οι αποφοιτοι Νομικης, αλλα προφανως θα ειναι ενας εξτρα κοπος γιατι θα εχεις διπλη δουλεια στο διαβασμα.

Προφανως θα καταλαβαινεις κι εσυ φανταζομαι οτι Νομικη ειδικα στα καλα πανεπιστημια ειναι πολυ απαιτητικη Σχολη, και για να γινεις δεκτος πρεπει να εχεις καλες επιδοσεις στο Λυκειο. Οποτε ειτε δωσεις Πανελληνιες ειτε κανεις A-levels για να πας Βρετανια, θελει να εχεις καλες επιδοσεις. Με καθε επιφυλαξη για νε μην σε παρω στο λαιμο μου, μερικα πανεπιστημια νομιζω δεν σε δεχονται μονο με τα τυπικα προσοντα απο Ελλαδα, θελουν οπωσδηποτε και ενα με δυο A-levels.

Δες πχ εδω για Γλσκωβη
https://www.gla.ac.uk/media/media_245396_en.pdf

Για πιο ασφαλεις και up-to-date πληροφοριες ρωτα στο British Council ή στειλε mail πανεπιστημιο απευθειας.

Ελπιζω να βοηθησα και καλη επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι οπως διαβασες και εγραψες και εσυ δεν δικαιουσαι δανειο για διαμονή, τροφή και τα συναφή. Αυτο που δικαιουσαι ως πολιτης χωρας της ΕΕ ειναι μονο δανειο για τα διδακτρα σε Αγγλια/Ουαλια και νομιζω Β.Ιρλανδια. Επισης νομιζω δεν μπορεις να συμπεριλαβεις στην ιδια αιτηση και Cambridge και Οξφορδη, μονο ενα απο τα δυο πανεπιστημια, αλλα ψαξτο να εισαι σιγουρος.

Νομιζω πως ασχετως λιστων παγκοσμιας καταταξς, γιατι αυτες κυμαινονται αναλογα με τον φορεα, τα κριτηρια που βαζει και τη χρονια, τα τεσσαρα λεγομενα ''αρχαια'' πανεπιστημια της Σκωτιας δηλαδη τα Glasgow, Edinbourgh, Aberdeen και Dundee (το St.Andrews δεν εχει Νομικη Σχολη), ειναι γενικα τοπ. Και το Strahclyde που ειναι πιο ''καινουριο'' πανεπιστημιο διαβαζω σε βρετανικα sites οτι εχει καλη φημη.

Δες πχ εδω για την καταταξη οσον αφορα την Νομικη σε Σκωτια αλλα και γενικοτερα στο UK
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?r=Scotland&s=Law

To Joint Degree σκεψου το, αλλα αφου ζυγισεις αυτα που σου ειπα, οτι δηλαδη Ελλαδα παιζει να εχεις προβλημα στην αναγνωριση. Βρετανια εννοειται αναγνωριζονται κανονικοτατα εαν πληρουν καποιες προυποθεσεις, ψαξε πχ να δεις οταν αποφασισεις να το κανεις, τι modules θελει ας πουμε ο φορεας των Δικηγορων στη Σκωτια να εχεις κανει στο πανεπιστημιο για να εχεις δικαιωμα ασκησης. Στη Βρετανια απο οσο ξερω βεβαι δεν χρειαζεται σε μερικες περιπτωσεις να εχεις καν πτυχιο Νομικης, απλα κανεις extra training και πιστοποιησαι μετα ως δικηγορος οπως οι αποφοιτοι Νομικης, αλλα προφανως θα ειναι ενας εξτρα κοπος γιατι θα εχεις διπλη δουλεια στο διαβασμα.

Προφανως θα καταλαβαινεις κι εσυ φανταζομαι οτι Νομικη ειδικα στα καλα πανεπιστημια ειναι πολυ απαιτητικη Σχολη, και για να γινεις δεκτος πρεπει να εχεις καλες επιδοσεις στο Λυκειο. Οποτε ειτε δωσεις Πανελληνιες ειτε κανεις A-levels για να πας Βρετανια, θελει να εχεις καλες επιδοσεις. Με καθε επιφυλαξη για νε μην σε παρω στο λαιμο μου, μερικα πανεπιστημια νομιζω δεν σε δεχονται μονο με τα τυπικα προσοντα απο Ελλαδα, θελουν οπωσδηποτε και ενα με δυο A-levels.

Δες πχ εδω για Γλσκωβη
https://www.gla.ac.uk/media/media_245396_en.pdf

Για πιο ασφαλεις και up-to-date πληροφοριες ρωτα στο British Council ή στειλε mail πανεπιστημιο απευθειας.

Ελπιζω να βοηθησα και καλη επιτυχια.

Βασικά, και εγώ για δάνειο πληρωμής των διδάκτρων μιλούσα. Δεν πειράζει, υγέια πάνω απ' όλα, άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε:);).

Φυσικά και θα το ψάξω αυτό που μου είπες για το "διπλό πτυχίο". Εγώ, όσο και να θέλω(;) να μείνω έξω, πάντα σκέφτομαι και το τί μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, μπορεί να γυρίσω, δεν το ξέρω αυτό.

Για επιδόσεις στο Λύκειο είμαι καλυμένος. είμαι μαθητής του 19 και θέλω να ελπίζω ότι θα πάω καλά του χρόνου. Με προβλημάτισαν όμως αυτά τα A levels. Είναι ουσιαστικά εξετάσεις σε μαθήματα με βάση το βρετανικό σύστημα στα Αγγλικά; Από ότι κατάλαβα ζητούν 2-3 τέτοια. Μπορώ να δώσω μαθήματα σχετικά με την νομική ή όποια μαθήματα εγώ θέλω;

Κάτι άλλο, που μου ήρθε τώρα στο μυαλό, Michigan Proficiency δεν αναγνωρίζου έτσι; Άρα για IELTS;

Και πάλι, χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Βασικά, και εγώ για δάνειο πληρωμής των διδάκτρων μιλούσα. Δεν πειράζει, υγέια πάνω απ' όλα, άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε:);).

Φυσικά και θα το ψάξω αυτό που μου είπες για το "διπλό πτυχίο". Εγώ, όσο και να θέλω(;) να μείνω έξω, πάντα σκέφτομαι και το τί μπορεί να γίνει στην Ελλάδα, μπορεί να γυρίσω, δεν το ξέρω αυτό.

Για επιδόσεις στο Λύκειο είμαι καλυμένος. είμαι μαθητής του 19 και θέλω να ελπίζω ότι θα πάω καλά του χρόνου. Με προβλημάτισαν όμως αυτά τα A levels. Είναι ουσιαστικά εξετάσεις σε μαθήματα με βάση το βρετανικό σύστημα στα Αγγλικά; Από ότι κατάλαβα ζητούν 2-3 τέτοια. Μπορώ να δώσω μαθήματα σχετικά με την νομική ή όποια μαθήματα εγώ θέλω;

Κάτι άλλο, που μου ήρθε τώρα στο μυαλό, Michigan Proficiency δεν αναγνωρίζου έτσι; Άρα για IELTS;

Και πάλι, χίλια ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

Βαγγέλης

Michigan ουτε καν :P. IELTS ή και Cambridge Proficiency δεχονται πλεον αρκετα πανεπιστημια απο οσο ειδα, εαν ειναι προσφατο (μεχρι 2 ετων πριν απο τοτε που κανεις αιτηση).

A-levels ουσιαστικα απο οσο ξερω ειναι ουσιαστικα το απολυτηριο Λυκειο στην Αγγλια, απλα εκει διαλεγουν τι θα δωσουν και 3 A-levels = Απολυτηριο.
Δες μηπως δεν χρειαζεται καν να δωσεις πολλα πανεπιστημια δεχονται και με βαθμο Πανελληνιων και Βεβαιωση Προσβασης, ρωτα οπως ειπα στα πανεπιστημια.

Τα ποια μαθημα θα δωσεις εαν χρειαστει να δωσεις, εξαρταται απο το Πανεπιστημιο και το Τμημα, ψαξε να δεις στις σελιδες
Κοιταξε και το αλλο, αν τελικα χρειαζονται μηπως δεχονται ως ενα απο αυτα που σου ζητουν και A-level Modern Greek (ω, ναι προσφερεται και αυτο!!). Απλα πολλοι διευκρινιζουν οτι δεν το δεχονται απο Ελληνες επειδη ειναι native speakers. Παλι παιζει αναλογα με το Πανεπιστημιο και το Τμημα, οποτε για περισσοτερα επικοινωνεις με αυτο που σε ενδιαφερει.

Για τα A-levels δες και την σελιδα του British Council και ρωτα τους για επιπλεον πληροφοριες
https://www.britishcouncil.gr/exam/professional-university/school
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Des13

Νεοφερμένος

Η Des13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχουν καλά πανεπιστήμια η κολλεγια νομικής στο εξωτερικό ,με χαμηλά δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκωτία, Σκωτία, Σκωτία και Σκωτία :-D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Η Γαλλία είναι πάρα πολύ ισχυρή στο θέμα της Νομικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis17

Νεοφερμένος

Ο panagiotis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα τελευταία χρόνια πολλοί είναι οι νέοι που τελειώνουν κάποια από τις νομικές σχολές στην Ελλάδα και κατευθύνονται στο εξωτερικό για να αποκτήσουν ένα Μεταπτυχιακό τίτλο εξειδίκευσης στον νομικό κλάδο σε κάποια από τις χώρες της Ευρώπης. Πολύ καλά πανεπιστήμια που παρέχουν και προπτυχιακούς κύκλους Σπουδών και Μεταπτυχιακούς υπάρχουν στην Αμερική αλλά σε αυτό το αφιέρωμα θα ασχοληθούμε με τα Πανεπιστήμια της Ευρώπης.

Σε αυτό το αφιέρωμα του www.spoudase.gr είναι μαζεμένα τα καλύτερα πανεπιστήμια (νομικές) στην Ευρώπη και μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για δίδακτρα, sites και άλλα.

https://www.spoudase.gr/oi-kalyteres-nomikes-scholes-sten-eyrope-gia-proptychiaka-kai-metaptychiaka
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top