[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 32 69.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τελικά στο Γ5 τι ειναι σωστό? Α και στο Δ4 έπρεπε να γράψουμε αυτό με τις πεταλούδες αλλά προσαρμοσμένο? έπρεπε να γράψουμε ότι η φυσική επιλογή είναι τοπικά και χρονικά περιορισμένη? Και αν δεν το γράφαμε πόσο θα έκοβαν?

Γ5: 1.δευτερογενής ΑΝΣΒ 2.εμβόλιο 3.ορός
Δ4: Ναι,είτε αυτό είτε το 2ο και το 3ο συμπέρασμα του Δαρβίνου.Το ότι η φυσική επιλογή είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη δε το έβαλα εγώ γιατί είπα αυτό με την ποικιλότητα που επικρατεί στα οικοσυστήματα (σελ.126 νομίζω).Αν έχεις πει αυτό είσαι καλυμμένη,λογικά δε θα σου κόψουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γ5: 1.δευτερογενής ΑΝΣΒ 2.εμβόλιο 3.ορός
Δ4: Ναι,είτε αυτό είτε το 2ο και το 3ο συμπέρασμα του Δαρβίνου.Το ότι η φυσική επιλογή είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη δε το έβαλα εγώ γιατί είπα αυτό με την ποικιλότητα που επικρατεί στα οικοσυστήματα (σελ.126 νομίζω).Αν έχεις πει αυτό είσαι καλυμμένη,λογικά δε θα σου κόψουν

Δηλαδή αρκεί και για τα 10 μόρια το κομμάτι με τις πεταλούδες προσαρμοσμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δηλαδή αρκεί και για τα 10 μόρια το κομμάτι με τις πεταλούδες προσαρμοσμένο?

Αυτό,μαζί με την περιγραφή των καμπυλών που ζητούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
χωρίς τη περιγραφή των καμπυλών?:D:D

Λογικά θα σου κόψουν,γιατί η άσκηση έλεγε "με βάση τη μορφή των καμπυλών" ή κάτι τέτοιο
Τώρα πόσο δε ξέρω,είναι και απρόβλεπτοι αυτοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Λογικά θα σου κόψουν,γιατί η άσκηση έλεγε "με βάση τη μορφή των καμπυλών" ή κάτι τέτοιο
Τώρα πόσο δε ξέρω,είναι και απρόβλεπτοι αυτοί :P

Έγινε, ευχαριστώ! Βέβαια η κατανόηση των καμπυλών δεν μπορούσε να φανεί και από τη περιγραφή που έδωσε κανείς ως απάντηση?! Τελος πάντων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Και εγώ στο Δ4 δεν έγραψα ουτε τι είναι φυσική επιλογή ούτε ότι είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη!Μάλλον -5 από αυτά! Στις γενικεύσεις αυτές τις 2 σειρές ήθελαν!

Έγινε, ευχαριστώ! Βέβαια η κατανόηση των καμπυλών δεν μπορούσε να φανεί και από τη περιγραφή που έδωσε κανείς ως απάντηση?! Τελος πάντων...:)
Ούτε εγώ το έγραψα αυτό με τις καμπύλες γιατί κυριολεκτικά μου πήραν το γραπτό από τα χέρια! Τι να πω?! Δεν ξέρω πια! Στη βιολογία έγινε ένας χαμούλης στο Δ4 ! Τουλαχιστον εγώ δεν έδωσα πλήρη απάντηση!

Γ5: 1.δευτερογενής ΑΝΣΒ 2.εμβόλιο 3.ορός
Δ4: Ναι,είτε αυτό είτε το 2ο και το 3ο συμπέρασμα του Δαρβίνου.Το ότι η φυσική επιλογή είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη δε το έβαλα εγώ γιατί είπα αυτό με την ποικιλότητα που επικρατεί στα οικοσυστήματα (σελ.126 νομίζω).Αν έχεις πει αυτό είσαι καλυμμένη,λογικά δε θα σου κόψουν
Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ επίσης στο Δ2 που έλεγε για να σχεδιάσουμε την πυραμίδα βιομάζας, είπα αρχικά αιτιολόγηση και τέτοια μετά τη ζωγράφισα αλλά δεν έβαλα τα πρωτόζωα επειδή δεν έμαθα ποτέ ότι στις πυραμίδες βιομάζας βάζεις και τα πρωτόζωα... τι λέτε μεγάλο λάθος;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ επίσης στο Δ2 που έλεγε για να σχεδιάσουμε την πυραμίδα βιομάζας, είπα αρχικά αιτιολόγηση και τέτοια μετά τη ζωγράφισα αλλά δεν έβαλα τα πρωτόζωα επειδή δεν έμαθα ποτέ ότι στις πυραμίδες βιομάζας βάζεις και τα πρωτόζωα... τι λέτε μεγάλο λάθος;; :P
Πολλοί το έκαναν αυτό! μάλλον θα σου κόψουν το 1/4 της άσκησης! ανάλογα πόσο έπιανε το συγκεκριμένο επίπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Πολλοί το έκαναν αυτό! μάλλον θα σου κόψουν το 1/4 της άσκησης! ανάλογα πόσο έπιανε το συγκεκριμένο επίπεδο!

προσωπικά η καθηγήτριά μου είπε ότι θα μου κόψουν 1 μονάδα και ότι δεν ειναι σπουδαίο λάθος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
προσωπικά η καθηγήτριά μου είπε ότι θα μου κόψουν 1 μονάδα και ότι δεν ειναι σπουδαίο λάθος :worry:
ΑΛΗΘΕΙΑ; :worry:
Ούτε εγω έβαλα τα πρωτόζωα και οταν συνειδητοποιησα οτι εκανα λαθος,ηταν πλεον αργα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackowl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ΑΛΗΘΕΙΑ; :worry:
Ούτε εγω έβαλα τα πρωτόζωα και οταν συνειδητοποιησα οτι εκανα λαθος,ηταν πλεον αργα..

Ρε παιδιά όμως είναι θεόχαζο να το βάζαμε αν σκεφτείτε. Εντάξει στην πυραμίδα πληθυσμού οκ εκεί ήταν απαραίτητο, είχαμε παρασιτικές σχέσεις. Αλλά στη βιομάζα τί να βάζαμε πόσα kgr είναι τα πρωτόζωα που τρώνε τα γεράκια έλεος :P Τέλος πάντων ότι θέλουν ας κάνουν αλλά ας κατανοήσουν και αυτοί ότι στο βιβλίο δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο στην πυραμίδα βιομάζας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ επίσης στο Δ2 που έλεγε για να σχεδιάσουμε την πυραμίδα βιομάζας, είπα αρχικά αιτιολόγηση και τέτοια μετά τη ζωγράφισα αλλά δεν έβαλα τα πρωτόζωα επειδή δεν έμαθα ποτέ ότι στις πυραμίδες βιομάζας βάζεις και τα πρωτόζωα... τι λέτε μεγάλο λάθος;; :P
Καλά ρε, βρήκες τη βιομάζα των πρωτοζώων και δεν την έβαλες στην πυραμίδα βιομάζας; :P
Ρε παιδιά όμως είναι θεόχαζο να το βάζαμε αν σκεφτείτε. Εντάξει στην πυραμίδα πληθυσμού οκ εκεί ήταν απαραίτητο, είχαμε παρασιτικές σχέσεις. Αλλά στη βιομάζα τί να βάζαμε πόσα kgr είναι τα πρωτόζωα που τρώνε τα γεράκια έλεος :P Τέλος πάντων ότι θέλουν ας κάνουν αλλά ας κατανοήσουν και αυτοί ότι στο βιβλίο δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο στην πυραμίδα βιομάζας...
Ακόμη κι αν ακούγεται γελοίο, η τροφική σχέση μεταξύ των πρωτοζώων και των γερακιών είναι σαφής :P Με την ίδια λογική, δεν έπρεπε να βάλουμε και τα κουνέλια, γιατί δεν "φτάνουν" τα φύλλα των δέντρων :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Βιολόγος μου είπε ότι στις ενδοσχολικές εξετάσεις βιολογίας Γ.Π. ένας μαθητής έγραψε ότι "το γρασίδι είναι φυτοφάγο"!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλά ρε, βρήκες τη βιομάζα των πρωτοζώων και δεν την έβαλες στην πυραμίδα βιομάζας; :P

Ακόμη κι αν ακούγεται γελοίο, η τροφική σχέση μεταξύ των πρωτοζώων και των γερακιών είναι σαφής :P Με την ίδια λογική, δεν έπρεπε να βάλουμε και τα κουνέλια, γιατί δεν "φτάνουν" τα φύλλα των δέντρων :hehe:

Ακριβώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top