Delf A1 A2 B1 B2 παρατηρήσεις

Naki_Marina

Νεοφερμένος

Η Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Αν και δεν έδωσα αυτή την εξεταστική περίοδο το Β2 (έδωσα τον Μάιο του 2014), μπορώ να σου πω κάποια πράγματα.

Εμένα προσωπικά μου έπεσε επίσημο γράμμα. Αν ξέρεις τη δομή και κάποιες εκφράσεις, τότε θεωρώ ότι μπορείς να λάβεις περισσότερους βαθμούς από το να γράψεις ένα άρθρο. Για παράδειγμα, εγώ πήρα 19,5/25 στην PE.
Σχετικά με το ακουστικό, είναι αντικειμενικά πολύ απαιτητικό. Έκανα ακουστικά όλη τη χρονιά κάθε εβδομάδα και πήρα 7/25. Προβλήματα με το κασετόφωνο υπάρχουν σχεδόν πάντα, δυστυχώς.

Πιστεύω ότι το Β2 είναι ένα δύσκολο δίπλωμα ιδιαίτερα για παιδιά γυμνασίου.

Συμβουλή : Βλέπε TV5, κάνε πολλά ακουστικά και κείμενα, διάβαζε γαλλικά περιοδικά ον-λάιν.

:)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!! Όσον αφορά το επίσημο γράμμα, είχα και εγώ χρησιμοποιησει όλες τις επίσημες εκφράσεις και πιστεύω ότι είχα κάνει μια αντικείμενικα καλή έκθεση... Επίσης το ίδιο πρόβλημα στην έκθεση το αντιμετώπισαν και πολλοί φίλοι μου που έδιναν το ίδιο διπλωμα: αν και είχαν βάλει ότι χρειάζεται ένα επίσημο γράμμα κάνεις δεν πήρε πάνω από 10... Τα ακουστικά είναι όντως ένα μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω μόνο στα γαλλικα: έδώσω φέτος και proficiency και η ακουστική ήταν απλά φοβερή.... Πάντως θα αρχίσω να βλέπω γαλλικές σειρές για να εξοικειωθώ με τη γλώσσα... Ευχαριστώ πολύ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τίποτα!

Σκέφτεσαι να δώσεις και για C1 Dalf ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naki_Marina

Νεοφερμένος

Η Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απαντηση στην powerful_girl
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους εξεταστές... Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει προβλήμα στα προφορικά μέχρι στιγμής και όλοι οι εξεταστές που μου έχουν τύχει ήταν πάρα πολύ καλοί.... Γενικά τώρα τελευταία οι βαθμολογητες είναι πάρα πολύ αυστηροί: μια φίλη μου δεν πήρε το Β2 για 49 και το πήγε για αναβαθμολογιση και της το άφησαν ακριβώς το ίδιο!Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω από το καλοκαίρι!!

Τίποτα!

Σκέφτεσαι να δώσεις και για C1 Dalf ;

Η αδερφή μου με ενθαρρύνει να δώσω (το έδωσε φέτος ) άλλα δεν θέλω να έχω τα γαλλικά για πολύ καιρό τώρα που θα πάω Λύκειο... Μπορεί να τα συνεχίσω όταν πάω πανεπιστήμιο... Εσύ το έχεις δώσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαντηση στην powerful_girl
Έχεις απόλυτο δίκιο για τους εξεταστές... Εγώ πάντως δεν έχω συναντήσει προβλήμα στα προφορικά μέχρι στιγμής και όλοι οι εξεταστές που μου έχουν τύχει ήταν πάρα πολύ καλοί.... Γενικά τώρα τελευταία οι βαθμολογητες είναι πάρα πολύ αυστηροί: μια φίλη μου δεν πήρε το Β2 για 49 και το πήγε για αναβαθμολογιση και της το άφησαν ακριβώς το ίδιο!Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω από το καλοκαίρι!!



Η αδερφή μου με ενθαρρύνει να δώσω (το έδωσε φέτος ) άλλα δεν θέλω να έχω τα γαλλικά για πολύ καιρό τώρα που θα πάω Λύκειο... Μπορεί να τα συνεχίσω όταν πάω πανεπιστήμιο... Εσύ το έχεις δώσει?

Συμβουλη μου: Μην την αφησεις την γλωσσα....Μετα θα σου ειναι πιο δυσκολο..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το Β2 Delf στη τρίτη γυμνασίου και μετά Sorbonne I στην πρώτη λυκείου και φέτος Sorbonne II.
Μην αφήσεις τη γλώσσα. Στις δυο πρώτες τάξεις του λυκείου μπορείς να καταναλώνεις χρόνο για ξένες γλώσσες και διπλώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έδωσα το Β2 Delf στη τρίτη γυμνασίου και μετά Sorbonne I στην πρώτη λυκείου και φέτος Sorbonne II.
Μην αφήσεις τη γλώσσα. Στις δυο πρώτες τάξεις του λυκείου μπορείς να καταναλώνεις χρόνο για ξένες γλώσσες και διπλώματα.

Το πηρες το Sorbonne ΙΙ? :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ναι!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ευχαριστώώώ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naki_Marina

Νεοφερμένος

Η Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συμβουλη μου: Μην την αφησεις την γλωσσα....Μετα θα σου ειναι πιο δυσκολο..... :(
Είναι κιόλας το θέμα ότι μένω σε μια σχετικά μικρή πόλη και υπάρχει μόνο μια καθηγήτρια που διδάσκει γαλλικά και δεν έχει καθόλου εμπειρία με παιδιά C1-C2 και γιαυτό θέλω όταν πάω να σπουδάσω να πάω σε ένα μεγαλύτερο φροντιστήριο...Η αδερφή μου φέτος ήταν στο Δεύτερο έτος και θα πάει και για C2 τον Δεκέμβρη...

Εγώ έδωσα το Β2 Delf στη τρίτη γυμνασίου και μετά Sorbonne I στην πρώτη λυκείου και φέτος Sorbonne II.
Μην αφήσεις τη γλώσσα. Στις δυο πρώτες τάξεις του λυκείου μπορείς να καταναλώνεις χρόνο για ξένες γλώσσες και διπλώματα.
Συγχαρητήρια!!! Πρέπει να σαρεσουν πολύ τα γαλλικά για να καταφέρεις να φτάσεις τόσο μακριά σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν πεθαίνω για τα γαλλικά, απλώς θεωρώ ότι είναι ένα πλας στο βιογραφικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ποσα χρονια πισω με γυρισε αυτο το θεμα.ειλικρινα μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα.σκεφτειτε οταν εδινα για α3 επαιρνε το πρωταθλημα ο παναθηναικος με ολισαντεμπε.αυτα τωρα απο περιεργια τι αξια εχουνε?δηλαδη μεχρι α6 θεωρεισαι καλος?απο περιεργια υπαρχουν παλια θεματα που πεφτανε οπως των πανελλαδικων πχ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
ποσα χρονια πισω με γυρισε αυτο το θεμα.ειλικρινα μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα.σκεφτειτε οταν εδινα για α3 επαιρνε το πρωταθλημα ο παναθηναικος με ολισαντεμπε.αυτα τωρα απο περιεργια τι αξια εχουνε?δηλαδη μεχρι α6 θεωρεισαι καλος?απο περιεργια υπαρχουν παλια θεματα που πεφτανε οπως των πανελλαδικων πχ
Δεν υπάρχουν πλέον οι ενότητες α3,α4 κτλ. του delf. Έχουν γίνει όπως όλα Α1,Α2,Β1,Β2 κτλ. Η αξία είναι η ίδια που έχουν όλα τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας των ξένων γλωσσών. Το καλός είναι σχετικό αλλά ας το Β2 θεωρείται ένα καλό επίπεδο(όπως το lower)Τώρα για παλιά θέματα φαντάζομαι αν ψάξεις θα βρεις στο ίντερνετ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πλέον οι ενότητες α3,α4 κτλ. του delf. Έχουν γίνει όπως όλα Α1,Α2,Β1,Β2 κτλ. Η αξία είναι η ίδια που έχουν όλα τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας των ξένων γλωσσών. Το καλός είναι σχετικό αλλά ας το Β2 θεωρείται ένα καλό επίπεδο(όπως το lower)Τώρα για παλιά θέματα φαντάζομαι αν ψάξεις θα βρεις στο ίντερνετ.
συγγνωμη θυμαμαι προ πολλων ετων αν ειχες μεχρι α4 ηταν σαν lower και proficency αν ειχες α5 και α6??μπορεις να μου κανεις την ισοτιμια μεταξυ των παλιων και των νεων??
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
συγγνωμη θυμαμαι προ πολλων ετων αν ειχες μεχρι α4 ηταν σαν lower και proficency αν ειχες α5 και α6??μπορεις να μου κανεις την ισοτιμια μεταξυ των παλιων και των νεων??
Περίπου. Μέχρι Α4 είναι το σημερινό Β2(όπως το lower) και Α6 είναι Γ1(όπως το advanced). Αυτή είναι η αντιστοιχία που δίνει το ΑΣΕΠ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top