[23/5/16] Φυσική Κατεύθυνσης - Παλαιό Σύστημα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2016, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα παραμείνει κλειστό και θα ξεκλειδωθεί αύριο το πρωί όπου και θα προστεθούν τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις σ'αυτά.

Καλή επιτυχία! :D


Θέματα
Απαντήσεις




Προηγούμενα μαθήματα:
[16/5/2016] Νεοελληνική Γλώσσα
[18/5/2016] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[18/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης
[20/5/16] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
[20/5/16] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[20/5/16] Φυσική Γενικής Παιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε. Καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μόλις σηκώθηκαν τα θέματα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας! Καλά αποτελέσματα σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:) πως σας φάνηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
edit:Οπ δίνουν σε άλλα θέματα με το παλιό; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ταπεινή μου γνώμη: Θέματα στα οποία «τσουλάει το πράγμα». Βαριά κουβέντα αλλά πρέπει να μιλάμε για τα ευκολότερα θέματα της τελευταίας δεκαετίας σε σύγκριση και με το επίπεδο προετοιμασίας των εξεταζομένων. Να δούμε βέβαια τι θα μας πουν και τα παιδιά γυρνώντας από τα εξεταστικά (γεμάτα χαρά θαρρώ λόγω των σημερινών θεμάτων).

:hmm:
και με το νέο σύστημα τα θέματα το ίδια εύκολα ήταν φίλε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Μέχρι και το θέμα Γ ειναι απο τα πιο εύκολα θεματα που έχουν τεθεί. Το Δ θα δυσκολεψει κάποιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγώ να πω τη γνώμη μου... Θεωρώ τα θέματα πως είναι αρκετά εύκολα (για έμενα τουλάχιστον). Θεωρώ όμως οτι έτσι θα έπρεπε να είναι τα θέματα. Απλά, κατανοητά χωρίς κρυφές δυσκολίες για να σε χαντακώσουν. Κάποιος ο οποίος έχει κατανοήσει τις ιδέες και τη θεωρία γράφει άνετα έναν αξιοπρεπή βαθμό. Μπορώ να πω οτι είναι όμορφα θέματα διότι σε εξετάζουν στην ύλη που διάβασες. Οκ μπορεί να μην ειναι θέματα του τύπου να κάνεις την παραπάνω σκέψη για να βρεις τη λύση αλλά οφείλουμε να κατανοήσουμε πως είναι εξετάσεις για εισαγωγή στο πανεπιστήμιο κι όχι για άτομα που είναι ήδη εκεί. Δεν ξέρω ίσως είμαι λάθος... Ευχομαι να τα πήγατε καλά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ παιδιά υπολογίζω ότι έγραψα 10. Τα θέματα πάντως για κάποιον που έχει διαβάσει 2 χρονιές ήταν βατα. Εγώ σαν αδιάβαστος έγραψα θεωρία και λίγο παραπάνω από τα μισά στο Β θέμα και από Γ, Δ θέματα 2-3 ερωτήματα πάλεψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απαράδεκτα τα θέματα κατά την άποψή μου. Καμία διαβάθμιση στο επίπεδο δυσκολίας. Τουλάχιστον γελοία, τουλάχιστον γελοία. Πρέπει να ξεχωρίζει ο μέτριος από τον καλό από τον πολύ καλό από τον άριστο. Δεν μπορεί ένας άριστος να γράφει το ίδιο με έναν μέτριο, είναι αδικία. Τα θέματα πρέπει να προσαρμόζονται και στο επίπεδο προετοιμασίας των μαθητών. Οι φετινοί μαθητές της Γ Λυκείου είναι προετοιμασμέμοι όσο ποτέ, εφόσον έχουν τέσσερα μόνο μαθήματα. Οι άριστοι θα έγραφαν σχεδόν 100 σε πιο δύσκολα θέματα από τα περσινά. Και αντί το υπουργείο και η επιτροπή των θεματων να ανταμοίψει τον κόπο τους με δύσκολα ή τουλάχιστον μέτρια θέματα τους έβαλαν γελοία θέματα. Μπράβο μας! Θα πάμε μπροστά με τη νοοτροπία της μετριότητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Για οσους δε το ειδαν,εδω είναι το θεμα για τη φυσικη του ΠΑΛΑΙΟΥ συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Απαράδεκτα τα θέματα κατά την άποψή μου. Καμία διαβάθμιση στο επίπεδο δυσκολίας. Τουλάχιστον γελοία, τουλάχιστον γελοία. Πρέπει να ξεχωρίζει ο μέτριος από τον καλό από τον πολύ καλό από τον άριστο. Δεν μπορεί ένας άριστος να γράφει το ίδιο με έναν μέτριο, είναι αδικία. Τα θέματα πρέπει να προσαρμόζονται και στο επίπεδο προετοιμασίας των μαθητών. Οι φετινοί μαθητές της Γ Λυκείου είναι προετοιμασμέμοι όσο ποτέ, εφόσον έχουν τέσσερα μόνο μαθήματα. Οι άριστοι θα έγραφαν σχεδόν 100 σε πιο δύσκολα θέματα από τα περσινά. Και αντί το υπουργείο και η επιτροπή των θεματων να ανταμοίψει τον κόπο τους με δύσκολα ή τουλάχιστον μέτρια θέματα τους έβαλαν γελοία θέματα. Μπράβο μας! Θα πάμε μπροστά με τη νοοτροπία της μετριότητας!
Τα ιδια εγραψες και στο θεμα με την φυσικη για το νεο συστημα. Τουλάχιστον να εχουν λιγο ποικιλια τα μηνυματα σου!!:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Απαράδεκτα τα θέματα κατά την άποψή μου. Καμία διαβάθμιση στο επίπεδο δυσκολίας. Τουλάχιστον γελοία, τουλάχιστον γελοία. Πρέπει να ξεχωρίζει ο μέτριος από τον καλό από τον πολύ καλό από τον άριστο. Δεν μπορεί ένας άριστος να γράφει το ίδιο με έναν μέτριο, είναι αδικία. Τα θέματα πρέπει να προσαρμόζονται και στο επίπεδο προετοιμασίας των μαθητών. Οι φετινοί μαθητές της Γ Λυκείου είναι προετοιμασμέμοι όσο ποτέ, εφόσον έχουν τέσσερα μόνο μαθήματα. Οι άριστοι θα έγραφαν σχεδόν 100 σε πιο δύσκολα θέματα από τα περσινά. Και αντί το υπουργείο και η επιτροπή των θεματων να ανταμοίψει τον κόπο τους με δύσκολα ή τουλάχιστον μέτρια θέματα τους έβαλαν γελοία θέματα. Μπράβο μας! Θα πάμε μπροστά με τη νοοτροπία της μετριότητας!

Εγώ πάντως άνοιξα βιβλίο το τελευταίο διμηνο και έγραψα 18-19,5 :whistle:

Τα ιδια εγραψες και στο θεμα με την φυσικη για το νεο συστημα. Τουλάχιστον να εχουν λιγο ποικιλια τα μηνυματα σου!!:pfff:

με πόσο πέρασες στην Ιατρική Λάρισας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Α θέμα -> 20/25 (κρίμα γιατί αυτό που έκανα λάθος το ήξερα)

Β θέμα -> 17-18/25 (ένα δεν το ανέπτυξα καθόλου και βάζω 3-4 μόρια από αιτιολογήσεις αυστηρά)

Γ θέμα -> 2-5/25 (δυστυχώς πατώσα σε αυτό το θέμα-τσίμπησα κάτι μοριάκια πιστεύω από εδώ και από εκεί- ειδικά από το Γ3)

Δ θέμα -> 8-10/25 (Από Δ1,Δ2 πρέπει να τσίμπησα 1-2 μοριάκια, Δ3α το έκανα σωστά απλά δεν αντικατέστησα τη u2 γιατί δεν την είχα βρεί, τα 3 μοριάκια θα μου τα δώσουν και 5 μοριάκια τσίμπησα από το Doppler)

Συνολικά, είμαι στο 9,5-10,5. Ικανοποιημένος για το 2ωρο διάβασμα που έκανα αλλά λόγω των βατών θεμάτων, πρέπει να γράψω πολύ καλά στα επόμενα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikos1337

Νεοφερμένος

Ο nikos1337 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΘΕΜΑ Α --> 25/25

ΘΕΜΑ Β --> 25/25

ΘΕΜΑ Γ --> 25/25

ΘΕΜΑ Δ --> 21-23/25

96-98/100 υπολογίζω.. λογικά οι περισσότεροι παρόμοια με εμένα έχουν γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top